e haciz gelmiş ne yapacağım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öncelikle geçmiş olsun. Benzer bir kurumda icra memuruyum. E -hacizde tutulan paranızın hepsini alırlar. Ya karşılığını yatırırsınız ya da bankadan isterler yazıyla alırlar tutulan paranızı. Kalan borcunuz içinde peşinat ödeyip taksitlendirme yapabilirsiniz. Borcunuz ne kadar , tutulan paranız ne kadar?

Keyfi alıp ödememe konusunu devlete bağlayan o kadar çok kişi var ki…
Valla ben de devleti suçlayanlardanım. Yukarda dediğim gibi öğrenciye kredi işini zaten saçma buluyorum, verceksen başarılı öğrenciye sağlam burs ver sadece. ama madem kredi veriyorsun bir sınırlama getir. Bir kere özel ünide okuyanlara (tam burslu okuyanlar hariç) vermeyi bırakması lazım. 100 binden daha az sıralama yapana vermeyi bırakması lazım. Önüne gelene verirsen tahsilatı da çok zor olur tabiyki. Hayır sanki ülkemiz çok zengin, kaynaklarımız sınırsız gibi 500 bin sıralamayla işletme, iktisat okuyanlara, üstüne 30 tane dairesi olan müteahhit çocuklarına falan kredi veriyolar

Çok güzel yazmışsınız sizin gibi ince detay düşünülseydi bu halde olmazdık ki…
Hep üstten çözümler,sonra milleti ağlatıyorlar…

KK'da KYK borcunu ödemeyenleri sevmezler
Daha önce çok konu açıldı burada.
Hepsinde de yorum yapan üyeler haklıydı.
Evlenecek paranız varsa borç ödeyecek paranız da vardır.
Bazen evlendim çalışmıyorum yazılıyor.
Evlenmeseydin? Demek ki düğün yapacak paran varmış. Nikah yapsaydın, bir bilezik az taksaydın da borcunu ödeseydin.
Hala alışveriş yapamaz mıyım diyorsunuz? Yapabilseniz bile yapmamanız lazım.
Sizden aldığı ile başka bir öğrencinin bursu/kredisi ödeniyor.
Tamamen vicdan meselesi.
On bin liralık hisse fon alacağınıza borcunuzun o kadar kısmını ödemeliydiniz.

Çok güzel yazmışsınız sizin gibi ince detay düşünülseydi bu halde olmazdık ki…
Hep üstten çözümler,sonra milleti ağlatıyorlar…

Oğlum sözelde ilk 1400 gibi bir rakama girdiği halde devlet bize burs vermedi direk kredi verdi.

Almadı şartlarımızı sonuna kadar zorlayıp okuturuz dedik.

Öyle aman aman bir durumumuz da yok inanın .

Bu arada yurtta çıkmadı. Başarılı öğrenciyede inanın vermiyorlar öncelik.

Sonrasında başka bir yerden burs buldu ve takviyemizle okudu.

Şehir dışı olunca masraf daha çok oluyor.

Sonrasında okulu başarı ile bitirmesine rağmen (bölüm birincilikleri) yurt dışına gene başka bir ülkenin bursu ile gitti.

Lafın özü ders çalışmaktan başka hayatında doğru dürüst bir şey yapamayan çocuklarımıza bile bazen insiyatif tanınmıyor maalesef

Okutsan ayrı dert okutmasan ayrı dert, eğitimde çok eksik var maalesef… Rabbim şimdiler de yardımcımız olsun inşallah

mezun olduktan sonra sana 2 sene süre veriyor, o 2 sene için faiz işletiyor tabi ki
ama resmi ödeme başlangıcı mezuniyetin 2 sene sonrasıdır
o ödeme vadesi geldiğinde maaş var mı yok mu bakmaz devlet, ödemenizi bekler
ha hala iş bulamadım diyen vatandaşa faiz işletmek şartıyla öteleme yapıyor devlet

ben işe başlar başlamaz taksitlerimi her ay ödemiştim zamanında böyle rezillikler yaşamamak için
vatandaşın da kyk borcu konusunda kendini niye bu kadar uyanık sandığına asla anlam veremiyorum
devlet bu borcu silmez, unutmaz, günün birinde faiziyle almasını bilir
polise de çevirtir sizi, hesaplarınıza bloke de koyar, karşına çıkarır bir yerde illa ki
ben takır takır düzenli ödememe rağmen o borç bitene kadar kendim rahat hissetmedim ve son taksidi ödeyince kuş gibi hafifledim
allah korusun devlete olan borçlarınızı ihmal etmeyin sonra çok sıkıntı yaşarsınız

Okutsan ayrı dert okutmasan ayrı dert, eğitimde çok eksik var maalesef… Rabbim şimdiler de yardımcımız olsun inşallah

Amin. yolları bahtı açık olsun.

Tek şükrümüz orta okuldan beri istediği yapmadığı düşündüğü şeyin peşinden azimle koşması.

Sonrası olur olmaz bilemeyiz ama keşke demez /yiz.

Allah hepimizin gönlüne göre versin.

sağlıkla inşallah

benim ailesinin tarlası traktörleri vs olan köyden gelen oda arkadaşıma burs çıktı
babasının kendi üzerine dükkanı olan, ailesinin evi arabası olan oda arkadaşıma da burs çıktı
bu arkadaşların sıralamaları ve puanları benden daha düşüktü
felçli , çalışamayan, ihtiyaçlarını kendisi karşılayamayan babası engelli maaşı alan arkadaşıma, sana burs çıkarsa babana verilen engelli maaşı kesilir ona göre aksiyon al demişler
kız burs almadı mesela.
benim ana baba ayrı, annem sgk'lı değil, babam serbest meslek sgk'sız o da, bir küçük kardeşim vardı
kiracıydık, arabamız vs yoktu
ona rağmen bana kredi çıktı, burs çıkmadı
hiç öyle başarı ile alakası yok. maddi durumla da ilgisi yok
kura çekiyorlar, kime ne denk gelirse onu veriyorlar gibime geliyor valla .

Benim arkadaşımın ailesinin apartmanları, çok işlek bir caddede dükkanları, arsalar, paralar çok çok iyi durumdalardı. Ama tüm mal mülk dedenin üstüneymiş. Babası ve amcaları dükkanların birinde ücretli çalışıyor gibi görünüyorlardı. Kendileri de 4 kardeşti hepsine hem yurt hem burs çıktı. Gidip KYK'da da kaldılar, bursu da aldılar altlarında araba her hafta sonu evlerine gidip geldiler. Ama esas ihtiyacı olan, daha da başarılı olan bir sürü insan imkansızlıktan ya okuyamıyor ya çok zorlanıyor. Çok adaletsizlik dönüyor maalesef...

Benim bahsettiğim tam olarak bu aslında. İyi sıralama yapmış, ailesinin durumu iyi olmayan sizin çocuğunuz gibi öğrencilere güzel bir burs verilmeli. Ama sizin oğlunuza da müteahhit çocuğuna da kredi veriliyor. Ve tutarı da aynı. Burs çıksaydı da verdikleri rakam çok komik rakam bu arada. Yani yine öğrencilerin ailelerine iş düşüyor. Saçma sapan bir sistem işte

Valla bende çok merak ettim, nasılsa devlet sıkıştırmıyor diye mi relax takılıyor herkes. Kimse kusura bakmasın ama bariz hak yemek bu. Keşke devlet faizi ile kat kat alsa.

hanımlar, başkasının tasarrufunu -size göre etiken ya da ahlaken uygun olmasa da nasıl yönlendireceğine- karışamayız. ülkede neredeyse giydiğimiz donu g.tümüzden çekip alıyorken hiç tanımadığınız birisinin ödenmemiş kyk borcuna mı kafayı taktınız gerçekten? toplu bir lince dönmesin bu lütfen.

Hah işte o bizi ilgilendirmez, bu bizi ilgilendirmez diye diye bu haldeyiz.
Büyük şirketlerin milyon vergi cezaları affediliyorken öğrencinin kyksı mı battı size diyenleri mi haklı çıkaralım ?
Bana göre iki türlüsü de hak yemek.
birisi daha çok yemiş, birisi daha az yemiş ama sonunda yemiş.
Devletin malı deniz, yemeyen keriz misali.

eninde sonunda ayağına zaten dolanıp kalacak. eşimin kardeşi de asla ona bu borç ödetilmeyecek zannetti ve hatta "zaten af çıkacak yea" diye gevşek davrandı. ödedi. fakirin yanına kalmaz. fakirden alınıp nereye verileceği bellidir. yanına kalmaz.
ama yine de kişilerin hangi ihtiyaçlarını önceliklendirerek burada borcunu ödemediğini biz sorgulayamayız. faiziyle ödeyince borçlarını sıralamayı öğrenirler nasılsa.

O zaman vergisini, borcunu zamanında ödeyen kişiler olarak salakligimiza doymayalim ya da durun ya bizde ödemeyelim, belki af cikar yeeeeahh

+1
O zaman herkes gücü nispetinde dolandırsın devleti, olur mu öyle şey? Ben kredi almadım ama eşim almıştı okurken, okul bitince başta taksitle ödemeye başladı sonra tamamını kapattık. Konu sahibi özelinde söylemiyorum ama bi zahmet ödeyecek herkes. Bu arada ödeyip haczi kaldırtabiliyorsunuz kolayca

Ah ah böyle şeyler duydukça daha da sinirleniyorum.

Bana da İstanbul'da mühendislik okumama, babamın sadece emekli maaşı olmasına rağmen burs çıkmadı, Kars'ta ilahiyat okuyan akrabaya çıktı. Babasının arabası, dükkanı da vardı halbuki. Babama sordum nasıl çıkar, kendi üstüne yapmamıştır demişti. Çıkan krediyi de almadım. Alsam hemen öderdim sanırım. Borç yüzünden niye uykularımdan olayım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…