Oğlum ağlıyor, ben ağlıyorum.

:) zaten eve geldikten bir süre sonra "yok yok ben beş gün vereyim bunu okula" demeye başlıyorum. Yokluğunda bastırıyor analık duyguları :)
Ay ben de butun gün özlemle beklerim. Balkondan servisini gozlerim. Kapidan girdigi andaki suratiyla beraber butun ozlemim gider :)

Iyi olucak iyi uzulme yokluguna cabuk alisacaksin :)

Ben biraz maddi durumu gözeterek kreş seçmek zorunda kaldım. Maalesef gezdiğim kreşler arasında en iyisi değil. Henüz küçük olduğu için ve eğitim anlamında çok beklentim olmadığı için verdim buraya. Seneye ben de çalışırsam çok daha kaliteli bir kurum seçeceğim... Pedagog hemen kreşe vermelisin dediği için biraz mecburiyet oldu işte.

Bugün müdürle sakin kalmayı başarırsam bir konuşayım yine.

Eger guvendeyse , sevgi dolu ve merhametlilerse gerisini umursama daha 3 yasinda , bosver egitimini , seneye gonlune gore bir yere verirsin

merhaba:)
ben de taze veli olarak dahil olmak istedim konuya.
biz de bir gun cok hevesli gidiyoruz bi gun okula gitmekten vazgectm artik lar havada ucusuyor. ogretmenimiz bu konuda cok destek oldu bize. alisabilir vazgecmeyin dedi. oglunuzun okulda da baglanack birine ihtiyaci var ve oyle biri yok suanda anladigim kadariyla.ogretmen degisikligi okul oncesinde cok daha onemli oluyor siz daha iyi bilirsiniz. o yuzden 3 hafta oldu hala alisamadi olarak bakmazdm olaya ben olsam.

yemek konusunda bi fikrim yok. benimki de begenmedigi menuyu yemeden geliyo. ama o kadar acliktan bisey olmaz bence. aylik listemizden bakiyorum yemeyecegi bisey varsa hafif bi kahvalti yapiyoruz evde. okula iyice alisinca bunu birakmayi dusunuyorum.

ve evraklar kayit vs konusunda cok haklisiniz. ilk hafta kayit belgesi cocugu tanima formlari cocugu okuldan alabilecek 3 kisini numarasi ve hatta fotograflari, ihtiyac listesi,aylik yemek listesi aldik. boyle detaylar guven veriyo gercekten. ben de yerinizde olsam gorusurdum okul idaresiyle. 5 senelik tecrube bu kadarina yetmeli bence.

bir de veli toplantisi falan yapmadilar mi ? orada da sikayetlerinizi isteklerinizi dinlemelilerdi.

Ben o kadar net olamıyorum. Daha çok, uzun açıklamalar ve sarılma kısmındayım :) okulda olmadığı günler okulun ne kadar eğlenceli olduğundan bahsediyorum. Okul ile ilgili konuşuyorum vs.

Benimki pek iletişim seven bir çocuk olmadığı için boşa kürek çekiyorum çoğu zaman. Lakin vazgeçmek yok, azimle duvar delinecek :)

ben küçükken benden ne beklendigini anlardim mesela. cok kucuktum ama sir tutardim iki uc yasindan bahsediyorum.

biri bana boyle okul cok guzel falan diye anlatsa okul ne kadar guzel diye dusunmezdim. bana niye bunu anlatiyo dusunurdum, hatta ayrilmak istemedigim annem dese okula gidiyim diye anlatiyoyu anlardim.

arkadasim olsun diye cocuklarin arasina da hic karismadim kucukken, ayrik otu gibi tek takilirdim. cocuklar gelir benimle oynardi.

iletisime gecsem de adam secerdim bacak kadar boyumla.

oglunuz okula alışır elbette, ama sosyallesmek olcu olarak var midir bilmiyorum. mesela ona uc arkadas yeterken sadece uc arkdasi var der misiniz

yemek seciyosa eve kosarak yemek yedirmek icin ugrastiginizi anlayip uzun sure yememeye de devam edebilir bence. az daha bekler annemin sevdigim yemegi yedirmesini beklerdim ben olsam. ki cocuklarin asla hayir demeyecegi seyleri inattan yemezdim, tadina bakmayi birakin gozumun ucuyla bile bakmazdim. enistem dondurma aldi mesela oglunuzdan az daha buyuktum hatırlıyorum. sirf dondurmayı o aldi diye yemedim cope attilar her yere eridi akti cunku

ben inatci zor bi cocuktum fazlasiyla. istersem yapardim istemezsem dunya yansa umrum olmazdi:olamaz:

siz biraz daha kararli sakin olun, panik oldugunuz vicdan yaptiginiz vs anliyodur kesin

Merhaba hanımlar.

Şu anda evdeki koltukta oturmuş, oğlunu ülke sınırına savaşmaya göndermiş anne hisleri ile ağlamaktayım. Iki alt sokakta kreşte kendisi.

Oğlum, hiperaktivite şüphesi-sosyal iletişim bozukluğu teşhisi ile birlikte pedagog önerisiyle üç gün kreşe başladı. İlk bir hafta hep yanında durdum. İkinci hafta en fazla yarım saat okul dışına çıktım. Kademeli olarak saati arttırarak ikinci haftanın sonunda bir buçuk saat bıraktım. Üçüncü hafta yani bu hafta en fazla dört buçuk saat olmak üzere okuldan ayrıldım. Bugün bu haftanın son kreş günü ve yine "anneeeaaağğ" diyerek koala gibi yapıştı boynuma. Asla bırakıp kaçmadım. Ağlasa da "benim bir süreliğine gitmem gerek. Yemeğini yedikten sonra alacağım seni" diyerek çıktım.

Öğretmenlerin dediğine göre ben çıktıktan hemen sonra susuyormuş ki merdivenden inerken ağlamayı bırakmıştı. Ancak onu almaya gittiğimde "okul bitti okul bitti" diyor sürekli. Mutsuz görünmüyor ama endişeli...

Okulla ilgili aklıma takılan bazı şeyler de var. Kurum, oğlumun öğretmeni ile anlaşamadıkları için başka bir öğretmen arayışına girdi. Oğlum şu an diğer sınıfın öğretmeni ile birlikte. Oryantasyon döneminde zaten çok beklentim yok ama bir kaos ortamı mevcut. Öğretmen yok, belirli bir sınıfı yok. Müdür henüz kayıt dosyası hazırlamadı. Mıy mıy haldeler. Benim mesleğim olması dolayısıyla mı bu kadar takıntılıyım yoksa henüz erken mi beklentilerim için? Zaten bir türlü alışamadım veli tarafında olmaya. Öğretmen gözüyle bakınca bir sürü eksik görüyorum kurumda da, eğitim ortamında da. Aranızda veli varsa beni bilgilendirin lütfen. Bir ay beklemeli miyim oryantasyon süreci diyerek. Yoksa "yav nerede kayıt dosyası, hani günlük rapor, siz ne ayaksınız olum" diye gıcık veli kategorisine dahil olayım mı?

Bir de benim sıpa çok fazla yemek seçer. Bütün gün aç kalabilir yiyebileceği bir şey yoksa. Okuldan alınca mama mama diyor eve nasıl koşup yediriyorum anlatamam. Sanırsın çocuk kıtlık zamanlarından çıkmış. Bu duruma ayrıca üzülüyorum.

Son olarak ben çok tedirginim yahu. Evet pedagog önerisi ile götürüyorum oğlumu kreşe. Ama onu ağlayarak mutsuz görünce içim acıyor. Her an göndermekten vazgeçebilirim gibi. Daha üç yaşında, kendini çok net ifade edemiyor. Zaten gönderme sebebim sosyal iletişim eksikliğiydi. E bakıyorum hala bir iletişim çabası yok oğlumda. Öyle takılıyor kendi halinde.

Lütfen analık duygularımı törpüleyecek bir şeyler söyleyin bana. Her şey iyi olacak, alışacak değil mi. Ağlamıyorum, ev tozlanmış :/
Benimki 1 ayın sonunda alıştı aynen kademeli bıraktım ama tüm gün durmuyor 3 ten sonra alıyorum

Henüz tecrübem yok ama bir süre ağlayıp susuyor yazınca aklıma geldi.
Şöyle söyleyeyim oğlum 2 yaşında. 4 buçuk aylıktan bu yana babannesi bakıyor. Oğlum çok seviyor banannesini, ama en az 20 aya kadar ben işe giderken ağlardı..
Kv "sen rahat ol o biraz sonra susuyor oyuna dalıyor" derdi..

Yani anneye naz yapıyorlar biraz. Annesisiniz tabi ki sizi görünce mutlu olacak. Aksi tuhaf olurdu.
Özler sizi ama ifade edemez..

Anne de alışıyor bence çocuğunu ev dışında bir yerlerde bırakmaya..

Merhaba hanımlar.

Şu anda evdeki koltukta oturmuş, oğlunu ülke sınırına savaşmaya göndermiş anne hisleri ile ağlamaktayım. Iki alt sokakta kreşte kendisi.

Oğlum, hiperaktivite şüphesi-sosyal iletişim bozukluğu teşhisi ile birlikte pedagog önerisiyle üç gün kreşe başladı. İlk bir hafta hep yanında durdum. İkinci hafta en fazla yarım saat okul dışına çıktım. Kademeli olarak saati arttırarak ikinci haftanın sonunda bir buçuk saat bıraktım. Üçüncü hafta yani bu hafta en fazla dört buçuk saat olmak üzere okuldan ayrıldım. Bugün bu haftanın son kreş günü ve yine "anneeeaaağğ" diyerek koala gibi yapıştı boynuma. Asla bırakıp kaçmadım. Ağlasa da "benim bir süreliğine gitmem gerek. Yemeğini yedikten sonra alacağım seni" diyerek çıktım.

Öğretmenlerin dediğine göre ben çıktıktan hemen sonra susuyormuş ki merdivenden inerken ağlamayı bırakmıştı. Ancak onu almaya gittiğimde "okul bitti okul bitti" diyor sürekli. Mutsuz görünmüyor ama endişeli...

Okulla ilgili aklıma takılan bazı şeyler de var. Kurum, oğlumun öğretmeni ile anlaşamadıkları için başka bir öğretmen arayışına girdi. Oğlum şu an diğer sınıfın öğretmeni ile birlikte. Oryantasyon döneminde zaten çok beklentim yok ama bir kaos ortamı mevcut. Öğretmen yok, belirli bir sınıfı yok. Müdür henüz kayıt dosyası hazırlamadı. Mıy mıy haldeler. Benim mesleğim olması dolayısıyla mı bu kadar takıntılıyım yoksa henüz erken mi beklentilerim için? Zaten bir türlü alışamadım veli tarafında olmaya. Öğretmen gözüyle bakınca bir sürü eksik görüyorum kurumda da, eğitim ortamında da. Aranızda veli varsa beni bilgilendirin lütfen. Bir ay beklemeli miyim oryantasyon süreci diyerek. Yoksa "yav nerede kayıt dosyası, hani günlük rapor, siz ne ayaksınız olum" diye gıcık veli kategorisine dahil olayım mı?

Bir de benim sıpa çok fazla yemek seçer. Bütün gün aç kalabilir yiyebileceği bir şey yoksa. Okuldan alınca mama mama diyor eve nasıl koşup yediriyorum anlatamam. Sanırsın çocuk kıtlık zamanlarından çıkmış. Bu duruma ayrıca üzülüyorum.

Son olarak ben çok tedirginim yahu. Evet pedagog önerisi ile götürüyorum oğlumu kreşe. Ama onu ağlayarak mutsuz görünce içim acıyor. Her an göndermekten vazgeçebilirim gibi. Daha üç yaşında, kendini çok net ifade edemiyor. Zaten gönderme sebebim sosyal iletişim eksikliğiydi. E bakıyorum hala bir iletişim çabası yok oğlumda. Öyle takılıyor kendi halinde.

Lütfen analık duygularımı törpüleyecek bir şeyler söyleyin bana. Her şey iyi olacak, alışacak değil mi. Ağlamıyorum, ev tozlanmış :/
Oglunuzun iletişim bozukluğu ne seviye de bilmiyorum hiperaktivite durumu hangi aşamada bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da gunumuzde cocukların uzerıne o kadar dusuyoruz ki - buna ben de dahil- saglıklı cocuklarımıza bile bir tanı uydurtuyoruz.Eskiden yaramaz afacan denilen cocuklara şimdi hiperaktif diyip ilac baslıyorlar.Belki cocugunuzun mizacı sosyal olmaya yatkın değil erken yaşta aglaya aglaya okula yollayarak onu sosyallestiremezsiniz ki ancak caresizlestirebilirsiniz.Çresizlikten annem nasılsa gelmeyecek diye dusunerek iki cocukla oyun oynayınca cocuk sosyal mi olacak.Maddi sıkıntılardan dolayı calismak zorunda olan ve bu yuzden cocugunu krese vermesi gereken annelere sozum yok tabi

Darlanma alışacak. Her çocukta olur böyle şeyler. Senin kararlı duruşun önemli.

Hem senin oğlan zor tanımazki. Gider modeme su döker.. Bulduğunu yere vurur
Dayının arabası ya da mor araba diye cırlar. Sen sakin dertlenme .o dünyayı kaldırır da kendini mağdur etmez. Üzülme bu kadar sen de az kafa dinle. Kendine hiç mi acımıyorsun.

Kreşe öğretmen olarak başlasanız okul için çok faydalı olur. Sizin gibi titiz bir öğretmen büyük bir şans bence :) tabi oğlunuz için uygun olmayabilir ama. İçinizi ferah tutun inşallah zamanla okula alışıp güven sağlandığında istediğiniz iletişimi kurar yavrunuz

Oryantasyon sureci dediğin şey çocuğun okula alışması olmalı.
Burada sen düzeni oturmamış bir okuldan bahsediyorsun...
bana da güven vermezdi böylesi.
Açlıktan Ölmez merak etme.
En son takılacağın konu o olsun :KK66: evde güzelce yapsın kahvaltısını, okul çıkış saatine göre sevdiği olunca yer, olmazsa da evde yer. Dünyanın sonu değil. Zamanla arkadaşlarına da bakıp alışacaktır zaten merak etme.

Son soruya gelince, okul konusunda biraz farklı da düşündüğüm için sanırım bu yolu seçmezdim senin yerinde olsam.
Anneli oyun grubu ile başlardım. Çocukların o tedirgin tavırları hoşuma gitmiyor, ben böyle hissediyorsam o fazlasını hissediyor diye düşünüyorum.
Hareket merkezleri falan var çocuklar için. Ben 2 Yaşında oğlumu götürmeye başladım.
Haftada 2 gün gidiyorduk. 2 yaş grubu biraz hafif gelince ona 3-5 yaş grubunu denedik. Ve daha çok zevk aldı.
4. Yada 5. Gidişimizde bana sen git demeye başladı :)
Gördüğü bir yerden izliyordum önceleri, sonra onu bırakıp işlerimi halletmeye başladım.
Böyle bir süreç daha doğru geldi.
Tabi işin uzmanı sensin :)

Aranızda veli varsa beni bilgilendirin lütfen. Bir ay beklemeli miyim oryantasyon süreci diyerek. Yoksa "yav nerede kayıt dosyası, hani günlük rapor, siz ne ayaksınız olum" diye gıcık veli kategorisine dahil olayım mı?
İki sıpa velisiyim :) bir ay beklemelisin.
Büyük kızım çok büyük savaş verdi okula gitmemek için . Neler yaptı neler ,anamı ağlattı ,emdiğim sütü kusturdu. Bir ara öyle şeyler çıkardı ki belirtiler çok kötü bir hastalığı işaret ediyordu .o an 20 yıl yaşlandım ,kafana s.çayım daughter b.k mu var el kadar bebeyi okula zorluyorsunla başlasan bir sürü küfür ,hakaret ,kendi yüzüme bakamaz hale geldim :) neyse çok sevip saydığım bir doktor ablamız var .yıllardır da çocuklarımın doktoru ..çaldık kapısını ,beni görünce çok korktu ,yanlışlıkla beni uzatacaktı sedyeye :) o kadar fenaydım. Neyse testler ,tahliller bilmem neler "bu sonuçtan emindim fakat senin de emin olman gerekiyordu daughtercim "dedi doktorumuz ve sonuçlar tertemiz ..bebemiz bizimle maytap geçmiş .zaten zayıf da birşey beni ilk korkutan oydu ..dedigi herşeye de inanmıştım .bide kusma numaraları ,gerçek kusma lar ,titremeler falanlar filanlar .tekdirden anlamayanın hakkı kötektir diyerekten aldım verdim okula ,bir daha da tarafına bakmadım .yıldı sonra ,okuldan öğretmenler arıyor ,noldu bu çocuğa diye :) demek ki ona ana tribi lazımmış :) sabret alisiyorlar ve en iyi öğrencilerden biri oluyorlar .ben şimdi küçük kızımı büyük kızımın eski okuluna verdim .büyüğü de aldım bigün gittim okula kahve içmeye .öğretmenler müdürler çalışanlar bile kaç kere sarılıp öptü ,gözyaşı döktü anlatamam .bir daha gel birlikte pasta yapicaz diyen gözü yaşlı aşçı ablası mi ,asıl prensesim dersime gir diyen öğretmenleri mi ,birlikte oyun oynamayı özledim diyen müdürü mü (benim kızı bu müdür meleği oyunlarla atlamayla ziplamayla yola aldı ilk zamanlar ve kendisi çok feci çocuk sever) , ne ararsan var hepsi de ağlak zirlak, candan insanlar .ne güzel yere düşmüşüm bee ..sen de gerekirse kurum değiştir .kayıt dosyası ,günlük rapor neyim ne varsa hepsini de iste. Memlekette kresten bol ne var ?burayı bulana kadar canım çıkmıştı ..Çok uzattım :) kısaca geçiyor .

Heh benim sıpa da böyle. Asla farklı yemeklerin tadını merak etmez. Asla denemek istemez. Koca bir yaz boyunca yaz meyvesi yediremedim sıpaya. Sadece muz, armut ve elma yiyor. Pilav, makarna, köfte, dolma, tavuk. Bunların dışında bir şey yemiyor. Geçen mantı vardı okulda, asla ağzına sürmedi. Yemez biliyorum.

Ya yeter ki alışsın farklı tatlara ben sürekli yemek yaparım sorun değil :)
Mecbur kalınca öyle bir alışıyorlar ki.
Yaşadım biliyorum ,sadece zaman alıyor. Öğretmeni son zamanlarda her yemeğin tadına bakın beğenmezseniz 4 kaşık alıp bırakabilirsiniz diyordu öyle öyle alıştı

Merhaba, bende oğlumu 3.5 yasındayken tuvalet alışkanlığı edinmesine rağmen çişini altına yapmasıyla pedagoga gittim, kreşe gönderin orada tekrar düzelir dedi ve kreşe başladık yarım gün bir ay devam etti bu süreçte okul nasıldı dediğimde hep iyi geçti diyordu ama öyle değilmiş oğlum sınıfta ağlamış öğretmen hiç gelip ilgilenmemiş yemek yetmiyormuş yedi diyorlardı derken çocuk okuldan soğudu şuan 4.5 yaşında tekrar anaokulu na başlattık ama orada çocuklara güdülecek koyun muamelesi yaptıklarına şahit olduktan sonra hemen sildirdim kaydını ve özel kreşe görüştüm, kreş sahibi bayan psikolog o kadar güzel konuştu içimi rahatlattı ki zaten gönderen herkes çok memnun bende kaydını yaptırdım, kesinlikle güvendiğiniz içinize sinen bir kuruma emanet edin çocuğunuzu herşeyi konuşun, sorun, eğer okulda yolunda gitmeyen şeyler varsa çocuğunuzun durumunu düzelteyim derken daha kötü de olabilir, bu iş maalesef o kadar çok işini bilmeyen kişilerce yapılıyor ki çok çok iyi araştırmadan teslim etmeyin çocuğunuzu.

merhaba:)
ben de taze veli olarak dahil olmak istedim konuya.
biz de bir gun cok hevesli gidiyoruz bi gun okula gitmekten vazgectm artik lar havada ucusuyor. ogretmenimiz bu konuda cok destek oldu bize. alisabilir vazgecmeyin dedi. oglunuzun okulda da baglanack birine ihtiyaci var ve oyle biri yok suanda anladigim kadariyla.ogretmen degisikligi okul oncesinde cok daha onemli oluyor siz daha iyi bilirsiniz. o yuzden 3 hafta oldu hala alisamadi olarak bakmazdm olaya ben olsam.

yemek konusunda bi fikrim yok. benimki de begenmedigi menuyu yemeden geliyo. ama o kadar acliktan bisey olmaz bence. aylik listemizden bakiyorum yemeyecegi bisey varsa hafif bi kahvalti yapiyoruz evde. okula iyice alisinca bunu birakmayi dusunuyorum.

ve evraklar kayit vs konusunda cok haklisiniz. ilk hafta kayit belgesi cocugu tanima formlari cocugu okuldan alabilecek 3 kisini numarasi ve hatta fotograflari, ihtiyac listesi,aylik yemek listesi aldik. boyle detaylar guven veriyo gercekten. ben de yerinizde olsam gorusurdum okul idaresiyle. 5 senelik tecrube bu kadarina yetmeli bence.

bir de veli toplantisi falan yapmadilar mi ? orada da sikayetlerinizi isteklerinizi dinlemelilerdi.

Birazdan gidip konuşacağım bakalım. Veli toplantısı yapılmadı henüz. Merakla bekliyorum ne zaman yapılacağını. Yemek listesini Ekim ayında vereceklermiş. Ekime kadar sabredeceğim. Bir şey düzelmez ise önce cırlayıp sonra alırım oğlumu mecbur.

ben küçükken benden ne beklendigini anlardim mesela. cok kucuktum ama sir tutardim iki uc yasindan bahsediyorum.

biri bana boyle okul cok guzel falan diye anlatsa okul ne kadar guzel diye dusunmezdim. bana niye bunu anlatiyo dusunurdum, hatta ayrilmak istemedigim annem dese okula gidiyim diye anlatiyoyu anlardim.

arkadasim olsun diye cocuklarin arasina da hic karismadim kucukken, ayrik otu gibi tek takilirdim. cocuklar gelir benimle oynardi.

iletisime gecsem de adam secerdim bacak kadar boyumla.

oglunuz okula alışır elbette, ama sosyallesmek olcu olarak var midir bilmiyorum. mesela ona uc arkadas yeterken sadece uc arkdasi var der misiniz

yemek seciyosa eve kosarak yemek yedirmek icin ugrastiginizi anlayip uzun sure yememeye de devam edebilir bence. az daha bekler annemin sevdigim yemegi yedirmesini beklerdim ben olsam. ki cocuklarin asla hayir demeyecegi seyleri inattan yemezdim, tadina bakmayi birakin gozumun ucuyla bile bakmazdim. enistem dondurma aldi mesela oglunuzdan az daha buyuktum hatırlıyorum. sirf dondurmayı o aldi diye yemedim cope attilar her yere eridi akti cunku

ben inatci zor bi cocuktum fazlasiyla. istersem yapardim istemezsem dunya yansa umrum olmazdi:olamaz:

siz biraz daha kararli sakin olun, panik oldugunuz vicdan yaptiginiz vs anliyodur kesin

Ben oğlumu çok fazla gözlemliyorum. Keşke dediğiniz gibi yemek seçme ilemalakalı bir inat olsa. Gerçekten yemiyor. Iki ayda oldukça kilo verdi saldığım bir zamanda.

Kendime bir ay süre tanıdım. Kurumun durumu ya da oğlumda ufacık bir değişim olmazsa başka yollar deneyeceğim.

Oglunuzun iletişim bozukluğu ne seviye de bilmiyorum hiperaktivite durumu hangi aşamada bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da gunumuzde cocukların uzerıne o kadar dusuyoruz ki - buna ben de dahil- saglıklı cocuklarımıza bile bir tanı uydurtuyoruz.Eskiden yaramaz afacan denilen cocuklara şimdi hiperaktif diyip ilac baslıyorlar.Belki cocugunuzun mizacı sosyal olmaya yatkın değil erken yaşta aglaya aglaya okula yollayarak onu sosyallestiremezsiniz ki ancak caresizlestirebilirsiniz.Çresizlikten annem nasılsa gelmeyecek diye dusunerek iki cocukla oyun oynayınca cocuk sosyal mi olacak.Maddi sıkıntılardan dolayı calismak zorunda olan ve bu yuzden cocugunu krese vermesi gereken annelere sozum yok tabi

İnanın ben de sizden farklı düşünmüyorum. Oğlum her konuda geç ilerledi. Geç yürüdü, çevirmeyin bütün baskısına rağmen doktora götürmedim.en nihayetinde yürüdü. Geç konuştu, herkes bir sorun var dedi ben bekledim, tamamen yaşına uygun olmasa da konuşmaya başladı. Şimdilerde inatla bezini bırakmak istemiyor, biliyorum onun da zamanı var.

Lakin bahsettiğim konular, akranlarına kıyasla oldukça göze batıyor. Aman yaramaz bu çocuk denilecek türden değil. Kendini iletişime tamamen kapatması, dakikalarca aynı konuya takılması, yorgunluktan bitap düşse de asla oturup dinlenmiyor olması vs. Ben çok direndim düzelir diye. Ancak benim oğlum hayatında sadece ben olduğum sürece hiçbir ilerleme katetmeden yerinde sayıyor. Bu yüzden kreş önerisi bana makul geldi. Elbette küçücük yavrumu erkenden okula göndermek istemezdim ki maddi sıkıntı çektiğim halde onun için işime dönemedim ben. Ancak dediğim gibi, kreş ona gerekli şu aşamada.

Darlanma alışacak. Her çocukta olur böyle şeyler. Senin kararlı duruşun önemli.

Hem senin oğlan zor tanımazki. Gider modeme su döker.. Bulduğunu yere vurur
Dayının arabası ya da mor araba diye cırlar. Sen sakin dertlenme .o dünyayı kaldırır da kendini mağdur etmez. Üzülme bu kadar sen de az kafa dinle. Kendine hiç mi acımıyorsun.

Kuzum herkese yapmıyor ki o davranışları. Garezi bana ve babasına :) dışarıda o kadar hırçın değil başkalarına karşı.

Kreşe öğretmen olarak başlasanız okul için çok faydalı olur. Sizin gibi titiz bir öğretmen büyük bir şans bence :) tabi oğlunuz için uygun olmayabilir ama. İçinizi ferah tutun inşallah zamanla okula alışıp güven sağlandığında istediğiniz iletişimi kurar yavrunuz

Yok bence bu kadar lakayt bir kurum beni sevmez :) oğlum beni görünce alışamaz okula zaten.

• Beğen
Reactions: GCA
Oryantasyon sureci dediğin şey çocuğun okula alışması olmalı.
Burada sen düzeni oturmamış bir okuldan bahsediyorsun...
bana da güven vermezdi böylesi.
Açlıktan Ölmez merak etme.
En son takılacağın konu o olsun :KK66: evde güzelce yapsın kahvaltısını, okul çıkış saatine göre sevdiği olunca yer, olmazsa da evde yer. Dünyanın sonu değil. Zamanla arkadaşlarına da bakıp alışacaktır zaten merak etme.

Son soruya gelince, okul konusunda biraz farklı da düşündüğüm için sanırım bu yolu seçmezdim senin yerinde olsam.
Anneli oyun grubu ile başlardım. Çocukların o tedirgin tavırları hoşuma gitmiyor, ben böyle hissediyorsam o fazlasını hissediyor diye düşünüyorum.
Hareket merkezleri falan var çocuklar için. Ben 2 Yaşında oğlumu götürmeye başladım.
Haftada 2 gün gidiyorduk. 2 yaş grubu biraz hafif gelince ona 3-5 yaş grubunu denedik. Ve daha çok zevk aldı.
4. Yada 5. Gidişimizde bana sen git demeye başladı :)
Gördüğü bir yerden izliyordum önceleri, sonra onu bırakıp işlerimi halletmeye başladım.
Böyle bir süreç daha doğru geldi.
Tabi işin uzmanı sensin :)

Turuncu çok araştırdım dediğin gibi bir kurumu. Bulamadım. Bulduklarım ya bana çok uzaktı ya da fazlaca pahalıydı. Benim sıpa işe otobüs yolculuğu cehenneme DÖNÜŞÜYOR. Takılıyor otobüse. İnmesi ayrı dert, binmesi ayrı dert. Yürüme mesafesinde de oyun grubu yok. Yoksa ben de isterdim başlangıçta oyun grubunu.

Yemeği takmayayım mı diyorsun. Aç bu çocuk ama aç :)))

X