e haciz gelmiş ne yapacağım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hangi mesajım "astığım astık, kestiğim kestik" idi? Gösterebilir misiniz?

Mesajlarınıza girip bakacak değilim tek tek.
O konuya yapilan yorumları normal görüp buradakileri yargılamak olarak görüyorsanız bir sey bulmaya gerek yok zaten.

Keşke baksaydınız ve örnek verebilseydiniz çünkü belli ki "delinin biri kuyuya bir taş atmış" hikayesi yaşanıyor.
Ben de buraya " Tahin Helva , geçmiş günde zorbaca yorumlar yaptı " yazabilirim ve kontrol etmeden size varsayımlar üzerinden hitap edilmesi hoş olmazdı. En azından ben kendime saygımdan kulaktan dolma şekilde topa girmezdim. :)
İyi geceler

Kulaktan dolma falan değil, o konuya yorumlar yaptım ve yapılan yorumları okudum. Böyle yaparak konulara işinize geldiği gibi yorum yaptığınız gerçeğini değiştiremezsiniz üzgünüm.
İyi geceler.

Öğrenciye burs çıkar derslerinde başarısız olur 4 dersten kalır o burs kesilir.
Öğrenci maddi durumunu doğru girmez o kredi verilmesi gereken kişiye burs verilir. Çok fazla öğrenci var bunun önünü almak için herkese de burs - kredi verilmesin demek saçmalıktan öteye gidemez. Onun yerine zaten gereksiz olan bölüm&üniversiteler kapatılabilir bu daha makul bir istek olur.
Kaç arkadaşım sadece o KYK bursu-kredisiyle geçindi ayrıca yurt mevzusuna gelince İstanbul tarzı şehirlerde yurt çıkması gerçekten çok zor ama bazı şehirler yurt bakımından şanslı. Malum zamandan kalma çok fazla boş binası olabiliyor bazı şehirlerin, öğrenci nüfusu da çok fazla olmadığı zaman isteyene çok rahat yurt çıkabiliyor.

Ayrıca alınan kyk kredilerine geri ödemelerinde geciktrime yapılırsa faiz işliyor. 7 8 yıl önce alınan krediler bugün ödeniyorsa dolar bazında bakınca alınanın çok altında ödeme yapılıyor ama bu halkın suçu değil, ekonomide bu tür dalgalanma olmasaydı yine aldıklarının üstünde bir miktar ödeyecekti öğrenciler.

Verilen para çok değil zaten, öğrencinin eline 2 kuruş para geçiyor ona da karşı çıkılması bana inanılmaz garip geliyor. Tüm ayını o bursla geçinen var, yemesi barınması dolmuş parası içinde.

Ayrıca çok başarılı insanlar çeşitli vakıflardan burs alabiliyor tabi vakıf tıplantılarına katılıp biraz da kovalamak gerek bu durumları yani öğrenciy kalmış bir durum. Benim bir arkadaşım çok iyi sıralama yapmıştı 3 ayrı yerden burs alıyordu.

Yani buraya gelip ödenmeyen KYK Kredi için tüm öğrencileri asmaya gerek yok zaten her şey yeterince pahalı öğrenciler 2 kuruşun hesabını yapıyor bırakın 1 kuruşun hesabını yapmasın. Her şeye bu kadar karşı, sert olunmaya gerek yok. Bu arada "vergilerimiz" diye cümleye başlayanlar yeoimiz vergi ödüyoruz, vergiyle maaş alanlarda ödüyor, vergim vergim diye ortada dolanmaya gerek yok bunun sonu yok çünkü asıl belirli işlemler adı altında alınan vergiler ihtiyac halinde ortaya çıkmayınca bu vergiler nereye gitti diye sorgulamak gerekli. Ayrıca benim de vergimin dahil olduğu bazı alanlardan aşırı rahatsızlık duyuyorum ama yapacak bir şey yok, söylesem taşlanırım

Son düzenleme:
Eşinizden gizli mi ödeme yapmaya çalışacaksınız? Taksitlendirmeyi de o yüzden mi istemiyorsunuz? Onun haricinde bir yolu yoktur muhtemelen.
hayır gizli bi durum yok benim dediğim şekilde daha rahat olur diye düşünmüştüm
Vergi dairesi yapılandırma yapıyor hatta kyk borçları silindiği zaman benim faiz de silinmişti. Yine ödememiştim hacizle seve seve aldılar.
aynısını yaşadım valla, benim de faizleri silmişti hatta kendimi çok akıllı ilan etmiştim ödeseydim ben ödedikten sonra faizleri silselerdi üzülürdüm falan demiştim. sonra yine ödemedim, bugün seve seve ödettiler :))
Neden ödemediniz?
şu da olsun da öderiz, bunu da yapalım da öderiz derken derken ötelerken unutuldu gitti bugün ne güzel hatırlattılar ama.
Haciz gelmeden kendiniz odeseydiniz yapilandirma yapacaklardı ama şuan sadece taksitlere bolecekler.hesabinizdaki para ne kadardı KYK borcunuz kadar mi
yapılandırma ile taksitin farkı nedir bilmediğimden soruyorum, bi kısmını peşin ödedik kalanı taksitlere böldüler bugün
daha hala alışveriş diyorsunuz :) şaka gibi
kızz napayım üzerimde hiç nakit yoktu elimdeki kart bloke olmuş ekmek vs alıcam çocuklara yemek yapıcam napayım o da önemliydi o an

25 bin civarıydı tutulan para 5 bin falan ama bugün hallettim taksitlendirdim :)
kız alışveriş dediğim mutfak alışverişiydi çocuklara yemek yapacaktım o da önemli öyle deme :) on bin lirayla bişey almadım ya ismini bile şuan hatırlayamadığım bi halka arzdan çok düşük parayla almıştım on bini bir anda versem bana inme iner

bence çoğu kişi nasıl olsa af çıkar diye düşünüp ödemiyor. kötü haber; af gelmiyor, en fazla faize af çıkıyor, enflasyon ortada artık onu da yapmazlar sanki.

üniversitede vergi borcu nasıl ödenir diye bi ders görmedim daha önce de hiç ödemedim, hoş gerçi üniversiteyi de son senemde depresyon yüzünden bıraktım o daha ayrı bi hata hiç hatırlatmayın... vergi dairesinin sitesinde borçlara baktığımda ay ay yanında kutucuklar vardı seçtikten sonra ödeme yap yazısı gördüm o yüzden dilediğimiz şekilde ödeyebiliyor muyuz diye sordum. 10 yıldır her dakika bunu düşünmedim ama tabiki aklıma geldiği zamanlar oldu bugün öderiz yarın öderiz şunu da yapalım öderiz diye öteledim hep. sürekli borçlar silinecek muhabbetleri dönüyordu bekleyelim derken derken unuttum gitti yani son zamanlarda hiç aklıma gelmiyordu. eğer böyle haciz durumları vs olmasaydı büyük ihtimalle küçük oğlum da okula başlayacak yaşa geldiğinde çalışmaya başladığımda gider kendi kendime taksitlendirir öderdim

pardon alışveriş diyince sanırım elimde zara poşetleriyle havalı havalı yürüdüğümü falan hayal ettiniz :)) ekmek ve yemek malzemesi alacaktım çocuklarıma yemek yapacaktım ve nakitim yoktu kartım bloke olmuştu o an tabiki kartı kullanabilmek isterdim tabiki düşünüp soracağım ne var bunda bu kadar :) ayrıca elim ayağım tutuyor evet kimsemizin olmadığı bi şehirde iki küçük çocuğa bakıyorum o ellerle :)

ben de bugün ödedim yarın birgün çıkıpta bilmem ne tarihinden önceki olan borçları siliyoruz derlerse düşer bayılırım :)

üyenin mesaj geçmişine bakmadım. alışveriş yaptığını mı beyan etmiş?
nakitim yoktu çocuklara yemek yapacaktım malzeme ve ekmek alacaktım kart da blokeli olunca tabiki o an onu da düşüneceğim alışveriş diyince beni elimde zara poşetleriyle havalı havalı yürürken hayal ediyolar sanırım.
eğer haciz koyup beni sıkıştırmasalardı büyük ihtimalle bi kaç sene sonra kendim işe girdiğimde kendi kendime gider vergi dairesine taksitlendirirdim ha o güne kadar da faiz işlerdi o ayrı. sürekli silinecek muhabbetleri falan olunca türlü bahanelerle hep öteledik sonra da unuttum gitti valla kendi paramı kazandığımda akıl ederdim büyük ihtimal ben.
ama şuan mecbur ödettiler. ay yok alışveriş demişim yok yatırım yapmışım 300 500 tl lik aldığım şeyle onu ödemek bir mi sanki. başlarda ne kadar pozitif cevap veriyodum ama sayfaları okudukça modumu düşürdüler kız dilan polat ilan edecekler beni nerdeyse

siyasete bağlamak yasak olduğu çok bişey demek istemedim ama elin malum ülkesinden insanlar getirtilip bedava okutuluyorken yedirip içirip besleniyorken, hatta sonra o elin malum ülke insanları gelip okulda benim öğretmenimi vurup öldürüyorken, okul tuvaletinde türk çocuklarını dövüp videolara çekiyorken, bunu görüp tepki gösteren veliyi ve öğretmenleri ellerinde satırlarla tehdit ediyorlarken, ve bütün bunlara rağmen hala bunlar bedavadan dükkan işletip bedavadan okullarımızda okumaya devam edebiliyorken, benim 10 sene geciktirdiğim ve geciktirdiğim her bir gün için tek tek faizini de er geç ödeyeceğim borç yüzünden edildiğim linç inanın beni zerre suçlu hissettirmiyor, sanki ömrümüzün sonuna kadar ödemeyeceğiz demişiz gibi.

borç yüzünden edildiğim linç inanın beni zerre suçlu hissettirmiyor, sanki ömrümüzün sonuna kadar ödemeyeceğiz demişiz gibi.
Silinecek diye beklediğine göre evet ömrünün sonuna kadar ödemeyecekmişsin. borç borçtur miktarı olmaz. Dilan’ın ahlakı onu ilgilendirir, herkesinki de kendini. Baştan alırken ödemeyi taahhüt ettin mi, bunu bilerek yıllarca alıp harcadın mı… konu bundan ibaret.

Bunlar oluyor diye hiçbirimiz borcumuzu faturamızı vergimizi ödemeyelim tebrikler siyasete bağlamak yasak evet, o konuları oy verirken değerlendirelim vatandaşlık bilincimize uygun hareket ederken değil

Son düzenleme:
Siz vatandaş olarak yargı mercii değilsiniz.

Bence vatandaş olarak hesap sorulmalı. Hastaneye gidip canhıraş çalışan doktora “benim vergimle maaş alıyorsun” denilebiliyorsa devlete borcunu ödemeyenlere de “benim vergimle okudun” denmeli. Ki bence ilk önerme kesinlikle yanlış.

Milyonluk yandaş şirketlerin kredilerinin siliniyor aman ne olacak ben de ödemeyim de doğru bir tutum da değil bence çünkü herkes kendi doğrusundan kendi yanlışından kendi kul hakkından meshul.

Ben de mezun olunca ilk 3-5 yıl içinde borçlarımı bitirdim. Bir tek taksit unutmuşum. 7-8 yıl sonra bir mahkemem oldu. Mahkeme dosya parasını bana tekrar gönderecekti. Kredi borcumu tahsil etmiş ordan. O şekilde haberim oldu tek taksidim kaldığından. Hemen kalan tutarı yatırıp kapattım borcu. Borçsuz olmak büyük rahatlık. Tavsiye ederim.

Zaten borcu ödemeden gözüne uyku girmeyen kaç kişi kaldık ki şu ülkede

Yorumunuzu çerçeveletip asarım. Herkesin ahlakı ayrıdır. Bizim öyle bi anlayışımız var gerçekten. Bir ahlaksızlık yaygınsa normal gibi oluyor. Hasta olmadan rapor almak mesela. Herkes alıyor zaten ben neden almayım gibi. Onun yaptığı usulsüzlük seni senin yaptığın seni ilgilendirir. O milyon kaçırır devletten sen bi pet şişe su kaçırırsın. Çok acayip milletiz

Bunlar oluyor diye hiçbirimiz borcumuzu faturamızı vergimizi ödemeyelim tebrikler siyasete bağlamak yasak evet, o konuları oy verirken değerlendirelim vatandaşlık bilincimize uygun hareket ederken değil
Bunlar oluyor diye vergimi faturamı odemeyecegim diye bisey yazmamisim eger dikkatli okursaniz. Öteledik erteledik diye utanmasalar vatan haini ilan edecekler. Her konuda insanlari linc etmeyi nasil basariyorsunuz ya hayretle izliyorum gercekten.

silinir diye bekledim yazdın açık açık. Öteleme erteleme değil bu hemen mağdur oynamaya çalışma

O milyon kaçırır devletten sen bi pet şişe su kaçırırsın. Çok acayip milletiz
Senin devletten kaçırabileceğin bir pet şişe ve buna tenezzül ediyorsun. O zaman trilyonlar kaçıracak pozisyonda olanlara kızma bir zahmet. Sen yaparken o neden yapmasın, miktara göre mi belirleniyor bu yanlışların niteliği?

Omrumun sonuna kadar odemeyecegimden nasil da eminsiniz ama. Nasil da eminsiniz insanlarin beyninin kalbinin icinden neler geçtiğine. Siz öyle diyorsanız kesin öyledir. Evet silinecek vs tarzda muhabbetler olunca erteledik öteledik sonra da unuttum ha ben ne zaman hatirlardim bu borcu, uc bes sene sonra ise girdigimde hatirlar pesine duserdim devlet sıkıştırmasa kendi parami kazanana kadar bekletirdim. Bekletirsem de faizini de odetirlerdi zaten tipki bugunki yaptiklari gibi. Ben borcumu beklettim erteledim diye ahlaksiz olmadim ama insanlari bu sekilde itham etmek bana gore ahlaksizlik.

Demagoji yapma. Silinir diye bekledim, şimdi ödedim silinirse düşer bayılırım yazmadın mı daha on dakika önce.

silinir diye bekledim yazdın açık açık. Öteleme erteleme değil bu hemen mağdur oynamaya çalışma
Aynen oyle silinecek bekleyin diye muhabbetler ciktigi senelerde o yüzden odemedik evet. Devlet silecegim hadi benden olsun dese ne diye beklemeden odeyeyim iyi misiniz? Turlu bahanelerle erteledikce de unuttum gitti zamanla. Ve kendi parami kazanana kadar da hatirlamazdim buyuk ihtimal. Mağdur degilim ki magduru oynayayim ne kadar garipsiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…