Kayınvalidem bana ablam diyor

1 yil sevgili 1 yil nişanlı
Yani 2 yıl abla diye mi hitap etmiştiniz, belki geçişte zorlanıyordur ya da genç olduğu için öyle kalsın istiyordur.
Ama öte yandan toplumda çocuklarımız evlenince onlar da evlatlarımız gibi(!) oluyor, gelin damat için de eşinin anne babası onun da anne babası gibi oluyor aslında bu geleneğimizde olan bir şey. Yazılı bir kural değil elbette ama kv ye abla demek size garip gelmiş olabilir. Karşı taraf ısrarcıysa da anne demeyi sürdürmeyin bence bir yerde formalite işler bunlar, güzel anlaşmanız önemli hitaplar çok önemli değil boşverin .

İşte kendimi istenmeyen gelin gibi hissediyorum. Kizim demese bile sorun değil yani. Canım der adimla seslenir ama ablam işte o tuhaf oluyor.
Kayınvalidenizle açık açık konuşsanıza, bana sürekli ablam diyorsun böyle hitap etmenin bir sebebi mi var diye sorun, belki kadının ağız alışkanlığıdır ben de istemsiz ağız alışkanlığından çok samimi olduğum herkese hayatım diyorum mesela veya belki başka bir nedeni vardır sizi istememesi gibi bir durumdan değildir zaten sizin de içinizden anne demek gelmiyormuş belki o da anne demenizi istemiyor, böyle ufak tefek sorunları dert etmek yerine muhatabıyla konuşarak çözmelisiniz, ki evlilikte eşlerle de eş aileleriyle de iletişim kurabilmek birçok sorunu bertaraf etmede etkilidir.

Kayınvalidenizle açık açık konuşsanıza, bana sürekli ablam diyorsun böyle hitap etmenin bir sebebi mi var diye sorun, belki kadının ağız alışkanlığıdır ben de istemsiz ağız alışkanlığından çok samimi olduğum herkese hayatım diyorum mesela veya belki başka bir nedeni vardır sizi istememesi gibi bir durumdan değildir zaten sizin de içinizden anne demek gelmiyormuş belki o da anne demenizi istemiyor, böyle ufak tefek sorunları dert etmek yerine muhatabıyla konuşarak çözmelisiniz, ki evlilikte eşlerle de eş aileleriyle de iletişim kurabilmek birçok sorunu bertaraf etmede etkilidir.
Çok haklısınız.🙏

X