2013 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebişlerimizin Cinsiyetleriii :)

• Kızımız Olucak

OY: 169 48,0%
  • Oğlumuz Olucak

OY: 185 52,6%

• Ankete Katılan
    352
amin inş cnm.
senin riskin kac cıkmıştı?
bugünkü doktora ilk kez gittim.kendi doktorum yoktu
3 lü teste gerek yok dedi.önemli olan ikili testteki sonuc edi.
3 lü testin iyide cıksa yine 2 li testteki sonucun riskli cıktıgından emin olamayız dedi
direkt amniyosentez yaptır dedi
bende yaptırmak istemedigimi söledim.sen bilirisn dedi
nette biraz araştırdım bi cok kişide yüksek risk cıkıp bebegi saglıklı doganlar okudum.biraz rahatladım acıkcası
ayrıntılı usg de en azında herşeyine bakılıyor cnm.bi sorun varsa anlaşılır diye düşünüyorum.
amniyosentez beni ürkütüyor.
ikimiz içinde hayırısı olur inşallah cnm

canım ya takma böyle insanları güya seni düşünüyolar ama ne cümle kurduklarını bilmiyolar benimde bi komşum kendinin 1kızı 1oğlu var ortanca kızmış onu kazada kaybetmiş hala yasını tutar bana destek olcam diye aman ne çok dertleri var bazen keşke olmasalar diyorum tamam hayırlısını iste diyolardı ama evladı olana aman olmasın demek ne kolay evet eşimle çok iyiyiz hoş sohbetiz ama bian geliyo onların evinden bıcır bıcır çocuk sesleri boğuşmaları gelirken bizim evimiz nasıl sessiz bunları bilmeden aman sende çok isteme diyi veriyolar boşver o konuşmayı destek olmayı bilmiyordur takma onu sen

pembe toka 4 lüyü yaptırma sebebimi sormuştun.
nette şöle bi bilgi buldum kopy yapayım

Üçlü teste göre daha doğru sonuçlar verdiği düşünülmektedir. Son metaanalizlere göre anomalili bir gebeliği saptayabilme ve hem aileyi hemde doktoru uyarıp yüksek riskli gruptadır diyerek raporlama başarısı %81-85 arasında kabul edilmektedir. Bu oran üçlü testte %75 olarak kabul edilmektedir.

yani 3 lü teste göre dogruluk oranı yüksek oldugundan direkt bunu yaptırayım dedim.

aralara +18 kareler yerleştirmişler ama :) çok romantık olmuş

ama zaten bebek yapmak başlı başına artı onsekizlik bi durum ehehehe yadırgamamak lazım

ay sonuda pek güzelmiş inşallah bozulmaz beraber yaşlanırız kocişlerle e biz bayasını aştık kociş 40 oldu ama kimse inanmaz yaşına ben tontiş olunca azcık gösteriyorum oğluşta tontiş anne istemiyo sanırım 4kilo verdirmiş annesine tontiş olunca çok almazsın diyolar ama bakalım Allahtan tatlı sevmem eh cips te yasak kola da arada acık bakalım kısmet

canım hemen tek hareketle sonuca varma kimi erkek duygularını belli edemez keşke bizi bırakıp nereye deseydin böyle durumlarda acabadan önce konuşun canım belki daha önceden söz verdiyse eşi geldi sattı olmasın demiştir kimi anne babaya arkadaşa kendi ailesinden daha çok önem veriri önceliklerini bilemez keşke biz özledik seni gitme deseydin
hem kötü bişeyler varsa yakında çıkar ortaya kötü düşünme kötü olmasın canım

4luyu yaptir bakalim nasil degisecek risk miktari. Bende 2li'de 1/95 (beyaz)-1/110 (ortadogulu) cikmisti. 4lu sonuclariyla guncellendiginde risk oranim 1/230 (beyaz) oldu (burada etnik kokene gore farkli hesaplaniyor da). Bu riskle 5 ay gecmez diye amniyo yaptirdim gecen cuma. Bugun amniyo sonrasi 5. gunum, sukurler olsun bu arada kanama, akinti, enfeksiyon su bu olmadi. Sonuclari bekliyorum. Amniyo oncesi detayli ultrason yapildiginda her sey cok guzel cikti o yuzden stresim yok sonuclari beklerken ama her halikarda emin olmam lazimdi (karakter meselesi). amniyo karari oyle kolay verilecek bir karar degil, sonrasinda ilk birkac gun cok endise yasiyorsun. sen 4lu sonuclarini al, detayli ultrasonunu yaptir ona gore karar ver. insallah bu sonuclar guzel cikar da amniyoya gerek kalmaz. ama bu testlerle guncellenmis sonuclari almadan da kendini uzme, yipratma. Sunu da unutma, bu risk orani seninle ayni yasta ayni kan degerlerine sahip 162 hamilelikten sadece 1inde DS goruldugunu soyluyor, diger 161 hamilelik normal yani, onu diyor. O 1'lik piyangonun sana cikmasindan endisen yoksa amniyo yaptirma! Umarim her sey guzel olur.

geçmiş olsun canım 2demiştin ense kalınlığını ozaman tahmin etmiştim isticeklerini sınır 3 deniliyor ama yüzdelerde 1.9 bile riskli geçiyor ay neçok bakmıştım ben
benim de bebiş iyiydi ama yaş faktörüm senin gibi 160larda yaptırmıcam dedim 3lüyü yapalım dedim bide şimdi özel bi hastaneden proftan erken tanı ult isticem büyük ihtimal temiz ama içimde şüphe kalmasın diye canım amniyo yaptıran komşumda var temiz çıktı bebişide maşallah 1yaşında şimdi ama içinde şüphe varsa sende şu erken tanı ult sor istersen 16 18 hafta arası sanırım yapılıyor

ay canım aynıyız yazdıkların ama baharat hariç bende tatlı ve balık ta görmeyeyim dedim kız diyolardı bu isteksizliklerden ama pipuşlu çıktı 3lüyü yaptırdınmı ücret ve nelere bakıyolar bel dediler ama bel ölçüsümü ult ve kan sanırım yine

kötü bişe çıkmaz inşallah.bu testler stres sıkıntı ben güya yaptırmadım yaptırmicaktım.ama gel görki bugün 4lü test yaptırdım.
geçen ayrıntılı usg ye girdim herşeyi normal fakat kalbinde ufak bi parlaklık gördü.tedbir amaçlı 4lü önerdi.bende kuzu kuzu yaptırdım ama kötü düşünmüyorum rabbim sağlıklı evlatlar naasip etsin hepimize.benim ayrıntılı usg min rapor kağıdında şöle not var.18-22 hafatada yapılan ultrasonografide bebekteki anomalilerin yüzde 65-75i saptanabilir.diyor.o yüzden ayrıntılı ultrasonda baya bi aydınlatıcı.

inşallah güzel sonuçlar alırsın.

kokopelli, demet ve fbyuly tşkler mesajlarınız için.
şuan yapabilecegim bişi yok. yarın 4 lü testimi yaptırcam
17.ve 22 haftamdada ayrıntılı usg ye gircem.nette bi doktorda bu şekilde önermiş.
bi kadında risk oranı 1/10 çıkmış ona istinaden yazılmış bi cvp.kopy yapayım merak edenler için

İkili tarama testi, size sadece bebeğinizde trizomi 21 (down sendromu), trizomi 18 ve nöral tüp defektleri olması olaslığını ifade eder. Dünyanın hiçbir yerinde tarama testleri kesin sonuç vermez, sadece artmış riski bildirir, bu durumda ileri tetkik yapılır. Zaten taramanın amacı toplumda sık rastlanan durumlarda ilgili popülasyondaki risk taşıyıcılarını bulmaktır; ki böylece tüm popülasyona ileri tetkik yapmak zorunda kalmazsınız. Şunu da ifade etmeliyim ki; üçlü tarama testi artık terk edilmiştir, literatürü ve gelişmeleri izleyen bir kadın doğum hekimi üçlü tarama önermez. Gebelikte tarama testleri ikili test + 16. haftada AFP bakılması + 22. haftada fetal anatomiye dair ayrıntılı ultrason yapılmasıdır. Eğer bu basamakların herhangi birinde risk saptanırsa; riskin yüksekliğine göre ileri tetkik önerilir, ki bunlar bebeğin haftasına göre CVS, amniosentez veya kordosentez olabilir, ayrıntılı ultrason da 22. hafta yerine daha erkene çekilir, ancak 17-18. haftada yapılan ayrıntılı ultrason normal bile olsa 22. haftada tekrarlanmalıdır, çünkü bebeğin gelişimi nedeniyle 17. haftada bazı organ incelemeleri tam olmaz. Ayrıntılı fetal ultrason, en ehil ellerde bile, size bebeğinizde anomali olmadığını %100 söyleyemez. Bu nedenle riskli hastalara CVS, amniosentez ve kordosentez önerilir. Bunların sonuçları kesindir. İkili testte 1/10 çok yüksek bir oran,bir kadın doğum hekimi olarak mutlaka amniosentez yaptırmanızı ve sonuç kötü gelirse gebeliğinizi sonlandırmanızı öneririm.

Son düzenleme:
kızlar bulantılarım çok şükür geçti ara ara içim bayılıyodu bi kaç gündür o da olmadı. bugün bi cesaret oruç tutayım dedim tüm öğleden sonra uyudum kızımla annem ilgilendi. henüz iftara 1.5 saat var bakalım inşallah böyle gider tamamlarım.
kızımda gebeliğimin en bulantılı zamanlarıydı tutamamıştım sonraki sene sütüm çok azdı yine tutamamıştı toplam 60 borcum vardı sonra tutmak çok zor oluyo tut tut azalmıyo sanki mübarek

Bu doktorlar ne kadar kolay amniosentez diyor. Bence çok doğru yapıyorsun canım. Bence bir yerde daha testi tekrarlatabilirsin, çünkü yalnış çıkma olasılığı çokyüksek oluyor. Benim bir arkadaşımda da değerleri seninle aynı çıktı. Başka bir yere gitti, sonra da gayet normal sonuçlar aldı.

Ayrıca için rahat olsun mutlaka 4lü test yaptır.

kızlar merhabalar.
2 gün önce sağlık ocağına gittim tetanoz aşısını sormak için. kan tahlili felan istediler. yaptırdım ve kolestrolum acayip yükselmiş, şekerim 60 a düşmüş. doktor hamilelerde olabilio dedi ama kafama takıldı. sizde böyle sorunlar var mı?

ben bu doktorun tarzini hic mi hic begenmedim. 16. haftada AFP bakilmasi demis kendisi, e 3lu test ne? 3lu testte AFP, bHCG ve estriol bakiliyor. Yani AFP yaninda 2 seye daha bakiliyor, ki bunlardan biri de ikili testte de olculen bhcg. hele de "sonuc kotu gelirse gebeligi sonlandirmanizi oneririm" ne demek? bir doktor boyle bir oneride bulunamaz. amniyo sunucu kesin bir rahatsizlik cikarsa bu rahatsizligin ne gibi sonuclari olacagini hastaya anlatir ve secenekleriniz hamileligi devam ettirmek ya da sonlandirmak der, bunlar arasinda bir oneride bulunmak ona kalmamistir.

turkiye'de bu isler nasil oluyor bilmiyorum, burada once ikili test(kan testi) ve ense kalinligi olcumu yapiliyor, sonraki haftalarda 4lu test (AFP, bhcg, Estriol ve inhibin-A) yapiliyor ve ondan cikan sonuclar ve onceki sonuclar birlestirilerek bir bilesik sonuc veriliyor. bu bilesik sonuc sadece ikili veya sadece 4luye gore daha "dogru" bir risk orani veriyor. dogru derken, hata payi daha dusuk demek istiyorum ama sonucta 100% kesin degil ve verdigi sadece bir risk orani. kesin sonuc icin amniyo gerek malesef

geçmiş olsun canım.değerler hamilelik döneminde farklılaşıyor bunu duymuştum.sen yinede kadın doğumcuna göstersen daha iyi olacak galiba.inş.sıkıntı yoktur.

Kontrolume 2 hafta var. Dayanamiyorum. Cocugmu ozledim, acaba iyi mi? Acaba kiz mi erkek mi?

Herkese merhaba. Uzun zamandır fırsat bulamadım ama şimdi burdayım. Herkes iyi mi çok merak ediyorum.
Bu arada benim Allah'ın izniyle bir kızım olacak.
Çok heyecanlıyım.

slm kızlar nasılsınız? dün öğlenden beri giremedim 20 sayfadan fazla geçmiş ara ara baktım ama hepsini okuyamadım.. umarım hepiniz iyisinizdir... bugün bende sağlık ocağına gittim tetanoz aşısı için.. ağustos ta vuracaklar ilk dozunu.. benim doktorum mutlaka yaptır dedi sizinkiler de önerdi mi merak ettim?

canım sana da devit 3 verdiler mi sağlık ocağında? kullanıo musun? nette yorumları okudum bebekte zeka geriliği yapıomuş falan yazıodu.. endişelendim bende.. dediğin sorunlar bende çıkmadı.. kansızlık çıktı bi tek onun için de ferrum fort yazdı doktorum...

tatlım 18. haftada oluyor değilmni tetenoz aşısı benimde 3 haftam var takibimi yapayım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…