ANNEMİ ANLAYAMIYORUM

Aaa sizin anneniz benim annem olabilir mi .
Benim annemde bana mükemmel annelik yaptigini dusunuyor, dogum sonrasi yardim ettigi zamanlar "senin hizmetciligini yapıyorum " demisti bana. Bakin ben bosandim. Inanin bir sekilde karsiniza cikar bu durum. Kayi validem kucumseyerek "bosanipta annenle mi yasayacaksin" demisti bana, o ses tonu bile beni yerin dibine sokmustu. Esiniz annenizin bu durumunu asla bilmesin. Beraber buyutelim, yardim almayalim, biz ebeveyniz annemler yasli bir suru sey uydurun. Dogum gunu meselesi gevti ama bidahaki sefere basbasa olalim diyebilirsiniz. Benim annem 40im ciktiktan sonra esimi toplasaniz 15 saat bile gormemistir, aksamdan aksama 10dk gördü. Eşim hic saygıda kusur etmemesine ragmen hatta kendi annesine yaptiklarini benim anneme yapmasina ragmen yaranamadi. Ayni sizin anneniz gibi eksiklerini gordu benim annem. Yemege gotururuz begenmez, doktora gotururuz begenmez. Esinize ve ailesine karsi gardınızı düşürüyor bu tip durumlar

Çok üzüldüm benim de evliliğimi bitirmeye çalıştılar ama ben onları dinlemedim

Yoksa annelerimiz mi akraba hiç unutmuyorum daha nişanlıyken annem kayınvalideme benim yanımda Allah oğlunun yardımcısı olsun ne temizlik bilir ne yemek bilir dedi. Kayınvalidem de banane ben mi yaşayacağım onlarla kendileri düşünsünler birlikte öğrenirler yapmayı dedi. Kayınvalidem gittikten sonra ayyy nasıl imalarda bulundu ben asla yardım etmem dedi açık açık senin bu kadından çekeceğin var dedi annem. Evlendikten sonra kayınvalidem hep yemeğe çağırdı yemek yapmakla uğraşma diye. Ben de hep onu davet ettim kadın her yemeğimi yediğinde senin bilmeyen halin bu mu dedi. Şansıma kötü bir kadın değil gibi görünüyor şimdilik. Ama bunu bana karşı silah olarak da kullanabilirdi resmen öz annem yüzümü eğdirmek istedi eşimin ailesine karşı yaa

Çok üzüldüm benim de evliliğimi bitirmeye çalıştılar ama ben onları dinlemedim
Inanin hersey benim bilgim disinda oldu. Bazi seyleri cok sonra öğrendim. Kayinvalidem ve annem 10dk sigara icerken annem yalan dolan birsuru sey anlatiyormus. Tabi annemle 5dk konussaniz problemli oldugunu anlarsiniz. Onlarda anladigi icin bana yansitmamislar, biz durumu anladik idare ettik dediler. En son annem oyle bir iftira senaryosuyla karsima cikti ki gorusmeyi direkt kestim, aylarca gorusmedim ama esimi cok yipratti bu durum. Iliskimizede yansıdı maalesef.

Niye oh desinler? Bunu düşünmenizin altında başka bir ciddi sorun var gibi. Yani tek sorun anne değil galiba

Şuan annenizle mi yaşıyorsunuz?

Bizim anneleri anlatmakla bitmez annenizi dizginleyebilecek birisi var mi? Baba, abi, anneanne, dayi, dede gibi. Varsa mutlaka onlara bu durumu anlatin. Annenizle konussunlar. Patavatsizlik diye hosgorulen seyler birsure sonra size karsi kullanılabilir. Mumkun oldukca annenizi kayinvalidenizlede gorusturmeyin

Niye oh desinler? Bunu düşünmenizin altında başka bir ciddi sorun var gibi. Yani tek sorun anne değil galiba
İnsanlara güvenemiyorum çünkü. Sanki herkes annesiyle problemi olan insan herkesle problemli olur derler gibi düşünüyorum. Toplumumuzda anne çok kutsaldır ya beni yargılarlar gibi geliyor. Tamamen benimle ilgili bi durum yani kendimce gardımı alıyorum diyelim

Özel olmazsa bir şey sormak istiyorum. Geçenlerde bir mesaja, boşandım, rahatım, annem çocuğa bakıyor, gibi bir yorum yazmistiniz diye hatırlıyorum. Yanlış mı hatırladım? Şunun için soruyorum. İçimden demiştim ki keşke benim de sırtımı yaslayacagim ailem olsaydı, her şey bu kadar zor olmazdi

Annemi dizginleyebilecek tek kişi babaannemdi o da vefat etti. O ölmeden önce hep ona takardı bana bunu dedi şunu dedi vs diye bize yakınırdı. Babaannem öldükten sonra tamamen bize sarmaya başladı. Şöyle söyleyeyim şu an cumhurbaşkanı gelse annem adamı pes ettirir

Bende kötü anilarimdan sadece bir tanesini yazacağım. Mahallemizde bir çocuk balkondan düşüp öldü.annemle evdeyiz çok üzüldük ağlıyoruz. Yaşlı bir kadın geldi yürek dagliyarak ağlıyor.bende ağlıyorum anneme acaba anane mi babanne mi dedim. (20 yas falanim) annem de babannedir . Anneanne ne kadar ağlayacak dedi. Üstünden 23 yıl geçti hala kulaklarımda.

Bu yazdığınız ilk paragrafın sebebi ne olabilir acaba ?

Eğer anne genç yaşta evlendiyse, gençliğinin tadını doyasıya çıkaramadığını sanıp, kendince triplere giriyor. Ya da okul okumamışsa, kızı okuduysa, hiç gurur duymuyor. Halbuki her insanın hayatı farklı zorluklarla dolu. Anneler gereksiz kaprislere giriyorlar. Ruh hastası çok böyle.

Mesela benim anneannem 14 yaşında görücü usulu evlendirilmiş, evliliği boyunca hep şiddet görmüş birisi, bir kere bile teyzemlere, anneme kıskançlık yaptığını görmedim hatta tam tersi kendi yapamadığı her şey için yapın der, gezin der, giyinin der, para harcayın der. Teyzemde tam tersi oldu hatta bir ara anne olduğunu saklıyordu, oğlum yok diyordu yaşı ortaya çıkmasın diye.

Evet. Is basvurusu yaptim bircok yere ben ise giderken bebegime o bakacak
Benm de annem aynı aşırı sorunlu toksik bir insan boşansam dönmek ölümden beter gibi düşüncesi bile korkutuyor beni. Yorumlarınız hep okuyordum annenizin böyle olduğunu bilmiyordum, üzüldüm.Nasıl başa çıkabiliyorsunuz şuan annenizle?

Bi keresinde ben de küçükken anneme ben ölürsem ne yaparsın diye sormuştum. Herkes kendi mezarını doldurur ben ölsem sen üzüntüden ölecek misin sanki demişti. Çok üzücü ama galiba böyle olmak gerekiyor. Eminim ki bu söylediklerini hatırlatsak inkar ederler

Evet rahatım aslında. Annemle çok fazla konusmuyorum, is basvurulari yaptim ise girersem diyalogumuz dahada azalacak. Ya yemek ya temizlik yapılmış oluyor. Is yukum %50 daha azaldi. Evli olsaydim hem kafam dolu hem yorgun olacaktim. Kendime ve sosyal hayatima vakit ayirabiliyorum. Ben yapim geregi herseyin iyi yanini görmeye çalışıyorum. Kucuk bir bebekle bosandim ama bunu düşünüp mutsuz olmak istemiyorum. Aslinda mutsuz olmak icin cok sebebim var. Ne beni dünyaya getiren aileden yana yuzum guldu ne kendi kurdugum aileden yana. Bu gercekleri degistiremiyorum, degistiremeyecegim seyler icinde uzulmek istemiyorum.
Sizin adiniza üzüldüm insan kotu zamanlarda bir destek ariyor kendine, anlayabiliyorum. Hayatinizda iyi olan seyleri gormeye calisin, kendinizi üzmeyin. Bizi dunyaya getiren aileleri biz secmedik, kaderimiz boyleymis

Bu iç ses olabilir. Yani daha önce anneden duydugunuz ve zayıf anlarınızda beyninizde yankılanan ses. Mesela biri size surekli "sen benimle anlaşamıyorsun, kimseyle anlasamazsin, huysuzsun" gibi şeyler söyler. Bir süre sonra siz bunları icsellestirirsiniz. Sonra doğru olduğuna inanırsınız ve zihniniz aynı cümleleri tekrarlar. Halbuki o düşünce size ait değil. Bunu ortadan kaldırmak mümkün. Bu kaygisal, anksiyete temelli düşünceler aklıniza her geldiğinde, o cümlenin yerine geçecek başka bir cümle kuracaksınız.
Mesela kimse beni sevmez düşüncesi geldiği an, ben birçok kişi tarafından seviliyorum. Tüm dünyadaki insanlara kendimizi sevdiremeyiz. Gerek de yok. Beni sevenlerle devam etsem yeter.
Bir süre sonra zihin, eskiyi bırakıp buna inanacak. Mesela bir köy var. Toprak yoldan gidiliyor. Sonra ikinci bir yol yapıldı, asfalt. Hangisini kullanırsınız? Zamanla toprak yol unutulur değil mi?

Valla ne diyeceğimi bilmiyorum ben evladımın 1 damla gözyaşına bile kıyamazken bunlar nasıl anne anlamakta güçlük çekiyorum Allah bu duyguyu herkese nasip etmiyor demek ki çok yazık

Ben eşimle olan hiç bir problemimi anneme anlatmadım. Ama kendisi her fırsatta ekmek dilimden ayrıldı der. Başkasının boşandığını duysa sabredip otursaydı koca ekmeği meydan ekmeği babası boşanmış kadını mı besleyecek şimdi bide çocuğu varsa elin çocuğuna mı bakacaklar vs vs aşırı ağır konuşur. Yani diyor ki başkasına söylüyorum kızın sen anla. Allah imtihan etmesin. Bununla sınanan arkadaşımın da Allah yardımcısı olsun umarım kendi ayaklarının üzerinde kimseye muhtaç olmadan çok güçlü bir anne olur

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…