Okulun sınıf temizliğine velileri çağırması

Kesinlikle yapmayın, böyle bir saçmalığı 20 yıl önce bile görmedim. Diğer velilerle de konuşup toplu olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na şikayette bulunun. Cimer üzerinden yapabilirsiniz
Kimi kime şikayet edecekler ki? Milli eğitim sanki bilmiyor bu durumları. Şikayet merciileri oluşturup halkın gazını alıyorlar.

Maalesef okullarda yeterli personel yok. Ben de öğretmenim. Labımın taşınması lazım hem taşımayı hem de temizliği kendim yapacağım yardımcı olabilecek personel yok. Bilgisayarları taşıyacağım masaları bir kaç arkadaş yardım edecek. Yoksa ders yapamayacağım. Keşke okullara yeterli destek gelse. Gayet de merkez okuldayım.

Bu sene okula kadrolu personel hariç temizlik personeli alnmayacak.Biliyorsunuz tasarruf tedbirleri en önce eğitimi vurdu.Okullara ödenek de gelmiyor artık.Şu şekilde oluyor milli eğitime ödenek geliyor milli eğitim uygun gördüğü parayı istediği okula gönderiyor.Ben deprem bölgesinde bir öğretmenim .Üstünden bir buçuk sene geçmesine rağmen hala okulların güçlendirme ihaleleri yapılmadı ve biz hala iki okul bir arada eğitim yapmaya çalışıyoruz .Okulumuzda bir tane temizlik görevlisi var ve okulumuzun her yeri her yerde Tabiki sizlerin temizlik yapması beklenen ve istenen birşey değil ama okul açıldığında çocuklarımız o pislik ve dağınıklığın içinde eğitim görecekler .Tuvaletleri söylemiyorum bile, nasıl olacağını hayal edebilirsiniz.Öğretmenlerde çözümsüz kaldıkları için sizden yardım istiyorlar inanın.Bugün okulda bu temizlik problemi için bir öğretmen olarak müdüre durumu ilettiğimizde bize cevabı yapacağım birşey yok idare edin oldu .Büyük ihtimalle sizin öğretmeninizde idaresinden bu tarz bir cevap aldığı için çaresizlikten sizden yardım istemiştir.

Ben bunu daha önce bizim sokakta ki okulda da duymuştum. Veli arkadaşa cimere şikayet edin ne demek size temizletmek demiştim. Kadın da “temizlenmese olan yine kendi çocuğumuza olacak” demişti. Haklı da. Çok sinir bozucu bir durum

Ya valla hocam hiç tasarruf tedbiri falan değil oldu olası milli eğitim de okullara yetersiz ödenek var. Aslında en çok para harcanması gereken kurumken. Bazı aile terbiyesi almamış ergen çocukların da yaşadığı alanı tahrip etme hevesi işin içine girmesiyle durum içler acısı oluyor

Hem okullara destek göndermiyorlar hem de aidat vermeyin okullara diye haber yapıyorlar. Yani kendi öğretmenini idarecisini taşlatiyor milli eğitim.
Tasarruf tasarruf dedi hükümet. Eğitimden kısıyorlar aman itibardan tasarruf edecek değildi ya neyse. Halk eğitimde usta öğreticiyim. Maasimi alamadım bir aydır bekliyoruzz. Yer de İstanbul. Derdimi de yazmış bulundum ya neyse

Tabii ki gitmek ve temizlemek zorunda değilsiniz.

Ama yetkililerin para istemek yasak dediğine bakmayın, sınıfları ya veliler temizleyecek veya ciddi anlamda bağış yapılacak.

Bu sene temizlik önceki senelere göre daha da sıkıntı, verilen 1 görevli de verilmeyecek bu sene.
Verilen görevli zaten hiçbir şeye yetişemiyordu, okul kendi bütçesiyle eleman çalıştırıyordu.
O bütçe bizim bağışlarla oluşuyor işte.

Herseyi kapsayan bi ödenekti ek İngilizce dersi için falan
Bütün okullar aynı diye düşünüyorsunuz herhalde.
Bizim okul tepeden tırnağa çiş kokuyor.
Çünkü bağış çok az, temizlik görevlileri hiç durmadan çalışıyor ama yetişemiyor, temizlik malzemesine bile bazen para kalmıyor kaldı ki +1 görevli çalıştırsın.

Veliler temizlemesin bence de, ama okullar kokuyor, o pis sınıflarda kendi çocukları saatler geçiriyor.

Her okul böyle değil ama öğretmen arkadaşlar bilir ki devletin herhangi bir yardımı yok. Ya ekstra para toplanacak ve görevli tutulacak ya da gidip veliler temizleyecek. Bir üçüncü alternatif yok.

Şehit yakınları temizlik gibi işler yapmıyorlar daha çok evrak işleri gibi işler yapıyorlar.
Köy okulundayken bi gün takım elbiseli biri geldi. Hayırdır dedik memurum dedi. Küçücük okula ne memuru dedik. Gazi yakınıymış. Kütüphane memuru olarak vermişler. Okulda kütüphane olmaması dışında bi sorun yok

Bende ilk defa duydum bunu.
Ve şaşırdım.
bir kerelik gitmişinizde .
Sonrasında sürekli dönemlik zor yani .

Siz öğretmen misiniz? Hocam Allah aşkına yapmayın. Bari siz yapmayın
Şu an çalışmıyor olsam da evet mesleğim öğretmenlik. Aynı zamanda birkaç yıl sonra da öğrenci velisi olacağım ve böyle bir tutumla karşılaşmak en son isteyeceğim şey olurdu. Bunu konu sahibine hak verdiğim için sorduğunuzu varsayarak cevap vereyim: Devlet okulları yetersiz bunda hemfikiriz, bunu bilmek için öğretmen olmaya da gerek yok gerçi ama velilere de başka sınıfların taşıma işlerinin yaptırılması sizce doğru mu? Dolap taşınmasından bahsediyor konu sahibi üstelik de bir günle yetinmeyip başka günler de çağırmışlar. Okulun temizlik personelleri zaten iki hafta sonra başlayacak yani iki buçuk aylık tatilde ne kadar kirlenmiş olabilir ki okul? Üstelik zaten okulların bütçeleri var temizlik şirketlerinden ekip çağırabilirler çok kirli ise. Eşimin okulundan biliyorum bunları öyle az bir bütçe de değil sene başında tek seferlik bir temizlik için para illa ki vardır. Öğretmenler zor durumda kalıyor böyle konularda velilerin muhattabı müdür ya da müdür yardımcıları olmalı.

İki hafta sonra temizlik personelleri başlamayacak. Bu sene typ yok personel yok dolayısıyla. Bütçe dediğiniz de öyle ahım şahım bişey değil. Ki eleman tutsalar koca okulu kaça temizlerler dişünebiliyor musunuz. Eee verilen bütçenin tamamı bi kerelik temizliğe verilirse yıl boyu napacak bu okullar? Ha evet velinin çağırılması da doğru değil ama dedikleriniz de mümkünü olan şeyler değil

Maalesef durum neredeyse tüm okullarda aynı bizde de yeterli personel yok büyük birinde ve merkez de görev yapıyorum.sinifa faraş ve kürek aldık . Etkinleklerden ve beslenme saatinden sonra sınıfı üstün körü ben supuruyorum. Ayda birde veliler kendi aralarinda ayrıntılı temizlik yapıyorlar.Ama bu durumu kendikeri talep etti . Çünkü temizlik çok yetersiz kalıyor. Çocuklar temiz temiz otursun diye. Gidip gitmemek temizliğe size kalmis. Bu durumda öğretmenin de yapacağı çok bir şey yok maalesef

Kimi kime şikayet edecekler ki? Milli eğitim sanki bilmiyor bu durumları. Şikayet merciileri oluşturup halkın gazını alıyorlar.
Cimere ne için yazacaksınız milli eğitim in vereceği cevap belli. Öğretmene velileri cagirmamasi konusunda uyarı yapilir.okula da elindeki personel ile idare et denir ve çocuklar daha kirli bir ortamda oturmaya devam edilir.

Okullarin öyle çok fazla bir bütçesi yok kaldı ki senenin başında badana boya vs gidiyor. Bende hem öğretmenim hem veliyim. Kızımın sınıfı içinde veliler olarak para topluyoruz her onbeş günde bir bir kadın gelip sınıfı temizliyor. Personel yetersiz bu yıl iskurdan da gelmeyecek. Öğretmene de yuklenilememsi gerekiyor ne yapsın personel olmayınca. Ve inanın velilerden talep edene kadar heryere bildirmistir zaten

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…