Kocam ve para meselesi

Maşallah Allah bozmasın benimki zaten suan zar zor yetişiyor inan ki her gün para hesabı yapıyor, dinine bağlı asla kredi felan çekmez. Kısa zamanda askere gidecek yani maaşı da kesilecek , aslında suan zaten bizim sıkışık olduğumuz bi dönem. Sadece dilinden böyle diyor yani zaten bu ay ve sonraki aylar ailesine para göndermeyecek, bunu annesi de dedi artık bize para yollama dedi. Ama problem onun bunu dert edinip aileme bakmalıyım psikolojisine girmiş olması. Babam çalışıyor, zoruma gidiyor psikolojisinde. Belki de hep öyleydi ama benden çekindiği için paylaşmadı. Şimdi de zaten bişi olmaz artık diye patlattı fikirlerini. Yani az daha zengin olmuş olsa ek bii işi olsa hemen koşa koşa ailesine yollayacak onu anladım.

Ailenin evi barkı olmasa çok zor durumda olsa anlarım ama evi var en azından kira derdi yok.Bu devirde maaşın neredeyse yarısını götüren en büyük harcama ev kirası zaten ki emekli maaşı ev kirası kadar o da şehre göre değişiyor.
Size hak veriyorum ailenin de keza kabul etmemesi gerekiyor ama annenizi araya sokma hakkınız yok.Bu sizin ve eşinizin arasında olan mesele,eş ailesi borç ver para ver diye zorlamıyor ki,eşiniz göndermek istiyor. Bilmiyorum bazı erkeklere evlenince bir haller oluyor galiba,verilecek tek tavsiye annenizi dahil etmeden eşinizle kesin çözüme ulaşın ve birkaç yıl asla çocuk yapmayın.3 ay göndermez hamile kalırsınız düzeldi sanıp,sonra kayınpeder işten çıkar olan size olur

Kp isten çıksa zaten tekrar yollayacaktır, gecinemiyoar diye . Ama bugün ama yarın olacak o yani. Bunu biliyorum sorun artık kayınpederin var olan işini oğlunun beğenmeyip de ona bile kulp bulması. Yani neredeyse baba çık sen ben sana bakayım diyecek. Durum böyle artık saçmalaştı. Çocuk yapmak istemiyorum zaten artık evliliğim için olumlu şeyler görmüyorum

Eşinizle gereken konuşmayı bir kere çok net ve açık şekilde yapın.Konuşma sonrası hala devam ediyorsa boşa uğraşmaya gerek yok,zorla değişmez maalesef.

Benim aklımda ise girmek düşünüyorum da ille gireceğim yani bu şekilde olmuyor kesinlikle

Esinizin algilama problemi var.

bir memur maasiyla hem karisina hem babasina bakmak matematiksel olarak eksiye düşürür bir muddet sonra.
Babasina bakma istegini anliyorum, emekli maaslari sadaka gibi. E sizinde giderleiniz ve evin ihtiyaçları var. Karim calismiyor diye hesap vermem dusuncesi aile olma olgusuna ters. şöyle ki esiniz "benim param karisma "dedikten sonra sizin yapabilecek biseyiniz olmuyor maalesef. Soylemrk istemezse maasini bile bilemezsiniz.

Bu adam degismez. Ona göre kararinizi verin derim

En baştan kesmek lazım bu para akışını, Allah yardımcın olsun, eşin belli ki anlayana kadar zorlayacak seni , acilen çalışmaya başla derim, sen çalışıp paranı altın falan yap verme ona da ben de aileme yolluyorum de geç, gör bak neler oluyor, evlenince gerçek fikirlerini korkmadan nasıl da söylüyorlar, dindar falan değil bunlar , bunun gibiler köy kurnazı, işi hallolana kadar bireysel , modern erkek , evlenince içlerinden köle olmaya adanmış 2. bir kişi çıkıyor birden, siz kararlı olun gerekirse de açıkça annesine de belirtin bu durumdan memnun olmadığınızı böyle giderse bu evliliğin biteceğini bilsinler, gerekirse de evden gidin bu düzeni kabul etmeyin ...

Sizin ihtiyacınızı karşıladıktan sonra karışma hakkınız yok. Size danışmak zorunda tabi ama parayı kocan kazanıyor. Sizi mağdur etmediği sürece kendi kazandığı maaşından ailesine verebilir. Öncelik siz olduğunuz sürece neden problem çıkarıyorsun? Sanane kardeş adam babasını düşünecek tabi. Ha geliri azdır hayatım bu bütçe ancak bize yeter. Ailende kendi yağlarında kavruluyor bize muhtaç değiller diyebilirsin. Sen resmen karışıp karşı çıkıyorsun. Bukadar rahatsızsan kendi paranı kendin kazan. Nişanlıyken niye söylemiyorsun falan demişsin bunu neden desin? Ailesine yardımcı olabilir. Bütçeniz ancak size yetiyorsa bununda usulü var, veremezsin maalesef diyemezsin. Ama dediğim gibi önce senden sorumlu ailesinden değil.

Su dakika bile ailemin yanına gidebilirim aslında ama bu şehirde yüksek lisansa başlıyorum, bi yandan evimi seviyorum düzenimi seviyorum, evimi düzenimi ona bırakmak istemiyorum rahatından olacaksa o olsun istiyorum. Kesinlikle haklısınız vicdanını rahatlatmak için bugün tüm vakitlerde camiye gitti şaka gibi bir şey, yaptıklarının farkında olmamasına imkan yok. Kendi babası annesinden gizli bes kuruş bir şey yapabiliyor mu acaba? Hayır tabiki, ama o sen karısamazsın ben kötü bir şey yapmıyorum dinimizce de emredilen bir şey yapıyorum diye savunma çekiyor. Haklısınız aslında ben de para biriktirip gerisini de aileme göndermeliyim. Çünkü kendimi enayi gibi hissediyorum. Ben bu adamın her şeyini yapayım evde , ev ev olsun adama dönsün sayemde. Bana aylık gönderdiği azıcık parayı Yüzüme vurup nankörsün diyebilsin. Ama benim dışında herkese harcamalarını çok normal görsün onlar benim ailem desin

Evde hizmet etmeyi bırakın, bu durumda hem yemeğini, hem işini hem de özel isteklerini yerine getirirseniz düzelmez, bir süre uzaklaşın sadece kendinize yönelin, birakin o kendini ifade etmek için peşinizden gezsin , acil iş bul ve derslerine odaklan , aman çocuk yapma iyi korun, ben bu sebepten 3 yıl bebek düşünmedim çok şükür suanda rahatım yerinde , biraz eşini zorlaman ve keyfini bozman gerekiyor, sakın hizmetini yapma yoksa düzelmek için çabalamaz, dinde öyle bisey de yok ayrıca resmen sizi manipule ediyor, iyi niyetli olsaydı evlenmeden önce bu durumu size söylerdi zaten , böyleleri çok kurnazdır kendi ailelerine sıra gelince mangalda kül bırakmazlar, işte böyle dini kullanırlar ama kadın hakkı, evlat hakkı dedin mi sus pus olurlar , sakın fırsat verme ver eşyalarını defolup babasının yanına gitsin ...

Haklısınız bugün yemek yapmıştım sabahtan gitmiş yemiş, yapmıcam bundan sonra.

Böyle düşüncesizlik mi olur önce kendi evin geçimin sonra başkaları sonra aile.. ozaman sende ailene yardım et her ay para yolla ? Böyle şey mi olur siz neyle geçineceksiniz ben daha çok babasına şaşırdım yani hiç mi demiyor oğlum hastalık olur başka durum olur bana el uzatırsın biliyorum evime gelirsin eli boş gelmezsiniz eywallah ama her ay bana verme evini geçindir birikim yap demez mi insan ? Yok ya herkes anne baba olamıyor ben onu anladım senin yapabileceğin bir şey yok eşine söyle bende babama yardım etcem her ay yazık yaşlı artık annemde öyle de bacım altın maltın evde varsa tutma benim hiç hoşuma gitmedi bi kaç kez bizde yardım ettik battık toparlanamıyoruz ..

Ben aileciyim. Forumda saklamam bunu. Bana bile fazla geldi. Aileye yardıma ya da aileden gelen yardıma karşı değilim. Emekli parasıyla geçinmek kesinlikle mümkün değil bu doğru ama 50küsür yaş çalışmamak için çok erken, otur ekmeğini suyunu ben vereyim yaşı değil yani. Eşinizin kaç kardeş? Bu işlerde herkes elini taşın altına koymalı illa yardıma muhtaçlık durumu varsa.

Babam 55 yaşında çalışıyor emekliliği geldi bu yıl ama bir iki yıl daha çalışacak inşallah çünkü çok şükür sağlığı yerinde , 50li yaşlarda birisi evde oturursa sıkılır asıl, ayrıca sırtında taş taşımıyorsa hamal değilse ölmez çalıştı diye, genç bir yaş daha

Ya bu erkek milletinde cidden zerre akıl yok. Hepsi mi aynı olur hiç akıllısı olmaz mı ya rabbim.

Daha iki gün önce babası köyle alakalı eşimle alakasız bir şey için eşimi aramış açık açık para istememiş ama fiyatını söylemiş resmen eşimi yoklamış. Bırakın yani babasının böyle söylemesini , babası geldiği gibi buraya seni götüreyim de bana 3-4 tane tişört al diyem birisi. Her gün başka bi masrafını söyleyip bunu da öde diyen birisi şakayla karışık diyor güya. Zaten çok düşünen insanlar olsa demezler mi oğlum sen artık evlendin, bak bizi bırak ev almaya bak birikim yapmaya bak dünyanın türlü hali var demez mi. Benim ailem asla böyle olmadıgı için belki de bana bunlar okadar garip geldi ki ama demekki bunların yapısı ve hayatları bu şekil diye ses çıkarmadım. Ama artık patladı bu para meselesi eşim gözle göre göre babası çalışmasına rağmen hala ben çalışmasını istemiyorum keşke ben onlara baksam felan demeye başladı . Bunlar kesinlikle normal değil yani ben değil hickimse kabul etmez. Kim neden kocasının ailesine durumları okadar da kötü olmadan bakmak maddi olarak destek olmak ister ki? Üstelik eşim bir memurdan başka bisey değil. Ben çalışmıyorum biz anca geçinirken.

Ben sizi haklı buldum, eşinizin 50 küsür yaşındaki kayınpederin sanki işte canını alıyorlarmış gibi dertlenip 2 ev geçindirmeye çalışması saçma olmuş. Yorumlarda gördüğüm “Adam çalışıyor kendi parası verir, sen bir şey diyemezsin sen de çalış öyle konuş” kafası da doğru değil. Evlilik iki farklı bütçenin olduğu bir iş anlaşması mıdır ki? Adam çalışıp para getiriyorsa kadının da ev içi emeği var, bu kadın 30 gün yemek pişiriyor temizlik yapıyor adamın çamaşırını yıkayıp ütülüyorsa gayet de söz söyleme hakkı vardır evin gelirine dair. Kadın bunları yapmasın adam 30 gün dışarıdan yesin aylık temizlikçi tutsun bakayım bu kadar rahat para dağıtabiliyor mu? Hayırdır yani eve beleş çalışacak köle mi alınıyor da kadın başını öne eğip susacak?
Her neyse siz erkenden uyanmış tavır koymuşsunuz, gayet akıllı buldum sizi. Boşanmak çok iddialı ama adam evli olduğunu idrak edene kadar duruşunuzu bozmayın siz.

3 kardeş, diğerleri kadın ve evliler. Eşim sıkıştığında kardeşlerim bizden kötü durumda yokluktalar, sen yokluk ne hiç görmemişsin felan diye başlıyor. Kendini çok zengin felan zannediyor sanırım oysaki biz bir kardeşinden daha az gelire sahibiz ötekinin de kocası babasından inanılmaz yardım alıyor, her sıkıştığında babası yetişiyor. Biz ise insanlara para saçıyoruz aman benim yeğenlerim diye her doğum günlerinde Çifter Çifter hediyeler saçıyoruz. Hiçbir özel günü atlamıyoruz.

Ben herkesin düşüncesine saygı duyuyorum ama ben de sizin gibi düşünüyorum. Ben çalışıyor olsam ki nişanlıyken çalışıyordum, eşimden rızasız aileme de yardım etmem veya habersiz bir şeyler yapıp da sonradan söylemem. Elbette arada jestler olur anneye harçlık yollanır bunlar okadar normal şeyler ki ben de çalışırken anneme özellikle hediyeler alırdım veya harçlık verirdim. Ama her ay maaşa bağlamak başka bir sey.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…