Ailem zayıflama ameliyatıma destek olmuyor

Canım benim seni çok ama çok iyi anlıyorum seninle aynı durumdayım. Tekfark yaş olarak senden biraz daha küçük olmam. Bende 97 kiloydum lakin 3 haftada 85 e düştüm. Yarından itibaren de su diyeti yapmayı planlıyorum. Kafana koy su diyeti olmasa da aralıklı oruç diyetini mutlaka öneririm. Ben 97 den 85 e bu şekilde düştüm. Spor da yapamadığım için biraz aç kaldım. Olsun. Göbekten basenden spor yapmak öyle zordu ki şimdi en azından daha da hafifledim gibi hissediyorum. Ve inan ki kendime güvenim gelmeye başladı

Teşekkür ederim açıkladığınız için. Sanırım bu konunun estetik kaygıya dönüşmesi beni rahatsız ediyor...yani ameliyat kararını doktorun alması gerekmez mi? Yani bir seçenek olarak mi sunuyor doktor?
Yani gerçekten çok ciddi olsa şişmanlık derecesi o zaman ameliyat mecburi olması gerekmez mi?

Tabiki doktor karar veriyor, vermeli. Her hastaliğin tedavisi bir olmadiği gibi, her obizete ile savaşan birinin tedavisi ayni olmaz.

Bu amelyat sadece estetikten dolayi yapilmaz. Kilo tüm hayat kaliteni, sağliğini düşüren bir olaydir. En basit coronaya yakalandiysan, kiloluysan, ölme şansin çok daha yüksekti. Ki sadece estetik olsa bile yine haktir. Sadece 1 defa bu hayati yaşiyoruz. Mutsuz olmaya hiç değmez.

Psikoterapi alma şartıyla ben mide ameliyatlarına olumlu bakıyorum. Zira bi yakınım ciddi anlamda yağ aldırdı ama yeme bozukluğu devam ettiği için o yağlar çoktan fazla fazla yerine kondu. Şimdi mide ameliyatı düşünüyor ben başarılı olmayacağını düşünüyorum mesela, çünkü tarzını biliyorum. Siz de mutlaka bi psikoterapistle çalışın.

Herdaimgunes merhaba seninle cok benzer şeyler yasamışşiz. Doğumdan sonra hipotiroidi ve hashimato hastalığı bende peydah oldu 69 kg ile gebe kaldım 86 kg ile dogum yaptim..ne yaşadığını cok iyi biliyorum.endokrin doktorlarının kapısını asindirdim. Diyet de yapsan ise yaramaz herkes 10 verir sen 2 anca dediler tup mide ol dediler.esim ve annem de tup mide olmuştu ben de sıcak baktim ve 2020nin ocak ayında oldum.dr hersey cok guzel dedi ve beni taburcu etti 38 derece ateşim vardi ama o olur normal dedi..neyse uzatmak istemiyorum..ısrarımız ile ateş düşmüyor diye aramalarimiz sonucunda geri çağırdılar ve bisi yok abartma nazlanma dendi ben idrarim da kirmizi diyince akıl edip kan tahlili yaptılar cpr 38 çıkınca yatış ve tomografi sonucu midede kacak...tam 3 ay yattım hafta 7 gündür ben haftada 8 kere endoskopi oldum.Seni korkutmak degil amacım dedim ya annem ve esim de olmuştu onlarda sorun olmadi ama nolur bunu gözardı etme.o 1000de 1 ihtimali es geçme..aylarca hastane odasında yavrumdan uzak midemde stent ile ve dışarıdan takip icin uzatılan diren ile gezdim ..nolur cok iyi düşün. Suan oglum bensiz asla uyumuyor pedagog travma olmuş dedi.Ben unuttu derken 2 gece evvel anne sen hastaydın ya geldik biz neden geldik biliyomusun ?seni çok özlemiştim diyip ağlama nöbeti geçirdi daha 4.5 yaşında..nolur iyi düşün beni mi bulcak deme

Balon yutuluyor onu duydunuzmu ? Daha riski az galiba . 1 sene sonra doğal yolla atılıyor . Ve balonu hap gibiymiş suyla yutturuyor doktor gözetim altında .

Koskoca, çalışan bir kadınsınız. Üstelik annesiniz. Ailenizin desteklemesine gerek yok. Yanınızda olsalar elbette iyi olur ama olmuyorlarsa hayatınızı buna göre şekillendiremezsiniz.

Bahsettiğiniz ameliyatın tıbbi yönünü bilmiyorum ama doktorunuz öneriyorsa neden olmasın?

Hayatım boyunca hep kiloluydum, gençliğimde bu kilolu olma durumu, yaşıtlarıma nazaran 3-4 kg idi, 20 yıl aktif spor yaptım, bıraktığımda 56 kiloydum, üç yıl içinde 20 aldım, sonra yaş gittikçe arttı, şu an 80-81 arasıyım. İrademi zorlayınca kilo veriyorum, ancak sonra yeniden başa sarıyor. Çaresizlik hissini anlıyorum, çevremde ameliyat olup bu konuda başarılı olan iki kişi var, diyetletine sıkı sıkıya uydular ve bir daha kilo almadılar. Biri ailemden üç kişide de ameliyat fayda etmedi, ilk bir yıl muazzam kilo verdiler, sonra istesemde yiyemiyorum dedikleri bir zaman oldu ama şu an üçü de kilolu ve diyete devam etmedikleri için bazı sağlık problemleri de var. İşin özü profesyonel bir yardım alıp bu işin her yönünü öğrenmek ve kendini tartmak. Yapabileceğine inanıyorsan kimseyi dinleme, Kendi adıma bu seçeneği düşünsem de ben ömür boyu diyette yaşayamam bu beni yıpratır, o yüzden en azından kontrol altında tutmaya çalışıyorum. Bu tamamen insanın ruhuyla, yapısıyla ilgili bir durum, kilo sağlık için zarar , en doğrusu bu işi en iyi bilenden destek alman

Öncelikle sizi tabi ki yargilamayiz, en azindan ben. Ben de 19 yasimda bir kayıp sonrasi cok kilo aldim. Kendimce hep 10ar kilo alip verdim yo-yo diyetlerim cok oldu. 33 yasindayim boyum 1.59 ve 96 kilo ile profesyonel destek alarak endokrin+diyetisyen kilo verme surecine girdim. Tabi bu arada insulin direncim de var. 96 ile basladim su an 80.5 kiloyum. Kolay olmuyor ama dusunmeden diyetisyenim ne dediyse onu yiyor ve yapiyorum. Her seyi dogru yapsam da bazen kilom takiliyor bazen de beni cok motive edecek sekilde yag kaybediyorum. Moralimin cok bozuldugu da oluyor yalan degil ama oyle boyle neredeyse 16 kilo gitmis bile. Diyetisyene cok gittim olmadi demissiniz. Sebebi sizin listeye uymamaniz mi, size uygun listeler olmamasi mi? Yoksa uydugunuz halde kilolar gitmiyor mu ve bu duruma diyetisyeniniz ne diyor?

Mide botoksu diye bir şey duydum önce onu mu deneseniz? Bununla birlikte psikolojik destek de alırsanız sanki denenblr gibi geliyor kulağa.

merhaba, bende hep kiloluydum aynen anlattıgın gıbı al ver oluyordu istikrar yoktu. eşim ve annemi üç sene uğraştım amelıyata ikna etmek için olmadı. bir gece karar verdim oturdum hem anlattım hem agladım ama rıza ıcın degıl bu amelıyatı olucam dedım ertesı gun tetkıklerım yapıldı sonra kı gün de ameliyatım. 4.gün iş başı yaptım kendi adma konuşayım ne ağrı ne sızım oldu. hatta herkes şaşırdı senin refakatçıya bile ihtiyacın yokmuş diye. keşke seneler önce olsaymısım bu amelıyatı. şuan 9. ayımdayım 48 - 50 bedenlerden 38 bedene düştüm. ohhh beee hayat ne güzelmiş.

Boyum 1.60 kilom 95 idi 5 yıl önce Ankara hacettepeye başvurdum ailem kesinlikle hayır diyor esim tansiyonumu ölçen hemşirenin yanında kavga çıkardı istemiyorum diye ama ben hayir ben istiyorum dedim diyetisyen ve psikiyatrist hikayemi dinlediler ve vücudumun ameliyati kaldıramayacağını söylediler cok zor bir ameliyat olduğunu soylediler sonra diyetisyen arayışına girmedim gecen yılbaşında diyetisyen psikolog olan birisini buldum instigramdan aralıklı oruç ile 20 kiloyu verdik acikcasi biz şişmanlarin diyetisyenlerden cok psikoloğa ihtiyaci olduğunu düşünüyorum

Bir tanidigim kelepçe taktırdı cok kilo verdi ve yeme stilini değiştirmedi şuan yine eski kilosinda şimdi de midesinin yarısını aldiracakmis doktor da öyle oneriyomus çünkü sağlığı cok kötü.. ameliyatların sonu yok kendini engelleyemedikten sonra, eğer ameliyat olup yemenizi degistirmeyecekseniz hiçbir işe yaramaz ikincisi metabolizma cok yavaşlamış yani sürekli diyet yapmaktan artık ne yesem yarıyor modundasin , senin cok ciddi spor yapman gerekiyor

Ya bu yutulan mide balonları var ameliyat vs olmuyorsun. Onu araştırın bence, doktorunuza sorun. Google’a yutulabilir mide balonu yazın çıkıyor hemen.

Merhabalar yorum yazan herkese çok teşekkür ederim dün doktorumla görüştüm bana ameliyattan önce birde iğne tedavisi denemeyi önerdi. Bu iğne hem zayıflatıp hemde şekeri dengeliyormuş. Fakat iğneyi kullananlarda pankreatit riski oluşuyormuş. Nadir de olsa sonuçta bir risk var. Kararsız kaldım epey. Acaba bu iğneyi kullanan var mı?

Bu ameliyatı yapan en iyi eğitim hastanelerinden birinde hemşireyim doktorlarımızın hepsini tanıyorum özelde vs olmayacağım yani

Evet uzun bir süreç maalesef o yüzden ailemden manevi destek bekliyorum sonrasında yaşayacağım sıkıntılarda en azından yanımda olsunlar diye

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…