Oğlum ağlıyor, ben ağlıyorum.

İlla ki zorluk çekecek, alışma dönemi olacak. Ama kurumun mıymıntılığını da anlamış değilim. Okul açılıyor, öğretmen yok. Kurumun eksiklerine değil, çocukların tepkilerine müsamaa gösterilir.

Sabah 9-12 tarzında verseydiniz bir süre, belki daha iyi olurdu. 3 yaşı hep tam gün alıyorlardı bulunduğum kurumda ama kaynaştırma öğrencileri hep yarımdı. Çocuğunuz zaten hiperaktive şüphesiyle orada, kendini tanıyan biri olmadan 4-5 saat idare edebilmesi çok zor değil mi?

Ilk cocugumda bende noldu ne bitti diye agliyodum nerdeyse evde:)) biz evde kendimizi yerken emin ol onlar susup oyuna daliyolar:)) tecrube ettim onayladim bu isler boyle isliyo. 2. Sini hic dusunmemistim.. bunyem alismis ellaam:)) kiz biraz buyusun onunda gitmesini 4 gozle bekliyorum. Iyi geliyor cocuklara

O eksikler için cırlayın. Siz öğretmen gözü ile o eksikleri görüyorsunuz, normal veli olması gerekeni bilemez. Anladığım kadarıyla eksik öğretmen ile çalışıyorlar. Çocuklar için bu durumun riskleri var.

Allah kimsenin başına vermesin alperen sakin olayında da eksik öğretmen vardı. Ve çocuğun yokluğu ancak aksama dogru öğretmenin yoklamayı tekrarlamaya karar vermesi ile ortaya çıkmıştı. O çocuğu da yasal olarak okula kayıt etmemişlerdi. Çünkü kurumun 3 yaş altına hizmet verebilecek yeterliliği yokmuş.

Kayıt dosyası hazilamamissiniz demişsiniz. Sebebi ne acaba tembellikten olacağını sanmiyorum

Ben biraz maddi durumu gözeterek kreş seçmek zorunda kaldım. Maalesef gezdiğim kreşler arasında en iyisi değil. Henüz küçük olduğu için ve eğitim anlamında çok beklentim olmadığı için verdim buraya. Seneye ben de çalışırsam çok daha kaliteli bir kurum seçeceğim... Pedagog hemen kreşe vermelisin dediği için biraz mecburiyet oldu işte.

Bugün müdürle sakin kalmayı başarırsam bir konuşayım yine.

Kuruma biraz mecburum maalesef. Çok araştırma yaptım ama fiyatlar çok ucuz. Bu kurum diğerlerine göre nispeten daha uygun diye bunu seçmek zorunda kaldım. Ben oğlum için bir dönem daha çalışmama kararı aldım. Çalışsam başka kurumu tercih ederim tabi ki.

Heh benim sıpa da böyle. Asla farklı yemeklerin tadını merak etmez. Asla denemek istemez. Koca bir yaz boyunca yaz meyvesi yediremedim sıpaya. Sadece muz, armut ve elma yiyor. Pilav, makarna, köfte, dolma, tavuk. Bunların dışında bir şey yemiyor. Geçen mantı vardı okulda, asla ağzına sürmedi. Yemez biliyorum.

Ya yeter ki alışsın farklı tatlara ben sürekli yemek yaparım sorun değil :)

Eğitim beklentim yok zaten bunu onlara da belirttim. Örneğin okula başlarken bir dosya hazırlanır. Çocuğun alerjisi var mı, bir sorunu var mı, ekstra belirtilmesi gereken bir durum var mı. Telefon numarası, yakın birinin telefon numarası adresi vs. Bunların bilinmesi gerekir kurum tarafından. Üç hafta oldu hala tık yok. Ben buna geriliyorum.

Bende oğlumu pedagog tavsiyesi ile haftanın 3 günü kreşe gönderdim. Ilk gün direk servis aracıyla gönderdim çok ağladı ama ben net bir şekilde el sallayıp olayı normallestirmeye çalıştım. Bir hafta boyunca sınıf yerine mutfağında oturdu bizimki. Sanırım kendini daha güvende hissetti. Öğlen gidip müdürün odasında kameradan gözlem yaptım. Yaklaşık 3 hafta hicbir oyuna katılmadığı gibi yemekte yemedi. Ben kahvaltısını güzel yaptırıp gönderiyordum. Daha sonra koşa koşa servise binmeye başladı. Sosyal ve konuşma sorunumuz vardı hepsi 4 ayda bitti çok şükür. Şimdi 4 yaş anaokuluna gönderiyorum sabah 8 öğlen 12.30 arası. Uyum haftasında bile beklemedim çok fazla. Öyle severek gidiyor okula ve çok faydasını gördüm. Sakın vazgeçmeyin derim. Ama şunu belirtmek isterim özel kreşinde pek çok şey eksik geliyor insana. Bende çok pimpirik yapmıştım ve 4 ay dayanabildim aldım çocuğu. Şimdi bağımsız anaokuluna gönderiyorum acayip memnunum.

Ben en iyi kreşe veremedim ne yazık ki. Çalışmaya başlasaydım verebilirdim ama şimdilik imkanlar bu kadara yetti. Esasında okul ile üç gün 9-4 arası anlaştık. Ancak ben oğlum için fazla olduğunu düşündüğüm için bir süre 11.00-15.00 arası götürüyorum. En az 2 ay böyle devam edecek. Benim şahsi kararım. Gidişata göre saati arttırır ya da bu şekil devam ederim.

Benim kızım da 2,5 yaşında ben işe giderken kıyameti koparıyor ne bulursa yerlere atıyor kapıyı kapatıp aglıyormuş. Sonrasında gün içinde arasam da telefona gelmek istemiyor mutlu mutlu oynuyor.

Maalesef o saatleri kabul etmiyor kurum. Üç tam gün istiyor. Ancak ben geç götürüp erken alıyorum. Verdiğim para umurumda değil, oğlum için uygun olan bu şimdilik.

Hiperaktivite şüphesi var, teşhis kesin olmadığı için kaynaştırma öğrencisi olarak yarım gün kabul edilmiyor.

Bugün bu konuda carlamayı düşünüyorum. En azından dosya hazırlanmalı.

Nasıl anlatsam, ben yıllarca pimpirikli bir bilgisi olmadığı halde akıl vermeye çalışan veliler ile o kadar uğraştım ki empati kuruyorum fazlaca. Sakin kalmaya çalışıyorum ama dediğiniz gibi bu konu canımı sıkıyor.

11.00-15.00 arası iyi bence de, ama bizim çocuklar farklı olduğu için kreş ortamına uyum sağlamaları daha zor oluyor. Ağlamaları yemek yememeleri normal, 1 yıl gitti hiç yemeden geldi, çoğu yemek seçen çocuk kreş ortamında alışırmış. İnşallah olumlu şekilde yarar kuzuya, en azından konuşması gelişecek göreceksin. Okul öncesi branşın olduğu için bence biraz daha müdahaleci olabilirsin kreş konusunda, diğer veliler gibi görmezler belki seni.

Benim kızım da 2,5 yaşında ben işe giderken kıyameti koparıyor ne bulursa yerlere atıyor kapıyı kapatıp aglıyormuş. Sonrasında gün içinde arasam da telefona gelmek istemiyor mutlu mutlu oynuyor.
benımkıde aglıyor ama benı bırakacak dıye degıl , dedeye gıtmek ıstıyor (anneanne ve dede baktı bugune kadar kızıma, el bebek gul bebek buyudu o ılgıyı arıyor , eve kalmak ıstıyor) ...
gun ıcınde de arada agladıgı oluyormus ama genel durumu ıyı ama ona kalsa gıtmeyecek okula ıstemıyor.
2,5 yasında o da ve ben cuma cocuk psıkıyatrısıne goturcem sız nasıl bır tutum ıcındesınız?
şunu da belırteyım ben gıtmek zorundasın dıyorum tavız vermıyorum hıc. deenın ısı var tatılde o gelecek yada bız gıdecegız ama dede gelse bıle okula gıdılecek dıyorum hep..

Tavsiyem çocuğunuzdan destegi cekmeyin hem küçük hem özel bir durumu var...okul düzene girer illaki ama siz de çocuğunuz için telafisi olan seyleri gormezden gelin ve ogretmeniyle iyi iletişim halinde olun.. daha önce bu tarz bir ogrencisi olmuş bir öğretmen olarak söylüyorum bunu

İşte sorun da o. Beni diğer veliler gibi görmemeleri :) zira ilk etapta bir iş teklifi yaptı kurum bana. Ben oğlumla şu aşamada aynı kurumda olmamın onun için iyi olmayacağını ve beş tam gün gitmesinin uygun olmadığını düşünerek reddettim. Sonrasında da anlam veremediğim bir tavırla karşılaştım. Ya da önyargılıyım bu konuda bilmiyorum.

Ben çalışırken öğretmen velilerden haz etmezdik mesela. Fazla müdahaleci ve "ben sizden iyi bilirim" tavrına sahip olurlardı. Dolayısıyla benim yönelttiğim sorular bile garip karşılanıyor. Özenle belirttim "ben sadece veliyim ve her veli kadar endişelerim var" diye.

Az evvel müdürü aradım. Sizinle oğlumu alırken konuşmak istediğim birkaç husus var diyerek. Özellikle üç hafta olduğu halde hala kayıt dosyasının hazırlanmamış olması beni rahatsız ediyor dedim. En basiti acil bir durum olsa bana ulaşamamanız durumunda elinizde bir adres ya da farklı bir telefon yok. Ve nedense ssdcee ben kaygılıyım bu hususta dedim. Geldiğiniz zaman konuşalım dedi kapattı. Boğacağım kadını o olacak.

Son düzenleme:

Ben o kadar net olamıyorum. Daha çok, uzun açıklamalar ve sarılma kısmındayım :) okulda olmadığı günler okulun ne kadar eğlenceli olduğundan bahsediyorum. Okul ile ilgili konuşuyorum vs.

Benimki pek iletişim seven bir çocuk olmadığı için boşa kürek çekiyorum çoğu zaman. Lakin vazgeçmek yok, azimle duvar delinecek :)

Çalıştığım son yılda hamileydim. Hiperaktivite, otizm ve bağırsak ile ilgili bir sağlık sorunu olan öğrencim vardı. Hala hatırlayınca dehşete kapılıyorum. En son vukuatı, karnımdaki 7 aylık oğluma olağanca gücüyle tekme atmak oldu. Sonra okuldan acile koştum. Neyse ki ciddi bir durum olmadı.

O öğrencimden çok annesi beni yıprattı. Hiçbir öneriyi dikkate almayan, asla adım atmayan, çocuğu başından atmaya çalışan bir veliydi.

Ben her konuda öneriye açığım. Veli, öğretmen işbirliğine de açığım. Lakin benim karşımda beni yönlendirecek birileri yok henüz. Zaten öğretmen de yok. Gelecekmiş, bekliyoruz bakalım. Şu an oğlumla ilgilenen öğretmen, dört yaş öğretmeni. Yeni mezun, hevesli görünüyor. Oğlumun öğretmeni olmadığı için bir beklentim olamıyor haliyle. Biraz daha bekleyeceğim bakalım.

ben gözlemliyorum, kreşte ilgililer, gunluk rapor alıyorum (mobıl uygulama ve sözlü soru cevap olarak), resim atılıyor, ilaç içiyor mesela onun hakkında takip bilgisi veriliyor.
sabahları sıkıntımız var, akşamları mutlu ayrılıyor , bazen az birşey ağladığı oluyor ama fazla değil.
ilk günler her eve geldiğinde bastan asagı soyuyordum vucut kontrolude yapıyordum sonucta ne kadar guvenılır olursa olsun tam olarak kımseye guvenemem
her akşam ne yaptın arkadasların nasıl vs vs konusuyorum.
bızım krızler sabah tuttugundan bız ışe sen okula gıtmek zorundasın dıyorum, bazen açıklayıcı bazen kısa cumleler kuruyorum, bazende sert bır mızaç takılıyorum.
içten içe ana yüreği üzülüyorum ama bıraacak kimsem yok, evde nereye kadar bakım olacak , hersey onune hazır gelıyor-yapabileceği seylerı bile biz yapıyoruz , dede çok tavızkar dısıplınde saglanmıyor evde o nedenle gerı donus dusuncem yok yanı kreşe devam dıyorum...
sadece yıpranmasın diye tedbırı elden bırakmamak adına psikiyatrıye goturecem amacım sabah krızlerını aaltmak ve zamanla aglamadan gıtmesını saglamak..
hersey onların ıyılıgı ıcın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…