Kocama yemek beğendiremiyorum

Makarna=baklava
Pilav=mochi mi oldu 😂

Yoooo, hepsi farklı nuanslar, tatlar tabiki.

Kimse kalkip makarna ve baklavayi kiyaslamaz ama ikisininde hammaddesi hamur. Ayni şey kadayif icinde gecerli.
Kadayifi biz türkler tatli olarak yapıyoruz ama italyanlar icine ince kıyılmış et doldurup dolma şeklinde domates sosunla yiyorlar. Gayette güzel oluyor.

Ayni şey pilav (haşlanmış pirinc) ve mochi hamuru içinde geçerli. Kalkip et suyuna yapılmış pilavla olmaz ama haşlanmış pirincten hamur yapilip gayette güzel nutella veya fistik ezmesiyle yenir.
Bunuda mesela italyanlar yapıyorlar. İçli köfte seklinde icini fistik ezmesi veya nutellayla doldurup kizartiyorlar. Afiyetle yiyorum. Dünyaca üncü sicilya mutfağinin olmazsa olmazi.

haşlanmış pirincten hamur yapilip gayette güzel nutella veya fistik ezmesiyle yenir.
Bunuda mesela italyanlar yapıyorlar. İçli köfte seklinde icini fistik ezmesi veya nutellayla doldurup kizartiyorlar. Afiyetle yiyorum.
Size inanıyorum, şekerli makarna yiyen biri her şeyi yiyebilir, afiyet olsun.

Size inanıyorum, şekerli makarna yiyen biri her şeyi yiyebilir, afiyet olsun.

Siz yemezsiniz, silah dayayan yok zaten ama yadirgamanizi yadirgadim doğrusu.
Dünyada klasikleşmiş lezzetler içinde bulunan tatli pilavi (asya ülkelerinde ve güney avrupada) ve tatli makarnayi fare eti gibi yorumlamaniza şaşırdım. Damak tadiniz sadece tek bir yöreye göre evrilmiş galiba.
Neyse, görselini birakim. Nutella+pilav severek yeniliyor. Yaklaşik 70 milyon insan tarafindan :)

Eklentiler

• 1000110741.jpg
    1000110741.jpg
    100,2 KB · Görüntüleme: 14
Siz yemezsiniz, silah dayayan yok zaten ama yadirgamanizi yadirgadim doğrusu.
Dünyada klasikleşmiş lezzetler içinde bulunan tatli pilavi (asya ülkelerinde ve güney avrupada) ve tatli makarnayi fare eti gibi yorumlamaniza şaşırdım. Damak tadiniz sadece tek bir yöreye göre evrilmiş galiba.
Neyse, görselini birakim. Nutella+pilav severek yeniliyor. Yaklaşik 70 milyon insan tarafindan :)
Ben de şekerli makarnayı bu kadar savunmanızı yadırgadım, olur öyle şeyler. Milyonlarca insan böcek de yiyor, yiyeceklere bakışım için bir kriter değil kaç kişinin tükettiği. Evet benim için korkunç bir kombinasyon makarna ve şeker, kendime saygım yok yiyeceği derler ya işte ondan :)

Ben de şekerli makarnayı bu kadar savunmanızı yadırgadım, olur öyle şeyler. Milyonlarca insan böcek de yiyor, yiyeceklere bakışım için bir kriter değil kaç kişinin tükettiği. Evet benim için korkunç bir kombinasyon makarna ve şeker, kendime saygım yok yiyeceği derler ya işte ondan :)

Şekerli makarna babamin oğlu değil savunmama gerek yok.
Yer veya yemezsiniz beni ilgilendirmez ama vizyonunuzun darlığıni yadirgadim.
Kendinize olan saygınızı kirmadan bildiğiniz yöresel lezzetlerle beslenin. Birakin insanlar beğenip istediklerini afiyetle yesinler.

Hangi tarife baksam hemen hemen hepsinde bu üçlü bulunuyor.
Karadenizin fasulyesi, lahanasi doğunun patlican ve bulguru.
Hmm denk gelmiyor demek ki farklı yemekler size. Doğu yemeklerine çok hakim değilim ama Antep mutfağı (Bu da güneydoğu sonuçta) çok çeşitli. Yeni dünyadan, çağladan, pırasa ve taze sarımsaktan, semiz otundan, erikten, mercimeğin her çeşidinden çok güzel sulu, tencere yemekleri falan var. Yoğurtlu yemekleri de ayrı güzeldir. Sadece Antep’te değil, çevre şehirlerde de yapılıyor. Ama bilinenler hep kebap türleri malum. Bence siz de onlara denk geliyorsunuz hep.

Şekerli makarna babamin oğlu değil savunmama gerek yok.
Yer veya yemezsiniz beni ilgilendirmez ama vizyonunuzun darlığıni yadirgadim.
Kendinize olan saygınızı kirmadan bildiğiniz yöresel lezzetlerle beslenin. Birakin insanlar beğenip istediklerini afiyetle yesinler.
Tamam bıraktım, şekerli makarna yiyebilirsiniz 👍🏻

Hmm denk gelmiyor demek ki farklı yemekler size. Doğu yemeklerine çok hakim değilim ama Antep mutfağı (Bu da güneydoğu sonuçta) çok çeşitli. Yeni dünyadan, çağladan, pırasa ve taze sarımsaktan, semiz otundan, erikten, mercimeğin her çeşidinden çok güzel sulu, tencere yemekleri falan var. Yoğurtlu yemekleri de ayrı güzeldir. Sadece Antep’te değil, çevre şehirlerde de yapılıyor. Ama bilinenler hep kebap türleri malum. Bence siz de onlara denk geliyorsunuz hep.

Kesinlikle öyledir. Antep yemekleri dillere destan zaten. Kalkip kimse antep yemeğine kötü demez ama içine kuyruk yağı, küçükbaş eti ve aşırı baharat girince damağım beğensede midem kaldirmiyor. Hergün yemek için bana ağır geliyor.

Kesinlikle öyledir. Antep yemekleri dillere destan zaten. Kalkip kimse antep yemeğine kötü demez ama içine kuyruk yağı, küçükbaş eti ve aşırı baharat girince damağım beğensede midem kaldirmiyor. Hergün yemek için bana ağır geliyor.
Çevremdeki kadınlar genelde bir gün o şekilde baharatlı salçalı yemek yapsa iki gün mideyi yormayacak şeyler yapar mutlaka. Şiveydiz çok ferah bir yemek mesela, lahmacundan kebaptan sonraki gün iyi gider. Sulu ve salçalı baharatlı yemeğin yanına yapılan bulgur pilavı bembeyaz olur, sadece tereyağıyla yapılır. Kuyruk yağını da herkes kullanmaz zaten ama küçükbaş eti çok tercih ediliyor gerçekten buralarda. Bence o dengeyi ayarlıyorlar bir şekilde. Yoksa her gün her gün ona mide dayanmaz gerçekten. 🥹

Maşallah herkes ne kadar yöresel yemek biliyormuş ya :KK70:
Yeri gelmişken Malatyanın su böreğinin de börek olmamasına sövsenize azıcık, ben senelerdir sövüyorum hırsım geçmedi.

Çevremdeki kadınlar genelde bir gün o şekilde baharatlı salçalı yemek yapsa iki gün mideyi yormayacak şeyler yapar mutlaka. Şiveydiz çok ferah bir yemek mesela, lahmacundan kebaptan sonraki gün iyi gider. Sulu ve salçalı baharatlı yemeğin yanına yapılan bulgur pilavı bembeyaz olur, sadece tereyağıyla yapılır. Kuyruk yağını da herkes kullanmaz zaten ama küçükbaş eti çok tercih ediliyor gerçekten buralarda. Bence o dengeyi ayarlıyorlar bir şekilde. Yoksa her gün her gün ona mide dayanmaz gerçekten. 🥹

Tabiki öyledir. Ben Antep yemeklerini misafirlikte yediğim için (severek) ağır yemeklere denk geliyorum.
Klasik ön yargı işte.
Burda karadeniz mutfaginin lahana ve fasülye olduğu sanan üyeler var. Kimse kalkipta
Tirit, Fasulyeli Mısır Çorbası, Katık Böreği,Kaz Asması,Ispanak Çorbası,Bafra Pidesi, Baklalı Sarma, Kuzu Büryan,Kağıtta Hamsi, Samsun Mantısı dememiş. Bunlar sadece samsunun en en en bilindikleri. Liste uzar gider. Lahanaya gelene kadar zibilyon tane farkli yemekler var.
Duyanda sabah akşam lahana yiyoruz sanacak :)
Antep nasıl sadece kebap değilse karadenizde lahana değil.

X