Gerçekten çalışmak istiyor musunuz yoksa mecbur musunuz ?

Bence çalışmaya devam edin. Maaşınız gayet iyi ve sizin de bildiğiniz gibi çıkarsanız bu maaşı bir daha bulmak zor. Ayrıca şimdi şuradan kısarım, buradan kısarım deseniz de alıştığınız bir hayat standardı var. Bu çok aşağı çekilecek. Kaldı ki eski eşinizden para gelsin istemiyorsunuz. 2. çocuğu da istiyorsunuz. 2 çocuğu tek maaşla geçindirmek, iyi eğitim vermek,sosyal beceri kazandırmak çok zor. Hem evde oturma süreniz uzadıkça eminim sıkılacaksınız. Belli ki gezmeyi seviyorsunuz. Ama gezmek parayla olur. Çocuğunuz bir şey ister, bunu almak parayla olur...

Bence buna dogum iznin bittikten sonra karar vermelisin. Ama evin ekonomisi de otomatik olarak dusecek, esine binen yuk artacak ki erkekler ister istemez gecim derdine dusuyor. Ben olsam calisirdim. Su anda da hem mecburiyetten hem de istedigim icin calisiyorum. Ha Allah nasip ederse de cocugum olursa kendim buyutmek ondan sonra da yari zamanli ya da tam zamanli calismak istiyorum o baska :)

Bu çalışma-ma meselesine benim de aklım ermiyor.
Oflaya puflaya işe giderdim, yani oflaya puflaya olmasa da istekli olmadığım kesin.
Şimdi doğum iznindeyim olmuyor olmuyor.
Eşim yoğun çalıştığı için evde adam beklemekten bunaldım.
Her gün birbirinin aynısı falan filan.
Bi atalet yani bende, işlemeyen demir ışıldamıyor.

Konuşulmuştur belki ama bir şeyi merak ettim, burdan bakınca her şeye siz yetişiyorsunuz, eşiniz de yapıyor mu ev işi?

her zaman ole evde oturmak 1-2 ay oturmaya benzemio canım valla tadı kacıo aldanma bence

Aslında o kısım yanlıs anlasılmıs
bızım eve gelen temızlıkcı bır abla vardı kendısı rahatsızlanınca bızde yazın yarısını tatılde gecırınce temızlıkcı gelmedı bıze. Hatta bızım 4 hafta evı sılmeden yasamıslıgımız bıle oldu Sımdı ısten cıksam mı cıkmasam mı dıye dusundugum ıcın henuz bırıyle anlasmadım ama yıne her hafta bırı gelecek en azından cıkana kadar benı durduran sey ıse yenı donmus olmam raporluyken kendı ısımı kendım halledebıldım. Isın aksı temızlık yapmayıda sevıyorum

Esıme gelınce onunda ara sıra yardımları olur ama yapmak ıstemıyor o sebeble eve gelen kadının ucretını o verıyor , ben yapmam sende yapma ben oderım demıstı aksamları yardım edıyormu dersenız hayır yanı ben sofrayı bırakıyorum oda bırakıyor. Gercı onun gecerlı sebeblerı var o suanda ısıyle alaklı egıtım alıyor sureklı agır yuk fılan kaldırıyor adamda pacavraya dondu anlıcan.

Buarada ıse surunerek gıderdım, evdede olmuyor demısın ya , benım bır korkumda o.
Ya ıkı yerede aıt degılsem

Çalışırken of niye çalışıyorum ki, evde otursam keyif yapsam gezsem tozsam diyorum, ama arada bi evde kaldığımız uzun tatil dönemleri olduğunda sıkılıyorum, evde oturmak ne zormuş, böyle ömür mü geçer diyorum. Zor da olsa bir kadın için en güzeli çalışmak bence.

CuteMom bak değerini gör. Genelde bu tür konularda kavga çıkar. Konu sahibinin ne asalakligi,ne koca parası yıyicılığı,ne somuruculugu,ne tembelliği kalırdı

Evet, burada boyle bir durum var.
Tanidiklarina canim cicim, taninmayinca saydiginiz sifatlar :)
Genelde kendisi de taslayanlardan olurdu.
Benim gozume ilk defa calisma calismama konusunda calismayacagim diyen bir hanima yazdigi cok agir cumlelerle carpmisti ornegin.
Hatta orada cok keskin konusmamak gerek, yarinin ne getirecegini bilemeyiz, gibi seyler de soylemistim.
Demek ki icten ice aslinda o duruma imreniyormus gibi dusundum su anda.

Oncelikle gecmis olsun diyeyim size.
Ben isten cikarilana kadar devam ederdim, kendiniz cikarsaniz kendinizi suclama ihtimaliniz var.
Isten cikmali misiniz bilmiyorum ama imkaniniz varsa kesinlikle bir sure evi denemelisiniz, dinlenmelisiniz.
Kolay gelsin.

Bu yazılanları okuduktan sonra kendimi fena halde fakir hissettim ama yine de doğum izninden sonra çalışmayı düşünmüyorum. Hiç bir para, ev, dükkan vs bana bebeğimle geçiremediğim zamanları geri vermeyecek belki çocuk kreşe falan başladığında ihtiyaç duyarsam çalışırım.

İşte bunlar hep risk.
Çıkınca 'ya sıkılırsam'ın planlamasını yapmadan çıkma bence.
Ben hamileliğim süresince 'seneye ben yokum' geyiği yaptım, şimdi kararsızım.

Ama ben aktif bi insan değilim.
Tatil günlerim hep ölü gündü benim, işten gelip yemek yapardım ama tatil günü yapmazdım mesela.
Arkadaşlarla buluşma ayarlasak yine tatil günüyse ekme ihtimalim vardı hep :)
Çalıştıkça çalışıyorum, yattıkça yatıyorum yani.
Sen aktifsin saniyorum, sıkılmayabilirsin.
Bir de ikinci çocuk süreci girerse araya yerinde bir karar olur.

Yok ev temizliği için falan demedim, mutfak kalıyor, dinlenemeden yatıyorum dedin diye eşin yapmıyor mu dedim.
Mutfak toplamak veya çamaşır atmak tek başına iş değil ama hepsi birlikte insan oturamıyor bile tabii.
Sadece mutfağı toplasa o bile sana iyi gelir, onun da vaktini almaz pek.

Nereye ve kıme yazdıgıma gore durum degısır dıyorum .
Ama hatırlatırsan fena olmaz.

Şuanda mecbur devam edıcem daha 1 sene sonra bakıcaz bakalım duruma gore.
Buarada esım cocugun masraflarını karsılamayacagım demez , bundan emın olmak ıcın ona bunu sormustum hem. Sadece su olabılır mesela suraya gonderemem cunku karsılayamıyorum der ve cıddende karsılayamaz olur kılıf uydurmaz yanı.
Elbette ınsanlar degısır ama 5 sene ıcınde esımle epey seyler gecırdık basımızdan bıze olan tutumunu bılıyorum . Bunu yazan kısılere cevaben yazmıs olayım ama ayrılık vs tabı orasını Allah bılır

Yok yok yapmıyor , salonda uzanıyor oda. Ya da cocugu ıkna edebılmek ıcın okumaya hepımız bıseyler okumaya calısıyoruz tabı amac odevı hasarsızca yaptırabılmek. Derken bu mesajının uzerıne esım mesaj attı, bugun resmı tatılı onların, evı cok dagıttık demıs. Bende aksama eve gelmıyorum oyleyse dedım ve cıdden suanda ayaklarım eve gıtmez yanı sanırım pasaklılarda bılmıyorum

Buarada aktifmiyim bilmiyorum ama klasik standart bir hayatta bana neden yetmesın ki diyorum , insallah bır bebegımız daha olursa belkı daha net kararlarım olur o zaman.

Babanın yanında yarı zamanlı çalışıp hem eve daha çok vakit ayırıp hem de iyi kötü yine de bi ek gelir sağlayabilirsen şimdiki işinden ayrıl bence. Ama ben yazını baştan sona okudum ve yerinde olsam işimi bırakmazdım. Eğer pişman olursan ve tekrar iş arayışına girersen hiç kimse 3300 le başlatmaz.
Kaldı ki 3300 çok iyi para, her ay eve giren bu para olmamaya başlayınca çoğu şeyden fedakarlık etmek zorunda kalırsınız gibi geldi.

İhtiyaçlarınızı karşılaşasanız birikim yapamazsınız, birikime ayırsanız ihtiyaçlarınız kısıtlanacak. Asgari ücret falan olsa ya da daha altı olsa ''aman sanki neye yarıyor zaten'' der insan. Ama 3300 günümüzde hatrı sayılır ve çoğu kişinin hayalindeki maaş.

Eski eş konusunda da düşündüklerinde haklısın, oğlun ilerde maddi olarak o adamın kapısını çalmamalı. Hem emin ol bir süre sonra evde de sıkılmaya başlarsın. Yapacak bi şey bulamamaya başlarsın. Yani kısacası, ben olsam çalışmaya devam ederdim. En azından bi kaç sene daha ederdim, daha fazla birikim yapar ya da daha fazla yatırım yapardım.

Bende doğumdan önce böyle düşünüyodum, ama doğum izni bitince oğlum dört aylıkken dönmek istedim işe, çalışan birisi için evde oturmak 7/24 çocuk bakmak daha da zorlaşıyor. Tabi benim annem var bakacak, yoksa el mahkum oturup bakacaktım mecburen... Ama gerçekten çalışmak iyi geliyo, biraz uzaklaşmak, daha mutlu bi anne oluyosun, çocukla daha iyi anlaşıyosun o zaman, her fırsatı değerlendiriyosun, oyun oynuyosun boş vakitlerinde, ev işini bile oyuna çeviriyosun falan, değişik değişik işler, neyse anlatılmaz yaşanır tabi...

Çalışmayınca evde sıkılıp sürekli geziyorum, alışveriş yapıyorum, haftada 2 kuaföre gidiyorum, dışarda kahve içiyorum, her hafta 3-4 kitap alıyorum.
Çalışırken ayda 2 kuaföre gidiyorum (düğün nişan bir davet yoksa), ayda 1 kitap ancak okuyorum. Gezmeye dolaşmaya halim vaktim kalmadığı için zaten ancak izin günlerimde yani haftada 1.

Maaşım olmuyor o ayrı, bir de masraflarım 3-4 kat artıyor. Bunu da hesaba katın derim.

Benim annem yok canım kaybettik, kayınvalidem var ama ya onlara bırakıcaz her gün ya da kayınvalidem bende kalacak. Onlara her gün götürsek bile kayınvalidem kışın soba yakmaz yalıtım var der oturur (içli dışlı yalıtım var ve bulgaristan göçmenleri alışmışlar soğuğa buraların havası sıcak geliyo onlara), kayınbabam desen elinde sigara, ben de kaldığını varsayalım evim 1+1 gerisini söylemiyorum bile. Velhasıl kocamın aldığıyla idare ederim çocuğuma da kendim bakarım zaten benim aldığımı biriktiriyoruz biriktiği kadar birikir artık.

Bende çalışmayı seviyorum.
Evde oturmak ilk zamanlar çok güzel geliyor.Ama daha sonra sıkılıyorsun.7-8 ay evde kaldım ordan biliyorum.
Hele benim gibi 15 yıllık bir çalışma hayatından sonra....
izine ayrıldığım dönemde işyerimden nefret ediyordum ve asla dönmemeye kararlıydım.
Herkes yapamazsın evde demesine rağmen kararımı vermiştim.
Ama şimdi ne oldu yine çalışmaya başladım.

Başın sağ olsun canım
Kayınvalide de bakmasın zaten bu durumda, çocuk hasta masta olur mazallah!!!
Kocanın kazandığı yeterliyse zaten sıkıntı yok.

ben çalışmayı sevenlerdenim ama iş yerim sıkıcı...aaman her ne olursa olsun ekmek teknem seviyorum işimi de çalışmayıda

Başın sağ olsun canım
Kayınvalide de bakmasın zaten bu durumda, çocuk hasta masta olur mazallah!!!
Kocanın kazandığı yeterliyse zaten sıkıntı yok.
Babaanne çocuğa bakmıcak babaannenin işi çocuğu sevmek öteki türlü şımarık oluyo çocuklar ki kaynımdan falan biliyorum evlerden ırak o denli. Kocamın kazandığı öyle aham şaham değil ama idare ediyoruz tutumlu olunca artıyo bile. Umarım bebek olunca da öyle olur daha da olmazsa birikmiş paramdan yeri napıyım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…