Okulun sınıf temizliğine velileri çağırması

öğretmen eşi olarak yazıyorum,

eşim 3 gündür okulu boyuyor badana yapıyor, tamirat yapıyor
yazın koca bir bahçe ağaç dikti her gün çamurlu üst baş ile eve geldi
cocukların okulu açılmadan ağaçlar can bulsun diye

MEB asla ne ek ödenek ne de yardımcı veriyor, bu sene de karar almışlar temzilik görevlisi verilmeyecek
okula veliler yardım - bağış yaparsa onunla karşılayacak olmadı öğretmenler ceplerinden verecek

haftaya okullar açılacak o da velilere yazdı temizlik için
gelen olursa hep birlikte temizleyecek gelen olmazsa tek başına temizleyecek

eee benim kocama yazık değil mi?

Selamlar. Başlıkta belirttiğim üzere konu bu kızlar.

Geçenler de öğretmenimizin aramasi üzerine gittik yardıma. Baya zorlandım koca sınıf kaldırıp temizleyip koyuldu boya badana yapılmıştı yerler hep boyaydı.(Geçen sene ki görevliler doğru düzgün hiç bir iş yapmiyordu. öğretmen kendi ağzıyla söyledi , zaten görevliler biraz ters tiplerdi resmen isteyememisler şunları yıkar misiniz vs diye , tabi bizden herşeyi istediler sanki görevimizmiş gibi ! Koca dolaplari vs taşıdık sınıfa )

Daha sonra şimdi diğer öğretmenimiz yazdı. Temizlik görevlilerinin başlaması iki üç haftayı bulabilirmiş.

Duyduğuma göre bazı zamanlar velilerden bir kaçını dönem içinde, hafta sonu da çağırabiliyorlarmış nadiren.

Yani tabi ki çocuklarımız için herşey ancak ben bunu normal bulmuyorum ve bu sefer gitmeyeceğim . Evimi zar zor temizliyorum zaten halim yok. Bu tarz şeylere hiç bulaşmak istemiyorum.

Her okulda böyle mi? Bunu merak ettim aslında.
Yuh yani okul mu temizlik şirketi mi belli değil. Tepkinizi velilerle birlikte elbette koyun. 3 aylık tatilde bunun programını nasıl olurda kurmamışlar. Yada ödeneği farklı alanda kullanıp bunları velilere kitliyorlar 😪

Bütün okullar aynı diye düşünüyorsunuz herhalde.
Bizim okul tepeden tırnağa çiş kokuyor.
Çünkü bağış çok az, temizlik görevlileri hiç durmadan çalışıyor ama yetişemiyor, temizlik malzemesine bile bazen para kalmıyor kaldı ki +1 görevli çalıştırsın.

Veliler temizlemesin bence de, ama okullar kokuyor, o pis sınıflarda kendi çocukları saatler geçiriyor.
Evet çok haklısınız fakat şöyle de bi durum var her okul için demiyorum ama okullarada ciddi anlamda ödenek yapılıyor tabi bazı uyanıklar cebe atmıyoda değil çok duydum çünkü ondan kısalım bundan kısalım şu personeli çıkartalım diye bunu da hem devlet okulu olsun hem kolej olsun çalıştığım için söylüyorum

Benim kardeşim öğretmen. Müdür gelin herkes sınıfını temizlesin demiş 😂 gitmedi tabi. Ama bence veliler arasında para toplayıp temizletebilir sınıfı. Benim oğlum ilkokuldayken öyle yaptık. Kızım anaokulunda ona zaten kreş gibi aylık ödüyorum. Okulların temizlik personeli çok az. Veli olarak 3-5 desteklemek gerek bence

öğretmen eşi olarak yazıyorum,

eşim 3 gündür okulu boyuyor badana yapıyor, tamirat yapıyor
yazın koca bir bahçe ağaç dikti her gün çamurlu üst baş ile eve geldi
cocukların okulu açılmadan ağaçlar can bulsun diye

MEB asla ne ek ödenek ne de yardımcı veriyor, bu sene de karar almışlar temzilik görevlisi verilmeyecek
okula veliler yardım - bağış yaparsa onunla karşılayacak olmadı öğretmenler ceplerinden verecek

haftaya okullar açılacak o da velilere yazdı temizlik için
gelen olursa hep birlikte temizleyecek gelen olmazsa tek başına temizleyecek

eee benim kocama yazık değil mi?
Bunu uygun bir dille tüm öğretmenler kendi sınıf velilerine whatsaptan yazabilir . Aralarında para toplanır. Zaten bir sınıfta minimum 25 öğrenci var. Herkes 100 verse . O parayla o sınıf çiçek gibi olur gerekli bir kaç şeyde alınır. Çözümü çok

Bunu uygun bir dille tüm öğretmenler kendi sınıf velilerine whatsaptan yazabilir . Aralarında para toplanır. Zaten bir sınıfta minimum 25 öğrenci var. Herkes 100 verse . O parayla o sınıf çiçek gibi olur gerekli bir kaç şeyde alınır. Çözümü çok

valla bizim ki 30 liralık fotokopi parasını toplayamıyor
temizlik için kimse 100 lira vermez ,

herkes sanıyor o toplanan paraları öğretmen yiyor içiyor
ya da meb öğretmenlere deli ödenek veriyor,

bu sene 1ci sınıfları aldı eşim
sınıf süslenecek, hediyeler alınacak
pasta yapılacak

kendi cebinden gitti 2 bin

öğretmen ödeme yapınca kimse bakmıyor ama veli üç kuruş verince
hemen cimer ...

Küçük kızımın sınıfında da 4erli grup yapmışlardı. Her hafta sonu bi grup gidip temizlik yapacakmış, kabul etmedik. Temizlik için kadın tutuldu kişi başı 50 tl tuttu onu ödedik.

O 100 liraları sürekli topluyoruz..ama asıl iş temizlik personeli..bir asgari ücretli personelin sigorta dahil maliyeti şu an için aylık 24 Bin..iki personel 50 bin..bu kadar parayı velilerden toplamak zor..özellikle tuvalet temizliği için personel şart..bi de güvenlik olsun dersek toplam aylık 75 bin personel gideri..

Asla temizleyemem çünkü kendi evime bile yetişemiyorum kadın çağırıyorum. Fakat para toplayalım derlerse neden olmasın. Güvenmediğim öğretmene çocuğumu emanet etmem zaten. Anlamıyorum para istenince veliler neden öğretmene dolandırıcı muamelesi yapıyorlar. Hani müdür durup durup istese yine anlarım. Gerçi benim çocuğun öğretmenine sınıf gideri için bizi arayabileceğini söylesek de eşimle, kadın kabul etmedi. Eminim bir çok şeyi kendi karşılıyordu. Neden eğitime bu kadar özensiz bir milletiz ya. Neden devlet kendi haline bırakıyor, anlamıyorum.

Selamlar. Başlıkta belirttiğim üzere konu bu kızlar.

Geçenler de öğretmenimizin aramasi üzerine gittik yardıma. Baya zorlandım koca sınıf kaldırıp temizleyip koyuldu boya badana yapılmıştı yerler hep boyaydı.(Geçen sene ki görevliler doğru düzgün hiç bir iş yapmiyordu. öğretmen kendi ağzıyla söyledi , zaten görevliler biraz ters tiplerdi resmen isteyememisler şunları yıkar misiniz vs diye , tabi bizden herşeyi istediler sanki görevimizmiş gibi ! Koca dolaplari vs taşıdık sınıfa )

Daha sonra şimdi diğer öğretmenimiz yazdı. Temizlik görevlilerinin başlaması iki üç haftayı bulabilirmiş.

Duyduğuma göre bazı zamanlar velilerden bir kaçını dönem içinde, hafta sonu da çağırabiliyorlarmış nadiren.

Yani tabi ki çocuklarımız için herşey ancak ben bunu normal bulmuyorum ve bu sefer gitmeyeceğim . Evimi zar zor temizliyorum zaten halim yok. Bu tarz şeylere hiç bulaşmak istemiyorum.

Her okulda böyle mi? Bunu merak ettim aslında.
Okula temizlik gorevlileri işkurdan geliyorsa bir kac ayi bile bulabilir baslamasi, sonucta cocuklarinizin egitim gorecegi,cokca vakit gecirecegi alanin temizligine yardima gitmissiniz cokta buyutmeyin.Tabi her defasinda gitmemek kosuluyla,donusumlu veliler gidebilir hizmetli baslayana kadar.

pasta yapılacak

hemen cimer ...
Biz geçen sene ne için ücret istendiyse verdik cimere falan şikayet etmedik. Şimdide temizlik için isteseler veririz zaten(şahsen) . ama gidipte temizlemek istememek en doğal hakkim.
Öğretmenlerin cebinden çıkan da gönülleri yoksa çıkarmasinlar. (Bizimkilerden pek öyle çıkmıyor zaten)

Izmır merkezde bir ortaokula veya ilkokula ne kadar ödenek veriyorlar mesela
miktar vermek yanlış olur ama işkur elemanları oluyor . Dediğiniz uç temizlikleri onlar yapıyor. Tabi büyük şehirlerde belediye bünyesinde personel alımı oluyor. Ödenek talebi geliyor misal bahçe düzeninde kullanılmak üzere 15 bin . Okul kırtasiye giderleri 10 bin . Teçhizat yenileme düzenleme.. okul bakım giderleri vs .... farklı kalemlerden sürekli talepler geliyor.

Biz geçen sene ne için ücret istendiyse verdik cimere falan şikayet etmedik. Şimdide temizlik için isteseler veririz zaten(şahsen) . ama gidipte temizlemek istememek en doğal hakkim.
Öğretmenlerin cebinden çıkan da gönülleri yoksa çıkarmasinlar. (Bizimkilerden pek öyle çıkmıyor zaten)

siz cimere şikayet etmemiş olabilirsiniz , ama edenin maşAllahı var
veli elini cebine atmasın, öğretmen de atmasın sonuc ?

gönülleri yoksa çıkarmasinlar , bu derece basit mi ?
sonra vay efendim neden o yapılmadı, bu olmadı , meb size deli para akıtıyor ne oldu

O 100 liraları sürekli topluyoruz..ama asıl iş temizlik personeli..bir asgari ücretli personelin sigorta dahil maliyeti şu an için aylık 24 Bin..iki personel 50 bin..bu kadar parayı velilerden toplamak zor..özellikle tuvalet temizliği için personel şart..bi de güvenlik olsun dersek toplam aylık 75 bin personel gideri..
Dediğim gibi bu tür uç noktalara belediyeler tarafından işkurdan eleman alımı yapılır. Hizmetli zaten bu görevleri yapmaz .

pasta yapılacak

hemen cimer ...
İl neresi acaba

X