35 yaş kadın kontenjanı

Ya gercekten o kadinin yetersiz oldugunu dusunuyorsaniz mezun da olamaz. Eee o zaman size zarari ne. Bi sans verildi denesin sansini. Ekstra bir kontenjanin kime ne zarari olacak. Ayrica tam da soylediginiz gibi. Siz okutulmamis olsaniz bile sizin jenerasyonunuz icin yeniden kendine sans oluşturmak daha kolay. Daha 26 yasindasiniz. Emin olun 35 yasindakiler icin sartlar daha farkliydi. Ben 28 yasindayim. Universite de okudum.meslek sahibi de oldum. Devlet memuru da oldum. Ozel sektorde de calistim. Ama hayallerim baska ve su an 28 yasinda tekrar universite sinavina girdim. Calismadigim halde hatiri sayilir bir puan yaptim tercih yaptim ve 3. Universitemi okucam mesela. Ama 35 yasina gelmis bir kadin icin sartlar bu kadar uygun olmayabilir. Cevresi benim cevrem kadar destekci olmayabilit. Sınava, sinav derslerine dair bilgileri cok daha eski ve zayif olabilir. Alt tarafi 2 kisilik kontenjan , bir bolumu batirmaz heral
Adaletsizliğin üçü beşi olmaz. Bugun gençlere yarin sizin çocuklarınıza unutmayın. Herkes sınava girer, ne kazanırsa onu okur. Arada 300 puan fark olan bir bölüm için bu adaletsizliktir.

Ben YÖS'e karşı değilim. Türklerin yabancı uyrukludan sayılıp okumasına ve vakti gelince de vatandaşlık haklarından yararlanmasına karşıyjm. Türkiye'den de yurt dışına gidip okuyanlar yok mu? Onları da almasınlar o zaman.
Almasinlar bize ne ki😂adamlar seçerek alıyor zaten biz herkesi alıyoruz😄

Sınavsız ikinci üniversite hakkınız da var. Tabi burdaki gibi her bölüm yok ama güzel bölümler de var
Orada ilgimi çeken bölüm yok psikoloji olsaydı okurdum.veterinerlik okumak isterdim ama işten gidecek vaktim yok zaten gitmedende olacak bölüm değil.neyse okusun 35 yaş üstü lisans mezunu olmayan ablalar yine başaramadık😂bazıları memurluk için yapmışlar falan demiş ama memur olarak sizi almak isterlerse hizmetli olarak alırlar sonra boş kadro açılınca düz memur olursunuz bunun için üniversite bitirmeye gerek yok zaten işçi kadrosunun hem izni çok hem maaşı hem emekli olunca daha avantajlı yani onun için ablalar kasmaz üni okumayı falan.

Düşük puanlarla aslında kazanamayacaklari bölümlere yerleşen bu kişiler nasıl bitirecekler okullarını? Burada da bir esneklik olacak mı acaba? Bana sıkıntılı geldi saglik, eğitim gibi bölümlerde özellikle.
İşte asıl mesele bu üniversiteden atılma durumu varken içindeki gerçek azimli kısım bitirip diğerleri bırakacak. Azimli kısım mesleğini de yapabilecek seviyeye ulaşmış olacaktır.

Burda şunu düşünmek gerek verilen eğitim için de tolerans sağlanmayacaksa eğitimi hakkı ile alacaklarsa neden olmasın?

Ama maalesef bu uygulamanın kadınları düşünmekten ziyade milletvekilliği için çıkarıldığını düşünüyorum. Konu siyasi yani 🙄

Farklı üniversitelerin yaz okullarında ders alma imkanı ve kredi denkliği verilirse; ortalama bile yapar.

O kadar becerebileceğini sanmıyorum ama farklı üniversitelerde Anadolu’da falan her iş döner. Boğaziçi fizik çok ekstrem bir tercih olmuş keşke farklı bir şey tercih etseymiş. İstanbul üni biyoloji mesela :)

Yok daha neler? Devlet 35 yaş üstü diye mezuniyetlerini de kolaylaştırın mı dedi ki? Yüksek puanla girenlerin hepsi mezun olamıyor, temeli olmayan nasıl olsun emek harcamadan?

Onu bunu bilmem de asıl tepki ÖYS'ye giren Türk kökenlilere verilmeli. Çifte vatandaş diye istediği bölümü okuyabiliyorlar. Bölüm başına bir de değil, sürüsüyle. Temeli de yok.

Onlara da tepki veriliyor zaten; hepte verildi. Tüm eğitim hayatını Türkiye'de geçirmesine rağmen; sınav zamanı gelince YÖS ( Yabancı Öğrenci Sınavı )' e girip matematik ve genel yetenek sorularıyla en iyi üniversitelere haksız şekilde yerleştirildiler.

Farklı üniversitelerin yaz okullarında ders alma imkanı ve kredi denkliği verilirse; ortalama bile yapar.
İstenilen yerden yaz okulu alınamıyor. Üniversite izin vermiyor veya ders denk olmadığı için sayılmıyor. İlle de o kazananları mezun etmeleri için her yol denenecek diyorsunuz.

İstenilen yerden yaz okulu alınamıyor. Üniversite izin vermiyor veya ders denk olmadığı için sayılmıyor. İlle de o kazananları mezun etmeleri için her yol denenecek diyorsunuz.

Yıl içerisinde yeni kararlar alınmayacağının garantisi var mı sizce ?

Göze alabiliyorlarsa, yaz okullarından önce ve sonra mezun edilen öğrenciler ve okulların eğitim kalitesine dair genel bir değerlendirme yayınlasalar da açık açık herkes okusa son durumu keşke.

Bence gayet pozitif bir uygulama, bizim ülkede ageizm/yaşla ayrımcılık net var. Kadınlara karşı ayrımcılık zaten var, 35 yaş üstü bir kadınsan ve niteliklice bir iş bakıyorsan zaten mezara falan gir 🤐🤐🤐 Bu yıl uygulanıyor, gelecek yılları bilmiyorum ama umarım bitmez.
acaba hangi partiye yakin kadinlar o kontenjanla giriyordur merak ettim.

Valla çok üzücü bir durum. Bir sürü gencin hakkına girildi.

Hak etmeyen, eğitim hayatında başarısız bir sürü insan Boğaziçi, Odtü vb. Okullar kazandılar.. ama inanın okuyup o bölümleri de bitiremezler..
Öyle bir bitirirler ki.zamanında arkadaş puanı olmayan yerde tıp diploması aldı denklik falan halletti şuan acil tıp doktoru devlet hastanesinde.para olduktan sonrası kolay kapağı atıp bir açığıda bulup yollarına bakıyorlar.bu gözler neler gördü neler yeterki adamın ve paran olsun…

Yani 35 yaşını geçen kadın birey, sınava girip kazanamıyor mu da böyle bir uygulama yapılıyor?zaten o yetkinliğe haiz değilse bu hak neden veriliyor?Bunu kadın, erkek olarak ayırmak için söylemiyorum.sadece bir mantık göremiyorum.neticede KAzaNsin ve OkuSun dEgil Mi?
Herkesi kendin gibi görme yani eğitimlisin imkanın var diye herkes aynı şartlarda değil demekki kazanamayan varmış😂

Artık memuriyette yaş yok.
Henüz duyurulmamış bir ek kontenjanı nokta atışı bilip yerleşen o kadınlar belli ki aynı “yüksek öngörüleriyle” atanacaktır.
Çan eğrisi, yaz okulu, başka okullarda yaz okuluyla dersi verme gibi pek çok yöntemle hakkı olmadan mezun olabilecekler.
Konu yetersiz insanları özel kontenjanlarla bir yerlere yerleştirmeleri.
Gece gündüz çalışan yüzbinlerde öğrencinin hakkkını emeğini yemek bu.
Ben basit bir kadına ayrıcalık olduğunu da sanmıyorum başka şeyler varT
Artık memuriyette yaş yok.
Henüz duyurulmamış bir ek kontenjanı nokta atışı bilip yerleşen o kadınlar belli ki aynı “yüksek öngörüleriyle” atanacaktır.
Çan eğrisi, yaz okulu, başka okullarda yaz okuluyla dersi verme gibi pek çok yöntemle hakkı olmadan mezun olabilecekler.
Konu yetersiz insanları özel kontenjanlarla bir yerlere yerleştirmeleri.
Gece gündüz çalışan yüzbinlerde öğrencinin hakkkını emeğini yemek bu.
Ben basit bir kadına ayrıcalık olduğunu da sanmıyorum başka şeyler var
Memuriyet için yazmışsında memuriyet için almak istedikleri zaman zaten üniversite mezunu olmasına gerek yok alırlar hizmetli kadrosu yada düz memur kadrosundan sonra çalışır o şekilde bir süre sonrada kadroya alınır isterse o arada okur birşeyler kadrosu açılırsa görevde yükselme sınavı ile o kadroya geçer.sözleşmeli olup sonradan kadroya alınan bir sürü memur var yani böyle yollar varken oturup 4-5 yıl üniversite okuyup memur mu olacaklar?

X