Popüler Konu KARATAY DİYETİ ile yiyerek aç kalmadan zayıflıyoruz ve hastalıklardan kurtuluyoruz...

Tesekkur ederim canim,,,,canin cekip kacamak yapmaktansa bu sekilde yemen iyi olmus yaninda proteinde almissin iyi olmus

Oh dayağımı yedim, mutluyum ellerinize sağlık hanımlar, ben bunu bugün hakettiiiiiimmmmmm

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Dayak doyurmustur seni:)
bende iyi olmaya çalışıyorum ablacım
bugün karın ağrısı çekiyorum geçmek bilmedi
Aci biberlerden olmasin karin agrin midene vuruyordur sen karin agrisi ile karistiriyorsundur

ben facede karatay dıyetı dıye gruba uye oldum bugun baktıım yıyebılıyorlar

Çoook teşekkür ederim zaten eşimin canı istedi de bende yapınca birkac parça yiycem

Ben geldim... bugün ne yaptım biliyo musunuz haftasonu dr a gitmiş kan vermiştim. Saat 15.30 da randevu aldım onuçlar için.. gittim hastaneye değerlerim şöyle
B12 332
DEMİR 100
FERRİTİN 35.94
D VİT. 78.3
AÇLIM ŞEKERİM 96
TOKLUK 12.3
KOLESTROL 134
İNSÜLİN DİRENCİM 5.6

Insülin direnci ne olmalı??

Maşallah bu arada sanırım sonuclar güzel :)))

Bugün yediklerim .
Sabah kkk 6.50 de bitti
Öğlen domates salatalık acıbiber yedim..13.00
akşam 18.50 de bitti.. yesil fasülye , yoğurt salata yedim.. erken gelince çom güzel oldu. Şubeden çıktığım saatte evde oldum..keşke hep böyle olsa.. sonra çıktık eşimle 1 saat tempolu yürüdük.. iyi ki taşındım buraya artık eşimle yürüyüşe çıkabileceğimm

Insülin direnci ne olmalı??

Maşallah bu arada sanırım sonuclar güzel :)))

Oturum Aç
Ana SayfaYazarlar

Osman MÜFTÜOĞLU
yasasinhayat@hurriyet.com.tr
İnsulin direncinin bes işareti
27/12/2013
İnsülin direnci demek potansiyel bir diyabetli, hipertansiyonlu, kalp damar hastası demektir. İnsülin direnci demek yorgunluk, terleme, yağlı karaciğer, gut krizleri demektir. Peki, belirtileri neler bu büyük ve tehlikeli sorunun? İşte onların ilk beşi...

İnsülin direnci, metabolik bir bozukluğun ilk işaretidir. Direnci tetikleyen ise pankreasın aşırı insülin üretmesi sonucu kanda insülinin aşırı artması, bu “hiperinsülinemi” durumu nedeniyle “hücre düzeyinde” bir insülin duyarsızlığı durumunun oluşması -insülin rezistansı-, neticede de kan şekerinin inip çıkması yani başlangıçta “düşmesi”, zamanla “artması” ve sonra da şeker hastalığının ortaya çıkması sürecinin tetiklenmesidir.
İnsülin direnci, diyabete giden yolun başlangıç noktasıdır. İnsülin direncinin belirtileri ve yarattığı sorunlar aşamalara göre değişecektir ama ilk işaretler şunlardır:
Tatlı krizleri, unlu, şekerli, nişastalı besinlere düşkünlük, sık acıkma, gece yemeleri, yemeklerden sonra uyuklama, yorgunluk, terleme, çarpıntı, çabuk öfkelenme halleri, konsantrasyon bozulması ve unutkanlık, baş ağrıları, uyku apnesi ve horlama sorunu, cinsel isteksizlik, ödem-şişme...
İşaretler sadece bunlarla sırlı kalmaz. 5 önemli işaret daha vardır:

BUNLAR ÇOK ÖNEMLİ

1-Acanthosis Nigricans ve lekeler: Cilde renk veren pigmentin artışına bağlı koyulaşma ve dokusunda kadife gibi yumuşamayla seyreden cilt değişikliğidir.
Özellikle boyun, koltuk altı, kasık ve eklemlerin iç kısımlarında görülür.
Sıklıkla pankreastan salgılanan insüline verimli yanıt veremeyen kişilerin cilt sorunu olarak karşımıza çıkar.
2- Açıklanamayan kilo artışı ve kilo vermede zorlanma: İnsülin direnci sorunu yaşayanlar beslenme alışkanlıklarında fazla bir değişiklik olmamasına rağmen kilo artışından yakınırlar.
Fazla insülin üretimi yağ doku birikimine yol açar. İnsülin direnci olanların olmayanlara göre daha hızlı kilo alışı ve daha zor kilo verişinin altında yatan en önemli neden budur.
3- Adet düzensizliği ve aşırı tüylenme: Adet düzensizliği olan ya da hiç adet görmeyen kadınlar mutlaka insülin direnci yönünden de değerlendirilmelidir.
Polikistik Yumurtalık Sendromu insülin direnci ile birlikte üretken çağdaki kadınlara adet düzensizliklerinden kilo artışına kadar birçok sorun yaşatır.
Yüzde ve vücutta olağan tüylenmeden farklı yerde ve miktarda tüylenme artışıdır.
Özellikle tekrarlayan sivilcelerle birlikte olduğunda insülin direncine yol açar. Polikistik Yumurtalık Sendromu’nun önemli belirtilerindendir.
4- Yağlı karaciğer: Sık görülen bir bulgu. Karaciğerde iltihaplanmaya sebep olabiliyor.
5- Açlık -hipoglisemi- atakları: Özellikle unlu, şekerli yiyecekleri, tatlıları, alkol kullanımını takip eden yorgunluk, uyku hali, sinirlilik, yeme-içme krizleri önemli işaretlerdir.
Hızlı yeme, sık ve çabuk acıkma da önemli belirtilerdir.

KİMLER RİSK ALTINDA

Ailesinde şeker hastalığı öyküsü olanlar, daha önceki yıllarda hipoglisemi teşhisi konanlar, genelde aile bireylerinde göbeklenme sorunu yaşayanlar en riskli kişilerdir. Herhangi bir nedenle yapılan sağlık taramalarında trigliserid yüksekliği ve/veya HDL kolesterol azlığı ve/veya ürik asit fazlalığı ve/veya tokluk şekeri yüksekliği ve/veya hbA1c fazlalığı saptananlarda da insülin direncinin gelişmesi olasılığı beklenenden daha yüksektir.
Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının da insülin direnci ile ilişkili olma ihtimali fazladır.

NASIL TEŞHiS EDiLiR

Tanıya giden yolu aydınlatan en önemli işlem aç ve tokken kandaki şeker ve insülin düzeylerini araştırmak ve sonuçları karşılaştırmaktır.
İnsülin direnci olduğu bilinen kolesterol dengesinin (LDL, HDL, trigliserid), ürik asit, HbA1c, hs-CRP incelemelerinin yapılması da iyi olur. Bu testlere mikroalbüminüri incelemelerinin, karaciğer ultrasonografisi ve karaciğer fonksiyon testlerinin ve D vitamini seviyelerinin eklenmesi de uygun olacaktır.

TEDAVİSİ VAR MI

İnsülin direncinin tam bir tedavisi mümkün değildir ama problem “yönetilebilir” bir süreçtir. Eğer belirli bir beslenme modelini yaşamınızın ayrılmaz bir parçası olacak şekilde uygulayabilir ve düzenli olarak egzersiz yapabilirseniz sorunu kontrol altına alabilirsiniz.
Açlık insülininiz çok yüksekse doktor “metformin” isimli ilacı da kullanmanızı önerecektir. Metformin insülin direncinin kırılmasına katkı sağlayan bir ilaçtır ama yalnızca metformin kullanarak problemi yönetmek mümkün değildir.
Bizim “anti insülin programımız”, beslenme ve aktivite değişimini de hastalara en benimsetmeye dayanmaktadır.

Osman müftüoğlunun yazısından alıntıdır.

herkese merhaba:)
bebeğimiz doğmuş he allah analı babalı büyütsün onu :)
gül abla,yena abla ve diğerleri nasılsınız?inşallah herşey yolundadır

Merhaba pofucum...

Biz bildiğin gbiyiz..Sen umarım iyisin..

çıtırlarım yoğunum detaylı okuyamıyorum okuyanlar birbiriyle ilgileniyor zaten.....fırsat bulunca okurum

Kolay gelsin canım...

teosoncuğum,

Ben yazın karışık kızartma yapıyorum fırın da nefis oluyor..Biber patlıcan patates kabak..ÜZerine sarımsaklı yoğurt yahut domates sos..Denemeni tavsiye ederim yağlayıp tuzlayıp fırına zahmetsiz temiz iş..tam çalışan kadın yemeği ))
Tabii patatesden almayacaksın

hımmm miz gibiymiş ellerine sağlık

bugünkü menüm
sabah 09:00: kkk
saat 13:30 10 tane can erik
akşam 19:00 2 tabak taze fasülye 1 kase yoğurt 1 kase tarhana
şimdi ıhlamur demledim ailecek içiyoruz sonra form çayı içcem
öğlen leslie 3 mil ve belly bolly yaptım

kızlar ben yatıyorum iyi geceler
yrn nöbetçiyim perşembe görüşürüz inşallah

Gonlune gore olmus ne guzel, sag salim kucagina alirsin insallah. Benimde 3 yasinda kizim var, kizi da erkegide ayni sevilir mutlaka ama bende kizlara daha duskunum.

Cok cok gecmis olsun.

Eki Görüntüle 1103142
Sütümüz geldi. :)

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi
Kedim benimde bugun geldi kaynattim bekliyorum.

Ohh mis bende yaparim aynisini, cok da severim.

Bugunki menum

Sabah
Kkk
Limonata ev yapimi, kendime sekersiz ayirdim bir bardak.

Ara
Turk kahvesi

Aksam
Kiymali tarhana corbasi
Sebzeli somon (konserve!! katkisiz dogal falan yaziyodu, norvec mali dogrudur diye guvendim, taze balik yok dayanamadim aldim)
Napim bilemedim, olnaz derseniz yemem bidaha.

Siyah cay,
Beyaz cay,
Su,

Gul abla dun yazamadim, kizin gelmis gozun aydin.
Keyifli vakitler, bol muhabbetler..

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…