Okulun sınıf temizliğine velileri çağırması

İdare de öğretmenleri bir şekilde bana mecbur bırakıyor. İdare de zor durumda kalıyor çünkü çoğu zaman .daha bir kaç gün önce bir müdür yardımcısı kornisteki bir sorun için uğraşırken düşüp boynu kırıldı ve oracıkta öldü .
İki ucu moklu değnek bu iş, birileri çıkıyor egitim bedava sakın para vermeyin şikayet edin diyor.
işin içinndeki geliyo yahu para yok ne yapalım çocukları eğitemiyoruz yoksa diyor.
Veli grubu şaşkın, baştakileri dinlese okul okulluktan çıkıyor, okulu dinlese çogu insan zaten zor geciniyor ücretsiz olması gereken devlet okulu eğitimine para yetiştiremiyor.

Tüm sayfaları tek tek okuyamadım ancak genel olarak birkaç şey söylemek istiyorum
9 yıllık öğretmenim mesleğe birleştirilmiş köy okulunda başladım. Dolayısı ile öğretmenler olarak okulu yıkar, büyük okullara bırakılan kömürümüzü kitabımızı vs.kendi imkanlarımızla gider alır, sobamızı yakar, çocukların tuvaletlerini temizlerdik kısıtlı imkanlarla(elektrik su kesintisi gibi)
Sonra daha merkeze yaklaşmaya başladıkça bu defa işkur elemanlarınin okul açıldıktan sonra gelmeleri nedeniyle yine dönem başı bazı işler bize kalırdı. Büyük merkezi okulların kadrolu hizmetlisi varsa onlar bir şekilde hallediyor işkurdan gelenler başlamamış olsa bile.
Kısacası öğretmenler okul için sadece ders anlatıp çıkmak dışında görev tanımında yer almayan pek çok şeyi de yapıyorlar. Velileri zor durumda kalıp çağırmış olabilir ben hiç çağırmadım mesela tercih meselesi. Yardım edip etmemek de size kalmış mecbur değilsiniz tabiki.

S samm84 birde şunu merak ettim görev tanımımızda yok derken okul temizliğimi yokmuş tanımlarinda?
e onlarda yoksa siz öğretmenlerde hiç yok bu sizin göreviniz değil taşımayın dolabı, yazıcıyı vs birakin veliler görsün ne olacak veliler görünce.
Ben hic bir velinin size gelip neden taşımadın bi dolapları diyeceğini sanmıyorum yapmayın hocam, siz yaptikça herkes görevini safsatacak.
bir kuzenim okullardan birinde hademe yeri geliyor tuvalet temizliyor yeri geliyor dolap tasiyor.
Bu yaz mesela sınifı degisecek ögrencilerin aileleri tarafindan alınmış olan okul dolaplarini cocuklarin diger sınıflarına taşımakla uğraştı bir süre.
elektrik mezunu normalde aslinda gercekten iş taniminda yokken elektrik işlerini halletti vs.
devlete sırtimi yasladim ay iş tanimimda yok demedi çocuk.
Sizin hademelerde bir sıkıntı var sanki.
Paspas atıp arada tuvaletleri yıkıyorlar, akşamları çöp topluyorlar. Öğretmeni kendilerine rakip ve düşman gibi görüyorlar. Bütün gün telefon başında çay içip sohbet ediyorlar. Öğretmenler odasının bir yerinde işaret cöpümüz vardı, ne zaman temizleyecekler diye merak ettiğimizden bıraktık. Iki hafta orada durdu, en son gösterip temizletebildik. Toz almıyorlar, cam silmiyorlar. Ben lisedeyim, sinif öğretmeni arkadaşlar bütün günlerini tek bir sınıfta geçirdikleri için bizden daha çok özenip validen destek rica ediyorlar. Lise gruplarında böyle bir durum da yok. İlk gün herkes ıslak mendille gelip sırasını silip oturacak. Elden gelen bu...

Kurumlarda hiyerarşi kalmadı. Memur, temizlik personeline işini yaptıramıyor. Beraber kahve içip fal bakıyorlar ama. Enseye şaplak modunda çalışanlar. Eskiden doktordan öğretmenden korkulurdu. Saygı falan kalmadı
Tam bir kaç yorum önce aynısınıı yazmıştım inanın o kadar haklısınız ki bizzat şahit oldum bu duruma kesinlikle öyle

Okulun hizmetlisi yapması gerekiyor bunu velilerin değil ama eğer ki bir şekilde hizmetli yoksa ve ya yapmıyorsa kaç kişilik sınıf sonuçta herkes bir miktar para versin sınıfı temizlemeye bi temizlikçi tutulsun o yapsın. Velilerin gitmesi çok saçma bence

Paspas atıp arada tuvaletleri yıkıyorlar, akşamları çöp topluyorlar. Öğretmeni kendilerine rakip ve düşman gibi görüyorlar. Bütün gün telefon başında çay içip sohbet ediyorlar. Öğretmenler odasının bir yerinde işaret cöpümüz vardı, ne zaman temizleyecekler diye merak ettiğimizden bıraktık. Iki hafta orada durdu, en son gösterip temizletebildik. Toz almıyorlar, cam silmiyorlar. Ben lisedeyim, sinif öğretmeni arkadaşlar bütün günlerini tek bir sınıfta geçirdikleri için bizden daha çok özenip validen destek rica ediyorlar. Lise gruplarında böyle bir durum da yok. İlk gün herkes ıslak mendille gelip sırasını silip oturacak. Elden gelen bu...
Bir yerde alt üst ilişkisi bozulmuş, bunu okul yönetimide dahil sizlerde düzene sokun derim.
sizi kendilerine rakip görmeleri falan çok saçma ben iş yerlerinde herkesin yerini bilmesi taraftariyim hiyerarşi deniyordu sanırım buna.
Hor görme küçümseme değil tabi bahsettiğim şey ama herkes görevinide altınıda üstunude bilmeli

Selamlar. Başlıkta belirttiğim üzere konu bu kızlar.

Geçenler de öğretmenimizin aramasi üzerine gittik yardıma. Baya zorlandım koca sınıf kaldırıp temizleyip koyuldu boya badana yapılmıştı yerler hep boyaydı.(Geçen sene ki görevliler doğru düzgün hiç bir iş yapmiyordu. öğretmen kendi ağzıyla söyledi , zaten görevliler biraz ters tiplerdi resmen isteyememisler şunları yıkar misiniz vs diye , tabi bizden herşeyi istediler sanki görevimizmiş gibi ! Koca dolaplari vs taşıdık sınıfa )

Daha sonra şimdi diğer öğretmenimiz yazdı. Temizlik görevlilerinin başlaması iki üç haftayı bulabilirmiş.

Duyduğuma göre bazı zamanlar velilerden bir kaçını dönem içinde, hafta sonu da çağırabiliyorlarmış nadiren.

Yani tabi ki çocuklarımız için herşey ancak ben bunu normal bulmuyorum ve bu sefer gitmeyeceğim . Evimi zar zor temizliyorum zaten halim yok. Bu tarz şeylere hiç bulaşmak istemiyorum.

Her okulda böyle mi? Bunu merak ettim aslında.
Artık okullara temizlik görevlisi verilmeyecek diye biliyorum ama sizde temizlik görevlileri varmış.
Bu konuyu müdür ile konuşun olmadi temizlik görevlilerini şikayet edin.

Haklısınız ama iki çocuğum okuyor o okulda diğerininkine gittim kendi evimde taşıyamayacağım ağır yüklü dolapları dahi taşıdık. Baştan aşağı temizledik . İki dönem boyunca temizlik görevlilerine anasınıfı sandalyelerini dahi şöyle bir su tutup sildirememisler. Biz çocuklarımız için yaptık tamam da temizlik görevlileri de bedavaya yapmıyor maaşını alıyor sonuçta ama kendisi akıl edemeyince öğretmende kalkıp iş istememiş eee ben neden yapıyorum ozaman benim görevim mi . Görevi olan kişiye bile söyleyip yaptiramiyorlar çoğu gittiğimde çay içiyorlardi görevlilerle .
Bu yüzden bu defakine gitmeyeceğim. Biraz başkasına kızıp onlardan çıkmış gibi olacak ama yapacak birşeyim yok içimden gelmiyor
Ben genel olarak düşümcemi yazdım aslında.
Sizin için yazmadım

Selamlar. Başlıkta belirttiğim üzere konu bu kızlar.

Geçenler de öğretmenimizin aramasi üzerine gittik yardıma. Baya zorlandım koca sınıf kaldırıp temizleyip koyuldu boya badana yapılmıştı yerler hep boyaydı.(Geçen sene ki görevliler doğru düzgün hiç bir iş yapmiyordu. öğretmen kendi ağzıyla söyledi , zaten görevliler biraz ters tiplerdi resmen isteyememisler şunları yıkar misiniz vs diye , tabi bizden herşeyi istediler sanki görevimizmiş gibi ! Koca dolaplari vs taşıdık sınıfa )

Daha sonra şimdi diğer öğretmenimiz yazdı. Temizlik görevlilerinin başlaması iki üç haftayı bulabilirmiş.

Duyduğuma göre bazı zamanlar velilerden bir kaçını dönem içinde, hafta sonu da çağırabiliyorlarmış nadiren.

Yani tabi ki çocuklarımız için herşey ancak ben bunu normal bulmuyorum ve bu sefer gitmeyeceğim . Evimi zar zor temizliyorum zaten halim yok. Bu tarz şeylere hiç bulaşmak istemiyorum.

Her okulda böyle mi? Bunu merak ettim aslında.
Bizim müdür parayla temizlikçi tutup yaptırdı valla ben öğretmenim. Ben olsam gitmezdim.

Yirmi yıl önce aynıydı hala aynı. Okullar açılmadan veliler gider sınıfları camları yerleri sıraları silerdi.

Ama dönem içinde gitmezlerdi veliler temizlik için. Dönem içinde ara ara veli çağrıldığını ilk defa duydum.
Yok benim annemi çağırmıştılar. Okul aile birliği başkanının çocuğuyla aynı sınıftaydım. Bizim sınıftan durumu olmayan ( bende onlardandım) çocukların annelerini çağırmıştı pis kadın. Annem gitmedi ne işim var diye ama travma olarak kaldı

X