Kim bu orta gelirliler?

cok degil gecen sene bile degil daha 8 9 ay once 300 bin olan evler daha satilmamis 1200 olmua emlakcida. nasil alacagiz biz bu evleri. hayal oldu ev almak hayal

benim aklıma da iki ucu b.klu değnek geliyor hep

Benim yaşadığım yerde fiyatlar uçuk, büyük şehir de değil. 10 yaş üzeri evler bile 2milyon civarında geziyor. Toki dediğiniz de kör kuyu, çoğu yerde geçmiş kuraların evlerine başlanamadı ki yenisine umut bağlansın
Maliyet değerinden kredilendirme nedir ya, o fiyattan satılacaksa bu şişkinlik neyin nesi, kim alıyor bu evleri. 15 yıllık binada bir dairem var çok şükür içini yaptırdık, şimdiki 0 evlerden güzel ve kaliteli hale getirdik ama satmaya kalksam kim alabilecek. Adam gibi kredi çekemiyoruz ki, konut kredisi diye 300 500 bin veriyorlar.

Tarla vasıflı toprağı tek kişi alabiliyor, arsa vasıflı toprağı birden fazla kişi alabiliyor, aklınızda olsun. Biz de bunu düşünüyoruz bu aralar

Bu ve bunun gibiler varken ne ev alabiliriz ne de ekonomi düzelir

hala var ama oran çok yüksek. gerçi belki bu 0.69 gelince değişir faiz oranları. bir de %90’ına kredi kullandıran bir ev hiç duymadım
Ben 10 yıl önce öyle aldım evimi, hatta değerini yüksek gösterip bütün parayı kredi çektik. 137bin değer biçtiler 112.500 kredi çıktı. Şimdi hayal bunlar. O zaman maaşımız 1400 civarıydı. Şimdi maaş 15bine çıktı ama evler 3 milyon. Gözünü karartıp almaya niyetlensen kredi çıkmıyor. Bizim burada sıfırlarla 15 yaşa kadar olan binalar arasında fiyat farkı da çok az, hiçbiri alınacak gibi değil

Pandemideki kredi faiz indiriminde nasıl denk geldi bilmem 25 senelik bir ev aldım 1 sene ödemesiz +13 sene 0,74 faizli krediyle tamamına kredi çıktı. cebimden çıkan tek para tapu masrafı olmuştu.
geçenlerde konular açtım evim eski, bakım istiyor tadilat istiyor diye. kendisinden soğumuştum, her şeyi gözüme batıyordu. Şu an gidip duvarları öpesim var. 2020 yılında ben şehrin merkezinden 150 m2 büyüklüğünde 3+1 asansörlü bir daire almışım ya. Beğenmediğim evi şimdi olsa alamayacak durumdayım. 2.5 senede ne değişti böyle?????? şu an ayda 2400 tl ödüyorum 150 taksit daha ödeyeceğim ama koymuyor açıkçası. çünkü kiraya 3500-4000 verecektim minimum.
bu arada orta gelirliyim sanıyordum da fasfakirmişim resmen. evde iki kişi çalışıp ayın sonunu getiremiyor 97 model bir külüstüre biniyoruz.

Biz karı koca dişhekimiyiz. Biz artık orta gelirliyiz artık. Benim hasta grubumun çoğu öğretmen ve memur kesimden bir kısmı ise asgari ücretliden oluşuyordu . Önceden bu kesim benim tedavi ücretlerimi kabul ederken artık edemiyor fazla geliyor. Ne oldu hepimiz birbirimize bağlıyız. Şu anda memur alt gelir oldu biz ortaya düştük. 2020 yılında 800 e aldığımız ev için şu an 5 trilyon istiyorlar ben asla o fiyata ev alamam. Kim alıyor bilmiyorum

Ne orta geliri,eskiden kendimi orta gelirli olarak sınıflandırabilirdim ama şu anda bildiğin fakirim,ileride fasfakir olurum.Çok ciddiyim,birkaç sene içinde Hindistan'da ki gibi,sokaklarda yatıp kalkan insanlarla dolacak ortalık.Emlak ve barınma sorunu,ülkenin en büyük sorunu haline geldi şu anda.Bu kampanyalar ile işe aklımızla alay ediliyor sadece.

Gerçekten haklısınız. Benim çocukluğumda özel muayenehaneye yalnızca zenginler gidebilirdi yine öyle oldu. Bir diş yaptırdım Ekim ayında özelde ki eşimin iş yeriyle anlaşmalılar özel indirimimize rağmen sadece dolguya 1250₺ verdik. Devlette 2 kere dolgu yapılıp düşmüştü. Mecburen gittim. Eskiden asla devlet hastanelerenin keşmekeşliğini beklemezdim. Fiyatlardan dolayı gitmek zorunda kaldım 1 yılda 2 kere dolgu düştü. Dişimi kaybedecektim.

Adamin adını hatirlayamıyorum ama geçen yıl youtubeda bi adamı dinlemiştim. Yakında insanlar her şeyi ortak kullanmaya başlayacaklar bir evi, arabayı, eşyaları vs birden fazla aile kullanmaya başlayacak diyordu. Iki aile bir olup bir ev kiralayip bir odasını biri bir odasıni biri kullanacak ortak ödeyecekler gibi... o zaman dinlediginde yok artık demiştim. Aradan çok değil bir yıl geçti suan adamın söyledikleri çok gerçekçi gelmeye başladı.

Şimdi siz suriyelilerden bahsedice o geldi aklıma. Durumu olmayan suriyeliler de o mantıkla yaşıyorlar ya.

açıkçası bu zamanlar geçer mi bilmiyorum ama ben bunu dert etmioyrum artık isteğim şu yabancılara arsa tarla konut satışı yapılmasın toki fazla fazla toplu konut yapsın , belediyler yeni imar planları yapsın ev yapmanın maliyetini kaliteden ödün vermeden düşürecek şekilde zamanla düzene girer diye düşünüyorum ama böyle bir irade yok halk olarak bilinçsiz olduğumuz için yanlış yerlerde çare arıyoruz .

bugün biraz bankalara emlakçılara uğrayınca aşırı kötü şeyler öğrendim
öncelikle bir ev bulduk 1.950.000 bir milyon beş yüz binine kredi çıkıyor yazmışlar hemen bankaya falan gittik. banka haftaya netleşir daha hiçbir şey belli değil dedi. emlakçılardan da şunu öğrendim böyle büyük bir tutarın bize çıkması için ev geliri toplam 37-38 bin olmalıymış şaka gibi yemin ediyorum bu gelire sahip olan var mı aramızda?

Eşiniz esnaf değil mi aslında ev geliriniz daha fazla değil mi Bebim evli arkadaşlarım var iki mühendis eve toplam giren 50 k bugün 2 milyon için başvuracaklardı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…