evi müteahhite vermek, ters dubleks, lütfen yardım bayanlar...

Benim kayınvalidemlerin de binası bu şekilde yıkıldı. 40 yıllık binaydı, çoğunluk yıkılmasını istedi. Gelip örnek falan aldılar sonuç klarak müteahhitle anlaşarak yıkıldı. 3 sene falan sürdü aksiliklerden dolayı ama sonuçta bitti. Karşı çıkan bir kaç kişi oldu ama oy çokluğuna bakıldı,bazılarına sus payı verildi falan derken halloldu. Zaten 50 yıllık bina bir 10 yıl daha oturmak istemez herhalde kimse...

Bina şu an kaç katlı ve müteahhit kaç kat çıkacak acaba?

Apartmanda aylık 10 tl aidatı vermemek için kavga eden tipler bu insanlar. Buna hayatta yanaşmazlar. Ama risk raporu alınırsa sanırım mecbur kabul edecekler. Yorum için teşekkür ederim :)

Aidatla evin daha üste taşınması bir değil ki.

Bodrum yasağı çok farklı. 90 cm 1,5 m olayları var yani enbasit tabirle eski kapıcı daireleri camı kaldırımla sıfır olan ve küçük kısa camlar olmayacak.

2009dan beri var bu durum bozuldu ızatıldı 2017 ocağa kaldı .

Sizi stkileyen bi durum değil açıkçası bu.

Tanıdığımızada güvenmeyin teklif isteyin .

Daire sayısının çoğunluğu değil arsa payınız önemli arsa payondaki çoğunluğa göre kabul yada reddedilir.

Burdakiler gerçekten çok cins tipler... Her türlü çözüm sunuluyor ama kabul etmiyorlar, ılıman değiller o yüzden verdim o örneği.

Onu ben de okumuştum ama kanun dilinden tam anlamadığım için herhalde ben yanlış anladım demiştim. Tapuda bodrum kat yazması beni şaşırtıyor. Bir de bizim daireler arka tarafa bakıyor. Ön cephede hiçbir şekilde belli değil bizim daireler, adeta yokuz. Yani apartmanın giriş kapısı benim üstüm oluyor. Yeraltında gibiyiz.

Ama yine de başka birine sormakta fayda var sanırım, eşime anlatayım bu durumu...

O arsa payını da duydum ama tam anlayamadım açıkçası

Yok yaa valla istiyor bunlar. Bizim binamız sağlam diyorlar, satmayı düşünmüyoruz, değerlense ne yazar diyenler var. İnşallah bizimki de olur, aksilik olmadan olmuyor zaten...

Her dairenin arsa payı farklıdır örnek veriyorum sizin bodrum 10 enüst kat 20
yani oylarınız eşit değil. Bunu belediyeden kimin arsa payı nedir şeklinde öğrenebilirsiniz.

Etrafınızdaki binaları müteahit kaç kat çıkabilir diye sordum. Yanınızdaki bina 8 kat ise sizde 5 katsanız emsal gösterip 3 kat daha çıkabilir buda isteyenin ücret kariılığı daha üste çıkması demek olur.

01-01-2017 başlangıç bodrumlar için.

Ama şöyle düşünün diyelimki hiç bodruma izin verilmiyo ve binanında 5 katsa 6 kat olma şansı yok kat izni verilmiyo. Yıkılıp yapılmaya kalktığında neolacak? bodrumdakilete size yer yok güle güle mi denecek ? Bu daha fazla kat izni herkesin bi üst kata çıkması demek.

Konuştuğunuz kişi ters dubleks yapıcam demiş ağzınıza bal çalmış. Ters dubleksin alt katı bodrumda olmayacak mı? ozaman hani bodrum yasağı.

Anladım, çok teşekkür ederim. Etraftaki binaların hepsi bizimki gibi. Zaten müteahhitin bunu yapmaktaki amacı kendi katını kurtarmak... Devlet 5 kata izin veriyor. Herkes 1 kat üste çıksa, adamın kat gidecek. Adam neden yapsın o zaman? İş buna dönüyor. O zaman bizim para ödememiz gerekecek sanırım her halükarda...

Kimseden para toplanmaz bu sefer diğerlerine haksızlık olur.
herseye tek katlanan giriş kat oluyor bu durumda
Ben olsam mahkemeye kadar götürürdüm
Bu işten en karlı çıkan siz, tek zararlı çıkan da giriş kat..
Bence bırakın bu işin peşine diğerleri düşsün yoksa siz kötü görünürsünüz

Dayanıklılık testini büyük ihtimal geçemez.
Belediyeye haber verin, olası bir depremde yıkılma gerceklesecekse zaten yıkılır.

Dönüşüme girer. 50 yıl bayağı uzun bir süreç.
O binanın ölmüş ağlayani yoktur.

Ters dubleks ise güzel fikir. Yapacak müteahit zaten 1 kat fazla çıkmayacak mi? Bir katta 5 daire varsa fazladan 5 daire sahibi olacak. Madem yapan kişi tanıdık size yukarıdan bir daire versin.

Ayrıca apartmanı, biz yıkıp yenisini yapacağız şeklinde söylerseniz kabul etmeyenler olabilir. Bu arkadaş kira parasını karşılayacak mi?
Binanın yıkılacağı belediye tarafından belirlensin.

İzmir'de annemin yaşadığı yerdeki kentsel dönüşüme uğramış binaların çoğunun giriş katı ters dubleks ya da 1.5 dairedir. Memnun olmayan görmedim henüz. Çok çetrefilli bir süreç olacağa benziyor sizin için.

Bir de müteahhit ile olan anlaşmanızda geçici olarak oturacağınız konutların kira bedelini karşılama durumu var mı? Evi kentsel dönüşüme tabiî tutulan kimi tanıdıysam bu şekilde oldu çünkü süreç oldukça uzayabiliyor.

Bir de olmazsa şayet eski binaya tadilat işine girmenizi tavsiye etmem. Hem çok masraflı, hem de çok külfetli oluyor ve sonradan çok fazla sorun çıkıyor. Tadilat yapılan zemin çok sağlam olmadığı için uzun süre dayanıklı olmuyor. Sürekli küçük de olsa tamirat istiyor sonradan.
Kaynım da böyle bir hata yaptı. Tadilat yapılacak zemini ek taşıyıcı ile destekledikleri hâlde sonuç? Güzelim ev duvarından fayansına kadar çatladı. Daha da devam ediyor. Bir de ne kadar onarım olsa da sıfır ev gibi durmuyor.

Şayet olmazsa tadilatın altına gireceğiniz masrafı evi satıp birleştirin ve yeni bir eve çıkın. Çünkü muhakkak hesapladığınız tutarın iki misline kadar çıkıyor tadilat işi.

Başka bir çözüm olsa inanın ben herşeye kabulüm. Ben bodrum olmuş, giriş olmuş hiç peşinde değilim gerçekten. Yeter ki şu pasak binadan kurtulayım, evim yenilensin. Lağım kokusundan cam açamıyorum evimde, elektrik desen 2 makine aynı anda çalışsa patlıyor. Hiçbir alt yapı yenilenmesine yanaşmıyorlar...

Yan tarafım sığınak. Fareler cirit atıyor. Kişi başı 5 tl veren olmadı ilaçlama yapmaya. Kendimiz yaptırdık. Neden ben bodrumdayım, düşünmesi gereken benim, onları bağlamıyor hiçbirşey. Sığınak bodrum katta bizi ilgilendirmez deyip çekildiler 5 tl vermemek için... Peki ya benim hakkım?

Keşke çabalasalar ben onların getirdiği müteahhite de itiraz etmem. Kim yaptırırsa yaptırsın ben her türlü kabulüm. Yeter ki pislikten kurtulayım. Ama tık yok kimsede...

Hayır siz bodrumdasınız ve bodrum olmayacaksa kat izni yok sa bodrumu olan binalar için izin olacak

ocak ayını bekleyin ondan sonra anlaşma yapın şuan yapılan anlaşma sağlıklı olmaz.

İmkanı yok geçmesine, her yer dökülüyor... Üst kattan daire verse herhalde topa koyarlar burdakiler beni :) Vallahi ben geçtim üst katı... Yeter ki olsun, temiz ve yeni bir daire istiyorum, tek isteğim bu.

Evet müteahhit kiranın tamamını veriyor kim ne kadara ev tutarsa, taşınma masrafları, kiralık evlerin depozitosu falan herşey ona ait. 5 kuruş harcamayacak kimse...

Hiç bilemiyorum öyle bir kafam karışık ki aman Allahım... Gerçekten çok zor bir süreç. Ters dubleks benim için sorun değil, zaten bodrum kattayım. Tek derdim komşular oldu valla :)

Evet kiralar, depozitolar, taşınma masrafları yapacak kişiye ait. Sözleşmede de yer alacakmış...

Tadilat inan ki benim de hiç içimden gelmiyor. Ne kadar yapılırsa yapılsın sıfır gibi olmuyor. Evlenirken heryer sıva yapıldı, küçük odamın duvarı berbat halde şu an. İnsan sinir oluyor.

Ama eşimin işi gereği bu semtten ayrılamıyoruz. Bu semtte de sıfır evler 700den başlıyor. Burayı satıp üstünü tamamlamamız mümkün değil. Alsam yine en az 30 yıllık daire alabilirim. Yine aynı sorunlar yani...

Burası olmazsa artık bodrum katı olmayan bir binadan ev alayım, sonra orayı yıktırıp yaptırmaya çalışırım diyorum. Devreler yandı bende

Bence şu riskli raporu alıp evi yıktırmak bizim ülkemize göre değil. Çünkü ne yazık ki işi kendine yontanlar oluyor. Burda bile konu Sahibi giriştekilieri düşünmeden yıkım kararı aldırabilmek için bişeyler yapmayı düşünüyorsa bi işten çok para kazanacaklar neler yapmaz...

Ben giriştekileri düşünmeden yıkım kararı aldırabilmek için değil, çözüm önerileri sormak için konu açtım. Oyunlar yapayım, insanları kandırayım diye hiçbir zaman düşünmedim. Biraz üstteki yorumlarımı okursanız anlarsınız.

Ki bunun kat izni alabilerek de çözüme kavuşabileceğini öğrendim burada. Kanunlardan anlayabilecek konumum yok. Bu konuda kanun ne der, bilinçli kişiler yardımcı oldular ve ben de başka bir müteahhitle görüşme kararı aldım. Yorumlarımı okursanız anlarsınız...

Benim tek isteğim temiz bir binada oturmak, ben bodrumda da otururum. Bunu da yukarıda defalarca kez yazdım. Böyle bir hakka neden girmek isteyeyim, yeni kanunlar dolayısıyla böyle oluyormuş. Ben de bunu danıştım, hepsi bu...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…