Ben mi kıskancım yoksa eşim mi yeğen sevgisini abartıyor.

benim bi arkadaşımın eşide böyleydi çocuklar amcalarına yavuz baba diye seslenirlerdi amca bile demezlerdi.çocuklara kendi babalarından daha çok emeği warmış.sonra arkadaşım nişanlandı ve o ilgi onun hoşuna gitti demekki baba olunca böyle olacak diye..aynı apartmana ewlendiler.neyse zamanla arkadaşımı kabullendiler cocuklar. sonra hemen hamile kaldı 1. bebekte kendi kardeşleri gibi sewdiler ama düşünün evlendiğinde 6 8 yaşlarındaysa bir iki yıl sonra büyüdükçe uzaklaştılar.amcaları gene sewiyo sewmesine ama kendi iki oğlu var onları tabi doğal olarak daha çok sewiyo.. şahsen benimde eşiminde 2 şer yegenleri var.ben onunkileri o benimkileri çok sewer.şurda gözümün onunde iki ayrı çocuk olsa birini kayırıp öbürünü ayırmam.ama kan bağı diye bişey var kendi yeğenlerimi bi tık daha fazla sewiyorum elimde değil.ama hissettirmiyorum.eşim bir keresinde yegenlerinin suratına bile bakmadığımı söyledi bende üzüldüm ama çocuklar dede anneanne anne baba dayı tarafından o kadar pohpohlanıyorki ben ilgi göstermeye zaten zaman bulamıyorum.o öyle deyince şimdi daha çok ilgilenmeye çalışıyorum ama aynı apartmanda yaşasak ve sürekli gelseler planlarımın içinde sürekli dahil olsalar gıcık olurmuydum ewet.siz haklısınız siz kıskanmakta da haklısınız.benim yeğenlerde dakka başı gelse ben ondnda rahatsız olurum yapım gereği çouklara cok sabredemem.ama onlar artık eşek kadar olmuş=) benim size tavsiyem şudur kardeşim eşinizle konuşun konuşurken ben dili kullanın örneğin hayatım ben seni çok sewiyorum seni kimseyle paylaşamıyorum sen hep ewde olunca beraber film izleyelim başbaşa uzanalım başbaşa yemek yiyelim seninle doya doya evliliğimizin tadını çıkartalım istiyorum.o yüzden yeğenlerini sewmen güzel ama artık büyüdüler biraz olsun gözlerini bana çevirsen ben cocugumuz olmadan seninle doya doya yaşayalım istiyorum yarın bebeğimiz olunca beraber uyumamız bile sıkıntı olabilir falan diyin..sen sürekli onlarlasın aklın zihnin sürekli onlarla benden de aynı ilgiyi bekliyorsun ama ben onları yni tanıdım senin gbi bebekliklerinden büyütmdim deyin.ayrıca sen onları böyle sewdikçe sevgini kıskanıyorum deyin.eğer onları senin gibi çok sewmemi istiyorsan biraz özlemem içinde zaman olmalı deyin.falan filan yani inşallah eşiniz anlar.sevgide aşırı gitmk iyi değildir ayrıca

Herkes yeğenini çok sever. Ben canımdan da çok severim. Onların bir göz yaşına ömrümü veririm. Annesi düşük tehlikesi var diye bizde kaldı 9 ay. yani daha doğmadan onlarda emeğim var. 6 ay ben baktım ablamda kaldım. Gece uyumadım, hastalandı başını bekledim, altını değiştirdim elime b.ku bulaştı hiç tiksinmedim, evlenene kadar her kıyafetini ihtiyacını alırdım. Ama aynı sevgiyi eşimin yeğenleri için gösteremem. Üstelik bebek de değiller. Tamam severim ama böyle bir sevgi benden beklemesin. Anne babaları (allah korusun) ölmüş de kimsesiz kalmışlar gibi davranıyor eşim.

Aynen bu şekilde konuşacağım. Umarım bu kadar sakin olabilirim.

ben size hak verdim eşiniz çok abartmış,sürekli size baskı yapması ve hatırlatması da ne kadar saçma sonuçta siz düşünebilirsiniz bazı şeyleri..bir de çocuk keske annemle sen evlenseydin fln demiş yuh artık sonuçta 5 yaşında değil ki çocuk böyle söyleyebiliyosa ters bşyler var demektir benim fikrim.eşinizin sizi anlayabileceği bir dille konuşun ama inş ters tepmez
benim sevgilimde yeğeni fln yok ama kuzeninin arkadaşlarını çocukları fln var bazen onları sevdiğinde çok ilgi gösterdiğinde çok kıskanıyorum ya.bende çok seviyorum çocukları bebeklere bayılıyorum ama sevgilim çok sevdiğinde benim içimden sevmek gelmiyo o sevmesin ben seviyim istiyorum tuhaf bşy:)

Son düzenleme:
ben size hak verdim eşiniz çok abartmış,sürekli size baskı yapması ve hatırlatması da ne kadar saçma sonuçta siz düşünebilirsiniz bazı şeyleri..bir de çocuk keske annemle sen evlenseydin fln demiş yuh artık sonuçta 5 yaşında değil ki çocuk böyle söyleyebiliyosa ters bşyler var demektir benim fikrim.eşinizin sizi anlayabileceği bir dille konuşun ama inş ters tepmez
benim sevgilimde yeğeni fln yok ama kuzeninin arkadaşlarını çocukları fln var bazen onları sevdiğinde çok ilgi gösterdiğinde çok kıskanıyorum ya.bende çok seviyorum çocukları bebeklere bayılıyorum ama sevgilim çok sevdiğinde benim içimden sevmek gelmiyo o sevmesin ben seviyim istiyorum tuhaf bşy:)

Kız keşken annemle sen evlenseydin hatta daha ilerisi babamla da kocabebeğim evlenseydi demiş.
Aslında burada eşimin yapması gereken evet ben seni seviyorum ama ben senin amcanım. Senin bir anne baban var. Benimde bir eşim var. Bu şekilde düşünmen yanlış. Ben senin baban olamam beni babandan da çok sevemezsin der, biraz kendimden uzak tutmaya çalışırdım. yani baba gibi değil de amca gibi ilgilnir, amcası gibi davranmasını sağlardım. Çocuk bu amca baba kavramlarını oturtsun kafasında. Açıkcası bana tuhaf geldi 10 yaşında bir çocuk böyle düşünmesi normal mi yoksa o yaşlarda olabilirmi bilmiyorum. Çocuk psikolojisinden anlamıyorum tabi.

kızım deli misin amca olmasa dayı olur :KK1: ahahahah sen bi gün beni kalpten götürücen

Niye ya 2 .kuşak akrabanında cocugu yegen demı?
bır dızıde bıle hıc kan bagı olmayan bır cocuga yegen dıyen bır kabadayı vardı allah alalh :13:

Merhaba.
Psikolojim o kadar bozukki yanlış davranmaktan korkuyorum. Ben kendimce haklıyım fakat haksız da olabilirim en azından bu konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum. Farklı bir gözle bakmayı da başarabilirim belki.

Konuya geleyim. Sorun yani benim sorun ettiğim eşimin yeğenleri. Daha doğrusu 2 yeğeni. Çok yeğeni var ama bu ikisine aşırı düşkün hatta babaları olmasına rağmen baba rolüne bürünmüş durumda.
Anne baba ayrı ve çocuklar babaları ile kalıyor arada sırada annelerine gidiyorlar. Eskiden yani çocuklar küçükken anne baba çok kavga ediyorlarmış ve o dönemlerden kalma eşimde o çocuklara karşı hassaslık var. Kısacası sorunlu bir anne babanın çocukları. Ama şu ande ayrı olmalarının dışında sorun yok.
Belki kıskançlık diyeceksiniz ama (ki doğrudur) eşimin kendisini onların babası yerine koymasına sinir oluyorum. Her adımında onlar var. Bir yere gitsek onlarda gelseydi keşke der, çok basit pasta yesek keşke onlarda olsaydı der, eve kola alırım bisküvi alırım hemen onlara verir. Düşünün evde köfte yapıyorum "ya .... da çok sever köfteyi ouda çağıralım mı" der. Sanki evde hiç yemek yemiyor bunlar. Babaanne dede baktığı için hiç bir şeyden mahrum kalmıyorlar. O öyle yaptıkça içimden de gelmiyor açıkcası onlara birşey yapmak. Her neyse yemek içmek konusunda hiç sorun çıkarmıyorum elbette çocuk onlar ve veriyorum da vermesine de birşey demiyorum. Ancak nasıl tarif etsem bilemiyorum sürekli onları düşünmesi sinirlendiriyor beni. Geçende evden çıkarken gördük naber dedim tüm sevecenliğimle, sonra eşim bana diyorki naber diyeceğine bi sarılsaydın diyor. iyide ben sokakta gördüğüm her çocuğa sarılmıyorum ki onlarında diğer çocuklardan hiçbir farkı yok benim gözümde. bebek olsa al kucağına sev ama koca çocuğu da kucağıma alıp sevemem ya.
Yine geçende odamda uyuyorum yeğeni gelmiş, beni sormuş eşimde uyuyor gir yanına yat demiş. Gelmedi tabi allahtan. Bize geldiklerinde hoşgeldin diyorum eğer duymadıysa onların yanında bana çocuklara hoşgeldin dedinmi diyor. Yani sürekli onları sevmem konusunda bana psikolojik baskı yapmasına da tahammülüm yok. O öyle yaptıkça seveceğim varsa da tepki olarak sevemiyorum çocukları.

Ben de aksi ve sinirliyim. Şimdilik sabrediyorum ama ters bir tarafıma denk gelip kötü şeyler söylemek istemiyorum. Bana akıl verin ne yapayım. Kendi kendime Kocabebeğim onlar daha çocuk anne baba ayrı ilgiye sevgiye ihtiyaçları var diyorum, sevaptır sev diyorum ama eşimde böyle yaptıkça içimden gelmiyor. Özellikle kız olanın keşke sen annemle evlenseydin keşke babam sen olsaydın gibi laflarını duyunca iyice sinir olmaya başladım. Eşimi görünce kucağından inmiyor ve bende sinirleniyorum tabi.

Sizce bu sadece benim kıskançlığımdan mı yoksa eşimin onlara olan sevgisi mi aşırı. İşte bu noktada çıkmazdayım. Kıskançlıksa susacağım ama kıskançlık değilse ve eşimin yaptığı normal değilse rahatsızlığımı konuşacağım.

Bir anda aklıma gelenler bunlar. Sormak istediğiniz şeyler olura anlatırım. Sonuçta bu anlattıklarıma göre değerlendiremeyebilirsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum okuduğunuz için.

peki eşiniz boşanan kız kardeşlerinizin çocuklarına öyle davransaydı aynı şeyleri hisseder miydiniz?

eşinin maşaallah çok merhametli.inşaallah karşısına kendi gibi merhametlileri çıkar

peki eşiniz boşanan kız kardeşlerinizin çocuklarına öyle davransaydı aynı şeyleri hisseder miydiniz?

eşinin maşaallah çok merhametli.inşaallah karşısına kendi gibi merhametlileri çıkar

Nasıl davransaydı, anlamadım?
Yazdıklarımdan onlara nasıl davrandığım sonucunu çıkardın söylersen ona göre de yorum yaparım.

eşinin hataları: çocukların yanında sana hoşgeldin deyip dememeni sorması, çocuklara senin yanına yatmalarını söylemesi, sarılıp sarılmamanı sorgulaması.
adam sana yeterince baskı yapıyor. o çocukları nasıl sevebilirsin. bunlar dostu düşman eder gerçekten. bence sana nasıl davranmak gerektiği konusunda uyarı yapmayı bırakmasını söyle. bu şekilde o çocuklara bir gün parlamaman çok zor.

anlattığın kadarıysa sende bir hata göremedim.

eşinin hataları: çocukların yanında sana hoşgeldin deyip dememeni sorması, çocuklara senin yanına yatmalarını söylemesi, sarılıp sarılmamanı sorgulaması.
adam sana yeterince baskı yapıyor. o çocukları nasıl sevebilirsin. bunlar dostu düşman eder gerçekten. bence sana nasıl davranmak gerektiği konusunda uyarı yapmayı bırakmasını söyle. bu şekilde o çocuklara bir gün parlamaman çok zor.

anlattığın kadarıysa sende bir hata göremedim.

Zaten beni en fazla rahatsız eden de bu baskısı. Doğal olarak bu baskıdan dolayı çocukları sevemedim. Yani sadece benim için çocuk onlar. Eşimin yeğeni deyip özel bir sevgi ve ilgi duyamıyorum. Doğal olarak da eşim fazla ilgili olunca da kıskanıyorum. Bir diğeri de kendisini onların babası yerine koyması.

Kız keşken annemle sen evlenseydin hatta daha ilerisi babamla da kocabebeğim evlenseydi demiş.
Aslında burada eşimin yapması gereken evet ben seni seviyorum ama ben senin amcanım. Senin bir anne baban var. Benimde bir eşim var. Bu şekilde düşünmen yanlış. Ben senin baban olamam beni babandan da çok sevemezsin der, biraz kendimden uzak tutmaya çalışırdım. yani baba gibi değil de amca gibi ilgilnir, amcası gibi davranmasını sağlardım. Çocuk bu amca baba kavramlarını oturtsun kafasında. Açıkcası bana tuhaf geldi 10 yaşında bir çocuk böyle düşünmesi normal mi yoksa o yaşlarda olabilirmi bilmiyorum. Çocuk psikolojisinden anlamıyorum tabi.

Çocuk öyle düşünmüş, hissetmiş olabilir, ama eşinin aynen bu dediklerini belirtmesi gerekiyor, bu konuda haklısın, 10 yaşındaki bir kız çocuğunun babası hayatta ve onunla yaşıyorken amcası ile babasını kıyaslayıp amcasını tercih etmesi bence de yanlış. Kesinlikle baba ve amca kavramlarını kafasında oturtması lazım. Ben hayatta aşırı olan şeyleri tehlikeli bulurum, konu sevgi olsa bile.

Yazdıklarından yola çıkarak kıskanç biri olduğunu düşünmedim. Burada eşinin ailesini kıskanan istemeyen kişilerin konularına benzemiyor. Samimi geldi bana yazdıkların. Eşinin seni yeğenlerini sevmen için baskı uygulaması sende ters psikoloji yaratıyor haliyle. Sonuçta senin yeğenlerin değiller eşin kadar sevemezsin onları. Bence eşinle uygun bir dille paylaşmalısın bunları.

Çocuk öyle düşünmüş, hissetmiş olabilir, ama eşinin aynen bu dediklerini belirtmesi gerekiyor, bu konuda haklısın, 10 yaşındaki bir kız çocuğunun babası hayatta ve onunla yaşıyorken amcası ile babasını kıyaslayıp amcasını tercih etmesi bence de yanlış. Kesinlikle baba ve amca kavramlarını kafasında oturtması lazım. Ben hayatta aşırı olan şeyleri tehlikeli bulurum, konu sevgi olsa bile.

Yazdıklarından yola çıkarak kıskanç biri olduğunu düşünmedim. Burada eşinin ailesini kıskanan istemeyen kişilerin konularına benzemiyor. Samimi geldi bana yazdıkların. Eşinin seni yeğenlerini sevmen için baskı uygulaması sende ters psikoloji yaratıyor haliyle. Sonuçta senin yeğenlerin değiller eşin kadar sevemezsin onları. Bence eşinle uygun bir dille paylaşmalısın bunları.

Teşekkür ederim bunları söylediğin için.
Ben eşimi elbette kıskanırım. Sonuçta birçok kadın kıskanır. Diğer yeğenlerine olan ilgi ve sevgisi beni rahatsız etmiyor. rahatsız oluyorsam demek ki var bir tuhaflık diye bu konuyu açtım. Buradaki arkadaşlar "sen kıskançsın git hemen tedavi ol bu hastalıktan kurtul" deselerdi yemin ederim en kısa zamanda randevu alıp gidecektim. Ki bende öyle düşünmeye başlamıştım. İnanın evlendiğimden beri beynimle mücadele etmekten yoruldum. Hep kıskançlıktan olduğunu düşünüp kötü biri olduğumu düşündüm. Ama buradaki yorumlardan rahatsız olmamda anormallik olmadığını hatta bazı durumlarda eşimin abarttığını söyleyenler oldu. Şimdi içim daha rahat.

Çocuklarda şu da oluştu. babaanne ve dedeyi takmıyorlar. hala 75 yaşındaki babaanne bakkala gidiyor. Sırf her yemeği yemiyorlar diye sevdiği yemekleri yapmak için. Çocukları gönderemiyorlar. Ama eşim söylerse bir tek gidiyorlar. Birde babaanne çocukları azarlasa eşim müdahale ediyor. Bu da yanlış. Sonuçta o evde onlar beraber yaşıyorlar eşimin bu şekilde savunmaya geçmesi büyükleri saymamalarına sebep oluyor. Bunu birkaç defa söyledim ama yine kendinde hata görmüyor. onlar çocuk diyor. Tamam çocuk da ağaç yaşken eğilir derler. Sonuçta onlarda yaşlı insanlar. Artık çocuk bakma yaşını geçtiler. buna rağmen bakıyorlar.

eşinin sevgisi çok abartılı sana yeğenlerini sevmen için baskı yapması da çok yanlış.bana kalırsa sevgi bile olsa herşey tadında güzel fazlası zarar:KK31:ben kıskanşlık yaptığını düşünmüyorum eşinle sakin bir şekilde bu konuyu konuş sevgisinin abartılı olduğunu bazı davranışlarının yanlış olduğunu söyle:KK31:

Evet güzel cümle. O istiyorki hayatımızın içinde olsunlar. bende istemiyorum. Diğer yeğenleri nasılsa öyle olsun onlarda. Başbaşa yapmak istediğim şeylerde onlarda olsun demesi kızdırıyor beni.
Bende pek söylemem ama surat ifademden anlaşılıyordur. Çünkü rol yapamam ben. Söylemesemde anlaşılır istemediğim. Ben ona sizlere anlattığım gibi anlatamam anlatsam eminim yanlış anlar onları istemediğimi filan düşünür. O yüzden de anlatamıyorum böyle içim içim yiyerek vakit geçiriyorum.
Valla işin zor seninde ama umarım benim durumumda olmazsın.

Sizin çocugunuz var mı
Belkı sizin cocugunuz oldugunda onlara ilgisi azalır.
Biz Bursa da yasayacagız, çocuklar İstanbulda olucaklar , nispeten daha iyi. Ama herseyın hayırlııs bakalım

çocukların annesi eşinizin neyi oluyor tam olarak çocuğunuz yok sanırım bence bian önce çocuk yapın eşinize ve bütün ilgi kendi çocuklarına olsun çocuk özlemide olabilir bide taşınabilirseniz onlardan uzağa taşının derim

Son düzenleme:
biz amcamlarla senelerce altlı-üstlü oturduk.haliyle amca çocuklarıyla birlikte büyüdük.babama baba derlerdi.babamın tepesinde gezerlerdi.babam da biz çocuklarına nasıl davranırsa onlara da aynı davranırdı.her soframızda mutlaka bulunurlardı.hatta evlerinde yemiş olsalar bile babam zrla gene sofraya oturturdu.ne annem ne de biz bu durumdan rahatsız olmazdık.

ama ne varki biz amcama bu ekilde yaklaamazdık.halbuki ben doğduğumda amcam beni çok severmiş.işten öğle yemeğine geldiğinde yemek bile yemez,benimle ilgilenirmiş.bu durum evlenene kadar sürmüş.insan düşününce içi yanıyor.evlenince ne değişti.gene biz amcamın yeğeniyiz.babamsa hep aynı ilgiyi devam ettirdi.:KK50:

eşin durumu abartıyor bence, çocukların annesi babası akrabaları zaten ar. açta açıkta değiller, tamam yeğenler her zaman sevilir ama mesafe olması gerek. sen onun kadar hoşlanmayabilirsin, o da eminim bazı şeyleri ya da kimseleri senin kadar sevemiyordur. ancak bu şekilde devam etmesi senin açından sorun olacak gibi geliyor, özellikle çocuklar büyüyünce. Allah yardımcın olsun.

Sizin çocugunuz var mı
Belkı sizin cocugunuz oldugunda onlara ilgisi azalır.
Biz Bursa da yasayacagız, çocuklar İstanbulda olucaklar , nispeten daha iyi. Ama herseyın hayırlııs bakalım

Benim henüz çocuğum yok. Yeni evliyiz. Tedaviye başladık. inşallah olur. Çok istiyorum. Belki o zaman değişir. Evet sen bana göre daha şanslısın.

çocukların annesi eşinizin neyi oluyor tam olarak çocuğunuz yok sanırım bence bian önce çocuk yapın eşinize ve bütün ilgi kendi çocuklarına olsun çocuk özlemide olabilir bide taşınabilirseniz onlardan uzağa taşının derim

Çocukların annesi eşimin yengesi oluyor. Taşınmamız imkansız. Kendi evimiz.

eşin durumu abartıyor bence, çocukların annesi babası akrabaları zaten ar. açta açıkta değiller, tamam yeğenler her zaman sevilir ama mesafe olması gerek. sen onun kadar hoşlanmayabilirsin, o da eminim bazı şeyleri ya da kimseleri senin kadar sevemiyordur. ancak bu şekilde devam etmesi senin açından sorun olacak gibi geliyor, özellikle çocuklar büyüyünce. Allah yardımcın olsun.

Bende aynı şeyi düşünüyorum. Zaten şu andaki tek sorun anne babasının ayrı olması. Ancak beraberken çok kötü günler geçirmişler şimdi çok mutlular çocuklar. Elbetteki anne baba berber olsun isterler ama kavga gürültü olacaksa ayrı olmaları çocuklar için daha iyi.
Dediğim gibi herkes yani akrabalar anne baba ayrı diye bunlara özel ilgi gösteriyor. Her ihtiyaçları karşılanıyor. Ki ben de yapıyorum severek ve isteyerek.

Mesela geçen bize misafir geldi. Gelen kişiler özel misafir değil. Akraba. Çocukları da yok. Yediğimiz altı üstü bir kek. Ama gitti onları çağırdı sizde gelin dedi. Yani sanki biz farklı birşey yapıyoruz oyun oynuyoruz yada hiç yemediğimiz şeyler yiyoruz da gidip onlarıda çağırma gereği duyuyor. Gerçekten anlam veremiyorum.

Benim saçlarım çok sert ve öyle her tarak taramaz. Çok karışıyor ve kalın dişli tarak kullanıyorum. Yine kız olan bu tarağı görmüş çok beğenmiş ona verelim mi diyor. Ya bana öyle diyeceğine git marketten al bir tarak. O zaman sinirlenmem. ihtiyacı vardır da aldı derim. Ama bu şekilde herşeyde onlar hayatımızda olunca gerçekten sinirleniyorum. Ve doğal olarak kıskançlık da yapıyorum.

X