ANNEMİ ANLAYAMIYORUM

Ben yapıyorum vallahi. Ya tansiyonu çıkıyor. Ya ben çok kötüydüm hep .Hiç annelik yapamadım sana nankör diyip tukuruyor.

Cok uzulerek söylüyorum ki annemi asla dinlemem, cok az konusurum, dertlesmem. Cunku bir laf soylesem bin tane isitirim. Asla yanlisini kabul etmez ustelik tartisma esnasinda insani kiskirtir. Cocukken psikiyatristimin verdigi bir oneri vardi, belki yorumlardan gormussunuzdur. Once ebeveynler görevlerini yapacak sonra evlatlardan gorevlerini yapmasini bekleyecek, anneni ev arkadasi olarak gor demisti bana. Benim hayatimi degistiren tavsiye budur.

Benim ailem kötü değildir de hasta olduklarıni düşünüyorum. Gerçi burada anlatılan tüm annelerin kötü değil, hasta olduğunu düşünüyorum. Zorluklar, hayal kırıklıkları depresyon ve kişilik bozukluğuna sebep olabilirmis. Bu sebeple onların muhakeme yeteneğinin bozulduğunu düşünüyorum.

Aa benimde babaannem annemi dizginleyen tek insan. Size yorum yaparken aklimdan ne geçti biliyor musunuz? Istanbulun fethi icin annemi saraya yollasalar Bizans kendi rizasiyla Istanbulu terkedermis. Allah yardimicmiz olsun, basiniz sagolsun ayrica

Elin çocuğu mu diyo valla hiç düşmana ihtiyacın yok bu ne böyle. Allah yardımcın olsun en iyisi mesafe koy.

Benm ki ben sussam bile asla susmaz radyo yutmuş gibi. İnsanın tüm enerjisini sömürür. Daha dün söyledim hatta beni bi süre arama dedim.Allah yardımcımız olsun

Annem de benim küçükken psikolojik sorunlarim olduğunu düşünürdü.
Halbuki hasta olan kendisiydi.
Benden üç yaş küçük kardeşim doğmadan önce " çocuklarin duası kabul olur, Allah'im annemi kurtar diye dua et" derdi bana. Sanki omuzlarıma dağlar binerdi. Ben uzunca dua etmezsem bir şey olur sanırdım. Zaten 6-7 yaşıma gelince hastalık, ölüm gibi takıntılar başladı bende.

Benim annemde hasta, doktor duzelmez dedi. Anneannem, dayilarim hiçbirinin umrunda degil. Cogu zaman hasta ve onu oyle kabullendim diyorum ama icimden insan cocuguna nasil merhamet göstermez diye gecmiyor degil. Benim annem ben hastayken beni evde yalniz birakir gezmeye giderdi daha 12 13 yasindayim, atesli hastalik birde. Ben kizimin bir damla gozyasina kiyamiyorum. Simdi hastalikta falan yanimda oluyor ama is isten gecti maalesef.
Benimde zor bir cocuklugum oldu hem cok sansliydim babaannem ve dedem ellerini ustumden hic cekmedi hemde annem yüzünden cok sanssizdim. Bazen cok dolup tasiyorum bu konuda ama hic bisey degismiyor. O yuzden hep iyi tarafindan bakmaya calisiyorum yoksa bende hasta olurum

Anneniz gerçekten sorunlu. Bir insan hangi akil ve mantıkla kız çocuğunun öz guvenini bu kadar zedeler ya. Benim annemde sizinkinin (bu kadar omasada) bir benzeri. Toplum içinde değil ama baş basayken inanılmaz elestirir. İcimdeki butun enerjiyi somurur hayattan sogutur beni. Evime her geldiğinde eleştiri yağmuruna tutuyor. Evin çok dağınık, hiç bana cekmemissin, temizlik konusunda çok rahatsın, benim çocuklarım küçükken odalarından dışarı tek bir oyuncak çıkmazdı evin heryeri oyuncak tansiyonum çıktı senin evinde. Surekli ama surekli aynı laflar. İki küçük çocuğum var sabah 9 akşam 6 çalışıyorum çocuklarımın ikiside çok zor cocuklar asla nefes aldirmazlar bana sürekli ağlama ve itiraz modundalar zaten yeteri kadar zorlanıyorum destek olmadığı gibi köstek oluyor. Nasil yetistireyim kendimi mi paraliyayim gecemi kalkıp temizlik yapayım ne bekliyorsun diyorum ben senin yaşındayken evim söyle temizdi böyle temizdi böyle marifetliydim diye anlatmaya başlıyor. Erkek kardeşlerimi elestirmez mesela bazı anneler kız çocuklarına karşı gerçekten takık oluyor. Ama benim annemin sizin annenizden farkı başka insanların yanında beni mahcup edecek seviyeye getirene kadar över durur

O kadar saçma sapan durumlar icine sokuyorlar ki cocuklari. O kucuk dunyanda hicbiseyi anlamiyorsun, bir yere oturtamiyorsun, kendini suclu hissediyorsun ama neden suclu hissettigini bilmiyorsun. Burda yorum yaptığım hemen hemen her konuya ya bosan ya cocuk yapma yaziyorum. Kendim yasadim, biliyorum. Sagliksiz ebeveynin cocuklari sadece çile çekiyor.

Ben mesela çocuğumu sürekli olarak anneme bırakamam. Çünkü benim psikolojimi allak bullak eden bir insan, onlara farkında olmadan neler yapmaz.
Geçen gün kızıma kızdım yağlı ellerini açık renk ceketime sürüyor diye. Kızımı mutfağa çekmiş diyor ki sessizce " annenin stresi var". Güya bunu iyiliğim için yapıyor. Ama çocukken de insanlara böyle anlatırdı, millet de bana sorunlu muamelesi yapardı. Ben okulda, arkadaşlar ve öğretmenler arasinda sevilirdim. Ama annemin akrabalari ve arkadaşları problemli gözüyle bakardi

Bende 1 sene idare edip hemen krese verecegim cocugu. Sacma seylerle aklini bulandirsin istemiyorum. Halbuki orada "hadi ellerini yikayalim canim" deyip banyoya goturmesi gerekirdi bence. Dediğiniz gibi muhakeme yeteneklerini kaybetmişler. Annem bana hic sorunlu muamelesi yapmadi ama beni canimdan bezdirdi. Konusurken o kadar belalti vuruyor ki Allah bana nasil bir sabir vermis diyorum. Benim salakligim su oldu. Ben evlendikten sonra babaannem dediki anneni anneannenin yanina yolla zaten anneannen bakima muhtac, beraber yasasinlar, evliligine sokma dedi. Kiyamadim anneme, dinlemedim babaannemi. Esime yaptıklarını geçtim, dogumdan sonra bana yaptiklari bile basli basina travma yaratti bende

O kadar güzel bir tavsiye ki. Aydınlandım resmen. Çok teşekkür ederim paylaştığınız için

O kadar güzel bir tavsiye ki. Aydınlandım resmen. Çok teşekkür ederim paylaştığınız için
Kendi mental sagliginiz icin duymayin, gormeyin, dinlemeyin, uzak tutun. Siz anneninizi bir sekilde tolere edersiniz, huyuna alismissinizdir ancak bir baskasi(esiniz, kayinvalideniz) bunu yapmaz. Ben ettim, siz etmeyin. Insallah esinizle beraber mutlu yillariniz olur

Esinize deyin annem bi garip onu dahil etme diye

Yüzde bin der emin olabilirsiniz. Benim annemde oğlumun kendisinin buyuttugunu iddia ediyor her fırsatta Halbuki ilk doğum yaptigimda yalvara yalvara cagiriyordum (evlerimiz çok yakındı) anne lütfen gel oğluma banyo yaptırmama yardım et diye kendini her seferinde naza cekiyordu gönülsüz gonulsuz bir bakmam lazım rahatsiz olmazsam gelirim isim çıkmazsa gelirim en sonunda kaynanana söyle o gelsin hep ben gelmek zorunda mıyım dedi. Hastanede yattigim ilk gece o kadar rica ettim sen kal yanımda diye (kaynanamla aram iyi degil) ben kalamam bel fitigim var deyip çekti gitti. Şimdi oğluma bakıp sen onu benim sevdiğim kadar sevmiyorsun sevemezsin diyor böyle birşey olamaz ya. Onunla aynı sehirdeyken iki kez ev taşıdım ilk tasinmamda oğlum 8 aylıktı tasinacagimiz evde temizlik yapmaya gittiğim için oğlumu iki kez ona bıraktım ikinci gün soylenmeye başladı bel fitigim var bilmiyormusun al götür kendi yanında tut sen temizlik yaparken babası baksın demişti oglumuda kucağıma alıp ağlayarak çıkmıştım evinden. Bir anne olarak o gelip bana yardım edeceğine elini hiç birşeye surmemisti eltim geldi yardimima. Ama sorsaniz dünyanın en iyi en fedakar annesi. Ağzımızi açsak ne nankorlugumuz kalıyor ne hayirsizligimiz surekli beklenti içerisinde her fırsatta annelik hakkının arkasına sığınarak istediğini söylüyor. Çok zor bir imtihan yaşayan bilir.

Benim de lohusa travmalarim eş, kv, anne kaynaklı. Kv Allah'tan bulsun o fitnelik için yapıyor. Eş desen, annemi evlendigimizden beri tahrik etti pislik. Annem de en mükemmel ve gururlu anne olduğu için canıma okudu.
Sanki çocuğu kendi doğurmuş, ben hiçbir şey anlamam gibi davranmalar. Ben tepki verince de ben senin hizmetcin değilim laflari.
İnanın kimseyi cagirmadim ama hastaneden eve on kişi geldik. Kp şeytani da dahil geçti kuruldular, laflar da cabası.

Aa bu anneler niye boyle ya. Benimkide tutturmus bir hizmetçi lafini. Benim annem bana bunlari yaptiysa elalem neler yapar diye dusundum hep. Bide eger anne cocuguna kotu davraniyorsa eş ailesi bundan güç alıyor, ayni sekilde davranma hakkini kendinde görüyor. Sizinki daha betermis kayinpederin lohusa kadinin evinde ne isi var

Ben de öyle düşünüyorum. Umarım sizin için de her şey yoluna girer. Umarım daha fazla zarar görmeyiz aynı yerden tekrar tekrar yaralanmayız

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…