2013 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebişlerimizin Cinsiyetleriii :)

• Kızımız Olucak

OY: 169 48,0%
  • Oğlumuz Olucak

OY: 185 52,6%

• Ankete Katılan
    352
Asitli içecek içince ne oluyor ki? :S Çok mu zararlı?

meraba canım içmesen daha iyi ama bence bu yiyip içme olaylarını abartmamamız lazım benim annem zamanında köydeydi bişeyden haberleri yoktu her gün de sabah akşam çay içermiş bana bişi olmamış ama doktor çay da içmesen iyi olur dedi de ondan diyorum. Asitli içeceklerde içme dedi ama çok canın çekerse iç tabi ben zaten pek sevmem ama meyve suyu içiyorum arada geçende canım çekti yarım bardak asitli içtim bence fazla da abartmamak lazım tabi bu benim fikrim

bu yaz günlerinde benimde canım o tarz içecekler istiyo ama asitli diye içmiyorum ben çözümü frutti limonluda buldum tavsiye ederim.
meyveli maden sularında fruttiyi tavsiye ederim çünkü soda raflarında uzun bi araştırma yaptım .doğal maden suyu olan buymuş diğerlerinde gazlı içecek yazıyodu.neyse çok uzattım.faydalı olabildiysem ne mutlu bana:)

Neredeyse hemen her gün çay kahve kola gibi içeceklerle herkesin tükettiği bir maddedir. gebelik dönemlerinde de anne adayları tarafından kafein tüketimi bilerek veya bilmeyerek içecekler yiyecekler aracılığıyla alınmaktadır. Kafein içeceklerle alındığında hızla vücuda geçmekte ve plasenta aracılığı ile bebeğe gitmektedir. Vücuda 200 mg kafein alındığında bebeğe kan gönderen plasentanın içindeki akım % 25 azalmakta ve kafein de bebeğe geçmektedir.

Anne adaylarının göz ardı etmemesi gereken tehlike de burada başlamaktadır. Anne adayının sahip olduğu kafein yıkımını sağlayan metabolizma bebek ve plasentasında bulunmamaktadır. Bu yüzden de yıkımı sağlanamayan kafein bebekte daha yüksek düzeylerde bulunabilmektedir. Annenin metabolik özellikleri; bebeğe geçen kafein miktarını etkilemektedir kafein metabolizması genetik ve çevresel faktörlerden(nikotin gibi) etkilenerek bireysel farklılıklar gösterebilmektedir. Kafeini hızlı bir şekilde metabolize ederek yıkan bir anne adayı ile geç metabolize eden bir anne adayı aynı miktarda kafeini alsalar dahi bebeklerine geçen kafein miktarı farklı olmaktadır.

Kafeinin her miligramı bebeğinizin kilosundan çalar

Uzun süre kafein alan anne adaylarının bebeklerinde gelişme geriliği görüldüğü bilinmektedir. Alınan kafein miktarının bebek gelişimini nasıl bir şekilde etkilediği ise cevaplanması zor bir sorudur. Annenin; bireysel metabolik çevresel ve genetik faktörlerinin değişken olması net bir cevap vermeyi zorlaştıran etkenlerdir.

Konu ile ilgili olarak yayınlanan bilimsel bir çalışmanın sonuçlarına göre; günde 200 mg kafein alındığında bebek kilosundaki azalma 60-70 gr olmaktadır. Aynı araştırmada gebelik öncesi günde 300 mg kafein alan; ancak gebelik sürecinde bu miktarı günde 50 mg a düşüren anne adayları ile kafein miktarı alımını 300 mg de devam ettiren anne adaylarının bebeklerinin de ağırlıkları karşılaştırılmıştır. Kafein alımını azaltmayan anne adaylarının bebeklerinin ağırlıklarında 160 gr. azalma saptanmıştır. Öne çıkan başka bir veri de kafein alımı arttıkça orantısal olarak bebekteki gelişme geriliğinin de artmasıdır; yani her mg kafein bebek gelişimine olumsuz yönde etkili olmaktadır.

Bebeğin sağlıklı gelişiminin iki düşmanı: alkol ve kafein

Kafein alımı alkol alımına benzer şekilde bebekte gelişme geriliği yapmaktadır; hatta her ikisinin birlikte alınması bu olumsuz etkiyi kat kat artırmaktadır. Vücuttaki nikotin miktarı da bu süreçte kafeinin bebek üzerindeki olumsuz etkilerini de adeta şiddetlendirmektedir. (Nikotin miktarı sigara içimi ile direkt ilgili olduğu bilinmektedir.) Toplumumuzda da sigara ile çay ve kahvenin sıklıkla birlikte tüketildiği düşünülürse; bu konu gebelik planlayan anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir noktadır; çünkü bebeklerinin gelişimini etkileyecek olan bir riskle karşı karşıya kalabilirler.

Demir emilimini de bozuyor

Gebelikte bilindiği üzere demir ihtiyacı artmaktadır. Kafeinin olumsuz etkilerinden biri de burada ortaya çıkmaktadır; çünkü gebelikte demir emilimini %40'lara varan ölçülerde bozmaktadır. Kısacası bir anne adayının; demir ihtiyacını sağlamak amacıyla aldığı demir içeren gıda ve ilaçların sağlayacağı fayda tüketilen kafein nedeniyle engellenmektedir.

Çay çikolata ve asitli içeceklerin bilinmeyen yüzü

Kafein alımını sağlayan tek suçlu sanıldığının aksine kahve değildir. Günlük olarak alınan kafeinin ancak %20-40'ını kahve sağlamaktadır. Özelikle ülkemizde bu konuda masum gibi görünen suçluların başında çay gelmektedir. Çayı; 60 gramında 10-50 mg kafein yer alan çikolata kola gibi kafeinli meşrubatlar takip etmektedir.

Merhaba canım.
Ya ben öyle kola falan değilde, midem bulanınca günde bir tane soda içiyorum. Acaba onun da diğerleri gibi zararı var mı ki?

Merhaba canım.
Ya ben öyle kola falan değilde, midem bulanınca günde bir tane soda içiyorum. Acaba onun da diğerleri gibi zararı var mı ki?

canım benim bildiğim kadarıyla günde bi tane doğal maden suyunun faydası bile var doğal mineraller var içinde ben doktoruma sordum içilebilirmiş

hoşgeldin canım hayırlı sağlıklı bir şekilde alırız inşallah bebeklerimizi kucağımıza :)canım banada öyle bir tiksinti geldi nedense gerçi nedeni bal gibi ortada ama :)
oh valla bu tatil hevesi herkesde var sanbırım ya geçen seneden daha çok tatil istyrum sanırım biz tatil aşeriyoruz :)) bakalım korkuyorumda uzun yolda bebişime bişe olur die
bende tekne turu istiyorum bu yıl doktorum onaylarsa inşallah bir kaç günlük birşey hayırlısıyla :)
bende kullanıyorum ama yan etkilerinide duyunca biraz gerildim ama ne yapalım ya hayırlısı artık Allahım yardım eder inşallah bebeklerimiz sağlıklı sıhhatli doğarlar :)
canım çok canın çektiyse iç birkereden bişey olmaz ama tekrar tekrarda aklına getirmemeye çalış :)
Allaha emanet olun cnaım ya deprem haberleri benide baya ürkütüyor bu aralar..

canım benim bildiğim kadarıyla günde bi tane doğal maden suyunun faydası bile var doğal mineraller var içinde ben doktoruma sordum içilebilirmiş

canım yalnız 20-25. haftaya kadar cunku sodadakı tuz dahı o haftadan sonra bızım ıcın zararlı hale gelebılıyo uyarayım dedım :)

canım yaa cok gecmıs olsun 6,1 az da değil allah ım sen koru yarabbim yaa

benım esımde öle yapıo ama dıyorum gunde bır bardak serbest fazlası zararlı :) zaten doktorada sormustum bitki çayalrı yasak dedı etkısı ne olucak

tam bılınmıyo ıcme dedi sadece hasta olursan ıhalmur ve nane lımon serbest o da abartmamak kaydıyla kola ve kahvede gunde bı bardak serbest zararı yok dedi....

kahve cımıyorum ben hamıle kalınca bıden carpıntı yapmaya basladı bıraktım bende

Ay olmaz okadardan bizey ic. Ben cok nadiren de olsa icim yanarsa asitli icecek iciyorum ama birkac yudum sadece

ya bende öyle diyorum ilk bebek olunca insan pipirikleiniyo aman ya bişey olursa die.çarşamba doktora gidicem ozaman herbişeyi sorucam doktoruma :)) tabi bende içiyorum alla sonuçlarını bilmeden

ben tatil yerindeyim şu an ama halsizlikten bi yere kıpırdayamıyorum

hadi ya kötü ....tatile gitmek için sabırsızlanıyorum ben umarım tembelliğim uyuşukluğum tutmaz.haır daha önce bukadar tatil delisi değildim bu sene daha bi başka istyrum anlamadım ne iş

teşekkür ederim canım denicem :)))

hoşbulduk canım sağol..güzel dileklerin içinde sağol .....:)) bebekler bizi zorluyo vallaa ama olsun ya onlar dünyanın en güzel şeyleri bi an önce gelsin hayatıma girsin istyrum..allahtan tek dileğim zaten sağlıklı sıhattli olması.....

ahh ah nerdeyse hemen hemen herşey yasak neden gü<el olan şeyler hep yasak yahu :))

off ya bende kurtulamadım yemek yemegı ozledım soyl doyuncaya kadar
resmen olmemek ıcın yıyorum azıcık ıcımı bastırsın dıye bıraz fazla kacırayım cıkıyor ne varsa zatten mıdem hep donuk
ne kadar uzun surdu bu bulantı surecı kızımdada bulantım vardı ama kacıncı haftaya kadar surdu hıc hatırlamıyorum. bunu daha uzun surdu sanırım

bende bende. ıgrenmeden tıksınmeden yemek yemek ıstıyorum peynır yumurta kokusu benı acayıp yapıyor bırde yogurt sutude ıcınce gerı cıkıyor
mumkun degıl sut urunlerı tuketemıyorum
tatlılara karsıda ısteksızlık cok fazla
tursu yedım bırkac kez cok lezzetlıydı benım Ayse yola cıktı galıba
son 14 gunum dıye safak sayıyorum sonra ılaca baslıcam canıma yettı artık

A-aaa hiç kimsecikler yok...:26:
Erken mi uyuyor hamiş arkadaşlar???
Alıntı yapamadım, ama geçmiş olsun dr.a gidip gelen içini rahatlatan/rahatlatamayan arkadaşlara,
zor da olsa sağlıkla alıcaz bebişleri kucağımıza inşallah.
Benim hala ne bulantım var ne bir şeyim...Şaşırıyorum yahu..

ama ya bu bize yapılırmı biz izmirde çatıdayız daha klimalı odayada geçmemiştik gezme ve marketten geldik okadar su kesmedi buz gibi kolamızı aldık okuyoduk size aman hep kola muhabbeti zararlı biliyorum ama zaten evde bukadar kilo alma nedenimiz kola cips cips bıraktık ama kola
Allahtan maden suyu varmış dolapta kolamızı bıraktık ona sardık ama tutmuyo yerini

depreme yakalanan ve hissedenler geçmiş olsun of bu sıcaklar korkutuyor gerçekten bi susuzluk bide deprem :18:

ama ya bu bize yapılırmı biz izmirde çatıdayız daha klimalı odayada geçmemiştik gezme ve marketten geldik okadar su kesmedi buz gibi kolamızı aldık okuyoduk size aman hep kola muhabbeti zararlı biliyorum ama zaten evde bukadar kilo alma nedenimiz kola cips cips bıraktık ama kola
Allahtan maden suyu varmış dolapta kolamızı bıraktık ona sardık ama tutmuyo yerini

depreme yakalanan ve hissedenler geçmiş olsun of bu sıcaklar korkutuyor gerçekten bi susuzluk bide deprem :18:

arkadaşlar ne zamandır giremedim anca vakit buldum geçmişide okuyamadım ( inşlh herkes için herşey yolundadır ya beni bu progestan maaf ediyo bi küçük şişe rakı içmiş gibi oluyorum daha önceki hamileliklerimdede içmiştim ama böle olmuyodum dünya tersime dönüyo onun dışında göğüslerim baya ağrımaya acımaya başladı normalde hep hamile kaldığım gibi başlardı ama daha yeni başladı belirtiler kısmet olursa sabırsızlıkla perşembeyi bekliyorum küçük herkülümü yada zeynamı görmeye gidicem :))) inşlh iğne işe yarıyodur mşlh şimdilik bi sıkıntım yok yani kanama gibi öle stresliyimki sölemesi ayıp günde 10 kere belki altımı kontrol ediyorum malum önceki yaşadıklarım beni çok korkutmuştu aynı şeyleri yaşarmıyım die kendimi ister istemez yiyip bitiriyorum ( elimde değil ya buda ilk kez oluyo kocamı psikolojimden dolayı ilk kez öcü gibi görmeye başladım adamın burnundan getiriyorum daha o kadar başında olmama rağmen neredeyse doğuma kadar yatakları ayırcam :)) sağ dönüyosun elin çarpıyo beni yoruyosun benden çok şey bekliyosun hiç yardımcı olmuyosun die sölenip duruyorum ( pişman oluyorum ama ne yapayım işte zaten adet olcam gibi sinirlerim bozuk resmen çift karakterli oldum bir saatim sevgi dolu bi insan olarak geçiyo bir saat sonra çekilmez patlamaya hazır bomba gibi geçiyo benim normalde ya 5. haftamda kanamalar başlardı yada bu bir hafta içinde perşembe gittiğimde eğer herşey normal görünürse içim rahatlıycam ama tam değil.....

midem çok bulanıyor arkadaşlar kusmalarım arttı, tavsiyeniz var mı

canım sabah uyandığında yataktan hemen kalkma biraz dinlenerek derin derin nefes alarak kalk. birde tuzlu çubuk olabilir yada tuzlu bisküvi tuzlu pasta herhangi birsey yersen sanki azalıyor bulantılar.

dün çok istedi canım bende gazoz alıp bir iki yudum içip eşime verdim dikkat etmeye çalışıyorum bende ama havalar sıcak isteristemez kaçamak oluyor bir iki yudum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…