Gerçekten çalışmak istiyor musunuz yoksa mecbur musunuz ?

İnsanoğlu çiğ süt emmiş derler. Şimdik eşiniz çok iyi olabilir ama yarının ne göstereceğini kimse bilemez. Benim çocuğum değil , onun ihtiyaçları beni bağlamaz bile diyebilir. Kimseye çok güvenmemeli o yüzden. Yaşınız da çok genç zaten şimdi en verimli zamanlar...

Cute aşağı yukarı aynı durumdayız. Hatta benim koşullarım biraz daha kötü. önceki evliliğimden bir çocuğum var 9 yaşında boğazından biyolojik babasının kuruşu geçmedi. ikinci evliliğimi yaptım. Allah razı olsun iyi bir insan. Çalışmasamda geçinir gideriz çok şükür. Akşam 6,30 eişten çıkıyorum eve git 19,30 - 20,00 arası. Yemeği bir gün önceden yapıyorum ertesi gün yemekten sonra bir sonraki günün yemeği bazen hafta sonu 2-3 çeşit öyle idare ediyoruz. çok çalışıyorum çok yoruluyorum ama işten çıkmayı sağlık sorunum olmadığı sürece düşünmem. ben 20 yıldır çalışıyorum 20 yıldır kendi babamdan çorap parası dahi almamışken babası dahi değilken eşimden oğluma en basit bir çorap parası isteyemem. Allah babanıza ömür versin bir yirmi yıl daha ömrü olursa sizin çocuk o arada 26-27 yaşına gelir o saatten sonra gelen miras çok da birşey ifade etmeyecek. Eğer bu günden gelir getirecek bir kaynağınız varsa ne ala ama yoksa çalışmanızı tavsiye ederimki lise mezunu olarak aldığınız maaş servis çok güzel.

Çoooook zengin olsam çalışmam. 4 trilyon biriktirip faizi ile ölene kadar yaşamayı planlıyorum. Bunun dışında güvenemiyorum hayata, bankada olan hazır para erir gider, ya hasta olsam çalışmıyorken ne yaparım diyorum. Gerçi eşin var senin.
Sen en iyisi bir 5 yıl sonrasını hayal et ne istiyorsun? Ne yapıyor görüyorsun kendini 5 sene sonra? Cevap bu olabilir.

Ben çalışmıyorum,maddi olarak ihtiyacımız yok çok şükür. Ama doğrusu çalışmayı da sevmiyorum. Fıtratımda yok :)

Maaşın iyiymiş. Bu işi bırakmak saçma gibi görünebilir. Ama..
İhtiyacınız yok gibi görünüyor, eşinin geliri, diğer ek gelirler, maddi durum iyi belliki.

Şu durumda şunu sor kendine.
Yaşamak için mi çalışıyorum?
Çalışmak için mi yaşıyorum?

Ben yaşamak için çalışılması gerektiğinden yanayım.. Herkes iyi şartlarda yaşamak, yaşatmak ister. Yapabileceğimizi yaptıktan sonra geçinmeyi bilmeliyiz. Ben yapamıyorum, imkanıma da razıyım. Manen ihtiyaç duymuyorum evde mutluyum.
Maddi olarak gelirimiz yetersiz olsaydı çalışırdım, mecburiyet ayrı...

Genciz evet iyi yaşamak istiyoruz ama çalışacam, daha güzel yere tatile gidecem, daha iyi giyinecem diye paralanmanın da anlamı yok bana göre.
Biz de her sene tatile gidiyoruz mesela. Tek maaşla geçinen 4kişilik bir aile olarak.
Bu biraz tatmin olmakla alakalı.

Konu sahibesi, sen o işten çık ben gireyim diyesim geldi...

Şaka bir yana, yaşadıklarınız kolay değil.
2 aylık bebek ile kala kalmışsınız ve desteksiz kalmışsınız.
Hayat sizin için güzel bir kapı açmış düzgün bir eş ile, Allah daim etsin.

Ben de size kısaca anlatayım.
İlk oğluma hamile olduğumu öğrenmeden önce iş yerim kapanmıştı.
Sonra hamile olduğumu öğrenince iş arayışına girmedim.
Hamilelik + doğum derken zaman geçti.
Oğlum 1 yaşına girince tekrar işe başlama gereği duydum.
Bu süreç bir hayli sancılı geçti.
Doğum masrafları + doktor masrafları + bebeğin ihtiyaçları derken tek maaş tabii ki yetmez hale geldi.
Ayrıca kirada oturuyoruz.

İlk bir işe girdim olmadı benim istediğim tarzda birşey değildi.
İş güzeldi maaş iyi değildi ve kendimi kötü hissediyordum, verdiğim emeğin karşılığını alamıyordum.
Nitekim çok güzel bir fırsat çıktı önüme gözümü kırpmadan kabul ettim.
Yaklaşık 1 senedir de aynı yerdeyim, memnunum iş hayatımdan.

Çocuğum küçük 2,5 yaşında ve annem ilgileniyor.
Tabii bu işe girdikten 6 ay sonra da hamile olduğumu öğrendim.
Tuz biber oldu desem yeridir, süpriz bir hamilelik çünkü.
Haftasonları çalışmıyorum bu rahatlığım var.
Taşındığım için iş yeri ev arası 15 dk mesafede araç ile.
Servisim kapıdan alıyor kapıya bırakıyor bulunmaz nimet!
8 - 17:00 arası çalışıyorum.
Eve varınca genelde ilk iş oğlum ile oynamak oluyor, onunla zaman geçirmeye açım çünkü.
Hamileliğin vermiş olduğu bir hantallık var üzerimde.

Çalışma hayatım ise 16 yaşımdan beri var.
Çalışmadığım dönem çok sıkıldım çok bunaldım.
Belli bir zaman sonra insan sıkılıyor, gündemden uzak kalıyor.
Hazır çocuğunuzda kendini kurtarmışken, tabiri caizse, işinizi bırakmayın bence.
Birikim yapmaya devam edin, çünkü yarın ne olacağımızın garantisi yok.
Eğer ki işinizden memnunsanız, ben işinizi bırakacak bir durum göremedim.

Cute bence sen öncelik bebekmi istiyorsun yoksa yazlıkmı ona karar ver bence.Bebek önceliğinse sadece ona odaklan hamile kaldığında işten çık

Yok bir süre daha bekleyebilir diyorsan İstanbula çok yakın haftasonlarıda gidebileceğiniz bir yazlık alın.Sen tatilsiz duramazsın yazında 3 ay orada kalırsınız.Miss gibi denizine gir bahçende otur çocuğunla ilgilen

Evlenmeden önce çalışıyodum.evlendikten sonra işi bıraktım.başka bi şehre geldim.çalıştığım yer özel sektördü ve şartları iyi değildi.evlendikten sonrada eşim istemedi çalışmamı.kpss ye girdim az bi puanla kaçırdım.şuan iki çocuğum var seneye tekrar hazırlanıp gircem sınava.maddi durumumuz çok iyi.dubleks evimiz var arabamız var.geçen sene arsa aldık.hiç bir sıkıntımız yok.eşim 4 sene sonra banka müdürü inşallah.en ufak bi şubede müdür maaşı 8-10 bin arası.ama ben yinede çalışmak istiyorum.seneye güzel bi şekilde hazırlanıp tekrar gircem sınava.çalışmak sadece para kazanmak değil aynı zamanda sosyalleşmek nefes almak bana göre.belki senin kadar bile maaş alamıycam ama yinede istiyorum çalışmayı.

ama o ileride bu imkanı sağlayamazsak fikri hep var

ama çizdiğin ilk resime göre hep sağlarsın

ailen zorluk çekmişl o nednele tyemkinli de hala her şeyi birikime atmamak lazım

yani annen daha ne birikimi yapıyor Ege için

çok şükür şu durumda varlık yeter de artar egeye

bizim elimizde bunlar da yok ama hiç ah yarın ne yaparız demiyoruz bu aşamada

çok şükür çalışıyoruz

bu arada okul yıllık 15000 işte

daha pahalıları da var tabii ama bu bize uydu

ki geçen sene kreşi de 11500 Tl idi

yani çok bir şey eklemek gerekmedi

20000 çok diyorsun da

ben yazmayayım sen alt alta yaz tatillerinin giderlerini topla yani parayı acaba gerekli mi kullanıyoruz yoksa daha makulü yerine hep daha fazlasını mı istiyoruz

8 aylik kizim var devlet memuruyum ama ise geri donmemeye karar verdim.
anneanne yok babaanne yok olsa da yetistirdikleri bireyler ben ve esim ortada. hayata karsi yorgun ve kuskucu bireyleriz ikimizde. mutlu olmanin sozluk anlamini biliyoruz ama mutlu oldugumuzda sasiriyoruz ardindan kotu bisey gelicekmis hissiyle yasiyoruz. kizim boyle olmasin ben bilmediklerimi onda ogrenmek istiyorum. esim cok cok iyi maas almiyor ama masraflari kisacagiz okadar. Allah saglik versin hepsi olur.

Hangi işte çalışıyorsunuz da 4 trilyonu bankada faiz olarak biriktireceksiniz yav :)

Isimi seviyorum şu anda calismiyorum ancak yakin zamanda ise baslayacagim.
Alanımi sevdiğim icin bana bos oturuyormusum, insanlara faydali olmuyormusum gibi hissediyorum.
Gecen yil, aileme yük olmamak adina çalıştım. Kendi meslegimi yapmadığım icin cok zorlandim. Ancak 8 ay dayanabildim.

Özel bir yer ile devlet arasindaki farki yasayarak gördüm.
Açıkçası 3300 tl maas cok iyi ancak bunaltilarinizi da anliyorum.
Esiniz ile iyice istisare edin derim ben.
Sizin yerinizde olsam bir süre daha çalışır ortama göre sekillendirirdim kararimi. Çünkü bir oglunuz var. Ote taraftan kendi ailenizden gelen bir mal ve is gücü de var.
Hele biraz daha sabredin.
Kaza dönemi cok yipratti bekleyerek daha sağlıklı bir karar alirsiniz diye düşünüyorum

En büyük nimetlerden biridir işim. Bence çalışmalısın. Çocuklarına daha iyi bir gelecek sunarsın. Hemde bir süre sonra evde sıkılırskn zaten

Tatyana ya pek ihtiyaç yok ya çocukla siz ilgilenirsiniz. Bi Fatma yeter bence haftalık temizlik için. Haftasonu eşinizle çocuğunuzla gezin tozun eğlenin. Tertemiz eve dönüp uyuyun.
Kız cimri mısın yoksa sen?

Doğum izni dönüşü işe zorla giden biri olarak seni öyle iyi anlıyorum ki... sizin durumunuz gayet iyiymiş canım, yerinde olsam hemen bugün bırakırdım işi, en azından evladım liseye falan başlayana kadar da çalışmayı düşünmezdim... iki evladım var biri liseye başladı bu sene ve artık baya bağımsızlaştı ama küçük olanı daha 9 aylık, evde olup onu doya doya büyütmeyi her anında yanında olmayı çok isterdim. Ben de sürekli kendimi sorgularken buluyorum; ne için çalışıyorum ki evladımın en çok bana ihtiyacı olduğu zamanlarda yanında bir başkası oluyor ben niye çalışıyorum diye içim içimi yiyor... senin gelecek için de ailenin desteği var.

Dediğim gb, şu an senin yerinde olup çalışmamayı bir seçenek olarak almayı çok isterdim

Tatyana ya pek ihtiyaç yok ya çocukla siz ilgilenirsiniz. Bi Fatma yeter bence haftalık temizlik için. Haftasonu eşinizle çocuğunuzla gezin tozun eğlenin. Tertemiz eve dönüp uyuyun.
Kız cimri mısın yoksa sen?
Ay nasıl guldum anlatamam
Hafta sonu temızlıge gelen bır yardımcım vardı ama o varkende durum buydu cunku gundelık ıslerı yapmaya bıle vakıt yok gıbı neden.
6 da eve gelınce hemen oglumun yemegını hazırlıyorum yedı kalktı 6.30
pesıne takılıyorum sohbet eıdyorum o sırada salata fılan yapıyorum 7 de esım gelıyor yemek yıyoruz kahve ıcıyoruz sofrayı cogunlukta ya masada ya tezgahta bırakıp derslerın basına gıdıyorum
oradan cıkmamda 9.3o
mutfagı topla saat 10.
banyo ol, camasır varsa topla, topladıysan katla. etrafta gıysı mıysı atık kokuşmus bısey varsa at 11 de uyumazsam sabah 6 da da kalkamıyorum :) O yuzden bana yatılı bırı lazım kaynanamı mı alsam

Aslında pahalı demek ıstemedım sadece esım calısırsa bu okulu tek basına karsılayamaz demeye getırmıstım.
Cunku bunlara bırde yemek mı servıs mı ne ek oluyor hatırladıgım kadarıyla.

öğrenim seviyenize göre çalışma koşullarınız ve maaşınız çok iyi, 6 yıllık memurum unıversıte mezunuyum bır ton sertıfıkam var aldıgım maaş 3000 değil....
aileden kalacak olan mal varlığınız varmış ama onlara çok güvenmeyin derim...
ayrıca başınızdan sorunlu bir evlilik geçmiş, bir evladınız var belki bir ikinciside olur Allah nasip ederse ve şimdi iyi anlaşıyor olsanız bile ilerde evliliğiniz de neler olur neler yaşanır garantisi yok o nedenle herşeyden önce evladınız için sizin de kazanmanız ve birikim yapmanız şart..
size gelecek olursak çalışma hayatı zor, kimi çalışmayı sevdiğinden, kimi borç harçtan kimi de zorunluluktan çalışıyor...
ama bir bayan olarak ilişkinizde ve günlük harcamalarınızda söz sahibi olmak istiyorsanız para kazanmanız şart, hem sosyal yanıda var bu işin..
ev ara sıra insana rahat gelir ama uzun vadede sıkılırsınız...
sorunuza gelirsek ben kendi adıma alışmyı sevdiğim için çalışıyorum ama borç harç zorunluluklarda var yok diyemem, mesela 6 aylık kızım var maaşıma ihtiyacım olmasa en az 1 yıl ara verirdim işe, ücretsiz izne ayrılırdım ama şu an çalışmak zorundayım...
yinede son karar sizin ..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…