Görümcem ve para

Ben sizin yerinizde olsam karismam. Kime ne verirse versin,maasiniz var,gonlunuzun cektigini alin koyun, ille esinizi bekleme zorunlulugunuz yok ki.
Ama eşimle dışarı çıkıp kahvaltı yapalım dediğim de bile paramız yok diyor kendi parami harcarken bile tasarruflu ol çok açılma diyor. ablasına gelince paramız cok oluyor bu zoruma gidiyor .

Benim ailem daha zor durumda. Okuyan iki çocuk var ve emekli maaşları bile yok. Banada sende ailene destek ol diyor ama ben çocuğuma hazırlık yapmaktan aileme yetişemiyorum ki, doğmamış çocuğumun rızkını da bölemiyorum. Ondan gizli birikim yaptığım bi hesabim var onunla da ailemin kredisini kapaticam
Kız gizli hesabın olsun ama açıkça şöyle cok sıkısmislar aileme yolladim de. Bırak çocuğun ihtiyaçlarını.
Ayrıca uyanık hem fatura, hem çocuğun ihtiyaçları ve size artak para verecek. Yetmez ki.

Abla paragöz biri olsa o 30.000 tlyi hiç vermezdi. Bu ailede belli ki para konusu sorun edilmiyor herkes birbirine destek oluyor. Sizin tek hatanız para harcamamak. Harcayın gezin tozun bebeğinize istediğinizi alın.

Işten çıkmam canına minnet, borçlardan kalan parayı bana verecekmiş ama ev fatura ve çocuğun masrafları bana verdiği paranın içinde olacakmış. O konuda bile bu kadar bonkör olabiliyor bana.
Sakın kabul etmeyin! Faturaları çocuğun masraflarını karşılasın. 3 kuruş verecek elinize sonra naparsan yap dicek. Bebek için her şey ateş pahası ama bilmeyen biri için ne var ki alt tarafı iki üç parça bişey denir. Oturup iyilikle güzellikle suyuna giderek konuşun. Bunun böyle devam etmeyeceğini

Ayrıca ben 30000 verdiğine de hiç inanmadım. Ne malum verdiği. Belki sizi susturmak için zamanında verdiği 2000-3000 lira şimdi 30000 diye telaffuz ediliyordur. Kim bilir

Sana tavsiye sen de kardeşine yolla para cok sıkışmış de. Sana kesinlikle yollama diyemez. Derse de aynı şeyi siz de ona söyleyin. Kardeşi yoksa ailene gönder. Ailen kabul etmezse de annenle plan yap senin içi senin verdiğini biriktirsin.
Çok mantıklı:KK9:

Benim ailem daha zor durumda. Okuyan iki çocuk var ve emekli maaşları bile yok. Banada sende ailene destek ol diyor ama ben çocuğuma hazırlık yapmaktan aileme yetişemiyorum ki, doğmamış çocuğumun rızkını da bölemiyorum. Ondan gizli birikim yaptığım bi hesabim var onunla da ailemin kredisini kapaticam
Çocuğuna niye bişey aliyosun ki bırak babasi alsın

Ama eşimle dışarı çıkıp kahvaltı yapalım dediğim de bile paramız yok diyor kendi parami harcarken bile tasarruflu ol çok açılma diyor. ablasına gelince paramız cok oluyor bu zoruma gidiyor .
Sallamayacaksiniz, ben gidiyorum geliyorsan gel deyip cikmazsaniz tamam geliyorum demez ki. Yalniz gidin 2-3 kere.4.de sizden once o cikar kapiya hadi diye :KK66:

Ben olsam sinir olurdum.
Hem çalışacağım, gereken ihtiyaçları kendim karşılayacağım.
Hem de bir yandan görümceme durmadan çift taraflı yardım yapılacak.
Ben durup düşünürdüm ve "elin kerizi" yerine konulmayı hazmedemezdim...

30 bin TL borç alındıysa eğer, eşinizin yaptığı saçmalık bir kere.
Oturup hesap yapıp, her ay düzenli olarak gönderebildiğini gönderip borcu bitirebilir.
Böyle biraz ordan biraz burdan ile yürümez iş.
Dekontları saklar ve sonrasında borcu bitince de, "abla ben senin borcunu ödedim, sıkışınca destek olduğun için teşekkür ederim" der kapatır konuyu.

Herkez dönemsel borç aldığı zamanları muhakkak yaşamıştır.
Ancak herşeyin bir uslubu adabı var.
Bir yandan ailesinin rızkını anlamsız şekilde sağa sola yardım amaçlı dağıtması saçma.
Diğer yandan da sizce o borç kapandı mı? Yoksa hala devam ediyor mu?

Yok artık :) Bu paranoya fazla değil mi?
Neler gördük! Eşim kendi evimizi bile biz yenisini alırız kardeşcağzım otursun bu evde diye annecağzım rahat etsin diye 2 katlı evimizi tapusuyla beraber kendi ailesine verdi. Konu bile açmadım burda yorumlarla daha da gaza gelmeyim diye. Bu arada biz de kiraya çıktık. Paronayaya giriyorsak kendi yediğimiz kazıklardan yola çıkarak giriyoruz

Biraz uzun olacak farkındayım, anlayabileceğiniz türden anlatmaya çalışacağım. Biz evlenirken hali hazırda eşim ev kredisi ödüyordu. Zamanında ev alırken ablası 30 bin para vermiş. Eşim de bunun karşılığında düğününde eşyalar almış düğün salonunun parasının yarısını ödemiş,koluma bilezik takmış , çocuğuna bir sürü şey yapmış. Evlendigimizde görümcem çeyrek dahi takmadı, eşimin aldığı bileziğin birini vermişler onu taktı. Takmak zorunda da değildi ilgilenmedim ama evlendik eşimin ara ara ablasına min. 1000 tl para gönderdiğini farkettim. Enistesinin kendi isi vardi dogru durust para kazanamiyordu, ablası da işten çıkmıştı ona rağmen krediye girip araba aldı. Kasko vs ödeyemeyince tekrar eşimi aradı ablası. Hatta anne ve babası emekli olmasına ve babasının çalışıyor olmasına rağmen ailesinin de faturalarını ödüyor esim. K.validem de para biriktirip sürekli destek oluyor zaten onlara. Bu arada esi de görümcem de ise girdi.

Neyse hamile olduğumu öğrendik, ben çalışmaya devam ediyorum tabi. Ardından eşimin ablasının da 2. 'ye hamile kaldi. Bende bebek icin bu zamana kadar eşimin borcu var harcı var diyerek ne hastane de 1 kuruş odettim ne de çocuğun eşyasını aldırdım. Şu zamana kadar aldığı tek şey 1.500 verdiği bebek arabası. Ufak tefek eksikleri kaldi esimde ocak ayindaki ikramiye ile ben alicam demisti. Kayinvalidem de ben adak adadım odasını ben alicam dedi, sadece dolap ve yatak için yüklü bir miktara anlaştı. Çok az bi miktar kapora bıraktı, geri kalan kısım teslimatta diye anlaştık. Bu cumartesi gelecek inşaallah odamız dün k.validem paranın büyük bi kısmını verdi aslında tamamlamıştım ama ablan hastane de test yaptiramamis parasi yokmus bi kismini ona verdim o yuzden eksik dedi, hay hay dedik. Sonuçta zorlamadık onu alsın diye, parasını vermek zorunda da değildi benim kizdigim nokta bize danışmadan yüksek bir meblağ a anlaşması. Yine de biriktiremezse zaten öderdik oda verdi büyük bi kısmını sağolsun. Ama eşim annesi ablasindan bahsedince yok bu parayı ona ver, bizim ihtiyacımız yok, ben ablama destek oluyorum arada zaten vs dedi. (Bu arada bi saat önce bana cocukla ilgili biseylere bakarken kısıtlı paramız var, çok lükse kaçma dedi) bu arada esim ikramiyesiz maasiyla birsey yapamiyor cebine para kalmiyor nerdeyse kredi odemekten. neyse çıktık annesinden eve gidiyoruz annen ne kadar verdi şimdi, ne kadar koyacağız üstüne dedim, sen düşünme bunları ablama da göndereceğim dedi. Ee hani eksikleri alacaktık dedim, onları da alacağız merak etme benim param hepsine yeter dedi. Ee hani paramız kısıtlıydı. Geceden beri tavirliydim biraz önce de konuştuk biraz sürttüştük. Zaten annenin faturalarını ödüyorsun annen destek oluyor diyorum, müdahil olma bu konulara, ben ev alırken ablam para verdi ben ona yapmazsam nankörlük olur diyo. Iyi de dedim nereye kadar, cocugumuzz olacak ben hastane parasini düşünüyorum o başkalarını. Onun ailesine destek olması yüzünden dışarı çıkıp kahvaltı yapalım bile diyemiyorum aman cebinde para yok diye. Ben mi yanlış düşünüyorum Allah aşkına? Siz olsaydınız tavrınız ne olurdu?
Harca kizim sende harca.... Esin tabikide ailesine destek cikabilir o ayri konu ama burada oncelik sizin yuvaniz sizsiniz.. Acinma acinacak hale dusme

Siz eşinize alış veriş yaptırın Sizin maaşınızla ilgili bişey sorduğunda ailenize verdiğinizi belirtin ve tepkisine bakın.. Sonrası gelir zaten..

Biraz uzun olacak farkındayım, anlayabileceğiniz türden anlatmaya çalışacağım. Biz evlenirken hali hazırda eşim ev kredisi ödüyordu. Zamanında ev alırken ablası 30 bin para vermiş. Eşim de bunun karşılığında düğününde eşyalar almış düğün salonunun parasının yarısını ödemiş,koluma bilezik takmış , çocuğuna bir sürü şey yapmış. Evlendigimizde görümcem çeyrek dahi takmadı, eşimin aldığı bileziğin birini vermişler onu taktı. Takmak zorunda da değildi ilgilenmedim ama evlendik eşimin ara ara ablasına min. 1000 tl para gönderdiğini farkettim. Enistesinin kendi isi vardi dogru durust para kazanamiyordu, ablası da işten çıkmıştı ona rağmen krediye girip araba aldı. Kasko vs ödeyemeyince tekrar eşimi aradı ablası. Hatta anne ve babası emekli olmasına ve babasının çalışıyor olmasına rağmen ailesinin de faturalarını ödüyor esim. K.validem de para biriktirip sürekli destek oluyor zaten onlara. Bu arada esi de görümcem de ise girdi.

Neyse hamile olduğumu öğrendik, ben çalışmaya devam ediyorum tabi. Ardından eşimin ablasının da 2. 'ye hamile kaldi. Bende bebek icin bu zamana kadar eşimin borcu var harcı var diyerek ne hastane de 1 kuruş odettim ne de çocuğun eşyasını aldırdım. Şu zamana kadar aldığı tek şey 1.500 verdiği bebek arabası. Ufak tefek eksikleri kaldi esimde ocak ayindaki ikramiye ile ben alicam demisti. Kayinvalidem de ben adak adadım odasını ben alicam dedi, sadece dolap ve yatak için yüklü bir miktara anlaştı. Çok az bi miktar kapora bıraktı, geri kalan kısım teslimatta diye anlaştık. Bu cumartesi gelecek inşaallah odamız dün k.validem paranın büyük bi kısmını verdi aslında tamamlamıştım ama ablan hastane de test yaptiramamis parasi yokmus bi kismini ona verdim o yuzden eksik dedi, hay hay dedik. Sonuçta zorlamadık onu alsın diye, parasını vermek zorunda da değildi benim kizdigim nokta bize danışmadan yüksek bir meblağ a anlaşması. Yine de biriktiremezse zaten öderdik oda verdi büyük bi kısmını sağolsun. Ama eşim annesi ablasindan bahsedince yok bu parayı ona ver, bizim ihtiyacımız yok, ben ablama destek oluyorum arada zaten vs dedi. (Bu arada bi saat önce bana cocukla ilgili biseylere bakarken kısıtlı paramız var, çok lükse kaçma dedi) bu arada esim ikramiyesiz maasiyla birsey yapamiyor cebine para kalmiyor nerdeyse kredi odemekten. neyse çıktık annesinden eve gidiyoruz annen ne kadar verdi şimdi, ne kadar koyacağız üstüne dedim, sen düşünme bunları ablama da göndereceğim dedi. Ee hani eksikleri alacaktık dedim, onları da alacağız merak etme benim param hepsine yeter dedi. Ee hani paramız kısıtlıydı. Geceden beri tavirliydim biraz önce de konuştuk biraz sürttüştük. Zaten annenin faturalarını ödüyorsun annen destek oluyor diyorum, müdahil olma bu konulara, ben ev alırken ablam para verdi ben ona yapmazsam nankörlük olur diyo. Iyi de dedim nereye kadar, cocugumuzz olacak ben hastane parasini düşünüyorum o başkalarını. Onun ailesine destek olması yüzünden dışarı çıkıp kahvaltı yapalım bile diyemiyorum aman cebinde para yok diye. Ben mi yanlış düşünüyorum Allah aşkına? Siz olsaydınız tavrınız ne olurdu?
Adam senden para istemiyor ki ama kibarca söylemiş ben ev alırken ona bana yardım etti diye...Bence sürtüşmene gerek yok senin de birşeyini eksik etmediklerine göre bnce olayı sakin karşıla

Evin tüm giderleri bende, fatura hariç. 2 haftada bir yardımcı alıyordum maaşım azaldı diye ayda 1 e düştü. Ama bebeğin geri kalan eksiklerine el surmeyecegim
Aaa hatanın büyüğü sende canım hiç kusura bakma. Sen bu evi geçindirirsen adam da gider onların evini geçindirir. Aç gözünü artık. Ücretsiz izin de kullan, yardımcını da haftalık getir. Madem kocanın parası bol harcasın. Hamile halinle hem dışarıda hem içeride mi çalışacaksın?

Adam senden para istemiyor ki ama kibarca söylemiş ben ev alırken ona bana yardım etti diye...Bence sürtüşmene gerek yok senin de birşeyini eksik etmediklerine göre bnce olayı sakin karşıla
Laf sokma amaçlı değil yanlış anlamayın :) “senin bir şeyini eksik etmiyorsa” kısmını biraz açar mısınız? Arada rastlıyorum. Bunun sınırı nedir acaba? Yeterli yemek ve kıyafetinin olması mı? Konu sahibinin yazdığı pahalı olduğu için kahvaltıya gidememe sayılmaz mı? Kendi isteklerimi düşünüyorum da benim bir şeyimin eksik olmaması için evimize herhalde min 20 bin girmesi lazım:confused:

Laf sokma amaçlı değil yanlış anlamayın :) “senin bir şeyini eksik etmiyorsa” kısmını biraz açar mısınız? Arada rastlıyorum. Bunun sınırı nedir acaba? Yeterli yemek ve kıyafetinin olması mı? Konu sahibinin yazdığı pahalı olduğu için kahvaltıya gidememe sayılmaz mı? Kendi isteklerimi düşünüyorum da benim bir şeyimin eksik olmaması için evimize herhalde min 20 bin girmesi lazım:confused:
Demiş ya hani hepsini alırız ben de para çok diye :)O yüzden dedim.Sen 20.000 e yeter dersin ben 30.000 girse derim bunun sonu yok isteklerimiz normal düzeyde karşılanıyorsa diye dedim.Yoksa biz kadınların istekleri hiiç bitmez ki dimi :)
Eşiyle bu konuda tarışmasın kendi parasını da kullandırtmasın bence hepsi bu.Madem para verecek versin ben den para bekleme çok paran varsa derim :)

Eşiniz ne iş yapıyor ablasına minimum 1000 TL gonderıyor demişsiniz. Bu durumda oldukca ıyı kazanıyor olması gerek. Eger buyuk paralar kazanıyorsa bırakın vicdan borcunu odesin. Belli ki borc aldıgı o 30000in vicdanını yapıyor. ama 3000 kazanıp 1000ini ona verıyorsa buyuk sorun

X