Çocuk yapmak için en uygun yaş ( Prezervatifle gebelik riski)

Merhaba arkadaşlar, merak ettiğim bir kaç konu var. Genel olarak çalışan bir kadın kariyerle uğraşırken en ideal anne olma yaşı sizce ne zamandır ? Mesleki olarak bir süre çalışıp kariyeri oturtup o şekilde çocuk sahibi olmak gerektiğini düşünüyorum ancak içimde bunu belli bir zamanlamaya sığdıramıyorum. Düşündüğümden çok daha erken 25 yaşında evlendim 26 ya girdim bu ay. 10 aylık evliyim. Henüz kariyerimi tam olarak oturtamadım 7 aydır geldiğim bu şehirde, bir yerde çalışıyorum mesleğimin ikinci yılındayım henüz. Sizce benim durumumda birisi nasıl hareket etmeli çocuk konusunda ?

Doğum kontrol hapı ile korunuyordum ancak beni hormonal olarak çok değiştirdiğini düşündüğümden bir aydır prezervatif+geri çekilme şeklinde korunuyoruz. Sırf meraktan geçen hafta içinde bir test yaptım ve pozitif çıktı üçüncü dakikada. Aşırı korktum ve hapı bıraktığıma pişman oldum. Hafta sonu ikinci bir test yaptım negatif çıktı. Kan vermeye gidicem izin alıp. Bugün adet gecikmemin ikinci günü. Yasmini bıraktıktan sonra bir iki ay gecikmeler ara kanamalar normal diye okudum o yüzden gecikmeyi direkt olarak hamileliğe yormadım ancak korkuyorum.

Gebelik varsa eğer hem ben hem eşim hazır olmadığımız için kürtaj yaptırmayı düşünüyorum ancak ondan da korkuyorum. Sesi kısık çıkan bir yanım da hamilelik için öyle aşırı erken olmadığını söylüyor ancak çocuk büyütecek kapasitede değilim henüz, ne ben ne evliliğim o kapasitede. Henüz birbirimizin ve evliliğimizin tadını çıkartamadık. Eşim baba olmayı çok isteyen birisi ama ben 5 yıl evlilikten sonra yaparız derken o 2 yıl sonrasına da razı. Şu an çocukla ilgilenemeyiz gezip gençliğimizi evliliğimizi doya doya yaşayalım diyoruz.

Kürtajdan korkuyorum yalan yok ama yapılması gereken olduğunu düşündüm. Gerçekten inanamıyorum nasıl oldu da 12 aydır yasmin kullanan birisi(düğünden iki ay önce başladım ki bünyem alışsın diye) bıraktığı ilk ay prezervatif kullanırken gebe kalabilir ? Ve asla içeri boşalma olmadığı halde ? Belki yalancı pozitiftir diyip kan vererek rahatlayacağım. Annem bizim aile olarak doğurgan olduğumuzu söylerdi kendisi üçüncü olan en küçük kardeşime tüpleri bağlıyken hamile kalmış, ama bu da ebesinin nikahı yani :') Lince hazırlıklıyım bu sitede fikirlerinize ihtiyacım var ancak tek ricam kürtaj karşıtları herkesin inanç sisteminin farklı olduğunu düşünerek yorum yapsın :KK70:
Kendinizi anne olarak hayal ettiğinizde absürt durmadığını düşünmeye başladığınızda hazırsınız demektir. Ancak şimdi çocuksuz biri için kürtaj ile çocuklu biri için kürtaj farklı bir konudur. Şahsen çocuğum yokken kazayla çocuğum olursa kürtaj olurum ne olacak ki derdim ancak şimdi küçük bir çocuğum var ve hamileyim. Eğer yanlışlıkla olsaydı aldıramazdım çünkü "kürtaj olamam karnımdaki de oğlum gibi bir çocuk olacak" diye düşünürdüm. Kürtaja tamamen karşı değilim ama ben yapamazdım sanırım. Hem çocuğunuz henüz yok ama ilerde başka bir çocuğunuz olduğunda "eğer öncekini aldırmasaydım o nasıl bir çocuk olacaktı acaba keşke kıymasaydım." Diyerek bir pişmanlık da yaşayabilirsiniz.

Büyük ihtimalle hamile değilsiniz. Haptan sonra gecikme normal ve testlerin ilk dakikası önemli üçüncü dakika sayılmıyor.

En uygun yaş nedir bilmiyorum ama ben 21 yaşında evlendim 28 yaşında çocuk sahibi oldum.
ondan önce 1 kere bile istemedim.
28 ime girdiğimde bunu sanki çok doğal bir şeymiş gibi istedim. hazırdım yani.
amaa doktora yapıyordum ve doktoramın tez dönemi 2 senede değil 5 senede bitti (pandemi de çocuk da sağolsunlar çift koldan saldırdılar)
çocuk bakımı için kendi önceliklerim çok değişmişti. bu yüzden kariyerimde bir gerileme ve gecikmeye neden oldu. bu çok kestiremediğim bir durumdu. yani illa bişeyler aksar diyordum ama bu kadar aksayacağını düşünmemiştim.

sizin hamile olduğunuzu sanmıyorum ama öyleyseniz, evliliğiniz mutlu ise 2-3 sene sonra bebek istiyorsanız bence kürtaj şu an anlamsız. çünkü bu defa geçmişe yönelik pişmanlık yaşayabilirsiniz. bu bebeği istemedim ama sonra olan bebeği istedim önceki olsa nasıl olacaktı vs diye.

Bir arkadaşım 3. çocuktan sonra tüplerini bağlattı ve dr ameliyat sonrası demiş ki bunda bile %1 hamile kalma ihtimali var :)
E o zaman niye bağlattı her korunma yönteminde o ihtimal varken demiştik.. Kürtaj konusu kişiye ve duruma göre değişir.. İçimdeki gelişmemiş bebeği bile aldırmak psikolojik yıkımdı benim için.. Ama zaten test yaparken ilk saniyelerde çift çizgi çıkıyor 3 gebelik yaşadım hepsi öyle oldu..Bazısı olsun isterken testi wcde bekletip birkaç dakika sonra çift çizgi görünce bile seviniyor da malesef pozitif olmuyor..Hakkınızda hayırlısı olsun.

Selaam negatif çıktı :KK70: Beta 4.1 miş, kendim düşüncem yaptığım ilk testin yalancı pozitif olduğu yönünde :) Ya da başka bir şey de olabilir ancak pozitif değil.

Kendinizi hazir hissederseniz 29 yaşında çocuk yapın. 30 da olur.
Hem şehre alışmış hem işinizi oturtmuş olursunuz bu süre içinde.

Kimyasal gebelik olabilir. Ben 4 beta ile heralde hamileyim diye düşünup, 2 gub sonra kesin emin olmustum. Sizde artip azalmis olabilir kimyasal gebelik sonrası.
Anladım. Kimyasal bile olmuş olsa herhalde bugün ki regl olmamdan sonra tekrar doktora gitmeme gerek kalmadı değil mi ?

Selaam negatif çıktı :KK70: Beta 4.1 miş, kendim düşüncem yaptığım ilk testin yalancı pozitif olduğu yönünde :) Ya da başka bir şey de olabilir ancak pozitif değil.
Yüksek ihtimalle gebelik var ama sağlıklı mı değil mi o belli değil gibi.

Kürtaj konusunda eminseniz cânı gönülden hamile olmadığınızı diliyorum . Olurda sağlıklı bir gebelik olursa, düşünün belkide bu son şansınız zira herşey insanlar için. Nasılsa sonra olur demek kolay. İyi düşünün.

Bir arkadaşım 2 kez kondomla hamile kaldı. Nasıl becerdi ben anlamadım. 13 senedir tek fire olmadı bizde 😀 o kadar merak ediyorum ki acaba yanlış yere mi taktılar diye ahahahahah.
Aklıma bir haber geldi seneler öncesinden. Çinde mi japonyada mı öyle bir yerde bir çift çocuğumuz olmuyo diye doktora gidiyo. Doktor sorular soruyo muayene ediyo falan en son tüm garipliklerden sonra diyo ki siz bi naptığınızı göstersenize. Bu salaklar ilişki diye kadının göbek deliğine şaapıyomuş sksjjddjdj

X