evi müteahhite vermek, ters dubleks, lütfen yardım bayanlar...

Anneannem o şekilde bir eve sahip oldu,oda sanırım 50-55 yıllık binalardandır 1+1 ve bodrum kattı evi,camlar kaldırımla birdi neredeyse,sırf istanbulda çok merkezi ve nezih bir semt olmasından ötürü satmadı uzun uğraşlar sonucu müteahhit ile anlaşıldı ve anneannemin 1+1 evi oldu 2+1 ters dubleks oldu cokta memnun herhangi bir koku yok ısınma problemi yok yağışlı koca bir kış geçti herhangi bir su baskını olmadı
Onun için tek dezavantaj merdiven inip cıkmada sorun yaşıyor ama sorsan dünyanın en mutlu insanı o dur :)

Biz de sırf bu yüzden satmak istemiyoruz, semtimiz çok güzel ve rahat. Çok sevindim anneanneniz adına, inşallah bana da kısmet olur.

Zaten bodrumdayım benim hiçbir kaybım yok. İnanın ben de havalara uçarım yeni dairem olsa :) merdiveni ben de düşündüm ama o kadar da olsun diyorum :)

hayırlısı oldun de geç bu işler pek öyle planlara göre yürümüyor
siz yaptırmazsınız yarın kentsel dönüşüm gelir vs vs bence dert etmeyin çok

Tabi ki hiç umulmayan birşey çıkabiliyor. Kentsel dönüşüm gelene kadar kaç yıl geçer kimbilir... Evimi hiç sevemedim, 3 yıldır evliyim. Bir de yeni ev fikrine heves edince iyice batmaya başladı bu ev bana.

Ama olmasa da napalım, buna da şükür tabi ki...

O anlasma isini müteahhit yapıyor. Siz fikri verin yeter.

Masraf etmeyin, ben yazarken baska bir arkadas yazmış onun dedigi gibi rapor almak icin basvurun. Sonuc yikim cikarsa tamam iste.. herkes mecbur kalir..

İnşallah cnm inşallah... Bebeğimiz de olacak, çok istiyorum Allah inşallah nasip eder. Tabi ki her isteyene...

Aa sizinki neden olmuyor merak ettim.

Aynen biz de durum netleşince tadilata başlayacağız. Bu sefer de inanılmaz bir masraf bizi bekliyor olacak. 50 yıllık binaya para akıtmak da hiç içimden gelmiyor doğrusu. Herşeyi geçtim bina leş gibi, alt yapısı sıfır. Aynı anda 2 makine çalıştıramıyorum, elektrik patlıyor :KK43:

Bizim müteahhit yüzde yüz riskli raporu alınır diyor. Gerçekten çok eski bina bizimki. Evet devlet tapu bedelini verip yolluyormuş zorunlu hallerde istemeyenleri. Benim anlamadığım neden istemez bir insan böyle birşeyi? 5 kuruş ödemeden sıfır ev sahibi olmayı reddediyorlar. Herkes de ev sahibi yani...

Bizim mahallenin konumu dolayısıyla olmuyormuş sanırım o tarz. Keşke öyle olsa mahalle de yenilenir. Ama daha 20 kişiyle başedemedik, onu düşünemiyorum. Herkes bir alem...

Bizim coklu bina anlaşarak yapacak, bir binada her daire birilerine ait. Diger binalarin sahibi tek. Metrekareler ayni. Herkese daireye daire veriyor 2+1. Bir grup diyor ki kucuk veriyor, bir grup diyor ki onlarda 120 m2 bizimde; o arsaya 8 daireye 8 daire veriyor, bana aynı metrekareye niye 3 ya da 4.. Bir yasli teyze var olmeden vermem diyor..

Anlasmak zor, 9 binadan 3 sorunlu yani. Müteahhit beceriksiz... Daha bir suru sacma sey...

Yok siz olsanız kabul eder miydiniz gibi fikir sordum :)

Of ya :KK43:
apartman kac kısılık cogunluk saglanırsa 2 3 kisinin hayır demesi bisey ifade etmiyo bide apatamda kac daire var muhatıp kac daire alıcak kar varsa bu ise girer insanlar 1 daire alıcaksa kimse girmezki

Bizim coklu bina anlaşarak yapacak, bir binada her daire birilerine ait. Diger binalarin sahibi tek. Metrekareler ayni. Herkese daireye daire veriyor 2+1. Bir grup diyor ki kucuk veriyor, bir grup diyor ki onlarda 120 m2 bizimde; o arsaya 8 daireye 8 daire veriyor, bana aynı metrekareye niye 3 ya da 4.. Bir yasli teyze var olmeden vermem diyor..

Anlasmak zor, 9 binadan 3 sorunlu yani. Müteahhit beceriksiz... Daha bir suru sacma sey...

Anladım, evet insan sayısı arttıkça talepler de artıyor. Bizde de her kafadan bir ses çıktı. Binaya ait bahçeyi parselleyen bir komşu ben bahçemden vazgeçmem diyor mesela. Kendi bahçesi sanki... Apartmanın ortak yerlerinden evlerine katanlar var, onlar yanaşmıyor o kısımlar gidecek diye. Yaşlılar geçici taşınmayı kabul etmiyor, korkuyor. 50 yıllık bina sıfırlanacak diyoruz, yeni binada otopark olmazsa kabul etmem diyen bile var, sanki şimdi otopark var da. Saçma sapan tipler var yani...

Hayırlısı olsun hakkımızda...

Son düzenleme:
apartman kac kısılık cogunluk saglanırsa 2 3 kisinin hayır demesi bisey ifade etmiyo bide apatamda kac daire var muhatıp kac daire alıcak kar varsa bu ise girer insanlar 1 daire alıcaksa kimse girmezki

Çoğunluk sağlanıyor gibi. 5 kişi falan sorun 20 daireden. Müteahhit 1 kat alacak en üstte ve bizim semtte sıfır daireler 700-800den başlıyor. 4 veya 5 daire kalacak ona. Kazanacak yani. Zaten sorun bodrum ve giriş kat. Müteahhit ve üst katlar hallolmuş durumda.

Anladım, evet insan sayısı arttıkça talepler de artıyor. Bizde de her kafadan bir ses çıktı. Binaya ait bahçeyi parselleyen bir komşu ben bahçemden vazgeçmem diyor mesela. Kendi bahçesi sanki... Apartmanın ortak yerlerinden evlerine katanlar var, onlar yanaşmıyor o kısımlar gidecek diye. Yaşlılar geçici taşınmayı kabul etmiyor, korkuyor. 50 yıllık bina sıfırlanacak diyoruz, yeni binada otopark olmazsa kabul etmem diyen bile var, sanki şimdi otopark var da. Saçma sapan tipler var yani...

Hayırlısı olsun hakkımızda...

Amin :KK66:

Çoğunluk sağlanıyor gibi. 5 kişi falan sorun 20 daireden. Müteahhit 1 kat alacak en üstte ve bizim semtte sıfır daireler 700-800den başlıyor. 4 veya 5 daire kalacak ona. Kazanacak yani. Zaten sorun bodrum ve giriş kat. Müteahhit ve üst katlar hallolmuş durumda.
ben sadece muhahidin kazanmasını demedim zaten daire sahipleri icinde dedim zor o is o zaman 20 daire varsa cünkü benim ailemde vermeyi düsünüyo ama 2ser daire istiyoruz hatta annemin arsa payı daha fazla oldugu icin 2.5 daire hani o yüzden dedim 1 dairelik is icin kimse kurulu düzenini bozmaz pek

kabul etmeyeceklerdir... neredeyse ters dublekslerin yüzde 80 i su çekiyor ve rutubet yapıyor. ayrıca ters dubleksler cok ucuz cunku cok kullanıssız ben bu zamana kadar ters dubleks evi olup mutlu olan görmedim... reddetselerde hakları evlerınden olup saçmasapan bir yapıya girmeyi kim ister ki...

ben sadece muhahidin kazanmasını demedim zaten daire sahipleri icinde dedim zor o is o zaman 20 daire varsa cünkü benim ailemde vermeyi düsünüyo ama 2ser daire istiyoruz hatta annemin arsa payı daha fazla oldugu icin 2.5 daire hani o yüzden dedim 1 dairelik is icin kimse kurulu düzenini bozmaz pek

He pardon yanlış anlamışım ben. Bizimkilerde öyle bir talep olmadı.

Ama bina oldukça eski ve çoğu ev tadilat yüzü görmemiş hiç. Şu anki değeri 250 binse ev yapıldıktan sonra en az 500bin olacak. Hele ki sıfır durumda satsa en aşağı 700e satılabilir. Yani yine 2 ev kazanılmış gibi olacak, değer olarak. Kira değeri de ikiye katlanacak, bu da var. Zaten büyük ihtimalle riskli çıkacak yapı. Nereye kadar gidecek bu bina? 50 yıllık... Lağım kokusu bir yandan, apartmanın her yeri dökülüyor. Misafirimiz gelse utanıyoruz resmen...

Son düzenleme:
kabul etmeyeceklerdir... neredeyse ters dublekslerin yüzde 80 i su çekiyor ve rutubet yapıyor. ayrıca ters dubleksler cok ucuz cunku cok kullanıssız ben bu zamana kadar ters dubleks evi olup mutlu olan görmedim... reddetselerde hakları evlerınden olup saçmasapan bir yapıya girmeyi kim ister ki...

Tabi ki o da bir bakış açısı. Ama artık bodrum kat yasak, yeni yasaya göre. Devlet eliyle kentsel dönüşüm de gelse mecburen ters dubleks olacak, üstüne belki devlete para ödeyeceğiz... Şu an hiçbir masraf yapılmayacak.

Yeni yapılarda sorun olmuyor diye duyuyorum ters dubleks, bu biraz da şans işi biraz.

Eşim müteahhit,konunuzdan bahsettim. Arkadaşların da dediği gibi yapı denetim firmasına başvurup afet riski için rapor almanız gerekiyor. Daha sonra belediye belli sürede evi yıkmanızı istiyor. Burası da müteahhitin işi. Ne kadar zor olduğunu biliyorum eşime saç baş yolduracak kadar ters tipler oluyor. Genelde hepsi kabul ediyor çünkü 50 yıllık evlerine tadilat yaptırsalar daha zararlı çıkacaklar. Eşimin dediğine göre 20 dairelik bir apartmandan 15 daire onay veriyorsa ve belediye de yıkım kararını çıkardıysa işin kalanı tamamen müteahhitte. Ama müteahhitin yaptığını pek doğru bulmadı çünkü biz Ankaradayız ve burada herkes butik site peşinde ve 1 daire veriyorlarsa 1,5 daire parası istiyorlar. Sizin iş biraz zor görünüyor. Kolaylıklar dilerim umarım istediğiniz gibi olur yuvanız.

Bende giriş katta olsam kabul etmem
Durduk yere Bi odamı neden Bodrum'a indireyim?
İçini yaptırır gecerim :110:

Kızlar, bu konuda edindiğiniz tecrübe var mı, son 4 aydır evimizdeki tek konu bu oldu... Lütfen yardım edin...

50 yıllık bir binada yaşıyoruz. Evimiz bodrum kat ama penceremiz normal pencere gibi. Normal dairelerden tek farkı merdivenle iniliyor bizim kata.

Apartman dökülüyor, evimi hiç sevemedim. Evlenirken az çok yaptırdık içini ama yeni ev gibi olmuyor.

Eşimin de bir arkadaşı bu işi yapıyor, çocukluk arkadaşı diyebiliriz, sağlam yani. Biz de apartman toplantısı yaptık ve çoğunluk evi müteahhite vermeyi yani yıkıp yeniden yaptırmayı kabul etti.

Havalara uçtuk, hayaller hayaller... Ama gelin görün ki hevesimiz kursağımızda kaldı. 2017de bodrum kat yasağı geliyormuş ve onay verilmedi projeye... Ancak ters dubleks yapılabilirmiş.

Bu durumda biz bodrum kattakiler giriş kata çıkıyoruz. Ancak 2 odamız evin içinden merdivenle inilecek şekilde aşağıda kalacak. Giriş katta oturanların da 2 odası aynı bizim gibi olacak, aşağıya inecek yani. Kısaca, bizim kat ve giriş kattaki tüm daireler ters dubleks olacak.

Sizce bunu giriş kattakiler kabul eder mi? Hepsi birbirinden kıl tipler... 5 kişi falan itiraz etse bu iş yatar mı? 20 daire apartman.

Bir de bugün bir komşu mutfağını yaptırmaya girişmiş. Bu da yeni binadan umudunu kestiğini gösteriyor. Sinirim bozuldu...

Lütfen yardım, çok heveslendim :KK43:

Müteahhit sizin tanıdık olmasın mümkünse. Hem olay sizin avantajınıza gözüküyor hem de adam sizin tanıdık olunca kabullenmezler. Objektif birilerini bulun. Hatta birkaç kişiyle görüşün durumu sizin tanıdığa bağımlı kalmayın. Ondan sonra karar verilir

Eşim müteahhit,konunuzdan bahsettim. Arkadaşların da dediği gibi yapı denetim firmasına başvurup afet riski için rapor almanız gerekiyor. Daha sonra belediye belli sürede evi yıkmanızı istiyor. Burası da müteahhitin işi. Ne kadar zor olduğunu biliyorum eşime saç baş yolduracak kadar ters tipler oluyor. Genelde hepsi kabul ediyor çünkü 50 yıllık evlerine tadilat yaptırsalar daha zararlı çıkacaklar. Eşimin dediğine göre 20 dairelik bir apartmandan 15 daire onay veriyorsa ve belediye de yıkım kararını çıkardıysa işin kalanı tamamen müteahhitte. Ama müteahhitin yaptığını pek doğru bulmadı çünkü biz Ankaradayız ve burada herkes butik site peşinde ve 1 daire veriyorlarsa 1,5 daire parası istiyorlar. Sizin iş biraz zor görünüyor. Kolaylıklar dilerim umarım istediğiniz gibi olur yuvanız.

Çok teşekkür ederim size de eşinize de... Burada da o tarz site olarak isteyenler oldu, müteahhitin dediğine göre burada o şekil izin verilmiyormuş, parsel olarak. Böyle birşey mümkün müdür peki? izin verilmemesi gibi?

Son düzenleme:
Bende giriş katta olsam kabul etmem
Durduk yere Bi odamı neden Bodrum'a indireyim?
İçini yaptırır gecerim :110:

İşte bina riskli olarak rapor çıkarsa mecbur yaptırmak zorunda kalıyorlarmış, buradan öğrendiğim kadarıyla. Ha müteahhit ha devlet, her ikisi de yapsa çoğunluğun kararı önemli...

Müteahhit sizin tanıdık olmasın mümkünse. Hem olay sizin avantajınıza gözüküyor hem de adam sizin tanıdık olunca kabullenmezler. Objektif birilerini bulun. Hatta birkaç kişiyle görüşün durumu sizin tanıdığa bağımlı kalmayın. Ondan sonra karar verilir

Birçok kişi getirdi daha önce apartmana baktırdı ama kârı az bulup, geri döndüler, kimse yanaşmadı. Zaten biz dedik isteyen herkes getirsin istediği kişiyi diye ama kimse oralı olmuyor. Apartman toplantısına bile tenezzül edip gelmediler. Oldukça başıboş bir apartman. Zaten en son 20 sene önce badana yaptırmışlar apartmana gerisini siz düşünün... Örümcek ağlarını bile kendim alıyorum kendi katımızın...

İşte bina riskli olarak rapor çıkarsa mecbur yaptırmak zorunda kalıyorlarmış, buradan öğrendiğim kadarıyla. Ha müteahhit ha devlet, her ikisi de yapsa çoğunluğun kararı önemli...
Peki siz giriş katta otursaydınız ne düşünürdünüz?
Bodrum katın işine geliyo, üst katların işine geliyo eeeee giriş kat?
Bodrum kat girişe göre daha ucuzken eşit duruma geleceksiniz.
Bence bu işe başka Bi çözüm bulunmalı. O insanlara da yazık

Peki siz giriş katta otursaydınız ne düşünürdünüz?
Bodrum katın işine geliyo, üst katların işine geliyo eeeee giriş kat?
Bodrum kat girişe göre daha ucuzken eşit duruma geleceksiniz.
Bence bu işe başka Bi çözüm bulunmalı. O insanlara da yazık

Bana kalsa bence de öyle. Haksızlık gibi oluyor. Ama bunu devlet cevaplamalı. Yeni çıkan kanuna göre artık bodrum kat yasak. Mecburen çözüm bu oluyor. He şöyle de olabilir. Tam emin değilim ama, herkes bir kat üste çıksa... Müteahhite veya belediyeye oldukça yüklü bir miktar para vermek gerekir. Buna da en azından bu apartmanda kimse yanaşmaz. Zaten bunu verecek güç yok kimsede...

O zaman yine haksızlık oluyor. Üst kattaki, giriş kat aşağıya inmesin diye niye para versin? Bu sefer onların hakkı yeniyor.

Hem cebimden para çıkmasın, hem evim ufalmasın, hem evim 2 kat değerlensin ve yenilensin diyorsak maalesef birşeylere katlanmak gerekiyor.

X