Görümcem ve para

Canim sen bir sey alma. Herseyi kocana aldir. Bu ne canim ben yiyemedim al sen ye der gibi. Borçları da köy önüne. Ben borçtan stres oldum de.
Doğumdan sonra da ücretsiz izne ayrıl. Ablasuna verdiği her kuruş yazma fikrini tuttum. Bunu dene. Şimdi babanne ise aldı ama parasini siz ödüyorsunuz. adı babanne en pahalı odayi aldı oluyor. Senin maaşını da çocuğa hesap actirip oraya yatır. Adam kendi çocuğu dururken ekim çocuğuna harcıyor. Pes doğrusu. Allah kardeşi kardeş yaratmış ama kesesini ayrı yaratmış. En sevmedigim şey bu minnet borcu. 30 değil 300bin de prese bitmez.
Şimdi gemilerin hormonlar da seni etkiliyor. Canını sıkma. Şimdiden sonra olacaklara odaklan. Bebeğini düşün. Boşver gorumceyi.
Bebegin ihtiyaçları bitse bile doğumdan sonra ne ihtiyaçlar çıkacak sana. Eşine alışveriş listesini ver gidip alsin.

Sabah bana alacağım bebegin eksiklerini, seninkileride alacağım diyor. Ama tasarruflu davran pahalıya gitme dedi dün. Ailesi soz konusu olunca dokunulmaz oluyorlar. Eşime kalsa bir eksiğim yok ama fazlam da yok. Çok iyi bir sirkette çok güzel maaşlara çalışıyoruz ama bizden az kazanan insanlar kadar gezip tozamıyoruz. Bir kahvaltiya gidelim desem kişi basi şu kadar para çok pahali demeye başlıyor hemen. Gidip gideceğinize pişman oluyorsunuz tamamen. Ama Ben aylardır kuaföre gidemezken ablası kapısında tuttuğu arabaya sigorta kasko ödeyip birde hergun fönlü saçlarla geziyor.

Odası cumartesi gelecek ve biz parayı eve getiren kişilere vereceğiz. Kayınvalidem parayı verdi eşime ben akibetini merak ediyorum o paranın. Yoksa mobilya 8.500 tl, onu kendi öderse ay sonunu nasıl getirir bilemem.
Düşünmeyin
En az iki ay onu düşünmeyin
Gerekirse kenara atın suna harcadım diyin ama ablasına para göndermemesi icin biraz burnu sürtsün

Sabah bana alacağım bebegin eksiklerini, seninkileride alacağım diyor. Ama tasarruflu davran pahalıya gitme dedi dün. Ailesi soz konusu olunca dokunulmaz oluyorlar. Eşime kalsa bir eksiğim yok ama fazlam da yok. Çok iyi bir sirkette çok güzel maaşlara çalışıyoruz ama bizden az kazanan insanlar kadar gezip tozamıyoruz. Bir kahvaltiya gidelim desem kişi basi şu kadar para çok pahali demeye başlıyor hemen. Gidip gideceğinize pişman oluyorsunuz tamamen. Ama Ben aylardır kuaföre gidemezken ablası kapısında tuttuğu arabaya sigorta kasko ödeyip birde hergun fönlü saçlarla geziyor.
Ay kusura bakmayında yani siz eşinizden daha cok hatalısınız
Göre göre kendi paranızı niye millete yedirirken kendinizde harcamıyorsunuz
Sizde kanazanıyorsunuz ve eşiniz ona para gönderirken sizinde paranızı gönderiyor farkındaysanız
Neden kuaförünüzü kendi bakımınızı alısverişinizi kısıyorsunuz ki
Bide araba almıs madem ödeyecek parası yok nasıl girdi o borca siz ödeyin diyemi

Öyleyse bebeğinize en iyisini alın. Gidin güzelce saçınızı yaptırın. Normalde bunu demem, ailede senin paran benim param olmaz ama eşiniz sizi umursamıyorsa siz de onu umursamayın ve maaşınızı kendinize ayırın.

Canimayni hataları ben de yaptım. Kufor vs kişisel bakımını ve alışverişini kısma. Bırak ay sonunu nasıl getiriyorsa getirsin. Ne demek biraz kisalım demek. Sen saniyormusun kaynanan aynı odadan girinceye de almayacağını. Alacak ve parası da senden çıkacak. Bir an once akıllı olup dur demek lazım. Ama öyle kavga ile değil. Maaş kartın sende değilse önce eşinden onu al. Sonra kuaforse kuaför git. En güzel şekilde giyim giyin gez. Sana birşey diyecek olursa bir ablna da karış de.
Doğumdan sonra çocukla dışarı çıkmak zor oluyor usutuyor şeyi arabamı da al. Bak bakalım bakalım zaman millete dagitabilecek mi?
Ben kuaför e fazla gitmem, paramız az diye alışverişe de nedir cikabiliyorum. Benim adam paspalsin demeye başladı. Senmisin diyen hiç acimiyorum. Doğum sonrasi uykusuzluk yorgunluk seni cok zorlayacak. O dönemde sık sik dışarı çık. Ve kesinlikle doğum izni olayını yap. Uzin süre çalışma. Senin koca mecbur millete dağıttığını kısma zorunda kalacak.

Sen bu konulara karışma diyorsa sende kendi parana karıştırma harcamada çocuğumun geleceği o de eşin ne gerekiyorsa alsın madem herkese yeteceğini düşünüyor ben olsam asla izin vermezdim ne kadar borcun varsa toplu ödeyen bı daha da kuruş verme diye ikna ederdim herkes kendi geleceğini düşünmek zorunda..!

Sana tavsiye sen de kardeşine yolla para cok sıkışmış de. Sana kesinlikle yollama diyemez. Derse de aynı şeyi siz de ona söyleyin. Kardeşi yoksa ailene gönder. Ailen kabul etmezse de annenle plan yap senin içi senin verdiğini biriktirsin.

Canimayni hataları ben de yaptım. Kufor vs kişisel bakımını ve alışverişini kısma. Bırak ay sonunu nasıl getiriyorsa getirsin. Ne demek biraz kisalım demek. Sen saniyormusun kaynanan aynı odadan girinceye de almayacağını. Alacak ve parası da senden çıkacak. Bir an once akıllı olup dur demek lazım. Ama öyle kavga ile değil. Maaş kartın sende değilse önce eşinden onu al. Sonra kuaforse kuaför git. En güzel şekilde giyim giyin gez. Sana birşey diyecek olursa bir ablna da karış de.
Doğumdan sonra çocukla dışarı çıkmak zor oluyor usutuyor şeyi arabamı da al. Bak bakalım bakalım zaman millete dagitabilecek mi?
Ben kuaför e fazla gitmem, paramız az diye alışverişe de nedir cikabiliyorum. Benim adam paspalsin demeye başladı. Senmisin diyen hiç acimiyorum. Doğum sonrasi uykusuzluk yorgunluk seni cok zorlayacak. O dönemde sık sik dışarı çık. Ve kesinlikle doğum izni olayını yap. Uzin süre çalışma. Senin koca mecbur millete dağıttığını kısma zorunda kalacak.

Inatla minumum 6 ay ücretsiz izine çıkıcam zaten. Maaş kartim bende ayda bir temizlikçi, mutfak ve bebegin giderleri bende şuan. Eşimle paralarımız ayrı çünkü ve hamilelik nedeniyle iş yerinde pozisyonum değiştiğinden az para kazanıyorum. Borca gire gire aldım çocuğun eksiklerini salaklık bende ona da söylemedim eksiye girdiğimi. Zaten söylesem de kızıyor ben sana borca girme demeedim mi ben yapicam dedim der. Ama ona hadi yap desen tasarruf der para yok der kısıtlıyız der

Siz eve katkıda bulunuyor musunuz? Bence bulunmayın. Haftalık yardımcı alın, üstünüze başınıza alın, gizlice altın alın ama bebek alışverişine dahi 1 kuruş katmayın. Tek maaşla 3 ev geçindirsin bakalım.
Evin tüm giderleri bende, fatura hariç. 2 haftada bir yardımcı alıyordum maaşım azaldı diye ayda 1 e düştü. Ama bebeğin geri kalan eksiklerine el surmeyecegim

Ben sizin yerinizde olsam karismam. Kime ne verirse versin,maasiniz var,gonlunuzun cektigini alin koyun, ille esinizi bekleme zorunlulugunuz yok ki.

Inatla minumum 6 ay ücretsiz izine çıkıcam zaten. Maaş kartim bende ayda bir temizlikçi, mutfak ve bebegin giderleri bende şuan. Eşimle paralarımız ayrı çünkü ve hamilelik nedeniyle iş yerinde pozisyonum değiştiğinden az para kazanıyorum. Borca gire gire aldım çocuğun eksiklerini salaklık bende ona da söylemedim eksiye girdiğimi. Zaten söylesem de kızıyor ben sana borca girme demeedim mi ben yapicam dedim der. Ama ona hadi yap desen tasarruf der para yok der kısıtlıyız der
Kısıtlıyiz vs derse bu cocuk çıplak mi kalacak de. Ve eksiye düştüğünü şöyle ve kapatmasini ışte. Adama bak ya. Hiç ablan deme. Alttan alta işle. Açıkça söyleyince sen kötü olursun.
Bundan sonra da sadece bebegin alışverişi için marka ve modeline kadar alışveriş listesini ver eline. Daha üstüne gelecek olursa açıkça konuş. Hatta kayinvalide ile konuş. Yetmiyor sıkıştık de.gerekiyorsa bebek odası cok pahalı daha ucuz modelle değiştirelim de. Odeyeniyoruz de. Doguma ne kalmis surada.

Okurken sinirlerim zıpladı. Allah yardımcınız olsun. İşten çıkmakla tehdit edin, siz elalemi beslemek için çalışmıyorsunuz. Araba gibi büyük bir şey alın. Her sene mobilyaları değiştirin, eve aylık yardımcı tutun madem para o kadar çokmuş siz yaşayın

Sana tavsiye sen de kardeşine yolla para cok sıkışmış de. Sana kesinlikle yollama diyemez. Derse de aynı şeyi siz de ona söyleyin. Kardeşi yoksa ailene gönder. Ailen kabul etmezse de annenle plan yap senin içi senin verdiğini biriktirsin.

Benim ailem daha zor durumda. Okuyan iki çocuk var ve emekli maaşları bile yok. Banada sende ailene destek ol diyor ama ben çocuğuma hazırlık yapmaktan aileme yetişemiyorum ki, doğmamış çocuğumun rızkını da bölemiyorum. Ondan gizli birikim yaptığım bi hesabim var onunla da ailemin kredisini kapaticam

Daha önce çok konuştum senin paran senin benim param benim, ben senin parana el sürmüyorum sende benimkine karışma biseyini eksik etmiyorum gibi laflar söyledi. Hatta her ay su kadar para ver ya da çeyrek al koy dediğimde benim paramı tutmaya çalışıyorsuna getirdi lafı.
Öyle bi şey yok sizin paranız sizin paranız onun parası yine sizin paranız, görümcenizin değil.

Evin tüm giderleri bende, fatura hariç. 2 haftada bir yardımcı alıyordum maaşım azaldı diye ayda 1 e düştü. Ama bebeğin geri kalan eksiklerine el surmeyecegim
Evin tum giderleri sizde, gorumcenin giderleri de koca da oh ne ala. Eşine lohusa pijalamalari aldir. Ve maasindan bu ay eksi hesabını kapatacağını o nedenle bu ay evin mutfak vs masralarini üstlenmesini ışte. Yardımcı da 15 günde gelsin. Allah sana da kolaylıklar versin.

Okurken sinirlerim zıpladı. Allah yardımcınız olsun. İşten çıkmakla tehdit edin, siz elalemi beslemek için çalışmıyorsunuz. Araba gibi büyük bir şey alın. Her sene mobilyaları değiştirin, eve aylık yardımcı tutun madem para o kadar çokmuş siz yaşayın

Işten çıkmam canına minnet, borçlardan kalan parayı bana verecekmiş ama ev fatura ve çocuğun masrafları bana verdiği paranın içinde olacakmış. O konuda bile bu kadar bonkör olabiliyor bana.

X