ARALIKLI ORUC+DÜŞÜK KARBONHİDRATLI BESLENME

O zamanlar aralıklı oruçla ilgili hiç bir şey bilmiyordum. Ben üç ana, iki ara öğünle kilo verdim. Eşim o zaman çalışıyordu, o da aynı şekilde. Ve çok yürüdü...Ama daha önce bahsettiğim gibi bu yöntem bizi gerdi ve yordu. Bu platformda bir grupta öğrendim aralıklı oruç yöntemini.
Sonra araştırdım ve yolum Dr Rengin Börekçi 'ye düştü. Anlattığı her şey çok uygulanabilir, sürdürülebilir geldi. Kademeli olarak geçiş yaptık.
Ben ara ogunsuz uyguluyorum, eşim yeme penceresinde bazen atıştırma yapıyor. Sonra fazla yürüyüşle telafi ediyor.
Keşke o da atıştırmaktan tamamen vaz geçebilse...65 yaşında spor gecmisi var ama dizlerini fazla hirpaladigini düşünüyorum...

Diyetisyenlerin verdiği 5-6 öğün çok yorucu yok ana yemek yok ara yemek sürekli yiyorsun.Ara öğün olayı çok gereksiz geliyor bana.İki öğün bilemedin en fazla üç öğün olmalı eskiden anne babalarımız nasılsa öyle

İkinizide takdir ettim eşinde gayet iyi maşallah beraber bu işi başarmışsınız.

Çook doğru bir söz.Ben de takibe aldım instagramdan Rengin hocayi.Bir de Renova diye bir hesap var.Hem gıda mühendisi hem diyetisyenmis sahibi.Ustelik yaşı da +50 .Onu da takibe geçtim
Rengin hocaya bakmıştım önceden sanırım herkese açık değil istek talebi gönderiliyordu o yüzden takip edememiştim.instagramını herkese açmışmı öyleyse bende takip edeyim

Eşim benden çok daha başarılı. Çünkü kendisi gurme gibi bir adamdır. Yemek yemesini o kadar sever ki, su an yarın Antep 'e gidelim katmer yiyelim desem anında uçaktan yer ayırtır. O kadar diyeyim...

Günün yürüyüşü yine yağmur altında tamamlandı.

Eklentiler

• Screenshot_2023-12-08-19-34-01-43_48a79a484ebccb6adbf965128a3fe16b.jpg
    35,1 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG20231208184434.jpg
    93 KB · Görüntüleme: 41
Herkese merhaba, nasıl bir enerji geldiyse bana bugün hiç telefonu elime alamadım oturmadım durmadım şekersiz ve glutensizlikten belki de

Dün iftarda fırın tavuk patates yemiştim (tabi patates baby olanlardan ve 3-4 tane) bir de canım çok fena humus çekti ondan yedim. Humusla ilgili sorun yok değil mi? Tahin ve yağ oranı biraz fazla ama kalorisi yüksektir diye tahmin ediyorum. Hiç bir şey yemeden yattım çok şükür

Sabah gül sirkeli su ile güne başladım; kahvaltıda tereyağda 2 yumurta, 5-6 ceviz, yine humus, turp, salatalık ve zeytin peynir yedim. Normalde yarım tabak reçel yerdim sanırım, hele tv’ye dalip gittiysem ne yediğimin bilincine bile varamazdım. Bu sabah yediklerimle o kadar tok hissetim ki en sevdiğim yiyeceği önüme kaysalar gene de elimi sürmezdim. Bol su içitim, öğlen 14.30 gibi bir dilim karnabahar graten (annelerin bir görevi de kalan yemekleri yiyip bitirmek sanırım) yedim. Bir de bebeğime rafine şeker ilave etmeden kuru üzüm ve narla yaptığım ayva tatlısı vardı ondan yedim. Şeker olarak yediğim tek şey olabilir bugün.

Akşam ise haşlama ve yeşil salata yedim. 2,5 litre su ve 12 gibi sade Türk kahvemi içtim. Dediğim gibi maşallah zinde hissediyorum.

Yalnız dün bir hata yapıp tartıda kilomu kontrol ettim, değişen bir şey olmadığını görmem iyi olmadı. Motivasyonumu etkilemesinden korktum ama bir kere kilo vermeye başlayınca çok hızlı gideceğini biliyorum inşallah

Benden haberler bu şekilde, sağlıkla kolaylıkla inşallah

Bunlar hep sekersizlikten işte...
Harika gidiyorsun.

Çok önemli bir şey dedin.
Yemek yerken TV, telefon, tabletle meşgul olmamak gerek. Mümkünse yemeğe odaklanmak, ne yediğinin ve ne kadar yediğinin farkında olmak...

Doğru yoldasın canım.

Rande tartilmaktan ziyade, her zaman giydigin kiyafetlerin bellerine odaklan. Haftada bir mezura ile bel ve göbek altının ölçüsünü alabilirsin. Dediğin gibi tartı yanıltıcı ve caydırıcı olabiliyor.
Beslenmen temiz ve olması gerektigi kadarsa, hareketliysen tartidaki sonuca çok da takılmamak lazım. İniş çıkışlar genelde su dalgalanmalarından kaynaklı...

Mutlu, sağlıklı bir hafta sonumuz olsun.

24 saatten sonraki ilk ogunum. Pastırmalı yumurta ve diğerleri. Kızım da kahvaltıda bizdeydi, yumurtaları ikişerli paylaştık...

İlk foto benim tabagim.
2. kızımın.
3. eşimin...
Bademleri de kızımla paylaştık.

Eklentiler

• IMG20231209112539.jpg
    169,9 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG20231209112551.jpg
    168,2 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG20231209112613.jpg
    158,1 KB · Görüntüleme: 43
2. öğünüm:
Kıymalı pırasa üzerine bir yumurta...

Şu ana kadar sade kahve, bir kupa yeşil çay, 400 ml sirkeli su ve 1600 ml sade su içtim.

Kilo vermenin en keyifli yanı, alışverişte model kaygısının olmaması. Ayrıca büyük beden kıyafetler genelde daha pahalı oluyor. İndirimli ürünlerde genelde küçük bedenler kalmış oluyor.
46 bedenden, 36 bedene ilmek ilmek emekle gelindi. Korumak için de elimden geleni yapıyorum. Bu süreçte Dr Rengin Börekçi 'ye ve Dyt Alican Demiroglu'na giyaplarinda hep teşekkür ediyorum. Bizimle bilgilerini esirgemeden paylaştıkları için Allah binlerce kez razı olsun.

Hava yağmurlu, nasipse yürüyüşümü yine yapacağım. Hastalık, ciddi hava muhalefeti, misafir vs olmadıktan sonra, keyfî bırakmak yok...
Dışarıda yuruyemezsem evde eliptik veya Leslie ile yürüyüş. Demokrasilerde çareler tükenmez. Yeterki isteyelim, azimle devam edelim.
Harekette bereket vardır...

Eklentiler

• IMG20231209163228.jpg
    179,3 KB · Görüntüleme: 42
İyi haftasonlari b
Bugün tek öğün yaptım akşam yemedim

Günaydın, ben dün yine temiz beslendim şükür son öğünümü 16 gibi yemiştim. Akşam kınaya gittim, biraz acıkır gibi olmuştum. Nokul ( Bursa’da kına geceleri verilen cevizli çörek) ve sarma vardı. 4 sarma yedim bir parça da nokul.

Sabah kahvaltıdan önce sirkeli su (balsız) ve kahvaltı da 1 dilim yumurtalı ekmek yedim. Bu biraz pişman etti beni, kendime yapıp yiyecek değilim ama çocuklarla olunca hayır diyemedim. Sular ve sade kahveler içildi. Yürüyüş yapamadım ve kınada oynamadım

Asıl ne farkettim, bundan 2 hafta önce bir oturmaya giderken yüzüğümü takmak istemiştim ve parmaklarımın şişinden takamamıştım, dün kınaya giderken takabildim hem de parmağımda döndü durdu. Kilo vermesem bile bu bana harika bir geri dönüş geldi. Mesela sabahları da ellerimi kavuşturamayacak kadar şiş uyanırdım neredeyse yok. Ayaklarımın üzerine basamazdım, azaldı çok şükür. Zamanla yoluna girecek inşallah, karbonhidrat arada ufak kaçamaklar olsa da şeker sıfır neredeyse buna çok ihtiyacım var gerçekten artık durum vahimdi.

Bugün menüde balık var yani rahatım diye düşünüyorum, yarın yine oruç tutacağım inşallah

Aslında yağdan gitti, henüz basküle yansımadı. Baskulde gördüğün rakama hiiiic takılma.
Günlük hedefler koymak insanı motive ediyor.
Günlük hedefim:
1-Temiz, tertemiz beslenmek. (Şeker, şekere dönüşen karbonhidrat tuketmeyecegim.)
2-Sağlıklı yağlardan ve proteinden zengin beslenecegim.
3-Günlük olağan aktivitelerin dışında spor namına en az 20 dk hareket edeceğim.
4-Düzenli olarak suyumu içeceğim.

VSVSVS.

Yaklaşık 40 kiloyu bıkmadan usanmadan günlük benzer hedefler koyarak verdim.
Ve başarılı geçen her günün akşamı aynaya bakıp sesli bir sekilde kendimi, tebrik ve takdir etmeyi ihmal etmedim.

İşe yaradı mı?
EVET!

Oluyor Rande, daha da iyi olacak canım. Burada hep birlikte zaferini kutlayacağız...

Selamlar...

İlk öğün soğanlı menemen ve diğerleriyle yapıldı.

Yalnız dün gece bir yazı okudum. Arınma amaçlı yapılan gerçek şekersiz 21 gün'de havuç, süt ve süt ürünleri de olmamaliymis.

Ne yapayım, oylesini de denerim.

Eklentiler

• IMG20231210110852.jpg
    165,1 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Eşimle birlikte yeni hedefimiz veya kararımız diyeyim.

Eşim kırmızı ete çok ama çok düşkün. Ben de onun kadar olmasa da, biraz ara verdiğimde başım gözüm dönecek kadar düşkünüm...

Dışarıda yediğimizde, yolculukta, kampta-piknikte veya evde ne yapacağımızı bilemedigimizde eşimin aklina ilk gelen, "-ya dert etme surdan iki parça et-kofte alir pisiriveririz- giderken biraz et alırız" oluyor.

Artık o is öyle olmayacak...
-Ya dert etmeye gerek yok, surdan biraz balık alalım da ızgarada veya fırında pisiriverelim'e evrilecek...

Kırmızı eti biraz daha ölçülü yemeye karar verdik.
Bakalım hayırlısı olsun...

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…