Kim bu orta gelirliler?

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
11.003
19.187
son çıkan orta gelirlilere konut yasasına göre bizim olmadığımız kesin. halbuki bu zamana kadar öyle olduğumuzu sanıyordum. ben devlette öğretmenim, eşim özel sektörde fena sayılmayacak ( hoş bu da çok göreceli bir kavram artık) bir maaş alıyor. bir çocuğumuz var. kiradayız, evlendiğimizden beri ev almaya niyetlendik ancak bir türlü olmadı. önceleri kredi ödeyebilecek durumdaydık ama peşinat sorunumuz vardı, araba aldık onun borcu bitti derken başka borçlar çıktı. son bir yılda ise ev fiyatlarındaki fahiş artış, bankalardaki faiz oranları yüzünden ev almak iyice hayal oldu. doğma büyüme istanbulluyuz, sırf ev sahibi olabilmek için başka şehirlere bakar olduk ciddi ciddi ama bunu da çok iyi düşünmek lazım tabii...

tokinin dar gelir grubu için açtığı kuraya başvuramadık, gelirimiz şartların üzerinde. orta gelirli konut projesini inceliyorum sabahtan beri, sıfır konutlar için geçerli olduğundan dolayı istanbul içinde 1+1 ler 3 milyondan başlıyor. çocuk olduğu için 2+1 bakıyoruz. ama sadece bakıyoruz tabi...zaten nette bir sürü yorum var, bir sürü şirket evin fiyatını vergiden dolayı düşük gösterdiği için bankalar yüzde 80 kredi vermiyorlarmış asla. yasayı doğru düzgün uygulayan büyük firmaların yaptığı evler için de çok yüksek rakamlar isteniyor...en az 20bin tl kredi ödemek gerekiyor. yani bir şekilde sıkar öderim belki de , çocuğum okuyor, ihtiyaçları artacak. tamamlanmamış projeler olduğu için kirada kalmaya devam edeceğiz. ciddi anlamda maddi sıkıntı içine gireceğiz, neden bu iş bu kadar zor yahu...alt tarafı başımı sokacak evim olsun istiyorum, çocuğuma ilerde bir güvence olsun. babasıyla benim yaşadıklarımızı yaşamasın. ikimiz de okuduk ettik, ne zorluklarla , bursla yurt dışında yüksek lisans yaptım. bir rahat edemeyecek miyiz, hayat böyle mi geçecek, çok darlandım gerçekten...tokiye başvuramadık dar gelirli değiliz, orta gelir konut projesinden yararlanamıyoruz krediler çok yüksek, neyiz biz allah aşkına....bu ülkede yetişen iki pırıl pırıl eğitimli insanız, niye ev sahibi olamıyoruz biz, kimler için yapılıyor bu projeler? bilen varsa aydınlatsın çünkü benim beynim yoruldu artık...

Cok haklısınız.Ben de zamanında baskalari ev sahibi olsun diye cektiğim krediler yüzünden mülk sahibi görünüyorum ve alamıyorum.
Hadi toki orta gelire giremiyoruz özel projelere bakayim nasılsa banka kredi oranlari düsük olacak dedik, Göktürkte bir sirketten rakam aldim,TL olarak kredi kullandırmadıklarını söylediler...
Bilemiyorum yine bir retro havasındanmıdır ama cok cok karamsarim bu ara.

valla olumlu hiç bir şey yok ki ülkenin gidişatında...zaten kendimi, eğitimimin yaptığım mesleğe uygunluğunu sorguladığım dönemde bir de ev alamama karamsarlığı çöktü üstüme. kendim için değil çocuğum için kaygılıyım...

Biz sanırım dar ile orta arasında bir yerde kalıyoruz:/

Ben de hiç bir şey anlamadim.
Umutlu konuşan herkes umutsuza döndü.
Başka şehirden uyduruk, küçük demeden bir ev alıp yararlanmak mi mantikli, yoksa içine sinmiyorsa evsizliğe devam etmek mi?

Böyle böyle yaya kalmaya devam galiba

Toki moki hikaye mağlesef . Ve ne yazık ki ev almak artık kolay değil. Şartlar ve yaşantılar doğrultusunda çok akıllıca davranmak lazım . Kredi de çeksen ödemesi bir dert faizleri bir dert . Gerçi risk almadan şu dönemde çok zor bir şeylerin sahibi olmak . Aynı istek aynı düşünce ve aynı savaş bende de var. Ne yapsam da bir şey’in sahibi oluruz ? düşünüyorum . Bir garantisi olmalı çocukların , başımızı sokacak bir ev olması lazım herkesin . Ama nasıl .. düşer mi fiyatlar ya da bir güzellik olur mu bir seçim öncesi bilmiyorum. Herkes olur diyor bir düşüş. Ama ben bunu ön görmüyorum açıkçası. Adam bugün 3 trilyon aldığı evin fiyatını kalkıp düşükten satamaz ki. Enflasyon ile orantılı olur ise belki bir ihtimal . Sanırsam en mantıklı yol ; öncelikle bir arsa almak ama bunu iki aile ile almak. Çünkü olacağı yok bu işin , tek girilmiyor bu olaylara . Sonra ortak birşeyler dikmek en kötüsünden Çelik konstrüksiyon gibi gibi .. iki ailenin gücü birleşince anca yaşayabilir insan anca bir şeylere sahip olabilir gibi me geliyor .

Bizde eşimle avukatız. Antalyada yaşıyoruz. Ev alma hayalim bile yok. Keza almam mümkün değil. 3-5 milyon konuşuluyor şaka gibi. Bu konuyu düşünmeyi de bıraktım kiralar daha fazla uçmasın yeter..
o da ayrı mevzu. bu sene kiracı ev sahibi fiyatta anlaşsın dendi, bakalım zam zamanı gelince ne göreceğiz. her şey muamma...

o iş yaş bizde valla, kime güveneceksin ki...arsa yatırımlarını da araştırıyorum firmaların ama o işe de pek kafam yatmadı.

o da ayrı mevzu. bu sene kiracı ev sahibi fiyatta anlaşsın dendi, bakalım zam zamanı gelince ne göreceğiz. her şey muamma...
Valla bizim bu seneki artışımız %25e denk geliyor. Bizim ev sahibi arayıp baya yüksek bir şey istedi,bizde yüzde 25 yapacağımızı ilettik bozuldu tabi.
Seneye de yasal artış oranını yaparız yine. Malesef ekonomi ortada talep edilen kiraları vermek mümkün değil zaten.

Esnaf olarak alamıyor mu dükkan sütünden vs vergiler uyguna gelmez mi
hiç birikmiş paramız yok anca peşinatı verebiliriz kalanına kredi çekeriz diye düşündük
ev sahipleri evin satış fiyatından kredi kullandırmıyor
atıyorum 2 milyona satılan eve çıkan kredi 5yüz bin gibi komik bir sayı yani 1.5 milyonu peşin istiyorlar
1.5 milyonum olsa kredi çekmeyi mi beklerim insanlar aşırı fırsatçı ve tuhaflar

o iş yaş bizde valla, kime güveneceksin ki...arsa yatırımlarını da araştırıyorum firmaların ama o işe de pek kafam yatmadı.
Yok imar’ı yok yapı izni ciddi anlamda araştırılması ve kafa yorulması bir olay . Yani nereden bakarsak bakalım olaya; sadece elleri açıp rabbim isteyen herkese , bir şekilde yardım etsin diyoruz . Eskiden alım gücü bu kadar kolay iken şimdi bu kadar zor olması üzüyor . Eskiden mal mülk sahibi olanlar şimdi ne kadar şanslı .. keşke bir şeylere sahip olabilseydim. İnsan evlendikten sonra bu konulara daha hakim oluyor elbette . Ama bir bakıyorsun ülke de mal mülk krizi var, gönlün istiyor ama elden avuçtan bir şey gelmiyor . Bizden sonraki nesil, ya da çocuklarımız veyahut torunlarımız .. onları nasıl süreç bekliyor kim bilir?

ben de tokiye uymuyorum babam vefat ettiği için. zamanında kredi çekmedim işte neyse o kısma kendime sinirliyim. bu projede de zaten üstte bir şey olmaması lazım. Ama 20.000 ödeyemem. bilmiyorum çok canım sıkılıyor. geçen yıla kadar ev alabilirdim. birden bu kadar yükselmesi ne bileyim hiç umudum yok benim artık. her gün düşünüp canım sıkılıyor.

başın sağ olsun
ben de kafamı duvarlara vuruyorum yıllardır aklım nerdeydi diye. çünkü bi kredi haberiyle bile ev fiyatları 400-500 bin yükseldi. zaten bu tutarı bankaya öderdim ne değişti

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…