Nişanlımla ayrılıyoruz

Babası oğluma trilyonluk Audi aldı kredi çekip durumları iyi yarısını nişanlım yarısını babası ödüyor babam diyor durumu olmazsa anlarım kimseye diyecek bi şeyim olsa ama durumları var
Trilyonluk araba almış adam daha ne yapsın varını yoğunu size mi harcasin?Demek ki yapmamak gerekiyor yaptıkça daha çok istiyorlar.

Gelenekçi bir insan olmama rağmen iki memur insanın ailesini bu muhabbete sokmasını ben de normal karşılamıyorum.
Siz babanızla, nişanlı babasıyla ayrı ayrı konuşup baktınız aileler anlaşamıyor kendimiz yapacağız her şeyi diye aileyi katmadan çözüm bulmalıydınız.

Bu ne saçma pazarlık olmuş.. Atın nişanı tabi evlilikte daha çok şey idare etmeyi bileceksiniz, daha böyle şeyi idare edemeden nasıl olacaksa evlilik..

Ne senin baban ne de kayinbaba. Sorun tam olarak düğün öncesi kredi çekip milyonluk araba alan memur nişanlında. Evlenen çiftler olarak siz alın her şeyinizi diyorum ama nasıl alacaksınız ortada ödeyemeyeceği borcun altına giren bir damat var.

Bu arabayı alıyoruz ama düğün, eşya, geçim vs nasıl olacak hepsini karından mi bekliyorsun diyemeyen kayinbaba da size çemkirmiş. O da ayrı bir alem.

ben de gelenekçi kafada biri olarak ailelerin yardım etmesini en azından köstek olmamalarını bekliyorum. Bu kadar pahalı bir araba alınmışsa damat zaten borç içindedir. Nasıl kendi payına düşeni yapacak? İyice borca batacaksınız, evlendiğiniz zaman yine sen sıkıntını çekeceksin. Babanın sinirlendiği nokta o zaten, o da bunları önceden görmüş. Oğlumuz bizim için arabaya ortak oldu borç içinde biz de ona destek olalım bari bu süreçte denmesi lazım. Güya büyük aileler ama aile olma bilinci yok.

Valla ne o ne o.
Ben evlenirken insanların evlatlarına ellerinden gelen ne ise ona yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum. Tamamını üstlenemeseler bile biz şu kadarını yapabiliriz demek önemlidir. İnsanlar düğün yaparken eşi, dostu dahi bir elden eşyalarına yardım eder.
Ancak toplumda şimdilerde kız tarafı herşeyi yapıp erkek tarafı da gelim/damada bırakıyor ev eşyalarını.
Orta yolu ne ise ona göre hareket etmeli insanlar, böyle keskin cevaplar iki taraf için de hoş değil.
Öte taraftan 2 ay niye tatilde başkasının evinde kalasınız ki?
Kendi eviniz, barkınız yok mu? Tatil yapıp gezip tozmayacak mısınız? Klasik öğretmen gelin bulduysan hem hizmet eder hem beleşe getiririz herşeyi hikayesi bu.

ailenizi dinleyin.
nişanlınız ailesinin huyunu bilmiyor mu. evlilik düşünen bir adam, milletçe önümüzü bile göremediğimiz bir zamanda ille de çocukluk hayalim audı diye tutturmaz. bence kp.in tavrı da biraz bu yüzden olabilir. çünkü evleneceksin alma demiş. babanızının nişan bitti dedikten sonra, düğün salonu için arayan kp.e kızıma sorayım demesi de yersiz olmuş. henüz orta yol bulunmamış, nişanlılar konuşmamış.
bu iş olmaz. baştan temeller doğru atılmamış. ne siz ne aileler bunları unutmaz.
ben nişanlınızı şımarık ve düşüncesiz buldum. alırsın orta halli bir araba evini eşyanı tamamlarsın, kalanını da evlendikten sonra el birliğiyle yapardınız.
gencecik insanlar ne hayallerden vazgeçti. şu anda geçim kolay mı. o size ve babasına güvenerek kendi parasını bağlamış.
ayrıca o arabanın masrafı, benzini kaskosu yaz kış lastiği trafik sigortası km. bakımı başlı başına masraf. krediye giden paradan kalan da bunlara gidecek.
babanız sizin neyin altında kalacağınızı öngörüyor. her zaman ama özelikle evlilik yaparken aileleri dinlemenin faydası çok büyük.
kısacası damadın hayali siz değilsiniz.

Ben açıkçası aileler yardım etmek zorunda değil kafasında değilim. Yani herkes imkanı dahilinde bir şeyler yapabilir bence. Neticede anne,baba. Ağaç kavuğundan çıkmadık ya. Ama yardım etmem diyorlarsa da zorla karşı tarafa zorla yaptıracak halim yok. Nişanlımı da seviyorsam ve aramızda başka bir sorunda yoksa bunun içinde nişanlımdan ayrılmam. Varsın yardım etmesinler nişanlımla yapabildiğim kadar yaparım bende.

O zaman nisanliniza söyleyin Audi markalı arabanin parasını tamamen kayınpederiniz ödesin, araba da kayınpederin olsun. Eşiniz de eşyaların parasını ödesin. Sizin maaşla da zaten ancak ev gecindirirsiniz.

Nişanlınızın babasından evvel kendi babanıza bakın, milleti nerden kopartırımın derdine düşmüş, size sormadan da nişanınızı atıyor.

Evet kzımın tırnağına kurban olsunlar size yedirir miyim kzımı dedi

Ben de onu dedim işte . Eğer her şeyi ben yaparsam kimseye minnet etmem babanın evine de adımımı atmam dedim bağımı kopartırım babam o falan dedi o da zoruna gitti
Nisanlinizin yerinizde olsam (büyük konuşmak istemem ama) bu nişanı atardim başımı yakmamak için.
Ayrica bazı yorumları okuyunca şaşırmamak elde değil. İşimize gelince vay bee yıl olmuş 2023 hangi devirdeyiz diyoruz işimize gelince ee ama kız tarafisiniz diyoruz. Ne alaka? Şu bdv de bir konu açılsa nişanlım kv/kp mi arayip bayramlarda onun hizmetini gormemi istiyor dense ya da nişanlım evlenince ev işi yapmayacakmis dense adamın ne öküzlüğü kalır ne bir şeyi. Ayrıca o kv ile kp evladının iyiligini istemeyen yeryüzündeki en kötü ailelerden biri ilan edilir. Ama konu erkek tarafı değil de kız ve kızın ailesi olunca işler değişiyor. Özellikle bazı üyelerin yorumlarına daha bi şaşırdım.
Ya şöyle bir empati yapsak, nişanlı kişisi dese ki ailemin ayda bir hizmetini görmezsen senin ailenin evine adımımı atmam. Gelecek olan çoğu yorum daha yetişkin olamamış olurdu.
Nisanlinizin annesi ya da babası oğlumun tırnağına kurban olun size yedirir miyim dese gelecek yorumların çoğu arkana bakmadan kaç olurdu.
E şimdi sırf cinsiyetler değişti diye mi gelen yorumlar böyle farklı?
Konuya son olarak yorumum bütün gelenek görenekleri uygulayacağım diyorsanız evet başlık parasi gibi bu tarz şeyleri isteyin tabii. Sonuçta bir taraf adeta kızını veriyor bir taraf aileye gelin alıyor mantiginda. Bir nevi alışveriş.. Fakat gelenek göreneklerin hepsini uygulamayagim, işime geleni uygulayacağım diyorsanız (önceki konularınız veya nişanlı ve ailesinin hatalarini bilmeden sadece bu konuya bakarak diyorum) nişanlıniz ve ailesi çok haklı.

Son düzenleme:
Audi evlenmeden önce alınmış yani erkeğin. kız eşya borcu ödeyecek oğlan arabasını. boşanırlarsa kız avucunu yalayacak oğlan fiyatı artmış arabasını cebine koyup çıkacak işin içinden

Babam dedi o zaman 70 gram daha altın al
Çok ayıp yaa, ortada pazarlık mı var? Düşsenize şu ailelerin yakasından. Siz ve nişanlınız eşit miktar para koyun ve evinizin eşyalarını alın. Alamıyorsanız, yetmiyorsa sonra alın. Birey olun, kendiniz evlenin, kayınpeder bu işin ucundaysa size de onun donunu yıkamak düşer. Sonra mızılamayın.
.Nişanlımla ikisi birleşip Audi aldılar yarı yarıya ödüyorlar
Nişanlınız da bir acayip, ona ne de kredi borcuna girip kardeşine araba alıyor? Nişanlınızla konuşup evi beraber kuracaksak ben varım, yoksa sen git babanla ve kardeşinle evlen de.

Bugün babası hiç bir şey olmamış gşbş babamı arayıp dğpün salonu doluyor tarih ne zaman dedi babam da kızıma sorayım dedi nişanlımla konuşmuyoruz ortadayım
Bu kadar senin malım benim malım, sen bunu aldın ben bunu aldım kavgası dönecek bir evlilikten hayır gelmez, birbirinize güvenemeyeceksiniz bile, güvenemeyeceğiniz biri ile aynı eve girmeyin.

Bugün uygun fiyatlı bir buzdolabı bile 7-8 bin tlden aşağı değil. Düz memur maaşı taş çatlasa 15 bin tl. Ailelerin durumu kötüyse bir şey diyemem ama iyiyse de yardım etmesi lazım. Çiftlerin kendi almak zorunda diyenler piyasadaki mecburi beyaz eşya fiyatlarından habersizler bence.

Aile böyle günlerde iki destek atmayacaksa neye destek olacaklar? Yarın bir gün çift para biriktirir yatırım yapar sonra onlar da ailelerine destek olur herhangi bir durumda.

Sanki aileleriniz zamanında evlenirken kendi ailelerinden hiç destek almadı mı? Kendim empati yapıyorum, durumum elveriyorsa neden çocuğumu göz göre göre borç harca sokayım?

Son düzenleme:
Şimdi burada size mecbur mu kp almaya diye yazıyorlar ya siz evlenip de maddi konularda sıkıştığınızı yazınca tam tersi olacak. “Kızım sen enayi miydin neden bu kadar verici oldun” yazacaklar. Çünkü erkek tarafı, nişanlınız dahil, bir şey ödemeyecek; babanız kendi üstüne düşeni yaparken karşı taraf düğün borçlarını evlenince size ödetecek. Bir memurun hem araba kredisi hem de düğün borcu taksidi vs ödemesi imkansız. Sizin de maaşınız size kalmışken artık evliyiz hesabımız ortak deyip size yıkacaklar. Üstüne üstlük her yıl iki ay onlara hizmetçilik etmenizi bekliyor damat bey ama sizin aileniz yok mu siz de iki ay ailenizi görebilecek misiniz? Tabi ki hayır.

Nişanlınızla aranızda konuşmanız gereken şeyleri babalarınızın konuşması doğru değil ama belli ki nişanlınız zaten pasif ki babası ben yapmam diyor doğrusu “ çocuklar anlaşsın biz oğlumuzun arkasındayız” tarzında olmalıydı. Ben burada bitecek bir evlilik görüyorum.

Başından sonuna katılıyorum size

Kızın babasının sinirlendiği şeyi ben çok net anlıyorum. Adam arabasını almış borçlanmış ee nasıl evlenmeyi düşünüyor? Erkek tarafının alması gerekenleri kim alacak? Hepsini kız mı alacak? Evlendikten sonra sadece kız mı geçindirecek evi? Araba alıyorsa evlilik için de bir bütçe oluşturacaktı yoksa evlenmeye kalkmayacaktı. Adam büyük ihtimal kız memur her şeyi alır geçindirir, biz de araba borcunu öderiz kafasında. Kızın babası da bunu görüp sinirlenmiş. Yoksa kız tarafı üstüne düşeni yapacak zaten ama erkek tarafı kaçakları oynuyor kendi üstüne düşenleri bile almıyor kızın babası bunu görmüş. Kızını sömüreceklerini düşünüyor. Emin olun sizin burada göremediğiniz çoğu şeyin aileler orada farkında.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…