Nişanlımın işi yüzünden aklım çok karışık ne yapmayalım?

Bende polis esiyim.
Özelde çalışıyordum, tereddüt etmeden istifa ettim evlendim.
Hayatımda hiç kpss calismamis konularını bile bilmiyorken, oturdum ilk sene ders çalıştım 87 gibi güzel bir puan aldım, ama atanmak kısmet olmadı.
Açıktan bir bölük daha bitirdim, yeniden kpss hazırlandım atandım.
Ben özeli.birakirken hiç pişman olmadım.
Hatta atanmam 10 seneyi buldu 10 sene ev hanimligi da farklı güzel bir deneyim oldu benim için, ev hanimligimda da başka aktifligim vardı.
Şimdi memurum, iyiki 22 yaşımdan bu yana aralıksız iş hayatinda değilim bu 10 sene duraklamak, kendime evime çocuğuma odaklı yaşamakta çok iyi geldi bana.

Ama siz başta bu durumdan şikayetçi siniz, benim gibi koşulsuz kabullenmiyirsunuz, bu yüzden ayrilin, bu konuda fedakarlık gosterecek karakterde degilsiniz. Daha yaşınız küçük, ikinizin de yolu açık olsun.

Tanıdıgım bircok asker 1 yılın yarisinda var yarisinda yok. Yıllarca olmayanı da var, yalnızlığı en cok seven insan bile bu kadar yalnız kalmak istemez bence. Önce bu hayati kabul edebilecek misiniz onu düsünün. Maddi olarak sorun yasayacaginizi düsünmüyorum. Ama esiniz olmadıgında bircok asker esi gibi sizin ailenizin ya da kaynananizin evinde kalmanizi isteyecektir.

Bende polis esiyim.
Hayatımda hiç kpss calismamis konularını bile bilmiyorken, oturdum ilk sene ders çalıştım 87 gibi güzel bir puan aldım, ama atanmak kısmet olmadı.
Hatta atanmam 10 seneyi buldu 10 sene ev hanimligi da farklı güzel bir deneyim oldu benim için, ev hanimligimda da başka aktifligim vardı.
Şimdi memurum, iyiki 22 yaşımdan bu yana aralıksız iş hayatinda değilim bu 10 sene duraklamak, kendime evime çocuğuma odaklı yaşamakta çok iyi geldi bana.

Ama siz başta bu durumdan şikayetçi siniz, benim gibi koşulsuz kabullenmiyirsunuz, bu yüzden ayrilin, bu konuda fedakarlık gosterecek karakterde degilsiniz. Daha yaşınız küçük, ikinizin de yolu açık olsun.
Ama polis esi olmakla asker esi olmak cok farkli. En cok calisan polisler bile coğunlukla esinin yaninda kalir. Bazi geceler yalniz kalsanizda cogu gece yaninizdadir. Deprem bölgrsine öğretmen olarak gitmistim orada evli bir astsubay vardı bana hocam 6 yılda toplasaniz 2 yıl cocugumun esimin yaninda kalanildim hasret cok zor demisti.

Evlilik kararı alırken biraz bencil olmak lazım zaten. Öyle her yerde her koşulda yanında olurum hikayelerine gerek yok.
Nişanlıniz siz istememenize rağmen asker olmuş ve özel sektör diye işinizi beğenmeyip, peşinden gitmenizi istiyor. Annesini de ilişkiye üçüncü kişi gibi dahil etmiş. Bencillikse mesele ondan ala bencil olmaz. Sizi böyle laflarla suçlu hissettirmesine izin vermeyin ve tabi ki ayrılın.

Son düzenleme:
Nişanlım asker, benimde burada düzenli bi işim var ( o memur olsa bile ikimizde aynı maaşı alıyoruz) nerde yaşayacağımız belli değil kendisi onu bırakmam gerektiğini ve seviyorsak her koşulda beraber olmamız gerektiğini söylüyor. Hele annesi oturup evde çocuklarına bakarsın gibi bi söylemde bulunuyor, nişanlım çok pasif bu konularda ben hep kendimi savunmak zorunda kalıyorum.

Çok hareketli neşeli ve enerjik bi kızım çalışmayı ve para yemeyide seviyorum. Kendi çalıştığım parayı rahatça harcayabiliyorum ama evlenince çalışmazsam onun kazandığı parayla aldığım donun bile hesabını vericekmiş gibi hissediyorum. Öte yandan aileme ve kardeşlerime çok bağlıyım sürekli tayin dolayısıyla farklı şehirlerde olmak aile bağlarımdan ve arkadaş çevremden uzaklaşmak istemiyorum.

Ben bu şekilde düşündüğüm için bencil olarak gözüküyormuşum, beni düşünen kimse yok. Sırf onun mesleği için ben ailemi, yaşantımı işimi bırakmalıyım çünkü o erkek ve erkekler eve ekmek götürür olarak bakıyor ailesi. Ben onu askerken tanımadım nişanlandıktan sonra oldu, eğer askerken tanısaydım bir şey demeye hakkım yoktu ancak şimdi kendi hayatıyla ilgili kararları benide ilgilendireceği için bu kararı alırken bana danışması gerekirdi ben istemediğim halde bu mesleği seçti ve mecburum diyebildi sadece

Onu seviyorum bırakmak istemiyorum ama bu tarz konular benim kafamı karıştırıyor ve aynı zamanda annesi bana laf sokarken orta yolu bulup sakinleştirmesi gerekirken hiçbir şey demiyor ben kendimi savunmak zorunda kalıyorum

Aklım çok karışık kendi ailem allah razı olsun yanımdalar ama ben kendimi çok kolay açabilen birisi değilim benim kararım değişir nişanlımla aram iyi olur ama annemle babamın aklında soru işareti kalmaması için onlarlada çok paylaşamıyorum

okuyup bana fikir verebilecek herkese açığım kendimi çok kötü ve yalnız hissediyorum
Nişanlılık döneminde bu kadar radikal bir meslek değişiminde nişanlınızın sizin de görüşünüzü alıp tartıp biçip öyle karar vermesi gerekirdi. O artık yolunu seçmiş . Şimdi karar verme sırası sizde . Kendinizi tanıyor çıkabilecek sorunları öngörebiliyorsunuz. Tek tavsiyem siz istemedikçe çalışma hayatınızdan nişanlınız/eşiniz için vazgeçmeyin.

Ama polis esi olmakla asker esi olmak cok farkli. En cok calisan polisler bile coğunlukla esinin yaninda kalir. Bazi geceler yalniz kalsanizda cogu gece yaninizdadir. Deprem bölgrsine öğretmen olarak gitmistim orada evli bir astsubay vardı bana hocam 6 yılda toplasaniz 2 yıl cocugumun esimin yaninda kalanildim hasret cok zor demisti.
Konu sahibi eşiyle ayrı geçireceği zamanlarin sikayetcisi değil.
İşini ve ailesini bırakıp başka şehre gitmek istemiyor.

Beni yanlış anlayın veya anlamayın bilemiyorum olaya şu yönden bakacağım siz nasıl ki çalışmayı çok istiyorsunuz karşı tarafın annesinden böyle tepki alınca sinirleniyorsunuz , nişanlınız da hayalini kurduğu belki çok istediği meslek askerlik, bunu istiyor diye ona kızıyorsanız sizin çalışmanıza tepki gösterenlerle aynı kefe içerisindesiniz , bencillikse sizinki de bencillik …
Nişanlım asker ve asker eşi olabilmek çok zor herkesin başarabileceği bir şey değil , ikiniz de birbirinizin hayallerine isteklerine saygı duyamıyorsanız bitirin . Kimse kimseye senin yüzünden oldu demek zorunda değil . Ayrıca bana siz askerle yapamazmışsınız gibi geldi .
Selamlar öncelikle ben zaten ilişkiyi bitirmek için defalarca konuştum kendisiyle,bu onun hayali benim hayalim değil. Ne ben onun hayatına ve hayaline engel olabilirim ne de o benim. Ben ona bu mesleği yaptığı için değil hayatı ile ilgili kararları verirken beni dinlemediği ve sormadığı için kızıyorum.
Asker nişanlısı olarak beni en iyi sizin anlamanız gerek.Aynı şehirde nişanlılık dönemi zor geçerken bir de farklı şehirlerde nasıl geçtiğini en iyi siz anlarsınız. Asker eşi olmak tabiki gurur verici olabilir ama ben bunu bir '' başarı '' olarak nitelendirmiyorum. Evlilik zaten zor bir süreç birde ekstra sorumluluklar alarak daha da zorlaştırmış oluyoruz.

Memur olmak,devlette olmak güzel,garanti iş tabi ki ama özel sektörde çalışıp en az memur kadar kazanıyorsanız bırakmayın bence işinizi.
3 senedir aynı şirketteyim,kendisinin kazandığından daha fazla kazanıyorum yukarıda söylemek istemedim paragöz vs demeleri için ama ekonomik özgürlüğümün olması beni ben yapan şeylerden biri.

Konuşulmadan yapılıyorsa nişanlılığı devam ettirmesinin anlamı yok diye düşünüyorum ben ya da karşı taraf bak böyle böyle hayalim bu gittiğimiz şehir de sana iş bakarız ben de hayalim olan mesleği yapmış olurum vs vs vs gibi
Şeyler denmeli normalde …
Hiç demeden askerliği seçiyorsa hayatındaki hiç bir önemli kararı zaten ilerde eşine de sormaz öyle insanlar
Bana arada bilmediğimiz şeyler de var gibi geldi .
hayatım,bunları da diyor zaten sorun ben bu hayatı istiyor muyum? memur değilsem doğuda yada anadoluda nasıl iş bulacağım? millet istanbulda zor iş buluyor

Aile baskınsa, nişanlınız da pasif kalıp sizi savunmuyorsa en fenası. Sizin işiniz memuriyet olmadığından mı önemsemiyorlar? Hala var o kafa yani. Alışıksanız çalışıp kazandığınızı yemeye, asla aynı olmuyor eş parasıyla ki asker diyorsunuz. Biraz daha düşünün. Sizi savunmazsa hep saldırır dururlar. Anacı koca almayın. Çok zor 🥲
aslında anacı da değil sadece sakin.. ben kendimi savunmak zorunda kalıyorum zaten o yüzden beni pek sevmiyor annesi :KK70: ve tam olarak böyle yarın bir gün işten atılırsan çocuk yaparsan ne olucak kocan sana bakıcak diyorlar???? e askerliğin garantisi mi var? yaralansa vs o zaman kim bakıcak bize siz mi bakıcaksınız dedim en sonunda

Adam asker olmak istemiş olmuş. Siz de kendi mesleğinizi devam ettirmek istiyorsunuz,o halde ettirin. Herkesin işi ve emeği kendine kıymetli kendine özel. Hayatında siz varsınız diye adam işini niye değiştirmesin ki? 5 çocuğunun anası değilsiniz,evli de değilsiniz. Aşktan kimse ölmez, kimseye duyulan aşk için hayat değiştirilmez. Bu ikiniz için de geçerli. Yaşlar daha çok genç ,illa ki kariyer meslek konularında değişimler olur,olacak da. Birbirinizin son şansıymışsınız gibi davranmayın, herkes yoluna gitsin. Adamın anası bu durumda mevzu bile değil yani onu anlamanız için en sona yazıyorum 😄
sizde asker eşisiniz galiba :) nişanlılık evliliğin arifesidir ya.. insanlar niye nişanlanır evliliğe hazır olup olmadığını görmek için vs.. nişanlandıktan sonra böyle bir mesleği seçmesi ya sorun hanii :)

Bende polis esiyim.

evet haklısınız,sorun tüm fedekarlığın benden beklenilmesi ve benim ne istediğimin sorulmaması.işinizi bırakıp 10 sene ev hanımlığı yapmak sizin tercihinizdi siz tercih ettiniz ve yaptınız.

sizde asker eşisiniz galiba :) nişanlılık evliliğin arifesidir ya.. insanlar niye nişanlanır evliliğe hazır olup olmadığını görmek için vs.. nişanlandıktan sonra böyle bir mesleği seçmesi ya sorun hanii :)
Ayrılmaya mi karar verdiniz ?
Ne zaman ciklayacaksiniz ?

aslında anacı da değil sadece sakin.. ben kendimi savunmak zorunda kalıyorum zaten o yüzden beni pek sevmiyor annesi :KK70: ve tam olarak böyle yarın bir gün işten atılırsan çocuk yaparsan ne olucak kocan sana bakıcak diyorlar???? e askerliğin garantisi mi var? yaralansa vs o zaman kim bakıcak bize siz mi bakıcaksınız dedim en sonunda
Ben de öyle diodum. Sakin. Siz dopru görmüş olun inşallah 😄

Evlenince de böyle "sakin" olacak, her şeye siz koşturacaksınız anasının danasının gazını almak da size düşecek. Asker adam olacak çünkü, ağzınızı açsanız alacağınız tepki belli, "İşi gücü var senle mi uğraşacak? ". Beyefendi de maşallah bi anasına sakin heralde, size gelince bülbül olmuş.

evlilik hayali kuramıyorum kursam kaynanam daha ne zaman evleneceğin nerde yaşayacağın belli değil ne bu tavırlar diye üstüme geliyor
Diger konularda arkadaslar herseyi soylemis ben bu konuya deginmek istiyorum. Alintiladigim kisim bile bu iliskinin bitmesi icin yeterli. Kuzum sevgiliyken 1 yapan nisanliyken 2 yapiyo. Nisanliyken 2 yapan evlendiginde 10 yapiyo. Iyilikse iyilik kotulukse kotuluk. Daha nikahin yokken sana boyle davranan bi kadinin gelini, annesi canina okurken yaninda durmayan bi adamin karisi olmak istiyo musun? Giden 5 yilin onemi yok o artik gitti. Kocaaaa ömrünü kurtarabilir ya da bu adamla harcayabilirsin. 20 yasinda buldugun bi adamla malesef karakterin oturuca gecinemeyeceksin. Kmseyi degil kendini dusun ve ailene konuyu ac. Anne baba cocugu icin hep en iyisini ister. Onlar ne derse dinle

X