Görümcem ve para

Demiş ya hani hepsini alırız ben de para çok diye :)O yüzden dedim.Sen 20.000 e yeter dersin ben 30.000 girse derim bunun sonu yok isteklerimiz normal düzeyde karşılanıyorsa diye dedim.Yoksa biz kadınların istekleri hiiç bitmez ki dimi :)
Eşiyle bu konuda tarışmasın kendi parasını da kullandırtmasın bence hepsi bu.Madem para verecek versin ben den para bekleme çok paran varsa derim :)
Aynen tek maaşla 3 ev geçindirsin süperman :KK45:

Oye bir anlattinizki bazi seyleri esinizin yegenine aldigi hediyeyi bile gorumcem 30000 verdi ama bak esimde cocuguna bisiklet aldi diyeceksiniz. Gorumceniz o parayi vermeseydi esiniz yegenine hediye almayacakmiydi dugununde ablasina taki takmayacakmiydi? Dugunumde ceyrek bile takmadi demissiniz ama kadin kolundaki bilezigi cikarmis takmis esiniz zamaninda ona almis olsa bile sonucta o bilezik onun degilmi? Bu zamana kadar yegenine bir don bile almadi demissiniz hele bir sabredin bir dogurun bakalim daha 28 haftalik hamilesiniz 3 ayiniz var daha dogumdan sonra belki takisini takacak hediyesini alacak nerden biliyorsunuz? Ablasi zamaninda esinize destek olmus 30000 gibi yuklu bir para vermis esinizde simdi ablasina destek olmaya calisiyor bir uyenin dedigi gibi ablasi paragoz biri olsaydi cikarip 30000 lira vermezdi kardesine bu zamanda baba bile evladina o parayi vermez.

Benim durum gibi aynı evlenmeden önce bi ev parası vermiş.Evlendikten sonra da aynısı olsun istediler ve net konuştum Ne demek benim bebeğimin rızkını yiyecekler!Hemde durumları bizden daha iyiyken.Yedirme canım bebeğinin rızkını görümcenin kocası yok mu bakacak var.Başlarının çaresine baksınlar.Alışmışlar amip gibi yaşamaya otuz bin lira hiç bitmez ta ki sen olaya el koyana kadar.

Ne sacma birşey böyle 30.000 aldıysan o meblağı ödersin , hayır yapar gibi eşyasını alayım koluna bilezik takayım nereye kadar. Ablada garip, insan biraz kardeşine üzülür çalışıyor ediyor ev geçindiriyor baba olacak , ben kardeşime kıyamam herşeye para isteyemem ne kadar vicdansız ablalar varmış..
Evlilikte böyle birşey olamaz ikinizde çalışıyorsunuz. Eşinizle ciddi bir konuşma yapın, ne kadar borcun var ablana yada başkasına bilmek istiyorum diyin. Ona göre dünyaya getirecek evladıma harcama yapacağım kenara para atacağım diyin vs

Ve anladığım kadarıyla hesaplarınız ayrı öyle mi?
Evet ayrı. Hamile kalmadan önce pozisyonum çok iyiydi zaten çok iyi para kazanıp birikim yapabiliyordum onun me yaptığına da takılmıyordum . Şimdi ise maaşım çok düştü çocuk masrafı vs derken eksiye düştüm ve o bana sende durum ne demeden ihtiyacı var diye ablasına verince çıldırıyorum

Şuan istediğim herşeyi aliyorum. Ay sonu para kalmiyor. Yeni evlendiğimde hic birsey almiyordum hic bir yere gitmiyordum. Balayina bile gitmedim para biriktirelim diye. Yine ay sonu zor geliyordu. Hepsini ailesi yiyordu yani. Birikim yapamiyoruz ama en azindan hayatimi yasiyorum.

borç içinde yüzsün
tek kuruş verme
ama borç yap
yapma dediğine bakma borç yap ve ödet
yaptıktan sonra söyle
sen borca girmeden bu kafadaki adamla birşey sahibi olamazsın
paranı ona verme doğum parası için biriktirmem lazım
doğumdan sonra çalışmayacağım de
doğumdan sonra çalışacak olsan da çalışmayacağını dile getir

Ben olsam sinir olurdum.
Hem çalışacağım, gereken ihtiyaçları kendim karşılayacağım.
Hem de bir yandan görümceme durmadan çift taraflı yardım yapılacak.
Ben durup düşünürdüm ve "elin kerizi" yerine konulmayı hazmedemezdim...

30 bin TL borç alındıysa eğer, eşinizin yaptığı saçmalık bir kere.
Oturup hesap yapıp, her ay düzenli olarak gönderebildiğini gönderip borcu bitirebilir.
Böyle biraz ordan biraz burdan ile yürümez iş.
Dekontları saklar ve sonrasında borcu bitince de, "abla ben senin borcunu ödedim, sıkışınca destek olduğun için teşekkür ederim" der kapatır konuyu.

Herkez dönemsel borç aldığı zamanları muhakkak yaşamıştır.
Ancak herşeyin bir uslubu adabı var.
Bir yandan ailesinin rızkını anlamsız şekilde sağa sola yardım amaçlı dağıtması saçma.
Diğer yandan da sizce o borç kapandı mı? Yoksa hala devam ediyor mu?

Yanı bana kalsa 10 kere kapanmış olması lazım. Bizim düğün yapmak isteyip yapamadığımız yerde düğün yapmış onunda parasını damat ödeyemeyince yarı parasını bile eşim ödemiş. Ve haka bu kadar yardim etmesine rağmen ilerde ablam ev alacak olursa 30 bin kredi çeker destek olurum diyor. Evlendiği halde ablası da arayıp işsizken kredi çekip aldığı arabanın kaskosunu sigortasını ödeyemediği için para isteyebiliyor. Ki annesinin verdiği para bile bizden çıkıyor resmen çünkü annesinin faturasını da biz ödüyoruz ihtiyacı olmadığı halde. Eşimle konuştuğumda ben diş kapının diş mandalıymışım gibi muamele görüyorum sen bu konulara girme müdahil olma seni ilgilendirmez gibi laflara maruz kalıyorum.

Adam senden para istemiyor ki ama kibarca söylemiş ben ev alırken ona bana yardım etti diye...Bence sürtüşmene gerek yok senin de birşeyini eksik etmediklerine göre bnce olayı sakin karşıla

Problem orda. Çocuk olacak hastane de kuruş ödemedi, dünya kadar alışveriş yaptım nereye ne verdin demiyor. Bende borca girdim kredi kartim limitleri zorluyor bana gelince bişey alacakken tasarruflu ol diyor 1 saat geçmeden benim param yeter hepsine diyip ablasına vermeye kalkıyor.

Yanı bana kalsa 10 kere kapanmış olması lazım. Bizim düğün yapmak isteyip yapamadığımız yerde düğün yapmış onunda parasını damat ödeyemeyince yarı parasını bile eşim ödemiş. Ve haka bu kadar yardim etmesine rağmen ilerde ablam ev alacak olursa 30 bin kredi çeker destek olurum diyor. Evlendiği halde ablası da arayıp işsizken kredi çekip aldığı arabanın kaskosunu sigortasını ödeyemediği için para isteyebiliyor. Ki annesinin verdiği para bile bizden çıkıyor resmen çünkü annesinin faturasını da biz ödüyoruz ihtiyacı olmadığı halde. Eşimle konuştuğumda ben diş kapının diş mandalıymışım gibi muamele görüyorum sen bu konulara girme müdahil olma seni ilgilendirmez gibi laflara maruz kalıyorum.

Bana aynı şekilde tüm bu olanların üstüne eşim tepki gösterecek olsa, şu şekilde tepki verirdim:
  • Dış kapının dış mandalı isem, kusura bakmasın ben çalışıyor olsam dahi evime bakmak zorundasın der maaşımın bir kuruşunu hiç bir şekilde evin herhangi bir masrafı için veya kişisel masrafım için harcamaz direkt bankada yatırıma koyardım.
  • "Senin parana ne oldu" dediğinde, benim param yok say, ben dış kapının dış mandalıyım, ama sen benim kocamsın, bana ve evine bakmak zorundasın. İşine gelmiyorsa da ayrılırsın der sert bir dille kapatırdım konuyu.
  • Çocuğumun (doğacak) tüm ihtiyaçlarını varsa onun kredi kartı ile, yoksa da yine kendim değil eşimin ödeyeceği şekilde alırdım. Hastane konusunu düşünmez, gerektiği şekilde randevularıma gider, gerektiği şekilde doğum planlamasını yapardım. Otursun bir zahmet önce kendi eşine ve çocuğuna baksın, eğer temel ihtiyaçlar karşılandıktan ve özel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra ekstra birşey kalıyorsa o zaman annesine ve çok gerekliyse kardeşine destek olmaya devam etsin.
Ben büyük arıza çıkartırdım ve gerekirse de ayrılırdım.
Bu ne ya?
Madem ailesine bakacaktı (annesine ve kardeşlerine) ne halt yemeye evlendi?
Kaldı ki ablası zaten evli ve annesinin de geliri var.
Çok zor dönemler olur , gerçekten ihtiyaç durumları oluşur tabii ki yardım etsin.
Ancak kendi ailesinin ihtiyaçlarından kısarak, diğer tarafa destek olacağım diye kendisini yırtmasının manası nedir??
Ben buna anlam veremedim... Saçmalık başka birşey değil...

Eşiniz ne iş yapıyor ablasına minimum 1000 TL gonderıyor demişsiniz. Bu durumda oldukca ıyı kazanıyor olması gerek. Eger buyuk paralar kazanıyorsa bırakın vicdan borcunu odesin. Belli ki borc aldıgı o 30000in vicdanını yapıyor. ama 3000 kazanıp 1000ini ona verıyorsa buyuk sorun

Cebine para kalsa tamam, evlenirken ailesi bişey yapmadı kredi çekti. Ev kredisi yeni bitti halihazır da 3 kredi daha ödüyor. Ikramiyelo ay dışında maaşından cebine kalmıyor.

Oye bir anlattinizki bazi seyleri esinizin yegenine aldigi hediyeyi bile gorumcem 30000 verdi ama bak esimde cocuguna bisiklet aldi diyeceksiniz. Gorumceniz o parayi vermeseydi esiniz yegenine hediye almayacakmiydi dugununde ablasina taki takmayacakmiydi? Dugunumde ceyrek bile takmadi demissiniz ama kadin kolundaki bilezigi cikarmis takmis esiniz zamaninda ona almis olsa bile sonucta o bilezik onun degilmi? Bu zamana kadar yegenine bir don bile almadi demissiniz hele bir sabredin bir dogurun bakalim daha 28 haftalik hamilesiniz 3 ayiniz var daha dogumdan sonra belki takisini takacak hediyesini alacak nerden biliyorsunuz? Ablasi zamaninda esinize destek olmus 30000 gibi yuklu bir para vermis esinizde simdi ablasina destek olmaya calisiyor bir uyenin dedigi gibi ablasi paragoz biri olsaydi cikarip 30000 lira vermezdi kardesine bu zamanda baba bile evladina o parayi vermez.
Hayır olayı yanlış anlamışsınız. Görümcem kendi kolundaki bileziği değil eşimin şuan ödediği kredi ile bana takmak için aldığı bileziği taktı. Kendi bileziği olsa amenna. Ki 600 tl ye bisiklet aldığı dönem paramız yok diye devlet hastanesine gidip test yaptırdık hatta bulantı ve tansiyon düşüklüğü ile ayakta duramazken. Ama simdi ablasi ozelde test yaptiramamis diye üzülüyor.

Bence çocuk olduktan sonra normal izin bitince ücretsiz izne ayrılın.
Nasıl.olsa eşiniz görümceye çalışıyor hiç olmazsa 6 ay size çalışıp baksın.

Afedersin sen çalışş çalışşş kocan el aleme yedirsin.deneyin bakalım dediğimi eşiniz ne yapacak. Bir kaç ay maaş alın annemlerin ihtiyacı varmış onlara gönderecem deyin 1000 tl. Veya daha az siz belirleyin . O parayı atın bankada dursun. Eşiniz kendi maaşıyla ailesine hava atabilecek mi bakalım. Tek yapacağınız kendi maaşınızı harcamamak bebeğiniz için bile 1 iğne almayın gitsin alsın eşiniz. Siz paranızı atın bankaya çocuk zaten sizin çocuğunuz yine alırsınız

Afedersin sen çalışş çalışşş kocan el aleme yedirsin.deneyin bakalım dediğimi eşiniz ne yapacak. Bir kaç ay maaş alın annemlerin ihtiyacı varmış onlara gönderecem deyin 1000 tl. Veya daha az siz belirleyin . O parayı atın bankada dursun. Eşiniz kendi maaşıyla ailesine hava atabilecek mi bakalım. Tek yapacağınız kendi maaşınızı harcamamak bebeğiniz için bile 1 iğne almayın gitsin alsın eşiniz. Siz paranızı atın bankaya çocuk zaten sizin çocuğunuz yine alırsınız
Katılıyorum at paranı bankaya bi zırnık dahi koklatma belli ki senin parana güveniyor madem öyle laflar konuşuyor dış kapının mandalı olmak nasılmış gösterin

Keşke eşiniz o 30 bini hiç kabul etmeseymiş ömür boyu ödeşemezsiniz artık:KK43: sizde çocuğunuz için en güzel şeyleri alın eşinizin başkasına gönderecek parası kalmasın.
Görümceninde test yapacak parası yok ama ikinciye hamile kalıyor ne cesaret varmış.eşinize ve annesine güveniyor heralde.

Biraz uzun olacak farkındayım, anlayabileceğiniz türden anlatmaya çalışacağım. Biz evlenirken hali hazırda eşim ev kredisi ödüyordu. Zamanında ev alırken ablası 30 bin para vermiş. Eşim de bunun karşılığında düğününde eşyalar almış düğün salonunun parasının yarısını ödemiş,koluma bilezik takmış , çocuğuna bir sürü şey yapmış. Evlendigimizde görümcem çeyrek dahi takmadı, eşimin aldığı bileziğin birini vermişler onu taktı. Takmak zorunda da değildi ilgilenmedim ama evlendik eşimin ara ara ablasına min. 1000 tl para gönderdiğini farkettim. Enistesinin kendi isi vardi dogru durust para kazanamiyordu, ablası da işten çıkmıştı ona rağmen krediye girip araba aldı. Kasko vs ödeyemeyince tekrar eşimi aradı ablası. Hatta anne ve babası emekli olmasına ve babasının çalışıyor olmasına rağmen ailesinin de faturalarını ödüyor esim. K.validem de para biriktirip sürekli destek oluyor zaten onlara. Bu arada esi de görümcem de ise girdi.

Neyse hamile olduğumu öğrendik, ben çalışmaya devam ediyorum tabi. Ardından eşimin ablasının da 2. 'ye hamile kaldi. Bende bebek icin bu zamana kadar eşimin borcu var harcı var diyerek ne hastane de 1 kuruş odettim ne de çocuğun eşyasını aldırdım. Şu zamana kadar aldığı tek şey 1.500 verdiği bebek arabası. Ufak tefek eksikleri kaldi esimde ocak ayindaki ikramiye ile ben alicam demisti. Kayinvalidem de ben adak adadım odasını ben alicam dedi, sadece dolap ve yatak için yüklü bir miktara anlaştı. Çok az bi miktar kapora bıraktı, geri kalan kısım teslimatta diye anlaştık. Bu cumartesi gelecek inşaallah odamız dün k.validem paranın büyük bi kısmını verdi aslında tamamlamıştım ama ablan hastane de test yaptiramamis parasi yokmus bi kismini ona verdim o yuzden eksik dedi, hay hay dedik. Sonuçta zorlamadık onu alsın diye, parasını vermek zorunda da değildi benim kizdigim nokta bize danışmadan yüksek bir meblağ a anlaşması. Yine de biriktiremezse zaten öderdik oda verdi büyük bi kısmını sağolsun. Ama eşim annesi ablasindan bahsedince yok bu parayı ona ver, bizim ihtiyacımız yok, ben ablama destek oluyorum arada zaten vs dedi. (Bu arada bi saat önce bana cocukla ilgili biseylere bakarken kısıtlı paramız var, çok lükse kaçma dedi) bu arada esim ikramiyesiz maasiyla birsey yapamiyor cebine para kalmiyor nerdeyse kredi odemekten. neyse çıktık annesinden eve gidiyoruz annen ne kadar verdi şimdi, ne kadar koyacağız üstüne dedim, sen düşünme bunları ablama da göndereceğim dedi. Ee hani eksikleri alacaktık dedim, onları da alacağız merak etme benim param hepsine yeter dedi. Ee hani paramız kısıtlıydı. Geceden beri tavirliydim biraz önce de konuştuk biraz sürttüştük. Zaten annenin faturalarını ödüyorsun annen destek oluyor diyorum, müdahil olma bu konulara, ben ev alırken ablam para verdi ben ona yapmazsam nankörlük olur diyo. Iyi de dedim nereye kadar, cocugumuzz olacak ben hastane parasini düşünüyorum o başkalarını. Onun ailesine destek olması yüzünden dışarı çıkıp kahvaltı yapalım bile diyemiyorum aman cebinde para yok diye. Ben mi yanlış düşünüyorum Allah aşkına? Siz olsaydınız tavrınız ne olurdu?

Keşke maddiyat karışmasa çiftler kendi yağlarında kavrulsa biz idare edelim derken diger taraftan ailelerin ihtiyaçları için simizle aramızın açılmasına sebep oluyor

Keşke eşiniz o 30 bini hiç kabul etmeseymiş ömür boyu ödeşemezsiniz artık:KK43: sizde çocuğunuz için en güzel şeyleri alın eşinizin başkasına gönderecek parası kalmasın.
Görümceninde test yapacak parası yok ama ikinciye hamile kalıyor ne cesaret varmış.eşinize ve annesine güveniyor heralde.

Işte maalesef ben en güzeline bakarken lükse kaçma diye tepki alıyorum. Gorumceme diyecek lafım yok zaten bebeğin yiyecek ekmeği varmış tabi nasip ama 5 sene sonra benim hamile kalmamı beklemiş. Birde bizimki ailede çok beklendi çok istediler ozellikle erkek olmasını. Hamile kalır kalmaz erkek hissediyorum diye gezmeye başladı ortada. Art niyet düşünmek istemiyorum ama herşey gözüme batıyor artık

X