2015 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğinizin Cinsiyeti Ne Olacak ?

• Kızımız Olacak :)

OY: 149 47,2%
  • Oğlumuz Olacak :)

OY: 160 50,6%
  • İkiz Kızlarımız Olacak :)

OY: 0 0,0%
  • İkiz Oğullarımız Ollacak :)

OY: 1 0,3%
  • İkiz; Bir Kızımız, Bir Oğlumuz Olacak :)

OY: 5 1,6%
  • üçüzlerimiz olacak :)

OY: 1 0,3%

• Ankete Katılan
    316
  • Anket Kapalı .

Canım hayırlı uğurlu olsun gözünüz aydın. Allah analı babalı büyütsün.
Şimdi bir geçmişe bakayım dedim, yazmadan geçemedim. Aynı şeyleri yaşadık bizde sanırım, biz bugün 10 günlük olacağız inşallah.

Bu arada öncelikle evet topuk kanı hastanede 1 kez alındı, sağlık ocağında tekrar aldırmaya gittik. Ben şırıngayla alacaklar sanarken jiletle kestiler, sıktılar miniğimin ayağını.
İlk seferini görmemiştim hastanede

Bebeğim ilk doğduğu zaman emzirdim yani memeyi tuttu kuvvetlice çekti.
Süt geldi mi gelmedi mi bilmiyoruz tabi. İlk günler şakır şakır bir süt olmadı.
Hastanedeyken 3 saatte bir güç bela hemşirelerden gördüğümüz şekilde uyandırıp emzirdim. Ki hemşireler o kadar sarsıyorlar ki biz kıyamıyorduk öyle.
Hastaneden çıkacağımız gece sabaha karşı sarılık ölçüldü yine (2 gece kaldık biz) kilosuna bakıldı.
Kilosunda %10.4 gibi bir düşüş olmuş. Normalde %10'a kadar düşüş normal kabul ediliyor. Ama sınırda çıktı, mama verilmesi lazım dediler.
Benim kabuslarım ondan sonra başladı,. Hiç istemedim çok ağladım sütüm varsa da gitti falan neyse...
Hastaneden çıkarken verdiler mama evdede verin dediler 2 gün, sonra kontole gelin dediler.
Kilo kaybı de am ederse sarılığı da artar dediler. Ben vermedim evde mama.
Halt ettim aslında
Evde göğüslerim değil taş, karpuz gibi oldu, göğüslerimin sancısından yürüyemiyordum, öyle sancıyordu ki.
Davul gibi gergin oldu. Hani kahverengi bölgenin tamamı verilmesi gerekiyor ya emzirmek için, nerdeee sadece ucu.
O kadar gergin ki göğüs elle bile sıkılmıyor.
Elektrikli pompayla sürekli sağım yaptık. Çoğunlukla bir şey gelmedi. Moralim dahada bozuldu.
Sonra sonra damla damla gelince sevincimi anlatam.
Bu arada araştırdım internette, emzirmeden önce sıcak duş, göğüslere termofor yada sıcak havluyla masaj, emzirdikten sonra buz koydum.
Ellerimle masaj yaptım. Dokunamayacak kadar çok sancılıydı göğüslerim ama yinede masaj yaptım.
Uçları yara gibi oldu.
Lansinoh krem doğumdan önceden beri kullanıyordum zaten, hastanede de onu önerdiler.
Sür ve 5 dakika açıkta bırak dediler.
Baya hastanede de, evde de inek gibi açıkta gezdim Yeter ki iyileşsinler diye.
Çünkü çok aşırı acıyorlardı.
Ama Lansinoh iyi geldi gerçekten ve açıkta tutmak.

Daha sonra kontrole gittiğimizde kilo kaybı ve sarılık artmıştı. 3730 doğan oğlum, 3180 gr gibi bi rakama düşmüştü.
Sarılıkta artınca eşşek gibi mama takviyesine başladık.
Çocuk doktoru iki göğsünü de sırayla 10'ar dakika emzir ve sonra mama ver dedi biberonla.
Kaşıkla verme o kadar mamayı kaşıkla vermek boğulma açısından riskli dedi.
Sütün artana kadar devam dedi.
Aventin yeni doğan biberonlarını almıştım, hepsini kullandım
Her aldığım şeyi iyi ki almışım. Elektrikli pompa da dahil.

Ertesi gün yine gittik doktora çünkü kilo kaybı çok tehlikeli bir şey dedi doktor. Kilo almıştı sarılığı da düşmüştü.
Şimdi hala çok az mama takviyesi yapıyorum emzirdikten sonra. Günde 2 kez.

Göğüsleri elhamdülillah yumuşadı şişliği indi. Kahverengi yeri bayağı bir verebiliyorum artık.
Kahverengi bölgeyle emdikçe göğüs ucu da daha az acımaya başladı.
Ama çok uğraştık çoook. Neyse ki bir haftada toparladık.

Uyuma meselesi de koma halinde uyuyordu. Baygın gibi, kendinden geçmiş gibi.
Doktorda 2 - 2,5 - en geç 3 saatte bir emzireceksin dedi mutlakaaa.
E uyanmıyor. ıslak soğuk bezler, gıdıklamalar kaşımalar, sarsmalar, bacaklarını aşağı çekmeler, kollarını spor yaptırır gibi sıkmalar, belden aşağısı yıkamalar yok yok yok...
1,5 saat boyunca sadece ailecek uyandırmaya çalıştık. Mahvolduk.
Benim zaten ameliyat sancılarım var zaten beslenemiyor diye üzgünüm.
Annem uyandırıyor kendide ağlıyor, ben ne kötü bi ananeyim nasıl davranıyorum sana uyandırmak için diye..
Ama mecburduk.. Çok sıkıntılı geçti yani bir kaç gün.
Ama 8 günlükten beri yani, 2 gündür kendi kendine uyanıyor elhamdülillah. Savaşmadan da emiyor.
Topu topu 1 hafta oldu daha doğalı, sanki aylardır emzirmeyle ve uyandırmayla uğraşmışız gibi geliyor.
Benim için her şeyden en zoru emzirme ve göğüs olayıydı. O göğüslerim ağrıdan ve büyüklükten sancıdan aşağı doğru çekiyordu sanki beni. Yatamıyordum, dönemiyordum...

Ama geçti elhamdülillah, ne kadar şükretsem az.

Ayy deli gibi uzun yazdım ama çoğunlukla yaşanan sıkıntılar olduğu için herkes okusun istedim.

Vede süt yapıcı şeyler yedim, içtim.
Humana içiyorum helva yiyorum, komposto ve bol su.

Allah kolaylık versin inşallah geçecek...

Merhaba, aktif okuyucu olmakla birlikte hiç yazma fırsatım olmadı. 10 ocak cumartesi günü 39+1 de tam makat gelişi Bebeğimi epidural anesteziyle dünyaya getirdim. Igneden bile korkan benim gibi biri için epidural şahane bir deneyimdi, sakinleştirici yapıldığı icin birsey hissetmedim hatta karnima bastirdiklarinda hafif parmak ucu dokunuşlarini hissettim sadece. Uyanma sıkıntısı yok.iki saatte bir epidural yapıldığı için birkaç saat ağrı da olmadı. Sonrasında verilen serumlarin etkisiyle rahim kasılması gaz sancisi ve dikiş yeri ağrıları oldu ama katlanilamayacak gibi değildi. Ödemi vücuttan atmak için bol su içmek ve kabiz olmamak için kayısı hosafi bire bir. Emzirme sıkıntısı çekiyoruz hala sütumü sagip veriyorum ilk iki gün mama takviyesi de yaptım ama % 10 luk kilo kaydımız oldu. Sütünüzu mutlaka sağın emmiyorsa bebek. Böylece günden güne artıyor. Humana, az şekerli komposto bol su çorba dereotu artırdı sutumu. Şimdilik bu kadar son olarak epidural den korkmayın :)

Persembe aksami nişan geldi diye yazmıştım ağrım yoktu gece 2 de suyun geldi hemen hastaneye gittik hiç açılma yoktu ağrılar başladı açılma da devam etti 12 saat süren bir ağrı geçmişinde sonra oğlum 13 10 da doğumhanede kucagimda idi ama.zor bir süreç yaşadım ilk doğum hem ağrı süreci hem.dogum ani benim için zordu evet oğlum şimdi yanımda benden mutlu şu yok allah herkese kolay doğum nasip etsin

Çoook çoook teşekkür ederim zaman ayırıp ayrıntılı şekilde yazmışsın. Tecrübelerinden faydalanacagim mutlaka. Bende göğüs konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bende biberon pompa ve emzirme minderi ne iyiki almisim diyorum şimdi. Bugün pompayi denicem insallah ise yarar

Allah analı babalı büyütsün inşallah. Hayırlı sağlıklı evlat olsun...gazınız az sütünüz bıl olsun :)

hayırlı olsun canım allah analı babalı büyütsün inşallah

Allah bagislasin zorlaniyor insan ama kucagina aldiktan sonra geciyor hersey cok guzel bi duygu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…