Ben mi çok alınganım?

Lohusanin kusuruna bakilmaz, kendinden bile nefret ediyor o su an.

2 kere lohusalık yaşadım.
Öncesinde düşünmediğim her hangi bir şeyi yapmadım.
Evet psikolojik olarak korkunç bir süreç ama aklımızı fikrimizi de alıp gitmiyorlar gereksiz bir Leyla modu oluyor.
Bence annen kalsın sen git

Yengeç ben bu hamilelik lohusalık durumlarının bizim ülkemizde aşırı abartıldığını ve kasıtlı olarak kötüye kullanıldığıni düşünüyorum. Tıbbi olarak lohusalık depresyonu diye bilinen ağır bir hastalık var evet ama preeklempsi veya gestasyonal diyabetin oluşma ihtimalinden bile düşük oranlı bir hastalık....Bizde ise bütttüüün gebe ve lohusalara dünyada 1/100000 sıklıkla görülen bir hastalığı varmış gibi davranma zorunluluğunu dayatan bir anlayış var. Sürekli bir "ama o lohusa, anana kufretse bile sesini çıkarmayacaksın , alttan alacaksın" baskısı ....Çok zorlu bir doğum ve toparlanma süreci geçirmiş biri olarak hiç de böyle olmadığını, hormonal değişimin akıl ve ruh sağlığını bu derece etkilemediğini bizzat yaşadım biliyorum. O yüzden konu sahibinin kırilmakta sonuna kadar haklı, ablasının da sadece bencil ve şimarik olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Son düzenleme:
e daha bir hafta olmus dogurali. evde bin kisi. cok gerek var diye büyüğünün sünnetini de bu hafta yapmışlar . onun pansumani bir yandan, yeni huylu yeni bebek bjr yandan, agri bir yandan, sut gelmis mi gelmemiş mi bir yandan, her seyin yaninda bir de kardes sanki kitap okumaya gelmis gibi o curcunada kitap kahve paylasinca kadin da gicik olup laf sokmustur. zaten heyheyleri tepesindedir .
lohusalik nasildir bilmiyorum ama küçük bir operasyon olsan - apandistin alinsa bile bir hafta ağrın sizin devam eder bence.
nasil hasta insana ekstra iyi davraniyorsam lohusaya 4x ekstra iyi davranirim valla ben.
bilmiyorum böyle böyle simartiyoruzdur belki
:)
ama yine de zor ya bebege alismaya çalışılmak, ilk gunler, acemilik falan

Abla acemi değil ki, ikinci bebeği. Süreci gayet sağlıklı planlayıp yonetebilirdi. Anneyle kızkardeşi apar topar kendisi çağırmış, belli ki ilk doğumda aldığı bakım hizmetini yeniden beklemiş, üstüne doğumdan sonra yaşayacaklarını bile bile aynı hafta büyük çocuğa sünnet planlamış...İlk doğumda rahatsız olsaydı bu defa kalmanıza gerek yok annecim , biz eşimle kendi bebeğimize bakabiliriz diyip ertesi gün yollayabilirdi insanları ama hem hizmet bekleyip hem genç bir kıza fincan resmi cekti diye trip atması şimarikliktan başka bişey değil...Bu arada yeni doğum yaptığımda ben telefonu elime bile alamiyordum maşallah abla sosyal medyada kim ne paylaşmış takipte yani, bravo

Konu sahibi annesini tek bırakamadığı için yıllık iznini kullanarak, annesiyle beraber ablasına yardıma gelmiş.

Lohusalık çok farklı bir dünya. Ben şimdi düşündüğümde, o kişi ben değildim diyorum. Herkesle kavga ediyordum. O esnada beyin gerçekten farklı çalışıyor. Ablanız bir kaç ay sonra kendine gelince pişman olur

Kendi lohusalığı kolay geçenler, zor geçirenleri anlamıyor. Çok sağlıklı gebelik ve doğum geçirenler de lohusa depresyonuna girebilir. Yaşamadığımız şeylerle ilgili çok kolay yorum yapıyoruz

Konu sahibi annesini tek bırakamadığı için yıllık iznini kullanarak, annesiyle beraber ablasına yardıma gelmiş.

Konu sahibinin ablasinin ilk mesajda (sonraki mesajlari okumadim) yazildigi kadariyla normal hali boyle degilmis, o sebeple lohusanin kusuruna bakilmaz yazdim.

Evet lohusayim ben diye simarikliktan simarikliklara suruklenenler var, yok değil, onlari da zaten ayirt edersiniz, cunku zaten hep simariktirlar, lohusalik gibi bir bahaneye ihtiyaclari yoktur.

2 lohusalik gecti başımdan, ilkinde onume gelen herkese -esim, annem dahil- gicik olduğum icin suratim asik gezdim ama kimseyi uzmedim icime attim, olay cikarip taskinlik yapmadim, aksine bana karsi taskinlik yapıldi kv tarafindan ona dahi ses etmedim, ama aklimin bir yerine kazindi o yaptıkları o gunden sonra da kendisine sevgim azaldi, su an yok.

Ikinci lohusaligimda yanimda annem dahil kimseyi istemedim, ilk gun haric, cunku yine ayni sey olursa kendimi tutamazdim.

Evet gebelik ve lohusaligi dibine kadar simarikligi icin kullanan, gebeligi fiziksel engellilik boyutunda kullanan manyaklar var ama fikrimin arkasindayim lohusanin kusuruna bakilmaz, cunku depresyonda mi bilemeyiz.

Gayette kusuruna bakılabilir. Hepimizin tek bir hayatı var. Konudaki gibi "annem ve kardeşim nasılsa nazımı çeker vb" diye diline hiç sahip çıkmamanın da hoş görülecek bir tarafı yoktur.

Aynı abla, 2 hafta erken doğum yapmasına rağmen; hazır annesi ve kardeşi gelmişken oğlunun sünnetini de aradan çıkarmayı düşünecek kadar mantıklı ve planlı hareket edebilen, kardeşinin sosyal medya paylaşımlarına kadar takip edip, kardeşini kırmakta sakınca görmeyen bir kadın.

Nasıl oluyorsa aynı lohusalar patronlarına bu tarz çıkışlar yapmıyorlar mesela.

Kusura bakmayın ablanızın ki lohusalık falan değil. Siz diğer ablanızla falan sınır koymayın siz kendiniz sınır koyun yarın gittiğinizde, ablaniz baba evine geldiğinde yeğenlerinizle oynarsınız ablanızla çok öyle muhatap olmazsınız. Yakın olsaydınız daha net anlardınız tavırlarını bazıları buldumcuk oluyor işte.

iki kez lohusalık yaşadım, hatta ilkinde 6 ay kadar lohusalık depresyonu çektim (çekmişim, sonradan fark ettim) illa ki normal zamanlarda olduğu gibi istemeden birinin gönlünü kırmışızdır ama bunun lohusalık ile alakası yok. tabi size gel kahve içelim diyemez; aklında bir sürü düşünce, korku, endişe, belki kızgınlık, kırgınlık olabilir ama fincanımı neden paylaştın demek lohusalık ile açıklanamaz bana göre, bu basbayağı şımarıklık.

ablanız hep mi böyle idi peki?

Ben ilk mesajin ustune yorum yazdim, cirkeflestigini dusunmedim o mesajda da.

Ama yine de ben kusuruna bakmam lohusalarin, isteyen bakabilir elbette. Cunku kusura bakarsam bana dert olur, kusura bakmazsam dert olmaz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…