35 yaş kadın kontenjanı

Ya gercekten o kadinin yetersiz oldugunu dusunuyorsaniz mezun da olamaz. Eee o zaman size zarari ne. Bi sans verildi denesin sansini. Ekstra bir kontenjanin kime ne zarari olacak. Ayrica tam da soylediginiz gibi. Siz okutulmamis olsaniz bile sizin jenerasyonunuz icin yeniden kendine sans oluşturmak daha kolay. Daha 26 yasindasiniz. Emin olun 35 yasindakiler icin sartlar daha farkliydi. Ben 28 yasindayim. Universite de okudum.meslek sahibi de oldum. Devlet memuru da oldum. Ozel sektorde de calistim. Ama hayallerim baska ve su an 28 yasinda tekrar universite sinavina girdim. Calismadigim halde hatiri sayilir bir puan yaptim tercih yaptim ve 3. Universitemi okucam mesela. Ama 35 yasina gelmis bir kadin icin sartlar bu kadar uygun olmayabilir. Cevresi benim cevrem kadar destekci olmayabilit. Sınava, sinav derslerine dair bilgileri cok daha eski ve zayif olabilir. Alt tarafi 2 kisilik kontenjan , bir bolumu batirmaz heralde
batırır batirmaz bilemem, koskoca üniversiteye hiç yakışmıyor 166 puanla öğrenci almak kusura bakmayın, 20 de olsa 40 da olsa fikrim aynı.

Bence gayet pozitif bir uygulama, bizim ülkede ageizm/yaşla ayrımcılık net var. Kadınlara karşı ayrımcılık zaten var, 35 yaş üstü bir kadınsan ve niteliklice bir iş bakıyorsan zaten mezara falan gir 🤐🤐🤐 Bu yıl uygulanıyor, gelecek yılları bilmiyorum ama umarım bitmez.
+1
Ben de aynısını düşünüyorum
Ancak çok çok düşük puanlarla da alınıyor sanırım
O biraz haksızlık yaratabilir.
Ona da uygun bir düzenleme yapılırsa çok iyi olur.
35 yasında kadın ne evlilikte tercih ediliyor ne de işe girse kabul ediliyor.
Niyeyse bu Ortadoğu’da 30 yaşından sonra mezara girecekmişsin gibi beklentileri var.

500 puanla kapatan Boğaziçi İngilizce Fizik bölümüne 166 puanla giren 35 yaş üstü bayanın o bölümü nasıl bitirecegini çok merak ediyorum. Bunu pozitif ayrım olarak değil emek veren, stresten yemeden içmeden kesilen, uykudan, gezmekten, hayatın zevklerinden feragat eden öğrencilerime ve gençliğe yapılan bir haksızlık olarak görüyorum. Hepsinden önemlisi onlarca üniversite mezunu genç işsiz gezerken yarin bu insanlara pozitif ayrımcılık deyip kurumlarda -aynı şartları sunmadan- iş imkanı sağlarlarsa vah benim genç nüfusuma...
Bu uygulama ilk defa üniversiteye yerleşecek olanlar için geçerli sanırım? Yani birileri çıkıp rastgele ben 2. Ye de şu bölümü okucam diyip yerlesemiyor değil mi bilginiz var mı

Bu uygulama ilk defa üniversiteye yerleşecek olanlar için geçerli sanırım? Yani birileri çıkıp rastgele ben 2. Ye de şu bölümü okucam diyip yerlesemiyor değil mi bilginiz var mı
Önlisans okuduysan lisansa girebiliyorsun. Yada hiç bölüm okumamış olacaksın. 2. Üni kapsamı va diye bir durum yok ilk defa önlisans yada lisans okuyacaklar için geçerli.

Kapasiteleri denildiği gibi yoksa bitiremezler. Bulunduğum bölüme girenler dereceyle girdiği halde atılanları veya zorluğundan bırakanları biliyordum. Temel bilimlerde de atılanlar var. Afla dönenleri düşünün. Bir o kadar başvurmayanlar da var.

Fizik hesap kitap işleri gerektirdiği için kitabı okuyup bitireyimle mezun olunamaz. Gerçekten kapasitesi yoksa zaten atılır.
Ameliyathane hizmetleri nasıl bir bölüm sizce

Ameliyathane hizmetleri nasıl bir bölüm sizce
Pek fikrim yok. 2 yıllık program olması lazım. Lisanstan sonra bir arkadaşım okudu ama hali hazırda ameliyathanede çalışıyordu. O yüzden işi hazırdı. Meslek seçiminde istihdama bakardım. YÖK Atlas'ta atama sayısı veya yüzdeliği vardı bir ara. Eğer hala varsa kıyas yapabilirsiniz. İş ilanlarından da fikir edinebilirsiniz.

Pek fikrim yok. 2 yıllık program olması lazım. Lisanstan sonra bir arkadaşım okudu ama hali hazırda ameliyathanede çalışıyordu. O yüzden işi hazırdı. Meslek seçiminde istihdama bakardım. YÖK Atlas'ta atama sayısı veya yüzdeliği vardı bir ara. Eğer hala varsa kıyas yapabilirsiniz. İş ilanlarından da fikir edinebilirsiniz.
Evet 2 yıllık bir bölüm siz ögrencilerim var deyince üniversite hocası olduğunuzu var sayarak sordum benimde tanıdıgım 2 tane hoca var üniversitede biri ataması zor dedi diğeri iyi bir bölüm sözel dedi insan kararsız kalıyor

Evet 2 yıllık bir bölüm siz ögrencilerim var deyince üniversite hocası olduğunuzu var sayarak sordum benimde tanıdıgım 2 tane hoca var üniversitede biri ataması zor dedi diğeri iyi bir bölüm sözel dedi insan kararsız kalıyor
Ben tıp fakültesindeydim. 2 yıllıklar bizim yerleşkede yoktu. 2 yıllık okumuş liseden öğrencilerim vardı. Sözel çıkışlıydı çoğu. Sağlık çıkışlılardan tanıdıklarım tıbbi laboratuvar, fizyoterapi veya elektronörofizyoloji programı okumuşlar. Çalışıyorlarsa da sosyal medyaya fotoğraf atmıyorlar 😂 O yüzden bir şey diyemeyeceğim 😬

Burda anlasilamayan kisim su: yas farki gozetmeksizin herkesin istedigi bolume hakkiyla yerlesmesi farkli, 35 yas ustu olup cok cok dusuk puanla o bolume girmesi ayri mesele.
Yoksa yas faktorunden dolayi ayrimciliga ugramamali kimse, yurtdisinda yasiyorum, burda 20 senelik meslek hayatindan sonra tekrar lisans/yuksek lisans/doktoraya donen insanlar var ve hic yadirganmiyor.
Ve fakat cok dusuk netlerle Bogazici, Fizik vs diyoruz bu bir paradoxtur🫣

Arkadaşlar bu konu ile ilgili bilgiye ihtiyacım var 35 yaşımdayım tyt için başvuru yaptım 34 yas ustu kadrosundan yararlanmak istiyorum seçeneğini işaretledim sorum şu ben bu işaretlemeyi yaptığım için sadece kadınlara verilecek kadrodan mi yararlanırim yoksa puanımin tuttuğu diğer bölümleri de tercih edebilir miyim osym bilgi verir bu konuda ama mesai saatleri bitti:KK43:

Arkadaşlar bu konu ile ilgili bilgiye ihtiyacım var 35 yaşımdayım tyt için başvuru yaptım 34 yas ustu kadrosundan yararlanmak istiyorum seçeneğini işaretledim sorum şu ben bu işaretlemeyi yaptığım için sadece kadınlara verilecek kadrodan mi yararlanırim yoksa puanımin tuttuğu diğer bölümleri de tercih edebilir miyim osym bilgi verir bu konuda ama mesai saatleri bitti:KK43:

Puanınızın tuttuğu bölümleri tercih edebilirsiniz. 34 yaş üstüne kontenjan ek olarak veriliyor

Tesekkur ederim zaten onlisans mezunu olanlar sadece lisans programlarını tercih edebiliyorlarmis yüksek ihtimalle o hakkı kullanmam çünkü ben tekrar onlisans okumak istiyorum ama yinede o hakkim bir köşede kalsa mi diye düşünüyorum
Puanınızın tuttuğu bölümleri tercih edebilirsiniz. 34 yaş üstüne kontenjan ek olarak veriliyor

Ben okumayı desteklerim velakin bence meslek edinme kursları olsa iş garantili daha çok işe yarardi neden diyeceksiniz iş yerleri tecrübe ister heleki özel sektör benim güvenlik sertifikası alan 40 yaş üstü tanıdığım bu işi hiç yapmadığı gerekçesi ile ve yaş dolayısı ile bu işe yeterli bulunmadı bu küçük bir örnek diyelim bir kadın 38 yaşında girdi üniversiteye yaş oldu 42 mezun oldu.İsveren onumu alır işe 23 yaşındaki mezunumu.Yani okusun elbet insanlar buna karşı değilim velakin hayat ve hayaller orantılı olmazsa hayalkırıklığı kaçınılmaz.Ulkedeki işsizliği baz alırsam göz önüne tablo bu yani.Hayat sırayla okul iş kariyer evlilik çocuk emeklilik planında aksama ile karşılaştiysa bu sıralamaya uymadiysa gönül bir yerden dahil olmak istiyorsa buna sözüm yok.Hep dedim diyorum teori başka pratik başka kurtlar sofrasından bildiriyorum 😂

Herkese selam. Bir yakınım aradı bugün ve üniversiteye başlayacağını söyledi. Sağlık ile ilgili bir bölüm. Sayısal bölüm kazanmasına şaşırdım açıkçası. Üniversite sınavına hazırlandığını veya bir çalışmasını görmedim çünkü. Sonra 35 yaş üstü daha önce üniversite okumamış kadınlara ek kontenjan açıldığını söyledi. Ben birşeyleri yanlış anlamış olabiliceğini söyledim. Sonra araştırdım ve doğru olduğunu gördüm. Şok oldum. Düşük bir puanla girmiş zaten. Daha önce hiç duymamıştım. Haber izlemiyorum ve takip etmiyorum. Içim kararıyor çünkü. Bu seneye özel miydi , her sene bu kontenjan verilecek mi. Bilginiz var mı. Eğer her sene bu şekilde özel kontenjan verilecekse çevremde ki kadınları haberdar edeceğim .
Tıp oluyomu acaba 4 yıl sonra bir şansımı denemek isterim 🤣🤣

Ben okumayı desteklerim velakin bence meslek edinme kursları olsa iş garantili daha çok işe yarardi neden diyeceksiniz iş yerleri tecrübe ister heleki özel sektör benim güvenlik sertifikası alan 40 yaş üstü tanıdığım bu işi hiç yapmadığı gerekçesi ile ve yaş dolayısı ile bu işe yeterli bulunmadı bu küçük bir örnek diyelim bir kadın 38 yaşında girdi üniversiteye yaş oldu 42 mezun oldu.İsveren onumu alır işe 23 yaşındaki mezunumu.Yani okusun elbet insanlar buna karşı değilim velakin hayat ve hayaller orantılı olmazsa hayalkırıklığı kaçınılmaz.Ulkedeki işsizliği baz alırsam göz önüne tablo bu yani.Hayat sırayla okul iş kariyer evlilik çocuk emeklilik planında aksama ile karşılaştiysa bu sıralamaya uymadiysa gönül bir yerden dahil olmak istiyorsa buna sözüm yok.Hep dedim diyorum teori başka pratik başka kurtlar sofrasından bildiriyorum 😂
Soyle düşünün ataması olmayan bir bölüm okudum okuduğum dönemde baya alım oldu ama ben o şansımı kullanamadım salak gibi önemsemedim aklım bir karış havadaydi sonra çalıştım iyi sayılabilecek puanlar aldım ama bu seferde alım olmadı zamanında tekrar bir bölüm okumadigima da pişman oldum özel düşünmüyorum zaten ama en azından ataması olan bir bölüm okumak istiyorum tabiki gidipte sağlık okumam ama kardeşim 73 puanla tarım bakanlığına atandı halkla ilişkiler okudu. Malesef sistemde sorun var nereden baksan saçmalık ve bir dengesizlik var belki benim durumumda olan çabalayan uğraşan insanlar için faydalı olur bu karar.

Ya zaten o kadar insanı yerlestirecek yer yok mezun olunca çıkar ortaya tartışmaya bile gerek yok o kadar kadro nerede işte atanamayan dolu benim etrafımda bile nüfus almış başını gitmiş tabiki herkes ekmeğini kazansın istediği olsun isterim o işi mesleği yapabilecek özellikteyse.

Soyle düşünün ataması olmayan bir bölüm okudum okuduğum dönemde baya alım oldu ama ben o şansımı kullanamadım salak gibi önemsemedim aklım bir karış havadaydi sonra çalıştım iyi sayılabilecek puanlar aldım ama bu seferde alım olmadı zamanında tekrar bir bölüm okumadigima da pişman oldum özel düşünmüyorum zaten ama en azından ataması olan bir bölüm okumak istiyorum tabiki gidipte sağlık okumam ama kardeşim 73 puanla tarım bakanlığına atandı halkla ilişkiler okudu. Malesef sistemde sorun var nereden baksan saçmalık ve bir dengesizlik var belki benim durumumda olan çabalayan uğraşan insanlar için faydalı olur bu karar.
Ben size hak veririm sadece benim fikrim meslek edinme kursları olsa iş garantili hem daha çok insana faydası olur hem bu işi sağlık gibi ciddi alanlarda daha bilgili donanımlı insanlar yapar durumu.Tabiki ben bilirkişi değilim kendi yorumum bu yanlış anlaşılmasın okuyan okuyor zaten bir şekilde onun dışındakiler içinde ben kapsamlı düşündüm.Bizim ülkede tekniker beden gücü vs anlamında eksik çok yoksa mühendis mimar çok diye düşünüyorum.Genede insanlar istediğini yapar okur dener .İlla memur olmaya gerek yok paranı kazaniyorsan heleki özelde daha çok alıyorsan sizin içinde hayırlısı olsun herkes memur olmak istiyor bende işte nerede o kadar yer diyorum neredeyse anne karnından çıkan bile bunu diyecek bu ülkede lütfen yanlış anlamayın benim düşüncem bu yanılma payım her zaman olabilir

Ben size hak veririm sadece benim fikrim meslek edinme kursları olsa iş garantili hem daha çok insana faydası olur hem bu işi sağlık gibi ciddi alanlarda daha bilgili donanımlı insanlar yapar durumu.Tabiki ben bilirkişi değilim kendi yorumum bu yanlış anlaşılmasın okuyan okuyor zaten bir şekilde onun dışındakiler içinde ben kapsamlı düşündüm.Bizim ülkede tekniker beden gücü vs anlamında eksik çok yoksa mühendis mimar çok diye düşünüyorum.Genede insanlar istediğini yapar okur dener .İlla memur olmaya gerek yok paranı kazaniyorsan heleki özelde daha çok alıyorsan sizin içinde hayırlısı olsun herkes memur olmak istiyor bende işte nerede o kadar yer diyorum neredeyse anne karnından çıkan bile bunu diyecek bu ülkede lütfen yanlış anlamayın benim düşüncem bu yanılma payım her zaman olabilir
Tabiki yeterliliği olmayan insanlar belli başlı bölümleri okumasın insanların hayatına kastedilmesin 10 tane turkce net çıkarmayacak insanlar var bir düzenleme getirilmesi de şart hayırlısı olsun artık ne diyelim teşekkür ederim yorumunuz icin

X