2013 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

arkadaşlar mama sandalyesi araştırmaya başladınız mı fiyatlar çok ucuk acaba paraya kıyıp iyi birşey mi almalı yoksa idareten iş görecek birşey mi almalı karar veremedim ablam kızına almıştı 6 aylıkken şubatta 2 yaşına gircek hala kullanıyorlar onunki de iyi bir marka ama eşim ona o kadar para vermeye sıcak bakmıyor:KK19:

Ben de ilk oğlumda chicco almıştım. Gerçekten de hem pahalı hem de hantal ve çok yer kaplıyor. Koltuğu üç pozisyonlu falan ama valla ben hiç üçünü de kullanmadım. Mesela bir tanesi yatış pozisyonu. Açıkçası benim oğlum yemeğini yedi, oynadı ama hiç uyuyacak kadar da uzun oturmadı yani açıkçası o kadar para vermek, şimdiki aklımla çok saçma. O zaman hevesle alınıyor o kocaman ağır şeyler
Esrali çok doğru söylüyor. Ben iki sene önce mama sandalyesini ihtiyacı olan birisine vermiştim şimdi kesinlikle ikea'nın antilop mama sandalyesini alacağım. Fiyatı da 55 tl. Ekstradan bir de minderi satılıyor, o da sanırım 20 tl idi. Hatta dikkat et, ya Beko ya da Profilo reklamında çıkıyor o mama sandalyesi.
Ne gerek var sırf marka diye 200-250 tl vermeye! Al 55 tl'ye, en az 150 tl cebinde kalsın oh!

Kızlar 16 Aralık işe başlama tarihim tamamını almak istedim kaç gün oluyor süt izni bilen var mı?

Sana SGK mevzuatını olduğu gibi kopyaladım; umarım bir faydası olur

Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

Kadın çalışanlar genellikle doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir raporunu sağlık durumu elverdiği sürece devlet veya SGK ile anlaşmalı özel hastanelerden almayı tercih etmektedirler.

Bazı işverenler veya işvereni temsil eden yetkililer kadın çalışana 32. haftada doğum raporunu alması konusunda baskı kurmaktadır. Yasada açık ve net ifade edildiği gibi kadın çalışan doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Doğumdan sonra bebekleri ile daha fazla vakit geçirebilmek anneler için daha önemlidir.

Süt izin yalnızca günlük olarak kullanabilmektedir. Fakat uygulama da görüldüğü üzere süt izinleri amacına uygun olarak kullanılmamakta ya da kullandırılmamaktadır. Çoğu zaman kadın çalışanlar bu izinleri haftalık ya da aylık olarak kullanırlar.

Büyükşehirlerde bu izinleri kullanmak oldukça zordur. Çalışan annenin 1,5 saatliğine çalıştığı yerden çıkıp dönmesi zor olmaktadır. Bu nedenle kadın işçiler izinlerini genellikle işe 1,5 saat geç gidip veya işten 1,5 saat erken çıkıp kullanması daha mantıklı olacaktır.

Süt izninin haftalık ya da aylık olarak kullandırılması yasaya aykırıdır. Fakat 4857 sayılı İş kanunu süt izninin yasaya uygun olarak kullandırılmaması halinde cezai yaptırım uygulanmaz.

Kadın çalışana süt izni kullandırılmaz ya da yasal düzenleme içerisinde kadın çalışanın istediği şekilde kullandırılmaz ise ne olur?

İşte böyle bir halde kadın çalışan 4857 sayılı iş kanunu’nun 24. maddesine göre iş sözleşmesini kendisi fesih edebilir. Fesih nedeni haklı olduğu takdirde çalışan işverenden kıdem tazminatı ile birlikte ücret ve benzer haklarını talep edebilir.

Süt izni işverenin çalışan kadına sağlamış olduğu jest veya lütuf değil, kadın çalışanların yasadan doğan haklarıdır.

Çalışan anne “Süt izni” kullanımını işverene dilekçe ile bildirir. İşvereninde çalışan anneye “izin uygun” olduğuna ilişkin yazı vermelidir. Dilekçe ve yazı verilen bu iznin yasalara uygun bir biçimde verildiğinin kanıtı olarak kullanılacaktır. Çalışan anne bu izni bebek 1 yaşına gelinceye kadar kullanabilir.

Ben de senin gibi her öğünde bir memeyi emziriyorum. Yeşil kaka hakkında farklı söylentiler var. Ben bir yerde bebeğin memedeki sütün hepsini içmesiyle alakalı olduğunu okumuştum. Bebeğin iyi kilo alıyorsa bunlara takılma bence. Bir memenin tamamını emzirip, beş dakika da diğer memeye tutmak yeterli. Gerçi benim kızım 10-15 dakika zor emiyor, hemen uyuyor. Buna rağmen bir haftada maşallah 440 gr aldı. Demekki, doğru yoldayız.

prof doktorun yazısında okudum ateş huzursuzluk emme isteksizlği yoksa sıkıntı yapmayın diyor.ben gene önlem amaçlı götüreyim içim rahat etsin.cünkü burdaki bi arkdaşın bebeğindede yeşil kaka gelmiş enfeksiyon cıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam.zaten 10 15 dk emmesi normalmış diorlar fazlası bağımlılık olabilirmiş,

Ben de ilk oğlumda chicco almıştım. Gerçekten de hem pahalı hem de hantal ve çok yer kaplıyor. Koltuğu üç pozisyonlu falan ama valla ben hiç üçünü de kullanmadım. Mesela bir tanesi yatış pozisyonu. Açıkçası benim oğlum yemeğini yedi, oynadı ama hiç uyuyacak kadar da uzun oturmadı yani açıkçası o kadar para vermek, şimdiki aklımla çok saçma. O zaman hevesle alınıyor o kocaman ağır şeyler
Esrali çok doğru söylüyor. Ben iki sene önce mama sandalyesini ihtiyacı olan birisine vermiştim şimdi kesinlikle ikea'nın antilop mama sandalyesini alacağım. Fiyatı da 55 tl. Ekstradan bir de minderi satılıyor, o da sanırım 20 tl idi. Hatta dikkat et, ya Beko ya da Profilo reklamında çıkıyor o mama sandalyesi.
Ne gerek var sırf marka diye 200-250 tl vermeye! Al 55 tl'ye, en az 150 tl cebinde kalsın oh!

hoşgeldin nasılsınn nasıl gidiyor bebişle hayat

Kızlar ya bisey sorcam bebeklerinize su veriyormusunuz benim bebegim 3aylik ben vermiyorum ama vermelimiyim doktorlar 6 aya kadar veemeyin diyolar ya

Kızlar ya bisey sorcam bebeklerinize su veriyormusunuz benim bebegim 3aylik ben vermiyorum ama vermelimiyim doktorlar 6 aya kadar veemeyin diyolar ya
sadece anne sütü veriliyorsa suya ihtiyaç yok diye biliyorum. eğer su verirseniz boşuna yer işgal ettirmiş olursunuz diye okumuştum biyerde..

Canım malesef her cocuk bir değil ben bunu doktorada sordum cocugu oldugu gıbı kabullenmeyı ogren her bunye farklı kımıne 12 saat uyku yetmezken kımı 4 saatte bıle dınc kalkar dedı benım kızımda 12 de 1 de gece uykusuna yatıyo sabah 8 e kadar ıkı saatte bır emerek uyuyo gayet keyıflı uyanıyo bıda uyumaya hıc nıyetı olmuyo gunduzlerıde ıkı saatte bır ayagımda sallayarak yarım saat 45 dk uyuyo ama aysgımdan bırakırsam hemen uyanıyo cok uykusuz ama doktor eger sersem gıbı bakmıyosa kafayı toparlıyamaz bıhal almıyosa gözlerı yarı acık dolanmıyosa sorun yok zorla uyutma o uykusu gelince kendı uyumak ister anlarsın dedı sanırım yapıcak bişi yok benım kızımda cok zor uyuyo zor dalıyo öle öle buyucekler sanırım saglıklı olsunlar nspslım bız ilk kırk gun sabah 5 lere kadar uyumsdık agladık hep oyuzden ben bugunlere sukredıyorum bazen cok yoruluyorum gunduz hiç bi iş yapamıyorum yemegı bıle aksam esim gelince hslledıyorum bu tempoya alısmak zorundayım sanırım yoksa norslim bozuluyo sınırlerım yıpranıyo oldugunu kabuletmek gerekiyo baska cocuklarla kıyaslamsmak lazım mesela bende kendı uyuysn cocukları duydukca sasıyorum nerdeee :KK53::KK31:

benim bebeğimde hiç uyumuyor gece 2 2,5 saate bir uyanıp beslenmek istiyor, sabaha kadar hiç dinlenemiyorum birde o halle işe gidiyorum :KK43:, gündüzleride farklı değil koskoca günde toplasan ancak 2 saat uyuyordur, Şöyle kesintisiz 3 saatlik huykuya hasretim :KK43:(

Kızlar bebekleriniz gece kesintisiz maksimum kaç saat uyuyor benimki 5 saat uyuyor ilk yattiginda arada bir de 6 saat sonra emzirip uyuttugumda 2 yada 3 saat uyuyor

Kızlar bebekleriniz gece kesintisiz maksimum kaç saat uyuyor benimki 5 saat uyuyor ilk yattiginda arada bir de 6 saat sonra emzirip uyuttugumda 2 yada 3 saat uyuyor

1 haftadir 6 saat kesintisiz uyuyor anası gibi uykucu benim kiz.aksam 7 den sonra 12 ye kadar kesintisiz uyanik.uyusa bile 10ddk uyur

kizim 12 gibi emer uyur sabah8 e kadar asla uyanmaz emmezde bende ellemiyorum dr sokunma dedi taki aksam 4 e kadar emer uyur 4 te kalkinca biz yatasiya kadar uyur oturur

sahsen ben duru sadece uykuda beslenince el gidaya erken basladim 4 aylikken alistirma 5 aylikken tamamen once otokoltugunu dik tutup yedirdim 6 7 aylik olasiya kadar sonra yuksek bi yastikta yatarak tamamen oturmaya baslayip gonullu yemesi filan 10 ay 1 yas civari oldu bizde sandalyenin rahatligi biz yem yerken yanimizda oturmasi biraz biseyler yemesi zaten kisa bi sure sonra sandelyeden kendini atmaya basladi zorlu yemek yeme derken kaldirdik sadece bize eslik etmesi icin ii oldu simdide sandalyeye oturuyo bence gereksiz yada ikeadaki ii

duruda doktorumun onerisiydi ise yaradi durunun uykusu 23 aylik duzenliydi derindede ayni davraniyorum 2 ay en fazla 3 ay istemezse gece beslenmeleri bitiyor gunduzde 4 saate kadar istemezse besleme yok acikip daha ii emiyor uykularda masallah cok guzel 3 aydan sonrada kilo alimi cok olmuyor zaten hareketlenme basliyor zaten kilo saglikli demek degil

doğduğundan berı verıyorum cnm. sırf anne sutu alıyorsa vermeyın dıyorlar benımkı mamada ıcıyo ama sırf anne sutu verseydımde su mutlaka az az verırdım.bu konuda doktorları dınlemıyorum.senınkı zaten 3 aylık olmuş bence sırf anne sutu alıyorsa gunde bır kez de olsa bırkaç kaşık su mutlaka ver.ben her mamadan sonra verıyorum pamukçukda olmasın dıye

prof doktorun yazısında okudum ateş huzursuzluk emme isteksizlği yoksa sıkıntı yapmayın diyor.ben gene önlem amaçlı götüreyim içim rahat etsin.cünkü burdaki bi arkdaşın bebeğindede yeşil kaka gelmiş enfeksiyon cıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam.zaten 10 15 dk emmesi normalmış diorlar fazlası bağımlılık olabilirmiş,

cnm benımkı 2 haftadır koyu yeşıl kaka yapıyo. dr iştahı olduğu surece sorun yok eğer kılo almasaydı tahlıl ıstıcektım ama ıstah ıyı kılo alımı ıyıyse sorun yok bebeklerde olabılıyor dedı.ozellıkle mama yıyen bebeklerde

duruda doktorumun onerisiydi ise yaradi durunun uykusu 23 aylik duzenliydi derindede ayni davraniyorum 2 ay en fazla 3 ay istemezse gece beslenmeleri bitiyor gunduzde 4 saate kadar istemezse besleme yok acikip daha ii emiyor uykularda masallah cok guzel 3 aydan sonrada kilo alimi cok olmuyor zaten hareketlenme basliyor zaten kilo saglikli demek degil

Kızlar ben kızımı emzirip gazını cikardiktan sonra oyun halisinda yada orada sıkılırsa kucagimizda iki saat falan oyaliyorum sonra uykusu geliyor oyun halisinda falan emzigi agzinda uyukluyor ama ben alip emziriyorum uyumadan zaten uykusu geldigi icin cok az emip uykuya geçiyor yani iki saatte bir emzirmis oluyorum sizce hata mı ediyorum kizim bu arada 13 gün sonra 3.ayini dolduracak

Ne kadar zamanda düzeldi peki ben iki gündür düzenli vermeye başladım ilacı ve hala çok fena gazı var

emzirdikten yada biberonla mamasnı verdikten sonra hemen gazını çıkar canım.
yada bebeklerimiz şimdi hareketlenmeye başladı gazlarını kendisi çıkarır.
gazıyla birlikte kakasınıda yapar zaten. sabsimplexin özelliği bebeğin gazlarını toparlayıp bir iki seferde komple çıkarmasıdır

Kızlar ben kızımı emzirip gazını cikardiktan sonra oyun halisinda yada orada sıkılırsa kucagimizda iki saat falan oyaliyorum sonra uykusu geliyor oyun halisinda falan emzigi agzinda uyukluyor ama ben alip emziriyorum uyumadan zaten uykusu geldigi icin cok az emip uykuya geçiyor yani iki saatte bir emzirmis oluyorum sizce hata mı ediyorum kizim bu arada 13 gün sonra 3.ayini dolduracak

Canim neden uykusunda neden emziriyorsunki artik saatli beslenme bitti aciktiklarİnda beslİyoruz hatta benimkilerin 5 ,6 saat emmedikleri oluyor doktorumuz da artik mideleri gec bosalir saatli besleme yok dedi aciktiklarinda besliyorum zatn artik acikma aglamasini da ogrendik

X