yemek yemessen yeme..

Geyige dönmüs burasi iyi bari bi animi anlatayim size ilk yillardan... Bitürlü dolmam olmuyordu, bigün kafaya koydum güzel yapicam diye, aksamdan hazirliyomki ertesi gün isten gelince isitip yeriz diYe... Aldim iki yemek kitabi actim tarifi, herbiyesi hazirladim unutmayim diye, güzelce hazirladim pisirdim, o gece mis gibi bi uyku cektim, ertesi gün ise gittik süper bi gün, yemegimde lezzetli sekilde evde bizi bekliyor... Esim aldi beni is cikisi eve gidiyoruz, benim aklim yemekte bu sefer süper bisey yaptim ya... Birden "aman allahim" diye bi ciglik attim... Esim kaza yapacakti "ne oldu?" Dedi..."ya ben dolmaya pirinc koymayi unuttum ya" dedim...basti kahkayi... Sirf kiymali dolma yapmisim iiiiyyykkk, iyide pismisti yaaa... Ogün bugündür etsiz yaparim dolmami, ama yapisti kaldi üstüme, hala dalga gecer...:KK14:

Yanmış tencere için bir püf noktası da benden yazdılar mı bilmiyorum ama yemeği unuttunuz ve yemekte tencerede yandıııı, yemeği hemen yok edip tencereye booool sirke dökün ve bekletin:KK66:
hiç denemedim Munecim..sütlaçın dibi tuttu bir kez direk attım tencere ile..zaten 10 yılık olmuştu tencere..:KK53:

Geyige dönmüs burasi iyi bari bi animi anlatayim size ilk yillardan... Bitürlü dolmam olmuyordu, bigün kafaya koydum güzel yapicam diye, aksamdan hazirliyomki ertesi gün isten gelince isitip yeriz diYe... Aldim iki yemek kitabi actim tarifi, herbiyesi hazirladim unutmayim diye, güzelce hazirladim pisirdim, o gece mis gibi bi uyku cektim, ertesi gün ise gittik süper bi gün, yemegimde lezzetli sekilde evde bizi bekliyor... Esim aldi beni is cikisi eve gidiyoruz, benim aklim yemekte bu sefer süper bisey yaptim ya... Birden "aman allahim" diye bi ciglik attim... Esim kaza yapacakti "ne oldu?" Dedi..."ya ben dolmaya pirinc koymayi unuttum ya" dedim...basti kahkayi... Sirf kiymali dolma yapmisim iiiiyyykkk, iyide pismisti yaaa... Ogün bugündür etsiz yaparim dolmami, ama yapisti kaldi üstüme, hala dalga gecer...:KK14:
ciddimisin..temel malzeme:)yemek yapmaya yeni başlayınca olur ama:)

benim firinin saat ayari var, genelde pilav için kullanirim
bulgur yada pirinç pilavi ( 1 su bar olçude ) suyu kaynadikdan sonra altini kisarim en kuçuk gozde,10 dk da hallolur,alarm olamsa bende unuturum kesin : )

yemeklerin altini kisik pisir hem daha lezzzetli olur hem de kolay kolay yanmaz
mesela patates suyu çok çeker onun suyunu fazlada kaçirsan bisey olmz
ama diger yesil sebzelerde daha az su koyulur
mevsimi deil ama patlicana 1 çay br bile koymasan olur
makrnayi da suyunu çok yapma makarna pisene kadar suyuda biterse ( dokecek suyu kalmamais oluyor ) oyle daha lezzetli oluyor

çorbalarda da bakdin sulu olmus azcik un kavur suyla oze çorbaya ekle kivami duzelir

her seferinde yemek yanarsa ker koca kizar; kocanda kabahat yok bu arada : )
evet benim uyguladığım yöntemler..fazla su koymamalı gerekirse kaynar su ilavesi yapılabilir..

bende hep sudan gitmisim ama yemegin kivaminda su onemli
tuzu yagi ayarlaniz ama pismis asa su katilmaz misali suyun ayari olmazsa olmaz
kesinlikle su ayarı çok önemli ama yapa yapa alışılıyor değilmi..mesela 1 kg ıspanağa 1 buçuk su bardağı yeter gibi..

kesinlikle su ayarı çok önemli ama yapa yapa alışılıyor değilmi..mesela 1 kg ıspanağa 1 buçuk su bardağı yeter gibi..
ben ispanaga aksikla koyyorum nerdeyse, az yaptigim için hiç olçmedim

konu shaibesi buyuk guveçler var bilirmisin ?
içine istedigin sebzeyi koy sogan domates biber vs ete koy hepsini çgden
tuzunu baharatini ayarla
kuçuk gozde kisik atese koy 2 saat kalsa yanmaz , bunuda yakarsan sana madalya takmak lazim, kolay deil guveçde yemek yakmak : )))

ben ispanaga aksikla koyyorum nerdeyse, az yaptigim için hiç olçmedim

konu shaibesi buyuk guveçler var bilirmisin ?
içine istedigin sebzeyi koy sogan domates biber vs ete koy hepsini çgden
tuzunu baharatini ayarla
kuçuk gozde kisik atese koy 2 saat kalsa yanmaz , bunuda yakarsan sana madalya takmak lazim, kolay deil guveçde yemek yakmak : )))
zor pişenden kolay pişene doğru dizmeye gerek varmı?

zor pişenden kolay pişene doğru dizmeye gerek varmı?
yok valla ben hepsini harmanliyorum
gecen gun mantar attim sogan domates vs ile ( tereygaida ekliyorum en uste ) super olmustu
hatat ben onu ocakda birakdim komsuya gitttimn dusundugum saatede gelemedim
yinede sulu suluydu ( olursa salçaya kattigim su oluyor sulandirmak için yoksa su hiç eklemiyoirum )

X