Okulun sınıf temizliğine velileri çağırması

Benim sorunum o olmadığı için birşey diyemeyeceğim. evet çıkarmasinlar kimse kimseden zorla birşey talep etmiyor ki. Bizde geçen sene birinci sınıftık , şu küçük şekerlerden, kalem ve isimlik hediyesiyle karşılandilar çocuklar kimsede niye pasta yoktu neden şu yoktu vs demedi.

1 personeli işkur gönderdi, diğer temizlik personeli ve guvenligi okul aile ödüyor..yani aylık 50 bin..öğretmen herkesten 1 top kağıt istedi onlar önemli değil, temizlik malzemesi de alırız.. ama önemli olan temizlik,guvenlik personeli

ay bir şey diyeyim mi köy okulunda çalışan daha fazlaydı valla şaşırmamak elde değil…

İl neresi acaba

ankara da görevli eşim.

3 yıl önce sıfır yapılan bi okula eş durumu ile geldi
sınıfın ne perdesi, ne masa örtüsü , ne çöp kovası , ne panosu yoktu
dım dızlak , eşim herkesten 100 TL talep etti , 4 yıl öğrenciler bunu sınıfta okuyacak sınıf boş
sizler alın sizden sonrakine hayrınız olsun dedi, kendisi de belli bi miktar ekleyeceğini söyledi

anında cimere eşim şikayet edildi.

----

eşimde inattır... 4 sene bu sınıfa 1 kuruş para toplamayacağım ama sınıfa perde , masa örtüsü getirirseniz de kabul etmeyeceğim dedi, dediğini de yaptı

Bazı veliler de aşırı cimri
Senin çocuğun okuyor yani alıver bazı şeyleri ilginçler

Bedavaya gidiyor özele verseler dünya para
3-5 hesap yapılmaz artık

İlk defa duyuyorum

Devlet ödenek vermiyor, temizlik görevlisi yollamıyor, para da istemeyin diyorlar okula. E naapsın bu öğretmenler? Siz de çocuğunuz pislik içinde okusun istemiyorsanız ya velilerle temizlik yapacak biri için para toplayacaksınız, ya da işe el atacaksınız. Okulun malesef suçu yok. Aslında bu ne öğretmenin ne velinin görevi ama tasarruf kapsamında işin cıvığı çıktı, söyleyin okul para toplasın kadın tutsun. Çoğu okul öyle yapıyor.

Bunu cimere yazmak toplu bir şekilde çözüm olabilir. Personel eksikliği illaki göz önünde bulundurulur. Farklı belediye ise imza toplanıp işkur elaman alımı talebinde bulunulabilir. Yasal şekilde haklar aranabilir aslında. Gelen yorumlardan anladığım kadarıyla il ilçe köy olarak değişiyormuş. Okula giden çocuğum ve burda öyle bir durumla karşılaşmadığım için bilememişim

İnsanların bu konuya şaşırmasına şaşırdım çünkü çok karşılaşılan bir olay keşke olmasa keşke her yerde sınıflar eğitim öğretime hazır olsa ama maalesef olmuyor. Görevlendirme ile çalıştığım için çok fazla okulda çalıştım iş müdürde bitiyor, işi bilen seven ilgili bir müdürse bir şekilde hallediyor sınıfı hazırlıyor eğitime sonrasında da iş maalesef velilere düşüyor muhiti iyi okula destek olan bir veli profili varsa temizlik personeli yeterli sayıda tutuluyor bu işler veliye kalmıyor. Öteki türlü milli eğitim yeterli personeli vermiyor, verdiği personeli hemen vermiyor koskoca okulun kadrolu bir yada iki personeli oluyor, veliler devlet zaten personel veriyor diyor para vermek istemiyor, müdür hocam yapacak personel yok diyor, topu öğretmene atıyor tam o aşamada öğretmen ya müdürle münakaşa edip bir şekilde yaptıracak ya kendi yapacak ya veliden isteyecek ve bu maalesef çok sıklıkla yaşanan bir durum.

Yardımcı hizmetlerin görev ve sorumlulukları neler yazar mısınız? Ne yaparlar

Aslında aidat gibi her ay her veliden 100,200 toplansa ,her ay bir sınıf temizlik malzemesi alsa okullarda hiç problem kalmayacak,ama yok hemen cimer.. avmlerde bir menü bile ortalama 300 TL ,hiç düşünmüyorlar nasıl temizlenecek okul..hiç tuvalet eğitimi almamış çocuklar bile var,tuvaleti kullanmayı bilmiyorlar ..

İnanın cimere yazıldı diye personel verilmez. Keşke verilse bu o kadar çok okulda olan bir sorun ki

Aklımda başka fikirde var aslında eşleriniz uygular mı bilmiyorum

Sanıyorlar ki devlet para saçıyor okullara ama müdür öğretmenler vs saklıyor parayı kasada ha haklılar para vermek istememekle ancak burada şikayet edilecek kişi malesef okullar, öğretmenler değil.

Ben misal çok şaşırdım. Ödenek sağlanıyor burda . Personel alımları yeterince var. Diğer ıvır zıvırlar için velilerden zaten istenilio

Sanıyorlar ki devlet para saçıyor okullara ama müdür öğretmenler vs saklıyor parayı kasada ha haklılar para vermek istememekle ancak burada şikayet edilecek kişi malesef okullar, öğretmenler değil.
Tabiki öğretmenler ve okul değil . İdare ve düzeni hakkında şikayet edilir. Şahsen benim demem açığın kapanması

Toplu olan şikayetler bi yerden sonra göz önünde bulundurulur. Tek kişiyle olmaz ki
yani Türkiye geneli organize bir şikayet olması lazım her okula verilmesi lazım ama o da zor onum dışında bir okuldan veliler şikayet etti diye o okula personel verileceğini sanmıyorum çünkü gerçekten çok genel bir sorun. Bununla ilgili idareciler sürekli milli eğitimin kapısını çalar ama eli boş döner genelde.

K
Ben misal çok şaşırdım. Ödenek sağlanıyor burda . Personel alımları yeterince var. Diğer ıvır zıvırlar için velilerden zaten istenilio
Keşke dediğiniz gibi yetecek bir ödenek olsa ama inanın ben çok farklı okullarda çalıştım büyük küçük hiç öyle bir en fazla iki temizlik personeli istihdamı dışında bir uygulama görmedim. Okul kendi imkanı veli desteği ile gerekli personel ihtiyacını karşılamak zorunda kalıyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…