Aile Planlaması Spiral taktırdım ama tüplerimi de bağlatsam mı?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Yazdığınız şeyi sizin aklınız alıyor mu? Evliliğin olmazsa olmazı olan cinsel birliktelik için ne kadar bahane sunabilirim ilerleyen süreçte? Ki sürecin ne kadar zaman alacağı da belli değil. Belki bir yılda çözeceğiz belki daha kısa sürede ya da hiç çözemeyeceğiz bilmiyorum ama bu sürede eşim yakınlaşmak istediğinde derdim başımdan aşkın be adam hadi işine mi diyeyim? Bi zahmet falan demişsiniz bir de... Aldatılmak ile ilgili de konu açmayayım buraya bi zahmet değil mi ama....
Sırf aldatılmayayım diye eşiniz her istediğinde birlikte mi olacaksınız yani? Ki hiçbir sorun olmasa bile eşinizi reddetme hakkınız var, mecbur değilsiniz.
Bence de.sorunlu bir evlilik için tüp bağlatmayın, hayatın ne getireceği belli olmaz.

Sen güncellemeleri sanırım kaçırdın. Annemlerdeyim terapiye başladık. Eşime tedavi için şans verdim evliliğimizi kurtarmak adına. Psikolog evime dönmem gerektiğini söyledi. Terapi uzun bir dönem. Evime döndüğümde de bir zaman sonra eşim birlikte olmak isteyecektir illa ki. Ben de şimdiden başka korunma yolu var mı bunu öğrenmek istedim.
Hep eşinizin isteğinden bahsetmişsiniz tüm yorumlarınızda, eşim isteyecek reddedemem bahane bulamam vs. İçiniz almıyorsa istemiyorsanız yapmak zorunda değilsiniz ki. :KK43:

Hayat sizin hayatiniz ama ben bu kadar sorun yasadigom.adamin duzeldigine emin olmadan birlikte olmam midem kaldirmaz.. tuplerinizi baglatmayin daha cok gencsinkz

Neyse ki şanslı değilim :KK54:

Spiral vardı ilk gebeliğimden sonra.
Çıkarmak istediğimde rahme yapışıklık oldu.
Bir süre ilaç kullandım, rahim duvarı yumuşasın diye. Sonra kürtajla çıkarıldı vs.
O yüzden bir daha onu da düşünmedim. Yani olmayacak şeylerin başıma gelmesi konusunda başarılıyımdır :)

Ben iki çocugumdada takdırdım çok şükür rahatım 2.çocuğumu doğurmaya karar verdiğimde spıralı çıkarttım hemen ilk beraberliğimiz de hamile kaldım şimdi kızım 2 buçuk yaşında hamile kalmadım esımde korunmuyor ama tabi kısmetınızde kaderınızde varsa spıralde korumaz olur

Kadının da erkeği istemeye hakkı yok mu yahu. Günü birlik ilişki yaşayan insanlar bile varken. Kadın evlilik belki kurtulur demiş şans vermiş. Kocasıyla Sevişti diye niye pişman olsun hamilelik yaşanmadıktan sonra. Arkasını dönüp giderdi nasıl unutmalıyım diye konu açardı. Ama şans vermiş buna karışma hakkı kimsenin yok maalesef.

Eşimden boşansam da bir daha asla evlenip çocuk sahibi olmam diyorsunuz galiba?
Ya da eşim ne yaparsa yapsın asla boşanmak istemiyorum diyorsunuz?
Yapmak istediğiniz şeyin başka mantıklı açıklaması varsa onu da söyleyiverin.

Tüpleri bağlatmanın şartları var yanlız. 40 yaş üzeri yada 3 çocuk sahibi olmanız gerekiyor. Bağlattıktan sonra dönüşüde yok. Ama Allah korusun ters birşey olur evladınız var 2. Çocuk icab eder yapmayın öyle şeyler. Bi uygulama indirip yumurtlama günlerini takip edin. Eşinizde önlemini alsın bi zahmet.

Tüp bağlatma yerine prezervatif+spiral diyorum ben de.
Ancak konularınızdan sorunlu giden evliliğinizi kurtarmak çalıştığınızı biliyorum.

Prezervatif kullanmayı istememek nedir? Ben hamile kalmaktan çekineceğim, spiral taktıracağım, eşim şeyinin derdinde ben prezertif takmıyoum diyecek bir de...
Ben olsam sevişmezdim.
Cinsellik ihtiyaç evet. O yüzden de bana bu sorunu çıkaran adamla zaten sorunlu olan evliliğimi bitirir rahat ederdim.

Tüp bağlatmak geri dönüşsüz bir olay . Hormon kullanamazsin , pıhtılaşma sorunu olduğu için . Geriye bariyer yöntem kondom kalıyor . Eşini ikna etmelisin . En azından şuan bebeğimiz küçük , ben 2.bir gebeliği göze alamiyorum bu konuda kesin ve net olarak kullanmanı istiyorum diyerek ikna edebilirsin . Spiralle gebelik düşük bir olasılık ama oladabilir sonuçta :KK43:

Ben emzirdiğim için Doğum kontrol hapı kullanamadım.
İğneyi doktor 6. Aydan sonra emziriyor olsan da yaptırabilirsin dedi ve yaptırdım.
Spiral ile ilgili kötü bir tecrübem olduğu için bir daha kullanmayı düşünmedim zaten.

Sonuç 3 yaş, 1 yaş ve 2 aylık hamile :)

Bu Doğumda bağlatmayı düşünüyorum. 2. Doğumda bile düşünüyordum ama yaşım daha 30 du, 2 oğlum vardı, belki bir de kızım olur, 37-38 de bir gebelik daha düşünürüm diye bağlatmamıştım.
Ama zaten 3 ten fazla çocuk düşünmüyorum :) oğlum da olursa kızım olmayıversin diyorum.
Allah bağışlasın yavrularınızı. Hepsi bir arada sağlıkla büyüsünler inşallah :) Sizin yerinizde kim olsa güvenmez tabi :))

Her şey kadına yük zaten.
Kılını tüyünü düşün, kuaförünü, bakımını, dogum kontrol için hap içilecekse sen iç, spiral takılacaksa sen tak, hamileliği sen geçir, doğumu sen yap,
Ay erkeğe kalan bir önlemi arttırmak için kondom kullanmak, onun da kadın için olanını yapmışlar. Bu bilim insanlarının da çoğunluğu erkek ondan oluyor bunlar.
Ağzınıza sağlık. Her şey kadına yüklene yüklene nereye kadar değil mi ama...

X