Oğlum ağlıyor, ben ağlıyorum.

Idrakyollariiltihabi

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2013
7.797
37.031
Merhaba hanımlar.

Şu anda evdeki koltukta oturmuş, oğlunu ülke sınırına savaşmaya göndermiş anne hisleri ile ağlamaktayım. Iki alt sokakta kreşte kendisi.

Oğlum, hiperaktivite şüphesi-sosyal iletişim bozukluğu teşhisi ile birlikte pedagog önerisiyle üç gün kreşe başladı. İlk bir hafta hep yanında durdum. İkinci hafta en fazla yarım saat okul dışına çıktım. Kademeli olarak saati arttırarak ikinci haftanın sonunda bir buçuk saat bıraktım. Üçüncü hafta yani bu hafta en fazla dört buçuk saat olmak üzere okuldan ayrıldım. Bugün bu haftanın son kreş günü ve yine "anneeeaaağğ" diyerek koala gibi yapıştı boynuma. Asla bırakıp kaçmadım. Ağlasa da "benim bir süreliğine gitmem gerek. Yemeğini yedikten sonra alacağım seni" diyerek çıktım.

Öğretmenlerin dediğine göre ben çıktıktan hemen sonra susuyormuş ki merdivenden inerken ağlamayı bırakmıştı. Ancak onu almaya gittiğimde "okul bitti okul bitti" diyor sürekli. Mutsuz görünmüyor ama endişeli...

Okulla ilgili aklıma takılan bazı şeyler de var. Kurum, oğlumun öğretmeni ile anlaşamadıkları için başka bir öğretmen arayışına girdi. Oğlum şu an diğer sınıfın öğretmeni ile birlikte. Oryantasyon döneminde zaten çok beklentim yok ama bir kaos ortamı mevcut. Öğretmen yok, belirli bir sınıfı yok. Müdür henüz kayıt dosyası hazırlamadı. Mıy mıy haldeler. Benim mesleğim olması dolayısıyla mı bu kadar takıntılıyım yoksa henüz erken mi beklentilerim için? Zaten bir türlü alışamadım veli tarafında olmaya. Öğretmen gözüyle bakınca bir sürü eksik görüyorum kurumda da, eğitim ortamında da. Aranızda veli varsa beni bilgilendirin lütfen. Bir ay beklemeli miyim oryantasyon süreci diyerek. Yoksa "yav nerede kayıt dosyası, hani günlük rapor, siz ne ayaksınız olum" diye gıcık veli kategorisine dahil olayım mı?

Bir de benim sıpa çok fazla yemek seçer. Bütün gün aç kalabilir yiyebileceği bir şey yoksa. Okuldan alınca mama mama diyor eve nasıl koşup yediriyorum anlatamam. Sanırsın çocuk kıtlık zamanlarından çıkmış. Bu duruma ayrıca üzülüyorum.

Son olarak ben çok tedirginim yahu. Evet pedagog önerisi ile götürüyorum oğlumu kreşe. Ama onu ağlayarak mutsuz görünce içim acıyor. Her an göndermekten vazgeçebilirim gibi. Daha üç yaşında, kendini çok net ifade edemiyor. Zaten gönderme sebebim sosyal iletişim eksikliğiydi. E bakıyorum hala bir iletişim çabası yok oğlumda. Öyle takılıyor kendi halinde.

Lütfen analık duygularımı törpüleyecek bir şeyler söyleyin bana. Her şey iyi olacak, alışacak değil mi. Ağlamıyorum, ev tozlanmış :/

Hiç merak etmeyin ,alışma süresi çocuktan çocuğa değişiyor ama en sonunda alışmış oluyorlar .Bende bahsettiğiniz süreçten yakın zamanda gectim bu hafta daha rahat bıraktım.Sizinde öyle olur okulda mutlu ise sorun yok .İlk 2 hafta çok düzen olmadı kurumda ama bu hafta herşey tıkır tıkır işliyor .

İnanın öğretmenlik etki etmiyor annelik karşısında. Yani en azından ben profesyonel yakşaşamıyorum duruma. Sürekli kendimle çelişiyorum.

annemin de baktığı çocuklar ilk geldiğinde çok ağlardı annesi kapıyı kapayıp gittiğinde o ortalığı birbirine katan çocuk gider anneme sarılıp mışıl mışıl uyurdu. Alışma evresi bi geçsin ilk defa ayrılıyorsunuz çok normal.

Bence biraz beklemelisin uyum süreci için. .
Daha çok yeni tüm hafta gitmiyor zaten .Ve sen de soyluyorsun ilk zaman gore gelisme kaydetmissiniz ..

Biraz sabırli olmak lazım onun iyiligi için .

Gelişmeden kastım daha az ağlaması. Lakin hala sınıfla uyum içerisinde hareket etmiyor. Tamam bu beklediğim bir durumdu ama ne bileyim keşke sarılıp ağlamasa :/

Of kiyamam sana ya diğer konunu hatırladım benimde oğlum 3 yaşını doldur seninki kadar olmasa da hiperaktif bir çocuk rabbim yardımcımız olsun....
Annelik zor bazen bende bitmişlik sendromuna kapılıyorum...
Minigi kreşten almayın yeni alışmaya başlamış ama yemek yedirmiyorlar mi kuzuya kiyamam cocuk eve aç geliyormuş...
Kreşle ilgili düşüncelerinizi söyleyin bence...

Gelişmeden kastım daha az ağlaması. Lakin hala sınıfla uyum içerisinde hareket etmiyor. Tamam bu beklediğim bir durumdu ama ne bileyim keşke sarılıp ağlamasa :/
Tamam zamanla daha az aglaması bile bir gelisme..bence zamanla aglama bitecek sonra sinifla uyum süreci başlayacak ve alisacak.

Sanki başka bir çocuktan bahsediyor gibisiniz, ya bu sizin hayatınızı inanılmaz bir şekilde zorlaştıran, 3 çocuğa bedel velet değil mi? Ah annelik işte

Daha 2 haftada ne değişimi bekliyorsunuz, hele bir durun...

Oh miss işte acıksın, evde size sorun çıkarmadan yesin böyle, anasının yemeğinin kıymetini bilsin..bence bişeycik olmaz, aynen devam

Beni bırakıp gitme diye hönkürerek ağladı arkamdan sakinleştirip bıraktım kapıya çıkınca bende hönkürerek ağladım .Analık manyaklik başka bir şey değil :) ama geçiyor hepsi

Peki siz bu süreçte oğlunuzun mutlu olduğunu nasıl anladınız? Alırken gülmesi mi yoksa okulla ilgili iyi şeyler söylemesi mi? Zira benim oğlum anlatmaz. Kendi halinde yaşar. Bilgi vermez okulla ilgili. Dolayısıyla anlayamıyorum mutlu mu değil mi.

Terzi kendi sokugunu dikemez lafini cok seviyorum :)

1 ay cok erken , cocukta hicbir gelisme olmaz 1 ayda , icin rahat olsun o konuda endise edilecek birsey yok

Simdi deneyimli veli olarak sunu soyliyim sana , okul uzun yillardir faaliyetteyse cok duzenli oluyor , ilk haftadan raporlar da ders peogrami da hersey hazir oluyor
Ama yeni acilan yada birkac yillik bir okulsa bir turlu beceremiyorlar ilk ay duzene sokmayi , bende henuz bunu anlayamadim , her sene kiziyorum insan oturur hazirligini yapar ne bu lakaytlik diye :)
Cok ustunde durma bu konunun , ne kurumsal kolejler bile 1 ayda ders programi veremiyor
Bence sen gittikten sonra susmasi harika bir sey , ne guzel duruyor orda , olumlu tarafindan bak lutfen

Yemek konusu ise benim derin yaram
Oglum 3.5 yasina kadar yemek ayirmadan herseyi yerdi , seker cukulata ne bilmezdi , abur cubur olarak kirmizi biber , brokoli falan yiyordu
3.5 da krese basladi ve yemeyi birakti , su anda 10 yasinda hala yemez , hep kres yuzunden diyor , ben hala cozum bulamadim bu konuya ama sagligi gayet yerinde masallah

Sizi çok iyi anlıyorum.Benim oğlum da çok ağlamışti.Kendimi berbat hissediyordum.O krese alışti zamanla.

Ben de öğretmenim.Alanim olmasa da sürekli kreş ortamıyla ilgili eksiklikler gözüme çarpıyordu.Bir kismini söyledim haklı ciktim.Ogretmen olmanızla alakali mıdır bilmem ama takipte kalip uyanık olmak lazım.

O zaman en büyük klişe ile yanıt vereyim. "sen bir doğur sonra görücem ben seni" :)

Bittabi oğlum benim öğrencim olsa, "annesi olarak size ağlıyor. Bu çok normal. Zamanla alışacak endişe etmeyin" diye büyük büyük laflar ederdim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…