Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Katse Dam Eki Görüntüle 3008938

Maletsunyane Falls SemonkongEki Görüntüle 3008940

Morija Museum & ArchivesEki Görüntüle 3008942

Our Lady of Victory CathedralEki Görüntüle 3008943

LESOTHO

Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrilidir. 1868 yılından Birleşik Krallık'tan bağımsızlığın kazanıldığı 1966 yılına kadar Basutoland olarak adlandırılan ve parlamenter monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Maseru'dur.

Ülke ismi olan Lesotho 'Sotho dilini konuşan insanların ülkesi' anlamına gelmektedir. Bağımsızlığın kazanıldığı 1966 yılına kadar kullanılan isim olan Basutoland ise Basotoluların yaşadığı ülke anlamına gelmekteydi.

Ülkenin güney yarıküre bölümünde yer alması ile mevsimler kuzey yarıküre ülkelerinin tersi olarak yaşanmaktadır. Ülke genelinde ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Kış aylarının yaşandığı Haziran-Ağustos ayları çoğunlukla çok soğuk olmakta, ülkenin doğu bölümündeki yüksek alanlarda kar yağışları yaşanabilmektedir. Kış aylarında bile güneş gün içerisinde kendini sık bir şekilde göstermekte olup, yıl içerisinde güneş yaklaşık olarak 300 gün boyunca gözlemlenebilmektedir. Yaz mevsiminin yaşandığı Kasım-Mart aylarında sıcaklık yüksek seyretmektedir. Ülkede çoğu yaz aylarında olmak üzere 100 gün sağanak yağışlar yaşanmaktadır. Ülkede yüksek rakım nedeniyle gün içerisinde çok yüksek sıcaklık farkları yaşanabilmektedir. Kışın −15 °C olarak ölçülebilen gece sıcaklığının yanı sıra, yazın 30 °C'den fazla sıcaklık ölçülebilmektedir.

Ülke coğrafi konumu gereği dış ticaret faaliyetlerini çok büyük bir oradan SACU ülkeleri ile gerçekleştirmektedir. Lesotho ithalatının %89,5 gibi bir oranını SACU ülkelerden gerçekleştirirken, bu oran içerisinde Güney Afrika Cumhuriyeti'nin oranı %99 seviyesindedir. Geriye kalan ithalatın %7'lik bir bölümü ise Asya ülkelerinden sağlanmaktadır. Ülkenin en önemli ithalat kalemlerini gıda maddeleri, yapı malzemeleri, otomobil, makina ve ilaç oluşturmaktadır. Yüksek meblağlarda gidere neden olan ithalata rağmen, tiftik, tekstil ürünleri, koyun yünü ve canlı hayvan ihracatından elde edilen gelir düşük düzeyde kalmaktadır. Ülke ihracatının %53,9'u SACU ülkelerine, %45,6'sı ise Kuzey Amerika'ya yapılmaktadır. Ülke gelirlerinin, giderlerini karşılamaması nedeniyle Lesotho Amerika Birleşik Devletleri, Dünya Bankası, Avrupa Birliği gibi kurumlardan maddi destek elde etmektedir.

Lesotho, 1980'li yıllardan itibaren ülkeyi turizme kazandırmak için çalışmalar yürütmektedir. Bu alanda sunduğu yürüyüş parkurları ve binicilik ile Maloti dağı önemli bir merkezi oluşturmaktadır. Ayrıca ülkenin doğusunda yer alan Lesotho'nun tek kayak merkezi Afri-Ski de son yıllarda ziyaret edilmektedir.

Ülkenin önemli turizm bölgeleri şu şekildedir:

• Başkent Maseru
  • Drakensberg Sıradağı ve Sani Geçiti
  • Ülkenin güneydoğu bölümünde yer alan Sehlabathebe Ulusal Parkı
  • Maseru yakınında bulunan Basotho kalesi Thaba Bosiu
  • Katse Barajı
  • Afri-Ski kayak merkezi

Günaydınlar ve Hayırlı Cumalar Herkese :KK68:
Bugün fotoğraf paylaşım günü. Akşam herkesten kitap fotoğrafları bekliyorum ❤️

Jawlensky Jawlensky
@kk birinci noteri
@Life light
Eleadora Eleadora
@Levaiz
@Mehfam
C Capanin Gururu Teyom
UcanSupurge UcanSupurge
Bonus Bonus
@WOMAN
@Kukrim
@JES
K Kitapkontesi
@Nosking
@Otrera
Oriana Oriana
Natsume Natsume
@dgdln
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@astrojurnal
@firdefs
@mimesis
@ummhnisa
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
A Arrietty_
Aspasiaa Aspasiaa
@Balkiz94
@Black Light
@Mrsay
@LADY VEGA
@ASSOSyal
@Buralardutluuugdu
@HAbibte
@fesang
@Cordelia
@Less-is-More
@Aylakkadin
@ssevilll
@Brahma90
@Cledyana
@Bencebuarkadas
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin
akşam annemde olacağım, yemeğe misafiri var, atamayabilirim canım

Evet hatırladım ama yine de şaşırmamıza engel olamadık 😃
Nasılsın bonus.Mücellâ nasıl gidiyor. Ben de Tarık Tufanın Düşerken kitabını aldım yeni ama gelecek ay anca okurum. Bi itirafta bulunayım mi 🙈 Sanırım ben onun yazılarını değil ilk gençlik yıllarımda radyoda dinlerken ki ben de kalan izlenimlerini seviyorum 🙈 Yani romanlari evet guzel ama kısa hikayeleri ve denemelerini okurken bi afalliyorum

Katse Dam Eki Görüntüle 3008938

Maletsunyane Falls SemonkongEki Görüntüle 3008940

Morija Museum & ArchivesEki Görüntüle 3008942

Our Lady of Victory CathedralEki Görüntüle 3008943

LESOTHO

Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrilidir. 1868 yılından Birleşik Krallık'tan bağımsızlığın kazanıldığı 1966 yılına kadar Basutoland olarak adlandırılan ve parlamenter monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Maseru'dur.

Ülke ismi olan Lesotho 'Sotho dilini konuşan insanların ülkesi' anlamına gelmektedir. Bağımsızlığın kazanıldığı 1966 yılına kadar kullanılan isim olan Basutoland ise Basotoluların yaşadığı ülke anlamına gelmekteydi.

Ülkenin güney yarıküre bölümünde yer alması ile mevsimler kuzey yarıküre ülkelerinin tersi olarak yaşanmaktadır. Ülke genelinde ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Kış aylarının yaşandığı Haziran-Ağustos ayları çoğunlukla çok soğuk olmakta, ülkenin doğu bölümündeki yüksek alanlarda kar yağışları yaşanabilmektedir. Kış aylarında bile güneş gün içerisinde kendini sık bir şekilde göstermekte olup, yıl içerisinde güneş yaklaşık olarak 300 gün boyunca gözlemlenebilmektedir. Yaz mevsiminin yaşandığı Kasım-Mart aylarında sıcaklık yüksek seyretmektedir. Ülkede çoğu yaz aylarında olmak üzere 100 gün sağanak yağışlar yaşanmaktadır. Ülkede yüksek rakım nedeniyle gün içerisinde çok yüksek sıcaklık farkları yaşanabilmektedir. Kışın −15 °C olarak ölçülebilen gece sıcaklığının yanı sıra, yazın 30 °C'den fazla sıcaklık ölçülebilmektedir.

Ülke coğrafi konumu gereği dış ticaret faaliyetlerini çok büyük bir oradan SACU ülkeleri ile gerçekleştirmektedir. Lesotho ithalatının %89,5 gibi bir oranını SACU ülkelerden gerçekleştirirken, bu oran içerisinde Güney Afrika Cumhuriyeti'nin oranı %99 seviyesindedir. Geriye kalan ithalatın %7'lik bir bölümü ise Asya ülkelerinden sağlanmaktadır. Ülkenin en önemli ithalat kalemlerini gıda maddeleri, yapı malzemeleri, otomobil, makina ve ilaç oluşturmaktadır. Yüksek meblağlarda gidere neden olan ithalata rağmen, tiftik, tekstil ürünleri, koyun yünü ve canlı hayvan ihracatından elde edilen gelir düşük düzeyde kalmaktadır. Ülke ihracatının %53,9'u SACU ülkelerine, %45,6'sı ise Kuzey Amerika'ya yapılmaktadır. Ülke gelirlerinin, giderlerini karşılamaması nedeniyle Lesotho Amerika Birleşik Devletleri, Dünya Bankası, Avrupa Birliği gibi kurumlardan maddi destek elde etmektedir.

Lesotho, 1980'li yıllardan itibaren ülkeyi turizme kazandırmak için çalışmalar yürütmektedir. Bu alanda sunduğu yürüyüş parkurları ve binicilik ile Maloti dağı önemli bir merkezi oluşturmaktadır. Ayrıca ülkenin doğusunda yer alan Lesotho'nun tek kayak merkezi Afri-Ski de son yıllarda ziyaret edilmektedir.

Ülkenin önemli turizm bölgeleri şu şekildedir:

• Başkent Maseru
  • Drakensberg Sıradağı ve Sani Geçiti
  • Ülkenin güneydoğu bölümünde yer alan Sehlabathebe Ulusal Parkı
  • Maseru yakınında bulunan Basotho kalesi Thaba Bosiu
  • Katse Barajı
  • Afri-Ski kayak merkezi

Günaydınlar ve Hayırlı Cumalar Herkese :KK68:
Bugün fotoğraf paylaşım günü. Akşam herkesten kitap fotoğrafları bekliyorum ❤️

Jawlensky Jawlensky
@kk birinci noteri
@Life light
Eleadora Eleadora
@Levaiz
@Mehfam
C Capanin Gururu Teyom
UcanSupurge UcanSupurge
Bonus Bonus
@WOMAN
@Kukrim
@JES
K Kitapkontesi
@Nosking
@Otrera
Oriana Oriana
Natsume Natsume
@dgdln
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@astrojurnal
@firdefs
@mimesis
@ummhnisa
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
A Arrietty_
Aspasiaa Aspasiaa
@Balkiz94
@Black Light
@Mrsay
@LADY VEGA
@ASSOSyal
@Buralardutluuugdu
@HAbibte
@fesang
@Cordelia
@Less-is-More
@Aylakkadin
@ssevilll
@Brahma90
@Cledyana
@Bencebuarkadas
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin
Günaydın😍
Hayırlı cumalar 🌺🌺

Nasılsın bonus.Mücellâ nasıl gidiyor. Ben de Tarık Tufanın Düşerken kitabını aldım yeni ama gelecek ay anca okurum. Bi itirafta bulunayım mi 🙈 Sanırım ben onun yazılarını değil ilk gençlik yıllarımda radyoda dinlerken ki ben de kalan izlenimlerini seviyorum 🙈 Yani romanlari evet guzel ama kısa hikayeleri ve denemelerini okurken bi afalliyorum

Güzel gidiyor ama bir olay bekliyorum sanki okurken.
Tarık Tufan okurken de öyle oldum kaybolan kitabında daha derin sarsıcı bir şey bekledim sanki.

Dediğin gibi sesine verdiği duyguya bir sevgi var bizde kitap onu veremiyor ama yine de diğer kitaplarını merak edip okumak istediğim için uygun zaman oldukça alıyorum. Doğan kitabın kapaklarını hiç sevmiyorum 100.kere bir daha yazayım

Eklentiler

• 16451667913952540264863900387501.jpg
    16451667913952540264863900387501.jpg
    112,9 KB · Görüntüleme: 18
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X