talihsizlikler neden hep üst üste gelir?

Aynı durumdayız.Bende yaşadım benzer durumları..Son paramda bitince abi evine sığındım karın tokluğuna yeğen bakıp ev işi yapıyorum.İş bulmakta çok zor şu dönemde..O verilen harçlıklarlada geçinmek şu şartlarda o kadar zor ki..Bizimkiler çık gez diye gezme parası veriyorlar,civardaki parklarda gezinip geliyorum o parayıda biriktiriyorum,çünkü biliyorum ki o gezme parasıyla burdan gidince hiç olmazsa 3 günlük mutfak alışverişimi yaparım..Ama ne olursa olsun umudunuzu kaybetmeyin,okul bitecek işinize gireceksiniz o zaman para sorunu bu kadar olmayacak,buna inanın..Allah yardımcımız olsun..

Bazı dönemler insanın basına böyle talihsiz şeyler gelebiliyor , ama pes etmeden herseyin üstesinden geleceğinize inanmanız lazım aksi halde psikolojiniz alaşağı olur. Bide takıldığım bir konu var , ekonomik zorluklardan bahsetmiyorsunuz ve eski montunuzu sattığınızı söylüyorsunuz . Mont 250 lira yapıyorsa bence cokta eski sayılmaz , bence bu gibi şeyleri daha idareli kuşlanmalısınız. Ayrıca benim telefonumun camıda kırılmıştı üstelin yeni sayılırdı ama yaptırmadım hala kullanıyorum 🥴

Aynı durumdayız.Bende yaşadım benzer durumları..Son paramda bitince abi evine sığındım karın tokluğuna yeğen bakıp ev işi yapıyorum.İş bulmakta çok zor şu dönemde..O verilen harçlıklarlada geçinmek şu şartlarda o kadar zor ki..Bizimkiler çık gez diye gezme parası veriyorlar,civardaki parklarda gezinip geliyorum o parayıda biriktiriyorum,çünkü biliyorum ki o gezme parasıyla burdan gidince hiç olmazsa 3 günlük mutfak alışverişimi yaparım..Ama ne olursa olsun umudunuzu kaybetmeyin,okul bitecek işinize gireceksiniz o zaman para sorunu bu kadar olmayacak,buna inanın..Allah yardımcımız olsun..

Yalnız olmadığıma sevindim benim hayatım hep zordu anadan babadan uzak öyle harclıklarla işte idare ediyorum olurda iş bulursam çalışmamazlık etmeyeceğim artık napayım korona olursamda olurum benim gibi riskli grupta olupta çalışanda çok. bende hep öyle şurdan kısayım buradan kısayım diye diye mutfak alışverişine harcıyorum montsuz geçiricem kışı bu gidişle hakkımızda hayırlısı

Yalnız olmadığıma sevindim benim hayatım hep zordu anadan babadan uzak öyle harclıklarla işte idare ediyorum olurda iş bulursam çalışmamazlık etmeyeceğim artık napayım korona olursamda olurum benim gibi riskli grupta olupta çalışanda çok. bende hep öyle şurdan kısayım buradan kısayım diye diye mutfak alışverişine harcıyorum montsuz geçiricem kışı bu gidişle hakkımızda hayırlısı
Ben anne babamla görüşmüyorum bile..Yani onlardan ne maddi ne manevi hiçbir desteğim yok.Sadece onlara ait başka bir evde oturduğum için kira derdim yok.O da şimdilik...Onun dışında mont için ikinci el uygulamalara baktınız mı?D...p mesela orada çok uyguna bulabilirsiniz.Hiç olmazsa bu kışı atlatacak kadar bir şey bulsanız bile yeter.

Bu size özel bir dert değil ki. Hayat çok pahalı ve gerçekten aile harçlıklarıyla geçinmek zor. Ben ailemin yanında kalıyorum üniversiteye hazırlanıyorum bu sene. Geçen ay ayakkabı aldım bu ay mont falan aldım. Her ay ufak tefek bir şeyler almama izin veriyor ailem ama aniden bir şey çıkınca para aldığın insanlara yük oluyor gibi hissediyorsun. Benim de bilgisayarım bozuldu düzgün bir bilgisayar almak için bile yüksek bir miktarı gözden çıkardık. Şimdi de telefonum sorunlu ama ödüm kopuyor bozulur diye çünkü hem evin en vasıfsız elemanıyım hem de en çok parayı bana harcıyorlar :KK70: Bu şartlarda sanmıyorum ki çok zengin aile çocukları dışında rahatça geçinibilen öğrenciler olduğunu. Yaşadığınız şeyler günlük hayatta hepimizin karşılaştığı ufak tefek problemler. Ailenizin ve sizin sağlığınız yerinde olsun da gerisi hiç önemli değil maddi sorunların her zaman bir çözümü vardır.

Şu son 3 ayda başıma gelenleri anlatsam senin hikaye devede kulak kalır. Anlatmayacağım tabi 🤣 Çok kafana takıyorsun. Bazen denk gelir dünya imtihan dünyası. Rahatla olur bazen böyle şeyler.

Yalniz degilsin 😏 benimde her isim ters gider o yuzden nasil olsa olmiycak diye baslarim olursa sevinirim olmazsada sasirmam 😒 ogrenilmislik caresizlik.

bazen üst üste gelir ama bunu kendinize yormayın. çok bunalmışsınız. öğrenciyseniz bütün okullar kapalı neden ayrı evdesiniz ki? o kısmı anlamadım. en mantıklısı ailenizin yanına dönün. yani iş bulmak da şu an çok zor zaten.

Ben yetişkinliğe yeni adımını atmış bir genç kızım ve büyüdükçe sorumluluklar değişiyor ve üst üste gelen bu şeyleri ben belki hayatımda ilk defa yaşıyorum, veya ilk kez bu kadar üst üste sıklıkla problem geliyor başıma neden bunu düşünmek anlamak yerine kızıyorsunuz bana? yaşadığım durumu siz “gerçek hayat bu” olarak tanımlamışsınız bende bunu sorguluyorum genç bir kız olarak gerçekten hep bu mu ve böyle mi olacak diye ne var bunda bu kadar tepki gösterecek anlamadım.
Evett hep böyle olacak. Bizde de her ay ekstra bir şey çıkar normal yani.
Suyun kesilmesi olayı hiçbir ihmal yokken benim de başıma geldi faturayı üzerime aldım onu almaj için de dask a bir sürü para vermiştim, Normalde ev sahibini yapması gerekirken.
Ailemin durumu iyi olmasına rağmen hep part time çalıştım çünkü babam para yollarken 100 tane laf ederdi. Yani bunlar normal masraf hep çıkar

Mesela bulaşık makinamız bozuldu bu ay, yenisini alıyoruz 3500 tl civarı bişe alınacak sanırım. Oturdum ağlıyorum çünkü kahrolsun masraf çıktı. Gecen ay benim de ekranım kırıldı 200 tl verdik onun üzüntüsü hala üstümde. Bla bla bla. İki çocuğum da alerjik astım ama eşim haftada bir ofise gidiyor lütfen gitme otur evde evrene olumlu enerji yollarız o da bize kredi yollar dedim. Dinledi şuan ikimizde halimize ağlıyoruz.

Yahu bu gerçek hayat anladın mı konuyu sağdan soldan hatta tersten de okusam bu gerçek hayat ve çalışmadan olmuyor. Annenlere de gidemiyormuşsun özel sebepler varmış ne diyeyim sana o zaman.
Bulaşık makinası olmazsa olmaz birşey değil

Ben yetişkinliğe yeni adımını atmış bir genç kızım ve büyüdükçe sorumluluklar değişiyor ve üst üste gelen bu şeyleri ben belki hayatımda ilk defa yaşıyorum, veya ilk kez bu kadar üst üste sıklıkla problem geliyor başıma neden bunu düşünmek anlamak yerine kızıyorsunuz bana? yaşadığım durumu siz “gerçek hayat bu” olarak tanımlamışsınız bende bunu sorguluyorum genç bir kız olarak gerçekten hep bu mu ve böyle mi olacak diye ne var bunda bu kadar tepki gösterecek anlamadım.
Hep böyle olmayacak. Bazen zorluklar üst üste gelecek. Bazen kolaylıklar. Ama küçükte olsa bir iş bul. Yoksa zorluklar kolaylıkları hep yeniyor. Ben ilk paramı 10 yaşında kazanmıştım. 15 yaşında aktif çalışmaya başladım. 19 da yoğun çalışma..

Bu yaşlarda çok çalışmayı tavsiye etmesemde . Minnet etmeden muhtaç olmadan yaşamak için maalesef çalışmak şart. Ha dilerim ki çocuklar onlara sahip çıkan ana babalara, kadınlar eşinin lokmasını saymayan adamlara sahip olsun. Ama bu coğrafya da biraz zor.

Son düzenleme:
Şu süreçte iş bulamanız çok zor gibi. Şey vardır bir şeyin üzerine ne kadar düşersen o senden o kadar uzaklaşır. Sürekli kendinize nasıl geçineceğim nasıl ödeyeceğim param yok ailemin parası yok gibi parasızım şanssızım ona para gidecek şuna para gidecek gibi cümleler kuruyorsanız bunlardan uzaklaşın. Yokluk enerjisini çekiyorsunuz kendinize. Birde ödemelerinizi kendiniz kontrol edin babanızın ödemediği su faturaları için siz zor durumda kalmışsınız keza puanla borcu içinde aynı şey geçerli.

Ya
Çamaşır makinesi de şart değil aslında elde yıkayabilirim
Çamaşır yıkamakla bulaşık yıkamak aynı şey mi?elde yıkamak için hem çok zaman harcaman gerekir hemde istediğin gibi temizlenmez. 2 yıl elde çamaşır yakadım. .koca çarşafı sen hiç yıkamayı denedin mi?bulaşık dediğin nedir Allah aşkına.amma da gözünüzde büyütüyorsunuz..bulaşık makinam yok..evim sobalı. Doğalgazlı, musluktan sıcak şu alan mutfakta bile 2 parçayı yıkamak zor geliyor size.

Elektrik supurgesi falanda mesela boyle seylere ne gerek var? :))
Süpürgem 2 ay önce bozuldu..param olmadığı için idare etmeye çalıştım...çalı süpürgesi ile,gırgır ile süpürdüm ,2 günde 1 yer sildim..ama parkeden saç ,iplik, kağıt vs toplamak (çocukta var); haliyi temizlemek inan imkansız ve 2 ay böyle idare ettim..bulaşık makinası sadece zamandan biraz da sudan tasarruf yapma nı sağlar o kadar. .elde de yıkadığın zaman da temiz bulaşıklarin olur....bulaşık makinasını bu kadar da gözünüzde büyütmeyin.

X