Aile Planlaması Spiral taktırdım ama tüplerimi de bağlatsam mı?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Tupleri baglatabilmeniz icin belli kriterler var. Yas, hamilelik istememe sebebiniz ( sağlık problemi gibi), ama olmazsa olmazi esinizin onay vermesi ve dr unuzun bunlari kabul edilebilir bulmasi gerekiyor. Ayrica diyelim baglattiniz sadece tup bebek yontemiyle hamile kalabiliyorsunuz. Olduda evliliginiz oturmadi bosandiniz yasiniz genc tekrsr hamile kalmak anne olmak isteyebilirsiniz karşınızdaki insanda bunu isteyebilir. Baska secenekler dusunun derim.
Çoktan vazgeçtim zaten sağolun bilgi verdiğiniz için. Böyle riskli bir şey olduğunu sanmıyordum.

Sırf aldatılmayayım diye eşiniz her istediğinde birlikte mi olacaksınız yani? Ki hiçbir sorun olmasa bile eşinizi reddetme hakkınız var, mecbur değilsiniz.
Bence de.sorunlu bir evlilik için tüp bağlatmayın, hayatın ne getireceği belli olmaz.
Yok onu lafın gelişi söyledim yoksa elbette insanız yorgun oluruz istemeyiz vs. Her durumda hazır olamam elbette. Bağlatmayacağım riskli olduğunu öğrenince vazgeçtim.

Eşimden boşansam da bir daha asla evlenip çocuk sahibi olmam diyorsunuz galiba?
Ya da eşim ne yaparsa yapsın asla boşanmak istemiyorum diyorsunuz?
Yapmak istediğiniz şeyin başka mantıklı açıklaması varsa onu da söyleyiverin.
Bunları düşünmek yerine gayet açıkça yazdığım şeyi görmediniz mi? Böyle oturmayan evlilikte bebek için tedbir alıyorum hepsi bu...

Tüpleri bağlatmanın şartları var yanlız. 40 yaş üzeri yada 3 çocuk sahibi olmanız gerekiyor. Bağlattıktan sonra dönüşüde yok. Ama Allah korusun ters birşey olur evladınız var 2. Çocuk icab eder yapmayın öyle şeyler. Bi uygulama indirip yumurtlama günlerini takip edin. Eşinizde önlemini alsın bi zahmet.
Haklısınız gerek yok bağlatmayacağım. Dediğiniz gibi eşime bu konuda güvenmesem de şart koşarım artık kapalım.

Tüp bağlatmak geri dönüşsüz bir olay . Hormon kullanamazsin , pıhtılaşma sorunu olduğu için . Geriye bariyer yöntem kondom kalıyor . Eşini ikna etmelisin . En azından şuan bebeğimiz küçük , ben 2.bir gebeliği göze alamiyorum bu konuda kesin ve net olarak kullanmanı istiyorum diyerek ikna edebilirsin . Spiralle gebelik düşük bir olasılık ama oladabilir sonuçta :KK43:
Evet bu olmazsa olmaz diyeceğim başka çare yok. Çünkü gerçekten korkuyorum spiralle hamile kalanları duydukça. :KK17:

Tüpler açıldıktan sonra tekrar hamile kalınabiliyor fakat gebe kalma şansın eskiye oranla daha düşük. %100 hamile kalamazsın diye birşey söz konusu değil.

Tüplerini açtırdıktan sonra doğal yolla 2.çocuğunu doğuran tanıdık var.

Ama eğer sorunlu bir evlilik sürdürüyorsan 2.bir çocuğu kesinlikle düşünme.

Spiralle hamile kalanlardan biri de benim annem, 35 yaşında kardeşime hamile kaldı üzerine birde bel fıtığı ameliyatı olmuştu çocuk düşünmüyorum diye.

Spiral çok da güvenilir değil. Spiral + prezervatifle bile hamile kalanlar varmış.

Tüpleri bağlatmanın şartları var yanlız. 40 yaş üzeri yada 3 çocuk sahibi olmanız gerekiyor. Bağlattıktan sonra dönüşüde yok. Ama Allah korusun ters birşey olur evladınız var 2. Çocuk icab eder yapmayın öyle şeyler. Bi uygulama indirip yumurtlama günlerini takip edin. Eşinizde önlemini alsın bi zahmet.

Yanlis bilgiyi duzelteyim.
30 yas ustu 2. Cocuktan sonra ben sorunsuz baglattim. Esin onayi sart maalesef haklisiniz.

Yanlis bilgiyi duzelteyim.
30 yas ustu 2. Cocuktan sonra ben sorunsuz baglattim. Esin onayi sart maalesef haklisiniz.
Doktorum sezeryan doğum sırasında bana da sordu ,ilk kez o zaman (doğumda ) konu gündeme geldiği için "yok,ne,ben mi,hayır" demistim:KK48: oysa süper bir teklifmis bunu yeni yeni idrak ediyorum.Not;2. dogumumdu ve 37 yasindaydim

Doktorum sezeryan doğum sırasında bana da sordu ,ilk kez o zaman (doğumda ) konu gündeme geldiği için "yok,ne,ben mi,hayır" demistim:KK48: oysa süper bir teklifmis bunu yeni yeni idrak ediyorum.Not;2. dogumumdu ve 37 yasindaydim

Tuh tren kacmis. Kocayi ikna edip vazektomi yaptirt.

Konu sahibi bildigim kadariyla vazektominin geri donusu var, yurt disinda cok tercih ediliyormus diye okuduydum zamaninda arastirirken.

Konu sahibi bildigim kadariyla vazektominin geri donusu var, yurt disinda cok tercih ediliyormus diye okuduydum zamaninda arastirirken.
Benim eşime vazektomi yaptırmayı düşünür müsün desem ; olur canım kesip camdan disari atmami da ister misin ? der.:KK53:

Benim eşime vazektomi yaptırmayı düşünür müsün desem ; olur canım kesip camdan disari atmami da ister misin ? der.:KK53:

Ahaha cok kiymetli tabi onlarinki :KK70:
Ben bi lafini actim denemek icin. Ben tupleri baglaticam dedigimde buradan arkadaslar kocan vazektomi yapar mi sen saf misin demislerdi :olamaz: o zaman sorduydum. Tabi kiymetlimize asla oyle bir sey yapilamazmis :KK70:

Ama simdi diyorum. Bak benden bosanirsan iyi korun diye :KK70:

Annem spiral takmasına rağmen bana hamile kalmış, arkadaşı da aynı muzdaripten dolayı hamile be bir çok yerde gördüm korunma oranı iyi değilmiş. Hatta bir kadın çocuğunu doğurduktan sonra bebeğin elinde spiralle geldiğini farketmiş.(fotoğrafını filan bile çekmişlerdi) Yani hamile kalma riski var. Bazıları kondom demiş ama onda da bi %4'lük kalma riski var. Ondan en en sağlamı ya doğum kontrol hapları ya da tüplerin bağlanması ama onda da devletin yapabilmesi için eşinizden izin alması gerekiyor. Onun dışında özelde sorun olmuyormuş. ( Ailemde ve çevremde tıpçı var ondan sorduğumdan biliyorum)

Yazdığınız şeyi sizin aklınız alıyor mu? Evliliğin olmazsa olmazı olan cinsel birliktelik için ne kadar bahane sunabilirim ilerleyen süreçte? Ki sürecin ne kadar zaman alacağı da belli değil. Belki bir yılda çözeceğiz belki daha kısa sürede ya da hiç çözemeyeceğiz bilmiyorum ama bu sürede eşim yakınlaşmak istediğinde derdim başımdan aşkın be adam hadi işine mi diyeyim? Bi zahmet falan demişsiniz bir de... Aldatılmak ile ilgili de konu açmayayım buraya bi zahmet değil mi ama....
Yazdığınız şeyi sizin aklınız alıyor mu? Evliliğin olmazsa olmazı olan cinsel birliktelik için ne kadar bahane sunabilirim ilerleyen süreçte? Ki sürecin ne kadar zaman alacağı da belli değil. Belki bir yılda çözeceğiz belki daha kısa sürede ya da hiç çözemeyeceğiz bilmiyorum ama bu sürede eşim yakınlaşmak istediğinde derdim başımdan aşkın be adam hadi işine mi diyeyim? Bi zahmet falan demişsiniz bir de... Aldatılmak ile ilgili de konu açmayayım buraya bi zahmet değil mi ama....
sirf aldatilmamak icin beraberlik. bunu da rahat rahat soylemeniz. beraber olmazsaniz esinizin sizi aldatmasni normal goreceksiniz sanirim bir de. bazen bole honk diye kalakaliyorum bazi yorumlara.

Sadece bildiklerimi söylüyorum. Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin.
Evlilik sorunluysa muhtemelen çok şık birlikte olmuyorsundur diye düşündüm. Spermlerin ömrü Max. 5 gün diye biliyorum. Beş gün sonrasında birlikte olunca hamile kalma şansı çok düşüyor. Ovulasyon tarihlerine dikkat edersen yine bu tarihleri dışında da hamile kalma şansı düşük. Birlikte olduktan sonra hemen kalkar tuvalete gidersen bu da hamile kalma ihtimalini düşürür.
Doğum kontrol hapı kullananamadığını ve eşinin de korunmadığını düşününce aklıma bu seçenekler geldi.
Tüpleri bağlatma fikrine ben de sıcak bakmıyorum. Riskli bir karar.
Bir de belirli aralıklarla spirali kontrol ettirebilirsin belki. Kayma vs. Olmaması için.

Sadece bildiklerimi söylüyorum. Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin.
Evlilik sorunluysa muhtemelen çok şık birlikte olmuyorsundur diye düşündüm. Spermlerin ömrü Max. 5 gün diye biliyorum. Beş gün sonrasında birlikte olunca hamile kalma şansı çok düşüyor. Ovulasyon tarihlerine dikkat edersen yine bu tarihleri dışında da hamile kalma şansı düşük. Birlikte olduktan sonra hemen kalkar tuvalete gidersen bu da hamile kalma ihtimalini düşürür.
Doğum kontrol hapı kullananamadığını ve eşinin de korunmadığını düşününce aklıma bu seçenekler geldi.
Tüpleri bağlatma fikrine ben de sıcak bakmıyorum. Riskli bir karar.
Bir de belirli aralıklarla spirali kontrol ettirebilirsin belki. Kayma vs. Olmaması için.
Ayrıca kayganlaştırıcı jel vs. de hamile kalmaya kısmen de olsa engel diye biliyorum. Bebek düşünenlere tavsiye edilmiyor

3. Bebekten sonra 30 yaşımda tüplerimi bağlattım. Yaptığım en ahmakça şeydi bana göre. Dünyanın binbir türlü hali var. Yapma diyip kaçmaya geldim. :KK200:

Bu forum bana daha neler öğretecek. Kendimi korunma metotları konusunda çok cahil hissettim. Onu da yeni duydum bir araştırayım :)

X