Ailem zayıflama ameliyatıma destek olmuyor

Kardeşim oldu, hayatında verdiği en iyi kararlardan biriydi. 130 dan 80 e düştü. Ama kolay bir ameliyat değil. Ailenizden bakan bir, öğünlerinizde size özel şeyler hazırlayan biri gerek. Paket gıdalar tüketemiyeceksiniz uzun süre. Bir de yemek yiyememenin verdiği bir moralsizlik oluyor. Çünkü şu anda seçme şansı var: istediğinizi yiyip, istemediğinizde yemiyorsunuz. Ama o zaman isteseniz bile yiyemeyeceksiniz. Ve kabul edelim yemek insanın hayatındaki sayılı keyiflerden biri.

uzun süre sıvıdan katıya geçiş süreci yaşayacaksınız. Kardeşim eşi sayesinde oldu. Tek başınayken mümkün değildi olması. Bunların hepsini göz önünde bulundurmanız lazım.

Çok yoğun çalışıyorum bazen akşam yemeği bile yiyemeden uyuyorum ama o kadar harekete hala kilo veremedim
Diyetlerde önemli nokta öğün atlamamaktır. Şu adım sayarlı bileklikler var onlardan alıp bakın ne kadar hareket ediyorsunuz vs görebilirsiniz belki sizin yoruldum dediğiniz kadar hareket etmiyor olabilirsiniz. Kilo olunca insan daha çabuk yoruluyor biliyorum.

Sosyal medyada ameliyat olan bir kadin taniyorum. Hatta gecen gun youtube da videosunu yayinladi. Hastane adi kesinlikle vermiyor saglik acisindan reklam olmasin diye adini vermek yasak olur mu bilemedim. Ailenize ilk ve son halini gosterebilirsiniz. Kadincagiz hamile kaldiginda kimse anlamadi o kadar kiloluydu

Biraz acımasızca bir yorum olabilir ama ben sizin kolaya kactiginizi dusunuyorum. Ameliyat olmak, kendi kendinize kilo vermeye calismaktan daha zor degil mi? Ben ugrasmiyim, kendi kendine kesilsin istahim diye ameliyat masasina yatmayı dusunmek bana pek mantikli gelmedi. Sonucta 97 kilosunuz, 150 falan olsa anlarim ama su anki kilonuz saglikli beslenme ve sporla verilebilir. 1 senede istediğiniz gorunume kavusursunuz. Bende polikistikover oldugu için insülin direncinin cok zorlayıcı oldugunu biliyorum, anliyorum sizi ama o direnci kirana kadar gayret etmek gerek. Bence ameliyattan once kendinize uzun vadeli spor ve beslenme plani hazirlayin. Once kendinizi sevin, ayi gibiyim demissiniz, bu tabirleri kendinize kullanmayin. Insanlar ne kilolardan iniyor hedefine. Buradaki zayiflama takimlarina dahil olun, gercekten motive ediyor insani.
Bir de saglikli beslenmeyi aliskanlik haline getirince insan surekli sagliksiz seyler yedikten sonra pisman oluyor. Ben mesela bir gun borek yediysem ertesi gun hic ekmek tuketmiyorum. Bu sekilde dengeliyorum kendimi.

Sizden daha iyi gördüm biliyorum evet yaşamadığınız birşey için söylemesi çok kolay size hergün on bin kalori alıyorum gibi geliyor herhalde uzaktan

Psikolojik destek alıyorum canım on ay önce babamı kaybettim derin bir depresyona girdim panik atak oldum ilaç verdi ilacın iştahımıda keseceğini söylemişti iştahımı kesmedi ama sporda yapmama rağmen kilo vermemi çok zorlaştırıyor

Günde on binden fazla atıyorum adım. Akıllı saatim var inanmayana fotoğrafta atarım. Kafayı yediğim noktalar bunlar iş yerinin yemek saatleri dışında yemek bile yemiyorum aralarda şekersiz çay içiyoruz yoğun değilsek. Doktorum bile artık son çare zayıflatıcı iğne önerdi oda işe yaramazsa ameliyat

Biraz acımasızca bir yorum olabilir ama ben sizin kolaya kactiginizi dusunuyorum. Ameliyat olmak, kendi kendinize kilo vermeye calismaktan daha zor degil mi?
Amacim kesinlikle tartisma yaratmak degil yanlis anlamayin ama bu ve benzeri yorumlari baska yerlerde de gordugum icin sormak istiyorum, talihli siz oldunuz.

Kolaya kaçarsa ne olacak? Yani doktorlari uygun gorduyse, ki konu sahibi neredeyse ikinci derece, morbid obez olacak ciddi obez yani, kolaya kacmasinin kime ne zarari var? Her zaman her seyi zor yoldan mi yapmak zorunda insanlar?

Insanlar sirf estetik amaclarla defalarca ameliyatlara girip her taraflarina bir sey yaptirirken sorun olmuyor ama obez biri mide ameliyati olunca niye karari bu kadar elestiri konusu oluyor ben onu anlamiyorum.

Ustelik hem kolaya kaçıyorsunuz deyip hem ameliyat daha zor demissiniz mesela. Evet ameliyata girip midenin bir kismini aldirmak bence de kolay bir karar degil.

Size degil sozum yanlış anlamayın ama bu artik ileri obez olan ve hem sağlığı hem goruntusu icin ameliyat olmak isteyen kisilere yapilan kolayi seçiyorsun diyet yap "baskisi" nasil bu kadar kolay yapilabiliyor bilmiyorum. Kendi çabasıyla 30 kilo verenleri haric tutuyorum bundan.

Sizden daha iyi gördüm biliyorum evet yaşamadığınız birşey için söylemesi çok kolay size hergün on bin kalori alıyorum gibi geliyor herhalde uzaktan
Hayır öyle görünmüyor ama yanlış besleniyor olabilirsiniz
İradesizseniz bunun üzerine yoğunlaşmalısınız
Yoksa ameliyattan sonra yine alırsınız
Bir çözüm olmaz o zaman ameliyat
Aileniz size destek çıksa dahi altında ezilirsiniz
Burda diyet hikayeleri var şahane 40 kilo 45 kilo verenler
Onlarında sizden aşağı kalır yanı yok bence
Onlarda tip2 diyabet hastası
Sadece beslenme stili değişmedikçe her zaman kilo alırsınız bunu demeye çalışıyorum
Tiroidinde çaresi var günümüzde
Tiroid bile belli bir kilo verdikten sonra normal seviyesine geliyor
Benimde şuan fazlam var ve ben bugüne kadar kendimi dizginlemeseydim belkide 100 110 kilo olacaktım
Rahat kilo alan bir insanım ama bir sınırım var onu geçince heyheyleniyorum
Şimdiye kadar aldıklarımı ve verdiklerimi sayarsak 60 kilo eder buda eder sana 120 kilo miniminiminicik

Bildiğim kadarıyla çok riskli bir ameliyat değil, çok fazla kişi oluyor çünkü.
Ama binde 1 ölüm riski varsa bile ben 2.5 yaşında çocuğum varken olmazdım sanırım

Tabi ki hakli oldugunuz taraflar var ancak estetik ameliyatlarla kiyaslayamayiz cunku onlarin baska cozumu yok. Spor yaparak burnumuzu kucultemeyiz sonucta.
Ameliyat gibi riskli bir yolu secmektense kendi idaresiyle kilo vermesi bence daha dogru. Yoksa olmak istiyorsa tabi ki saygi duyarim.
Diyet yap baskisi da zaten onu dusunen, saglikli olmasini isteyen insanlarin yaptigi bir baski. Bu baski zorumuza gitmemeli aksine hirsalnmaliyiz. Ama ben boyleyim, kilo veremiyorum diyerek kenara siyrilamayiz. Almamiz gerekenden daha az kalori alarak ve surekli hareket ederek zayiflamamak mumkun degil. Sadece o iradeyi gostermek icin cabalamaliyiz. Mesajimda da yazdigim gibi konu sahibi cok cok yuksek kilolarda olsaydi sagligi icin o yolu secsin derdim ama su anki kilosundan 30 kilo eksik olsa gayet saglikli olabilecek bir kiloya ulasabilir, bu da spor ve diyetle gayet mumkunken ameliyat riskini almak, sonrasindaki zorlu surece katlanmak, bunu bir de 2,5 yasinda kucuk bir cocukla goze almak bence mantikli gelmedi. Kendi kararidir, ben fikrimi soyledim. Belki biraz da hirslandirmak istedim. Tamamen iyi niyetli bir yaklasimdi benimki. Sizi de cok iyi anliyorum, yanlis anlamayin. Kilo vermek cok zor, cok yorucu bir surec. Ben de cocuk sahibi olabilmek icin kilo verdim. Ama ameliyatsiz da pek tabi mumkun.

Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim, inceden bir tirsarak yazdim malum forumda kimin ne yazacağı belli olmuyor

Estetikle su anlamda kiyasladim. Hicbir saglik sıkıntısı yaratmayan, tamamen gorsellik odakli bir sey icin ameliyatlara girip nekahat suresi yasamak normal (ki normal evet bence de) ama hem mevcutta hem ileride bircok saglik sıkıntısı getirebilen obezite icin ameliyara girmek kocaman bir hayır. Benim anlamadigim nokta bu. Ustelik dediginiz gibi ameliyat riski ve sonrasindaki sıkıntılar varken bu nasil kolay yol oluyor ki?

Diyet sporu hayatinda duymamis sisko yoktur ama morbid obezite sinirina gelmis ve ek hastaliklari olan, doktorun da ameliyata onay verdigi bir kisiye topyekun diyet yap spor yap deyince "hic aklima gelmemisti" demeyecektir kisi muhtemelen.

Bu arada tup mide icin alt limit vki'nin 35 olmasi. 40in üzeri morbid obez ve sgk ameliyati karşılıyor, bu derece ciddiye aliyor morbid obezligi. Konu sahibinin vki 39,4. Yani ameliyati dusunmesi oyle basit bir sey degil.
Imzanizda vki var mesela. Onun en saginda kipkirmizi bölgenin en altinda konu sahibi. Oyle düşünün

Kilo vermek hele ki 30-40 kilo gibi miktarları vermek zor bir sey ve bir sekilde hayatinda degisiklik yapip sagligina kavusmak isteyen insanlari demotive etmek haksizlik diye dusunuyorum ben. Diyet sporla verebilse su ana kadar zaten verirdi. Bu sefer baski yuzunden ameliyattan cayip diyete yonelse ama onu da yapamasa iyice küsüp hayatina kilolu devam etse ne burada ne sosyal hayatta kimsenin umrunda olacak. Evet iyi niyetlisiniz ondan suphem yok ama iyi niyetli baski bazen daha icinden cikilmaz seylere yol açabiliyor.

Ben aa git mutlaka ol demem konu sahibine. Ben olmadim cunku. Ama kilosu bu kadar fazla ve sorunlara yol açıyorsa da olmamasi yönünde baski yapmam. Sonucta damdan düşenin halini yine damdan düşen anlar.

Tekrar teşekkür ederim bu arada mesajınızın kibarligi icin.

Bana bi ilaç vermişti hem ilaç hem diyet başlamıştım ilk başta sonra ilaca gerek kalmadı onu bıraktım diyetle devam ettim. Doktora gidiyorsunuz tabi yapılmıştır muhakkak hormonlarınızda bir düzensizlik var mı ?

Insanın yedikçe yiyesi geliyor..yemeyi biraktigin zamanda aklına gelmiyor..mesela ben kola bagimlisiyim diyebilirim..neredeyse 1 litre kolayı hergün icebilirim. ..ama 3 aydır icmiyorum ve aklima gelmiyor...mesela 1 ay hiç abur cubur yemedim.canım da çekmedi..ama yediğim zaman ertesi gün yine istiyorum..zaten ilk günler zordur sonra vücut alışır. .3 gün diyet yapıp olmuyor diyip bırakırsan tabi ki olmaz..

Rica ederim, ben tesekkur ederim. Evet yazdiklarinizda haklisiniz. Eger konu sahibi kendince kar zarar muhasebesi yaptiysa en dogru karari vermesini ummaktan baska yapabilecegimiz pek bir sey yok. Buraya konu açtığına gore butun onerileri tartıp en dogru sonuca ulasacaktir. Umarim hakkinda en iyisi olur cunku insan kendini sevmediginde hicbir sey icin hevesi olmaz. Cok zor bu sekilde yasamak. Ister ameliyatla ister diyet ve sporla istedigi bedene ulasir umarim.

Bir bana mı çok gelmedi acaba... ameliyattan sonra da her istediğinizi yeme lüksünüz olmayacak zaten, doğru beslenmeye başlamanız gerekecek. kilodan kaynaklı sağlık sorunlarınız var mı?
5 aylık ameliyatlıyım herşeyden az az yiyebiliyorum ilk 1 ay sadece sıvı ve püre dönemim oldu..mesela 1/2 lahmacun doyuruyor artık beni

Benim de kendime yaptığım en büyük iyilik oldu..bana zarar veren asla bırakamam dediğim herşey hayatımdan çıktı..kolasız duramazdım şimdi aklıma bile gelmiyor mesela.keza tatlı da öyle,canım istemiyor yiyemiyorum.tansiyonum düzeldi , kalp ritmim düzeldi

eger gerçekten istiyorsanız herkese kulagınızı tıkayın. 14 ay oldu ben ameliyat olalı. hiç bir sıkıntı yaşamadım aksine hergün keşke daha önce olsaymısım dedim. bnim ailemde hep engellemeye çalıştı en son anneme refakatçı olarak gelmiceksen bakıcı tutucam dedim günümü aldım ve gitti. 120 ile girdim ameliyata şuan 65,5 kg yim.
sormak istediginiz bişi olursa yanıtlamaya çalışırım

Benim de en büyük pişmanlığım kimseyi dinlemeyip daha önce olsaymışım ameliyatı..ben de 5.gün temizlik yaptım ,ağrı kesici dahi kullanmadım o kadar rahat geçti sonrası

Kaç ay düzenli diyet yaptın mesela? 1 yıl nohut tanesı kadar bile kacamak yapmayıp yinede veremedin mi? Bende cok zor verir ama inanılmaz bir şekilde kolay alırım. Kilo vreremıyorum diyr sızlandıgım zamanlar hep tam anlamıyla diyet yapmadıgım zamanlar olmustur. İyi bir diyetisyen ile uzun vadede güzel kilo verebilirsin. Bu ameliyat sonunda kilon sihirli degnek degmıs gibi birden bire puf ucup gitmeyecek yemedıgım için gidecek öyle olmuyor mu? Ee o zaman neden bedenini riske atıyorsun? Üstelik bir annesin. Ailen ne derse desin bu senin hayatın ama evladın var bu riske deger mi?
Ben tartıda senden fazla kiloyu görmüş bir insanım. Sürec uzun.. Büyük sabır istiyor çaba istiyor ama zaman ve emekle oluyor. Ama nasıl oluyor o listeden dedigim gibi nohut tanesı bile fazladan yemeden çabayla oluyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…