2008 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

kızlar herkese merhaba.bebeklere geçmiş olsun.kuzey de hala öksürüyor.biyere çıkaramıyorum.

Merhaba arkadaşlar

Bebişleri hasta olan tüm annelere çok geçmiş olsun..

Önemli bir şey öğrendim ve sizinlede paylaşmakta fayda görüyorum..İnternette araştırırken bebeklere Omega 3 vermenin onları soğuk algılığı ve grip gibi hastalıklardan bir nebze koruduğunu okudum..Biliyorsunuz benim oğlan 15 gün içinde hastalığından dolayı 400 gr civarında kilo vermişti bende iştahını artırmak için ne kullanabilirim diye düşünüyordum..Polivitle başladık ama şimdi SEVENSEAS PORTAKAL AROMALI BALIK YAĞI kullanmaya başladım. Malesef sigorta ödemiyor. Sabahları aç karnına veriyorum..İştahını biraz etkiledi sanırım..Birde ben oğlana mama yedirirken biraz zorlanıyorum o yüzden en küçük çerez kaselerine ölçü yaptım kendime az ama sık veriyorum..Zorladığımda yemekten nefret etmesini istemiyorum..Genellikle doktor tavsiyesi üzerine kaşık mamasına yöneldim..

Hasta bebeği olan annelere tavsiyem bebeğiniz öksürüğü balgamlı ise sakın öksürük şurubu kullanmayın..Çünkü vücudundaki mikrobu ancak öksürükle dışarı atıyo ve siz öksürük şurubu verirseniz onun vücut savunmasını bozmuş olursunuz..Kuru öksürük varsa buhar makinası ve bol ılık su vermek gerekiyo..Ayrıca doktor tavsiye etmediği sürece sakın antibiyotik kullanmayın çünkü antibiyotik bebeğin bağışıklık sistemini zayıf düşürüyor..Bizim doktor bize Peditus diye bir şurup verdi..Soğuk algınlığında takviye olarak kullanılıyormuş..Yalnız bu şurupta uzun süre kullanılmıyor içinde belli bi miktar alkol varmış çünkü,:içelim: bide kansızlığı için ferro sanolün şurubuna başladık.. Burada bazı arkadaşlar bebeklerin damlalarını unutuyoruz diyorlardı ya..Aman sakın ha kan damlalarını ihmal etmeyin..Çünkü kansızlık bebekte gelişim geriliği yapıyormuş.. Ben tabi sınav derdinden oğlumla ilgili pek çok şeyi anneme devrettiğimden olayın farkında değildim ama bebek hastalanınca dünyam tersine döndü..

Bu arada sanırım ben bu sınavıda kazanamıycam yine netim yetmiyor galiba yani 70 i geçmem gerekiyodu ama 68-69 gibi bi netim var..senağlama Neyse artık 5 yıllık avukatlar için açılacak sınava hazırlanmayı düşünüyorum.. Napim yahu artık nasipte ne varsa kabulleniyorum..Hayırlıysa beri gelsin hayırsızsa geri gitsin diyorum..Hem bu kadar çalıştım kazanana kadar kastırim biraz daha..kaydirigubbakcemile3

Bide sanırsamki işe başlıycam yılbaşında ve bilin bakalım benim oğlana kim bakacak..KAYNANAM.. delikafadulden evet evet ta kendisi :jeyyar: pılımızı pırtımızı toplayıp onlara taşıncas ve benim oğlan kreş yaşına gelene kadar ordan gelip gitces..Zaten ben sabah gidip akşam döncem..Bu iş en çok benim kocişin canını sıktı dünden beri "ben asla babamla aynı evde kalmam" diye zırıldayıp duruyo..Sevmiyomuş babasını..Haklıda aslında adam herşeye burnunu sokuyo..Bide benim oğlanı çok hırpalıyo severken..Eşime söyledim bu konuda uyaracak babasını..Ama biz yokken ne yapar hiç bilemiyorumfisfisfis Çalışmayı çok istiyorum çünkü çalışırsam kendimi daha iyi hissedicem ve hem oğlumda artık biraz büyüdü..Ayrıca benide eskisi gibi sık emmiyor..Hatta bazen aklına bile gelmiyorum heralde..Onlardan sıkıldığımızdada annem bakcak biraz biraz.. Böyle böyle idare etces bakalım..

Bu arada bişey sorcam arkadaşlardan biri bana pnomokok aşısını artık devletin karşıladığını söyledi..Biz son dozu yine kazıklanarak ücretli yaptırdık, hastanede özel olduğundan bizi bu konuda bilgilendirmediler ama bundan sonra sadece bir doz kaldı..İnşallah o zamana kadar yine ücretliye dönmez..

Son düzenleme:
ebrucum hoşgeldin tekrar canım üzüldüm sınavına hayırlısı olsun çalışacak olmana sevindim tabi kararnızda hayırlı olsun öpüyorum

Murgizcim selam canım ya hi pas vermiyosun bana
unuttun beni küstüm:KK43:(

canım merabakaydirigubbakcemile5kusura bakma ttalım küsme banaaaa:bbo:
burara çok istediğim gibi girip cevap yazamıyorum kusura bakma valla
kızlar hepiniz için geçerli cevap yazamadığım olursa kusura bakmayınyasakkelime
ardayı yatıracam ağlıyo çok fena
ridacım ya senlede karşılaşamıyos
elif canım mercanın iyi olduğuna sevinidm yerin zaten bellli iki gündüğr özledik seni çok öptüm iyi tatiller

ebru üzüldüm sınavına ama dert etme bak bi sınavın daha varmış.inşallah olur istediğin şeyler. pnömokok bizim bu ay 3. doz ve devlet bizimkini karşılamıyor. ilk defa devlet vurduysa karşılıyor. çok araştırdım heryeri aradım ama durum bu.sizinki nasıl olur bilmiyorum.bide tekrar dozu var.15. ayda. onu da karşılayacağını sanmıyorum.
kuzeyin öksürüğü kuru.çok şükür.ama doktorumuz şurup vermişti.ancak 3 günden fazla kullanmayın zararı olur demişti.zaten doktor arkadaşımız da aynı şeyi söyledi.1 yaşından küçük bebeklerde zararlı demişti. ben de ılık su ve buharla idare ediyorum durumu. şimdi azaldı ama yinede tam olarak geçmedi.Allaha şükür ki keyfi iştahı yerinde. ebrucum sağol yine hatırlattığın için. damlaları da ihmal etmiyorum.önemli gerçekten.

Son düzenleme:
herkese merhaba çok yazamıcam asabım bozuk.
gökçen senin misal il sağlık müdürlüğünü aradım.
adam afır tafır yok efendim onu dinlemiyormuşum anlamıyormuşum.
kavga ettim.ayrıntıları anlatacak sabrım yok. fena sinirliyim.
şimdi de sağlık bakanlığına mail attım.
ne demek biz ilk aşıyı özelde yaptırdık diye gerisinide mi özel alacağız.
böyle saçmalık olurmu. sinir oldum ya.
herkese iyi akşamlar

sağlık bakanlığı en fazla 6 aylık olanlara aşıya başladı.geçen ay mayıs doğumlu olanlara yaptı.yani mayıs ayı doğumlu olanlar geçen ay başvurduysa onları listeye alıp başladı.eğer geçen ay kaydettirmediyseniz bu ay yeni kayıtlar 6 aylık olanlardan başlıyor yani haziran doğumlulardan yeni başlayanlar. en fazla 6 aylık olabiliyor.yeni gelen yazı da bunu ifade ediyor

arkadaşım ben geçen ay gittiğimde bana kendileri dediler senide listeye alalımdiye. doğum tarihin isöyledim. bana aşı gününde ararız gelirsin dediler. baktım aramıyorlar dün aradım işte. deryacım yeni yazı geldi size yapımıyoruz. neden dedim yeni yazı geldi dediler. ya alabilecekleri az çok bilip listeye almadılar. artık obalı boynuna denir böyle konularda.... yada gerçekten yapılmıyor. baksana bi arkadaşımızın görümcesi sağlık ocağında hemşireymiş problem çıkmamış.. şeytan diyo yık başlarına.. kötükedihüso

gökçencim aynı kaderi paylaşıyoruz. bende ilk dozunu ücretli yaptırmıştım bu ay ikinci dozu yapılacak.. ama eğer insanın alıp alamayacağına göre lisllte yapıyorlarlsa yazık yani.. yazık gerçekten. mesela bende emzirmiyorum sürekli mama yiyor.. bunu da hesaplasalardı keşke.. :eek:klava::eek:klava::eek:klava:

canım benim seni çok iyi anlıyorum:içelim:benneyaptımkiYakın olsaydık sana yardıma gelirdima.sben marmaristeyim,yolunuz düşerse beklerim:içelim:KK70:edim ya annem olmasaydı bu tempo beni hasta ederdi(bu arada annemi gitme ısrarlarına rağmen bırakmıyoruz:dance:)Arda neden yemiyo üzüldüm valla:1no2:Israrcı olma bakalım,ben 5 kere ek besin veriyorum günde,gündüz bir kere,gece 2 kere emziriyorum.Murgizcim fazla ısrarcı olma,neleri seviyorsa onları yedir,şuna inanki çok akıllılar ve ağızlarının tadlarını en az bizim kadar iyi biliyorlar.Çok kuralcı davranma arkadaşım.Bisküvi ve ekmeğe başla azar azar.Ulaş yemek yerken ağzına neyin kaşığının geldiğini biliyor,yoğut veya meyva ise ağız sonsuz açılıyor,sebze ise kapanıyor:emir_bebek:ama 2 gündür sebze de yiyor.Daha yolun başındayız,onlar ve bizim içinde herşey daha çok değişecek,moralini bozma cnm.Arda çok şanslı bir bebek,senin gibi duyarlı bir anneciği var.İkinizi de çok öptüm.

sağol canım bende çok isterim yüzyüze görüşmek aslında elbet yolum oraya düşer benim bu yaz mümkün değil ama belki bir yaz marmarise gelebiliriz hihoyyyt sizinde diyarbakıra yolunuz düşse yada yazın izmire yolunuz düşse çok isterim tanşmak
ya anneler zaten süper bende 3 ay izmirde kaldım:nazar:çok rahattım
ben 6 ögün vermeye çalşıyodum bugün 5 defa vercem bakalım yiycekmi öğlen yoğurt çorbası yaptm sevmedi bende zorlamadı sevdiği karışık sebze hazır mama var onu verdim yedi
ya evet anlıyo ya kaşıktaki meyvemi sebzemi yoğurt mu diye bardaktaki sumu meyve suyumu diye kaydirigubbakcemile3
ulaşda çok şanslı senin gibi cici bir annesi var diye öpüyorum

kızlar merhaba bişey sordum ama cevabını alamadım sadece bir arkadaşımız okumuş galiba yazdıklarımı zatüre aşısı yaptıran varmı diye sormuştum özelde 135 ytl istediler sağlık ocağında yaptıran varmı acaba

kızlar merhaba bişey sordum ama cevabını alamadım sadece bir arkadaşımız okumuş galiba yazdıklarımı zatüre aşısı yaptıran varmı diye sormuştum özelde 135 ytl istediler sağlık ocağında yaptıran varmı acaba

canım görmemişim kusura bakma yarencim valla ben ilk 2 dozunu özel yaptırmıştım ama arlığın başında devler karşıladı ama sonradan yeni yazı çıkmış mayıs dğanlara vurmuyolarmış ama sen bi sağlk ocağını sor
u konuda en ayrıntılı bilgiyi derya ile gökçen biliyor onlar sana daha iyi yardımcı olur
bu arada nasılsn canım neler yapıyon ardan ansıl anılın nasılŞeniz

yarencim ben yaptırdım 2 kere.Kendimiz yaptırdık(Aşıyı eczaneden alıp,sağlık ocağında yaptırdık)3.dozu mayısta devlet karşılıyor bundan sonrakileri.:1rolleyes:

kızlar dünde bahsetmiştim.benim aramadığım yer kalmadı.bizimkini yapmıyor devlet.bu 3. dozumuz. ilk 2sini kendim alıp yaptırdım.durumu benim gibi olanlar varsa böyle ama daha farklı olan var mı bilmiyorum. zatürreden kastın pnömokok sanırım. eğer mayıs doğumlu bebeğe ilk defa devlet geçen ay yaptıysa aşıyı bu ay ve bi sonraki ay yine yapıyor.mayıs bebeğine devlet pnömokok aşısını kasım aralık ve ocak ayında olmak üzere 3 doz yapıyor. durumu benim gibi olanlar ise kasımda aşı yaptırmadığı ve listeye alınmadığı için yapmıyor devlet.bu kesin bilgi. çünkü il grup başkanı aşı sorumlusu ile konuştum.bakanlıktan gelen yazıya istinaden böyle olduğunu söyledi. aslında varya küçük yerde olsa yani tanıdık bi hemşire faln olsa yaparlardı.lafı bile olmazdı yani...bence... deryacım sıkma canını ben sipariş verdim bile yarın alıp yaptırcam.115 ytl bayılcam.napalım sağlık olsun diyelim.yapcak bişey yok çünkü.bu devletin işine akıl sır ermiyor doğrusu.vergileri çatır çatır almasını biliyor.neyse yyaa sinirlendim bak şimdi....

hepinize günaydın arkadaşlar..
gökçencim devletin işine akıl sır ermez zaten..bak ben hiç yaptıracak durumda değildim..(gereksiz gören eşimden dolayı)..ama ücretsiz olduğunu öğrenince yaptırdım ilkini..diğerleri de ücretsiz olacak..Allaha tevekkül etmek gerekiyor..dilerse ALLAH sebepler gönderir kulu için.
vardır bunda da bir hikmet..sizin şer olarak gördüklerinizde bile ne hayırlar gizlidir buyuruyor YARADAN..her şerde bir hayır gizlidir..biz bilemeyiz..sıkma canını arkadaşım..senin için bundan daha hayırlı bişey yoktu belki değil mi...üzülme..

günaydın arkadaşlar ridacım sana gönülden katııyorum ben aşı için sağlık ocağına gittiğimde kadın güldü nerden biliyosun diye biizmde nasibimiz varmış aralığın 6sıydı ama 17 kasım yazıyo aşı kartında işte dediğim gibi bayramdan sonra gitmeyi düşünüyodum önce gittim sonra gitseydim belkide yapmazlardı 7 ayı doluyodu çünkü gökçencim üzülme canım ek sen değilsin bak nisan ve öncesilerde var haksızlık ama devlet işte ne dizen madem böyle bişey yapıyolar ocaktan itabaren başlasınlar ne biliyim..

Valla ben böyle bir sağlık sistemi görmedim..

Her kafadan farklı bir ses çıkıyor.. Herkes kendi kafasına göre takılıyor..Nasıl olsa aşı bedava oldu ya şimdi sağlık ocaklarındaki hemşirelerde doktorlarda kafalarına göre takılacak muhtemelen..Zaten hep öyledir..Öğrenciliğimden bilirim..Uyanık hemşire sıradakileri umursamaz hemen yakının sağlık karnesini cebine atıverip başkasının sırasını onun haberi dahi olmadan gaspediverir..O yüzden yapmadım bu mesleği zaten. Malesef Türkiyede en çok suistimal edilen mesleklerden biri..Bizim kanun koyucularımızda bi garip..Madem bedava yapıyorsun ayına yaşına yılına ne bakıyorsun..Bu saatten sonra ne kadar bebek aşılarsan devlet için ileride o kadar az masraf çıkar..Çünkü o hastalıkların tedavisi devlete maliyet olarak daha yüksek..

Burada bebeğinin aşısı yapılmayan tüm anneler AKİM (AK PARTİ İLETİŞİM MERKEZİ) SİTESİNE GİRİP DURUMU PROTESTO EDELİM..AYRINTILI BİLGİ İSTEYELİM..Hakkımızı sonuna kadar arayalım..:enbuyukkk:

Elifcim yazını sabah okumuştum..işler biraz yoğundu..sana slm vermeden gidersem eve içime oturur dedim..işi yeni bitirdim..inşallah yarın uzun uzun yazarım..öncelikle başsağlığı dileklerin için teşekkür ederim..Allah razı olsun arkadaşım..
mercanın hastalanmasına çok üzüldüm..umarım şu an herşey yolundadır arkadaşım..kayradaki gelişmeler insanın içini kıpır kıpır ediyor..gözlerinin içi gülüyordur eminim haklı olarak..artık büyüyorlar..maşallah güzel kızıma benim..kayranın kıskanmaya başlaması gibi dün ilk defa muhammed beni görünce üzerime atıldı ben odadan çıkınca arkamdan ben gelene dek ağladı..yani artık bana tepkileri gelişti..bu çok sevindirdi beni..bir taraftan da düşündürdü..ben işe bırakıp giderken kimbilir arkamdan ne kadar çok ağlayacak içim cızzz etti valla...
çıkmak zorundayım arkadaşım seni seviyorum... kendine çok iyi bak öpüyorum seni....
tüm mayıs annelerini de öpüyorum..ebrucumu gördüm..mutlu oldum..
gökçen, gizem, derya, muson, enesin annesi, saadet, gülhan..betül..sevoş, adını sayamadığım tüm arkadaşları öpüyorum hoşçakalın..yarına dek..selametle...

X