35 yaş kadın kontenjanı

Önce yapilmasi gereken cok sey var! Bunca issiz sapsiz cezaevinden cikan insan var torpilin olmasi gerek hrr yerde. Bu insanlara is ver. Kader mahkumlari icin birsey yap.

Kesinlikle nemalansin istediklerine kanun cikariliyor. Batsin!

kimse almaz ki? Zaten memurluk yaşı da geçmiş oluyor. Öğretmen olursa atanabilir. Çoğununki işten daha çok akademik bilgi sahibi olmak olacak.
Hah aynen öyle. Sınava girmek için, harç yatırmak ve kitap almak için para ödeyecekler. Sistemde para dönecek…. Bence bütün mesele bu. Ya da arkadaşlar yazmışlar teşkilattaki diplomasız kadınların çalışmasının önü açılacak.

Benim korkum da bir şekilde bitirilmesi sağlanıp iş sahasına bu vasıfsız insanların dahil edilmesi... Bir de sadece o değil ki hemşirelik, ebelik gibi sağlık bölümlerine girenler var. Öğretmenlikten açıldı mı bilmem ama zaten kpss kazanamazlar o açıdan içim rahat...

o açıdan haklısın. Bir de Türkiye’de üniversitelerde devamsızlık yapmıyorsan ödevlerini projelerini tamamlıyorsan bir şekilde okul bitiriyorsun.
Bildiğim kadarıyla Almanya da avusturya da falan üniversite bitirmek zor. Ama türkiye öyle değil.
Kötü notla da olsa mezun oluyorsun.
Fizik biraz ekstrem bir bölüm sadece ama Anadolu da bir üniversitede hemşirelik olsa hemen bitirtirler.

İlgili branşta okuyacak yeterliliğe sahip olmayan bir insanı, o bölümden mezun edip; bir de aktif çalışma hayatına dahil etmelerinin yaratacağı sonuçlar ne olacak peki ?

Ülkemizde mesleki yeterliliğe sahip olmayan ve diploması iptal edilmesi gereken yüzlerce insan varken; bu uygulama ile de tüy dikilmiş.
Ülkemizde ilgili branşta okuyacak yeterlilige sahip olmak sadece ne kadar çok net yaptığın ile ilgili, kişisel özellikler, yeteneklerin, ilgilerin bir önemi yok biliyorsunuz değil mi

Ahh ahh keşke anlayabilseler. Hala işin KADIN ve 35 YAŞ ÜSTÜ DE OKUSUN kısmındalar. Bu eleştirimi aynı şekilde açıkladığım halde '' tamam ben 30 yaş üstü olarak okumayayım o zaman '' cevabını da aldım ya şaşırmıyorum artık. Kendini geliştirmeyi, ders çalışmayı reddeden biri Boğaziçin de okusa ne okumasa ne? Onun yerine madem ek kontenjan olarak daha düşük puanlı birini alıyorsun git 400 civarında puan alanlara bak 166 ne! Ondan sonra hastanelerde o bilgisizliği ile çalışan birinden acı çekince burada ağlarlar. Sorunu çözemeyen bir çalışanla kavga ederler. Daha verilecek milyonlarca kötü örnek var ama bu durumu Kadın ayrımcılığı olarak düşünüyorlar ya bir kadın olarak bunu neden eleştirelim? Eğitim kötüydü zaten artık batıyor diyebiliriz.
zaten mesele yaş ve cinsiyet değil, aldığı puan.
Ne bileyim Boğaziçi yazacak cesarete sahipsen gidip biraz test de çözseydin bi zahmet. Hiç sağlıklı bulmadım bu uygulamayı.

sanki mezun olanlar atomu parçalıyor :KK14:
iş çalışarak öğreniliyor aslında ,okuyarak değil
hangi üniversitede okunan dersler pratikte işe yarıyor allasen:KK14:
35 yaş üstü kadınlar da azmederse yapabilir neden yapmasın
yahu öğretmenlik bitirip 60 puanı 10 yıl boyunca alamayan biliyorum
adı öğretmenlik okumuş
bizim işyeri odtülü boğaziçili dolu, iş tecrübesi sıfır,boş boş dolanıyorlar vasıfsız eleman gibi
ülkede herkes iyi üniversite bitirip,emek vermeden bedavadan fazla para kazanmak istyor ,niye ,çünkü şu okulu bitirmişya,böyle saçma şey görmedim
yurtdışında öyle mi,adama soruyorlar elinden ne iş geliyor diye,bölümün filan hikaye ..
köklü bir üniversite de okusan kendini gelistirmedikten sonra boş, üniversiteden sonraki hayatın üniversite de kendini ne kadar geliştirdiğine bağlı. Bu ablanın da okulu geçeceğini pek düşünmüyorum maalesef.

166 puanla boğaziçi fiziğe giren biri o bölümü nasıl bitirecek acaba? cidden merak ediyorum. Bir de kimsenin haberi bile olmadı bu işten doğru düzgün, madem pozitif ayrımcılık halka bu bilginin aylar önceden verilmesi ve şartlar dolayısıyla okuyamamış kadınların haberdar olmasının sağlanması gerekmiyor muydu? kaldı ki bu kontenjandan girenlerin kaç puanlar girdiklerine doğru dürüst ulaşılabilecek bir yer bile yok. gelecek yıllarda devamı gelir mi onu bilen de yok. Bu seneye mahsus belli kişilerin faydalanması sağlanan bir torpil miydi belli değil. yazık gerçekten çocuk oyuncağına döndü ülke.

166 puanla boğaziçi fiziğe giren biri o bölümü nasıl bitirecek acaba? cidden merak ediyorum. Bir de kimsenin haberi bile olmadı bu işten doğru düzgün, madem pozitif ayrımcılık halka bu bilginin aylar önceden verilmesi ve şartlar dolayısıyla okuyamamış kadınların haberdar olmasının sağlanması gerekmiyor muydu? kaldı ki bu kontenjandan girenlerin kaç puanlar girdiklerine doğru dürüst ulaşılabilecek bir yer bile yok. gelecek yıllarda devamı gelir mi onu bilen de yok. Bu seneye mahsus belli kişilerin faydalanması sağlanan bir torpil miydi belli değil. yazık gerçekten çocuk oyuncağına döndü ülke.
+100000

kesinlikle katılıyorum, madem öyle niye herkes yeni öğrendi bu uygulamayı. Ek kontenjan olup olmaması mesele değil ki, yani açıkçası ben yıllarımı verip derece yapsam ve o okula girsem, hiç emek vermeyen biri bu şekilde girse adalet nerede diye de sorardım.

+100000

kesinlikle katılıyorum, madem öyle niye herkes yeni öğrendi bu uygulamayı. Ek kontenjan olup olmaması mesele değil ki, yani açıkçası ben yıllarımı verip derece yapsam ve o okula girsem, hiç emek vermeyen biri bu şekilde girse adalet nerede diye de sorardım.
her şeyi geçtim hemşireliklere de almışlar. kimin elinde can veririz belli değil.

Bircok konuda pozitif ayrimciligin karsisinda olsam da universite egitimi konusunda bu uygulama gayet adil ve dogru bencem. Zaten cok revacta ve yogun olan tıp, muhendislik, hukuk gibi programlara kontenjan verilmemis. Belirli programlarda bolum basi sadece 2-3 kisilik kontenjan ayrılmış. Bu ulkede köy yerinde okutulmayan kiz çocukları, erkenden evlendirilip okuldan alinan kizlar, basortusu sebebiyle okuldan atılanlar vs vs cok fazla kadin egitim konusunda buyuk magduriyetler yasadi. Bolum basi 2-3 kisi, ulke genelinde birkac yuz kisilik kontenjandan kimseye bir zarar gelmez. Ama o kadinlar abir sans tanınmış olur, en azından meslek edinip calismasalar bile universute egitimi almis olmanin ozguvenini kazanirlar. Harika bir uygulama bence. 2-3 sene dersaneye gidip ona ragmen bi bolum kazanamayip sonra bizim hakkimizi yiyorlar diye aglayan ergenleri ciddiye alamicam valla. Zaten kontenjan ayri. Ayrica düşük puanla girmis olsalar bile o bolumu okuyup bitirebiliyorlarsa o meslegi yapmaya hak kazanmis olurlar bence. Hele de is ararken piyasada genclerin onune gecebilecek kaabiliyete de sahiplerse zaten herkes cenesini kapatip bi saygi duysun bi zahmet. Dezavantajli gruplar icin ayrilan kucucuk kontenjanlar kimsenin gozune batmasin. Mesela yillardir Kıbrıs vatandaslarina ayrilan bi kontenjan var. Buna kimse laf etmedi. Onlar da düşük puanlarla giriyor. Cunku kibris halkina boyle bir gorevimiz var. Mesela yani. Bu yil depremzedelere de kontenjan ayrildi. Ona bile itiraz eden cikar bu ulkede. Kendi basarisizliklarini hazmedemeyip baskalarina engel olmak isteyen cok malesef

Herkese selam. Bir yakınım aradı bugün ve üniversiteye başlayacağını söyledi. Sağlık ile ilgili bir bölüm. Sayısal bölüm kazanmasına şaşırdım açıkçası. Üniversite sınavına hazırlandığını veya bir çalışmasını görmedim çünkü. Sonra 35 yaş üstü daha önce üniversite okumamış kadınlara ek kontenjan açıldığını söyledi. Ben birşeyleri yanlış anlamış olabiliceğini söyledim. Sonra araştırdım ve doğru olduğunu gördüm. Şok oldum. Düşük bir puanla girmiş zaten. Daha önce hiç duymamıştım. Haber izlemiyorum ve takip etmiyorum. Içim kararıyor çünkü. Bu seneye özel miydi , her sene bu kontenjan verilecek mi. Bilginiz var mı. Eğer her sene bu şekilde özel kontenjan verilecekse çevremde ki kadınları haberdar edeceğim .
Çok düşük puanlarla girmişler o kadar çalışıp hedefine ulaşamayan gençlere çok yazık oldu

Devamı gelmeyecekse de haksızlık. Dediginiz gibi 1 kerelik olacaksa da keşke daha geniş çaplara duyurulsaydı. Sınav başvuru tarihlerinden önce duyurulmus muydu sınavdan sonra mı açıklandı bilmiyorum. Ama ben sonuçlardan sonra duydum öncesinde duymadım.

X