Okulun sınıf temizliğine velileri çağırması

Bizim ki de dolap taşınacakmış gelebilen olur mu diyo. Çalışan yokmuş okulda. Böyle temizlik işlerinde bari para toplansa da kadın tutulsa. Ben çalışıyorum gidemem. Giden de mesela benim yerime de yapmış oluyo. O da ona haksızlık

İyi de çok saçma ve mantıksız öğretmenin bile temizlik yapması niye o zaman devletten o kadar maaş alıyorlar hademeler çağırıp yaptırsınlar yada dışardan adam tutsunlar
Hademe dediğimiz birilerinin köylüsü, emmisinin oğlu olan taşeron arkadaşlar seçim rüzgarı ile kadroya geçirildiler. Milli Eğitimi çok bikmiyorum ama üç aşağı beş yukarı bütün kamu kurumları böyle artık. Memurlardan fazla maaş alan bu sevgili arkadaşlar canları isterse iş yapıyorlar. Ki genelde de canları istemiyor. Bir yaptırımı yok yani.

Dolap taşıtılması falan olmamış. Ben de hatırlıyorum bizim ilkokulda 2 tane hadememiz vardı bir tanesi okulun kazan dairesinde dairesi vardı orada kalıyordu. Mesela bizim öğretmenimiz de öğretmenlerin kullandığı bir masayı bize temizletmişlerdi yerlere sürdükleri fırçayı tuvalete sürdükleri fırçayı masaya sürüyorlar diye. Şu an bu konuyu okurken hatırladım bunu da ne bileyim mesela ben ilkokuldayken tuvalete girdiğimi falan hatırlamam yani eve kadar tutardım. Çünkü çok kalabalık bir semtteydi okulum. Bir sene de farklı bir ilkokulda okudum orada hademe bile yoktu tuvaletlerle iş gibiydi kullanamıyorduk okul temizliğini sadece lisede gördüm. Ben bu durumda öğretmenlerin yapabileceği bir şey olduğunu düşünmüyorum ödenekle alakalı MEB odenek vermek istemiyor veliler aidat vermek istemiyor hani çok saçma sapan bir durum yani. Ama size kesinlikle diretemez her sınıfın içinde bir iki tane gönüllü veli vardır onlardan rica edebilir. Siz de bir daha gitmeyin

Okula tatilde pek giren çıkan olmuyor o aralıkta. Ayrıca zaten ayakkabıyla durulan bir kamu kurumuyla yerlerde halı olan, içinde 24 saat insan yaşayan ev bir mi sizce?
Ev bile kirlenir. Okul binalarında pencereler ev gibi korunaklı değil. Bizim okul toz toprak içinde oluyor iki buçuk ayda

Böyle bir şey talep edemez sizden, gönüllülük esası gibi gösteriyor muhtemelen

bu sene typ yi de iptal etmişler. başvurular bile alınmamış
Typ ler 9 Eylül'de başlayacak diye yazı gelmiş fakat haftada 3 gün olacaklarmış. Hayırlısı artık. Bizimki köy okulu, typ vardı geçen sene iki kişi. Onlar temizlik işini hallediyordu. Veli veya öğrenciye yaptırılmadı hiç, çok şaşırdım şu an.

Köy okulu değilse çok saçma. Köy okullarında biraz durum farklı olabiliyor. Şikayet edin milli eğitime

Okula gidip temizliği yapın demeyeceğim ama şu an okullar öyle zor durumda ki bilemzsiniz. Koca okullarda en fazla 2 personel var onlar da maşallah müdürden fazla müdür. Devlet personeli oldukları için gönderme lüksünüz yok, gönderseniz yerine başkası gelmiyor. Bu yıl işkur personeli de verilmeyeceği söylendi. Hem öğretmem, hem veli hem de müdür eşi olarak söylüyorum. Daha çok hamallık hademelik yapacağız çocuklarımız pislik içinde kalmasın diye

Niye gidiyorsunuz ki, gitmeyin. Sizin göreviniz değil. Bunu da öğretmene söyleyin. İdare temizlikcilere baskı yapsın ne demek görevlerini yapmıyorlar.

Vergilerimiz eğitim kurumlarına dahi gitmiyor. Anca bmw ile gezilecek başka kurumlara gitsin. Saçmalığa bak. Bişiyler derdim de ban yemiyim. Gitmesin kimse temizliğe cimere yazın

Ben de öğretmenlikte ilk atandigim siralar doğuda bir ilçede çalışmaya başladım.2 tane afedersiniz camis gibi temizlik görevlimiz vardı.İstese bir vuruşta birimizi oldurebilirdi.Ama hiç temizlik yapmazlardi.Aksama kadar çay ,sigara bir de pinpon.Cocuklar sınıfları temizlerdi.Bir de yere çok çöp atarlardi öğrenciler.Ben temizletmeye temizletmeye sınıf çok kötü olmustu.Cunku öğrenciye ne.Gerci müdür gelip ,sınıfı görünce bu ne hal dedi.Ben de dedim kapıyı açık bırakıyorum ama hizmetliler temizlemiyor.O da durur mu yapıştırdı cevabı : Öğrencilere dönüp, buoğlum kızım tenefüste temizleyin Bir de bize seminer döneminde temizlik yaptırmak istedi.Kabul etmeyince de görüşeceğiz diye tehdit etti müdür yardımcısı.

Ama ben zamanım olursa çocuğumun sınıfına temizliğe giderim evet.Cunku ne yapayım.Ogretmenin de sorumluluğunda değil, arayıp organize ediyorsa demek ki önemsiyor en azından.

Gönüllülük esasına dayalıdır sanıyorum bir daha gitmeyin istemiyorsanız ama şikayet de etmeyin ya, öğretmenler de velileri temizliğe çağırmaya bayılmıyordur kendisi de temizliyormuş zaten, mecbur kalmasa neden çağırsın

Okulların yeterli personeli yok. Kadrolu personel çok az ve iş yapmıyorlar. Bağlı bulundukları sendikalar cam silmek dahil birçok işin yapılmasını engelliyor tehlikeli olduğu için. Okullar açıldıktan bir süre sonra iskurdan dönemlik geçici personel geliyor. Yani olay bu şekilde işliyor. Ogretmen temiz bir sınıfta eğitime baslamak istemiş velilerden yardım istemiş. Doğruluğu yanlışlığı tartışılır.

Tebrik ediyorum öğretmenim, bizi bizden başkası anlamaz. Gecen sene okulun kütüphanesini 3-4 gönüllü ogrencimle temizleyip düzenledim. Görevim olmamasına rağmen..

Yardımcı hizmetler personeline kişisel ihtiyaçlarını yaptıran okul müdürleri oldukça böyle konuları çok görürüz. Nerden bildiğimi sormayın diyemem.

Sözüm gerçek idarecilere değil. Üzerine alınmasınlar. Köy okulu olur. Personel olmaz. Yardım istenir. Yardımcı hizmetler personeli varken böyle işler olmaz...

Lise de öğrenciler olarak biz yapardık. Biz kirlerdik normal yani. De veli kısmı olmamış

Hizmetlilerin sınıf sıralarıni, dolaplarını silmek gibi bir görevi yok.Ben geçen yıl iki gönüllü istedim bir kişiden olumlu dönüş oldu,ikimiz birlikte yaptık.Ben de onun çocuğuna kitap seti hediye ettim.Veli toplantısında da duyarlılığından dolayı kendisine teşekkür ettim, diğerleri üzerine alınmış mi bilmem.Sizin saydıklarıniz 4 kişiyle ancak olur ama benim yazdıklarım çok yorucu değil, yapılabilir.Yoksa o sıralar dolaplar öyle kalır, duyarlı olmak lazım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…