Doğum yapan ben triplere giren kaynanam.

Tüm bunlar olurken eşin tatile filan mı gitti? Nasıl eve sizden habersiz misafir davet ediyor?

Hadi sütün gerçekten az olabilir ama senden izinsiz emzik veremez. Mama miktarını artiramaz.
Valla 5 kere emziği çok verme ağzı yorulur dedim dinlemedi ben ağrıdan kıvranıyordum. Uyumaduçı verdim mamayı napıyım diyede üste çıktı. Eşimede sormuyor ki. Biz otururken arıyor davet ediyor çay demliyor kısır yapıyor evi temizliyor.

Kanarya bebegin hayirli olsun. Saglikla,mutlulukla buyusun. Konuna gelince ben neden hic sasirmadim acaba? Kocan her zaman senden yanaymis gibi yapip ortada figuranlik yapiyor. Hadi sen yeni dogum yaptin,lohusasin bu adam boyle sessiz sessiz ikili oynuyor ya deli oluyorum. Neyse lohusasin uzme kendini bu daha baslangic nasilsa.
Sağolasın canım. Bi toplanayım sorucam hepsine. Çok zormuş anneelik ve doğum.

Kadın sormuyor ki. Evi toplicam dayın geliyor diyip beni de bi tarafına takmıyor. Eşim gelmesin kimse dedi yoo gelcek geri gönderemem benim misafir anlayışım bu diyor. Sürekli ağlamak istiyorum kadınla uğrasıcak gücüm yok🥲
Kitle kapıyı yahu, Allah Allah. Yok cırlıyormuş da bilmem ne. Sen de cırla. En olmadı al bebeği çık git. Yok ben anlamıyorum sizi.

Bence evinize gelip kafasına göre temizlemesi de çok büyük yanlış.
Misafir ağırlayacaksa da kendi evinde agirlayabilir zaten alt katta oturuyormus.
Asla evime misafir kabul etmiyorum diye açık ve net söyleyin.
Net olun hayır kimse gelmeyecek şu anda hazır değilim hayır istemiyorum.
Hayır ben lohusayim hassasım istemiyorum deyin geçin.
Sütün yok derse de birdaha suratıma sütün yok denilmesini istemiyorum deyin açıkça.
Hep böyle net konuşun.

Haklısınız ama garezine dedikçe sinirim bozuldu.

Suç kocanızda. Annesinin huyunu biliyorsa bu süreci iyi yönetecekti. Hikayenin ana kahramanları sizsiniz önemli olan sizin bedensel ve ruhsal sağlığınız. kv de habire fırıldak gibi iş çevirmenin derdinde

Onada söyledim laf. Sen miydin misafir kabul etmicez diyen şu duruma bak dedim. Ben biliyordum başıma geleceğini dedim. Sustu. Annesini tanıyor en ufak bişey dese suratına bakmaz dahada gelmez buraya ağlar. Kendince o da annem hizmet ediyor diyemi düşünüyor bilmiyorum.
E sen ve dolayısıyla çocuğun ne olacak?
Kadın doğumla beraber bambaşka bir sürece giriyor hem fiziksel hem ruhsal. Erkeklerde bir zahmet bu süreçte o eşinin rahat etmesini sağlasın. O rahatı bozan, huzursuz eden annesiyse bile bir şekilde engel olacak. Senin eşin zaten annesinin huyunu suyunu biliyor. Annesine kıyamıyor ama yeni doğum yapmış karısına kıyıyor gayet rahat.

Kocamın yanında masum. Süt dökmüş kedi gibi. Üstüme kalır ihale Zemheri. Torunumu sakınıyor ben o kadar yardım ettim diye ağlar eşime. Yoksa ben odayı bırak kime sordunda aldın misafir demesini iyi bilirim. Günlerdir uykusuzum dermanım yok.
Üstüme kalır diye korkuyorsunuz ama o kadar insanın içinde çocuk hastalık kapacak diye korkunuz yok. Ne KV korkusuymuş bu maşallah...

Hizmet falan ettirmeyin madem eline niye koz veriyorsunuz kocanız yapsın evin işini

Valla ister kaynana kendini yerlere atsin ister kocam küssün, ortalik hastalik kayniyorken el kadar bebeme iki zibin getirecekler diye kimseyi evime almam
Daha yeni hastalik atlattik daha sonra mevlut yapicaz haber ederiz derim soranlara da

Yanlış biliyorsunuz
Mamaya yani biberon kolayligina alisan bebek anne sütünü bırakır
Emmeyince de süt gelmez maalesef
sürekli emzirecek ki süt üretimi gerçekleşsin
Yenidoğan hemşireliği yaptım 3 yıl doğru biliyorum bu yaziyida Allah rızası için yazıyorum aslında açıklamam ama , yazımda önce 30 dk emzir yazıyor burada amaç hem çocuğu yormamak hemde annenin sütünün artmasını sağlamak çocuk yorulursa uyur çünkü sarılık var, sonra olan sütüde ememez mama versen dahi ememez ve sarılığı daha çok artar serum verilmek zorunda kalabilir..zaten en geç 1 haftada düzelir annede bebekte annenin sütü artar bebeğin gücü gelir anneyi emdikten sonra mamayı reddeder :)

Kadın sormuyor ki. Evi toplicam dayın geliyor diyip beni de bi tarafına takmıyor. Eşim gelmesin kimse dedi yoo gelcek geri gönderemem benim misafir anlayışım bu diyor. Sürekli ağlamak istiyorum kadınla uğrasıcak gücüm yok🥲
Sormuyor diye ona niye ayak uyduruyorsunuz eliniz kolunuz mu bağlı?

Kanarya bi silkelen kendine gel, çıkar şu kadını evinden. Ya da yorumlarda dendiği gibi misafirler bitene kadar annemdeyim, ben gidiyorum deyip çık evden. Bak bu süreçte sınırını çizmezsen daha çok çekeceğin var.
Kendimi toplamaya geldim zemheri. Sizde oldumu bu durum ? Çok canım yandı Doğumda. 2 günde 1 hastaneyeyiz. Çok yoruldum. Elim yandı dişim ağrıyor nezle oldum tansiyonım yüksek demirim düşük o kadar mecalim yokki.

16 günde çok da bağımlı olmaz. Ağlasa da vermeyin. Emzik yerine meme verin çabuk unutur. 15 kişilik oda da nasıl huni takma seviyesine gelmeden çocuğu emzirdin tebrik ederim. O anı atlattiysan daha da kimse seni yıkamaz.
Hala ben ne yaşadım diyorum. 15 kişi mübalağa ama annem kaynanam görümcem amca kızı teyze kızı teyzesi derken kimse çıkmadı abi emzirmek için. Kocamda aa utanır o çıkın dedi ama güldüler.

Sormuyor diye ona niye ayak uyduruyorsunuz eliniz kolunuz mu bağlı?
Değil güzelim depresyondayım. Uykusuzum yorgunum hastayım. Çocuğum hasta ilaç kullanmaya başladık o kadar üzgünüm ve güçsüzüm ki. Kadına edicek tek kelime mesacalim yok. Sizden destek alıp toplanmaya geldim böyle biri değildim.

E sen ve dolayısıyla çocuğun ne olacak?
Kadın doğumla beraber bambaşka bir sürece giriyor hem fiziksel hem ruhsal. Erkeklerde bir zahmet bu süreçte o eşinin rahat etmesini sağlasın. O rahatı bozan, huzursuz eden annesiyse bile bir şekilde engel olacak. Senin eşin zaten annesinin huyunu suyunu biliyor. Annesine kıyamıyor ama yeni doğum yapmış karısına kıyıyor gayet rahat.
Hiç sert dillede tepki göstermedim. Haftasonu misafir gelirse göstereceğim zaten. Onunlada konuşacağım. Kadın evde kendi kendine dolanırken aldım çocuğumu emzirdim. Belki de huzursuzluk kaçtım bilmiyorum. Lafta söyledik 3 günlük çocuğun başına gelmeyen kalmadı nazara geldi çocuk diye sizin nazarınız değmiştir diye terslesi. Kız tahin geçsin şu hastalığım çatır çatır sorucam hesabını.

Değil güzelim depresyondayım. Uykusuzum yorgunum hastayım. Çocuğum hasta ilaç kullanmaya başladık o kadar üzgünüm ve güçsüzüm ki. Kadına edicek tek kelime mesacalim yok. Sizden destek alıp toplanmaya geldim böyle biri değildim.
Görev kocanızın zaten siz yatağınızdan kılınızı bile kıpırdatmamalısınız zaten

Bir cinnet her seyi cözer.Yasadiklariniz benim ilk lohusaligima cok benziyor sizi suclamak icin demiyorum ama sizden yüz buluyor da yapiyor yüz bulmasa onca insani cagirmaz doldurmaz eve.Pandeminin ortasinda tek odada 12 kisiydik biz de kv sinden eltisine ne varsa toplar gelirdi annem de garibim cay pasta servisi yapmaya calisirdi.Kapanin odaniza agrim var diyin bebek durmuyor diyin kilitleyin kapiyi.Su an ben de lohusayim ikinci cocugum oldu 1 ay önce kv mi sadece 3 defa gördüm gelmedi ugramadi aramadi bile cünkü o yüzü bulamiyor firsat versem eminim yapacak aynisini.Süt yok mevzusuna gelince de sagimla cikan sütle bebegin emdigi miktar asla ayni olamaz bebegin gücü daha fazla emzirme danismanligi almistim danisman öyle demisti sakin ondan etkilenip acaba gercekten sütüm az mi demeyin sütünüz var
Kolaylıklr sanada leyloş. Ben kendimi suçladım zaten benden buluyor yüzü. Eskisi gibi değilim eskiden olsa ne misafir çağırması benden habersiz adım atamazdı. Kadın huzursuzluk çıkarmak için yapıyor.

Hayatta kalma içgüdüsü aslında uyumamaları. Sık acıkıyorlar uyanıyorlar ki şekerleri düşmüyor sarılık olmuyorlar ve hayatta kalıyorlar.
O dönemin cehaletiyle uğraşma. Ben doktorumu dinliyorum de geç. Ben doktor öyle demiyor diye püskürttüm tüm konuşmaları.
Benim süt değil giyim konusunda canımı sıkarlardı. Kuşun kanadından yel alır diye diye giydirirlerdi kat kat. Doktor istemiyor der çıkarırdım. Yün yelek giydirmiyorum diye neler dediler bana o dönem. Hepsinde aynı şeyi söylerdim “doktor öyle demiyor”
Dediğim gibi uyanacak emecek ilk aylar uyumadan emzirmen gerekiyor. Bu süt yetmemesi değil normali.
Bende doktor öyle diyor dediğimde onlar da herşeyi doğru bildiklerini sanıyorlar dedi😂

Ah ne kuzum gerçekten senin adına çok üzüldüm. Esinle konuş ne temizlege gelsin ne misafir getirsin. Eşinin yanında yalandan konuşmasına bakma. Bir kavga çıkarsa herkes ayağını denk alır. En olmadı git annenin evine onlarda kendi kendine otursun.

Şimdi önlem almazsan her şey ilerde daha da kötü olacak.
Bu yüzden önlem almak istiyorum. Dün verdim cevabımı. Mamayı arttırmadınız mı uyumuyor çocuk dedi. Arttırmadık anne sütü yeterli çünkü dedi. Yok o anlamda demedim diye kocamın yanında polyannalık yapıyor. En çok sevindiğim de komple memlekete gidiyor. Maks 1 ayı var. Ondan topladı başıma misafirleri.

X