35 yaş kadın kontenjanı

Hayatımda gördüğüm en saçma uygulamalardan olabilir.

Böyle bir şey yaparsın da her bölüme yapmak nedir? Ya da bir baraj koyarsın ne biliyim en alt sırada girenin yüzde bilmemkaçı altındakiler tercih etse de yerleşemez dersin. Bizim zamanımızda okul birinciliği kontenjanı vardı mesela şimdi var mı bilmiyorum. Sistem nasıldı onu da hatırlamıyorum. Bölüm 312 ile kapatmıştı ama 308 puan bile okul birincisi olduğu için bölüme yerleşen olmuştu. Adını soyadını yazıp çıkan bir kadın sırf 35 yaş üstü diye neden Boğaziçinde okuyabilsin?

Baraj sistemi olsa 4 yıllık lisans tercih etme hakkı bile olmayan insanlar rüyalarında göremeyecekleri bölümlere yerleşti. Ve maalesef ki bir şekilde mezun edilecekler..

Hayatımda gördüğüm en saçma uygulamalardan olabilir.

Böyle bir şey yaparsın da her bölüme yapmak nedir? Ya da bir baraj koyarsın ne biliyim en alt sırada girenin yüzde bilmemkaçı altındakiler tercih etse de yerleşemez dersin. Bizim zamanımızda okul birinciliği kontenjanı vardı mesela şimdi var mı bilmiyorum. Sistem nasıldı onu da hatırlamıyorum. Bölüm 312 ile kapatmıştı ama 308 puan bile okul birincisi olduğu için bölüme yerleşen olmuştu. Adını soyadını yazıp çıkan bir kadın sırf 35 yaş üstü diye neden Boğaziçinde okuyabilsin?

Baraj sistemi olsa 4 yıllık lisans tercih etme hakkı bile olmayan insanlar rüyalarında göremeyecekleri bölümlere yerleşti. Ve maalesef ki bir şekilde mezun edilecekler..
Okul birinciliği kontenjanı hâlâ devam ediyor.

Uygulamanın eksik yönleri var. Bunlar her üniversitenin birkaç tane açtığı ek kontenjan ile alınıyor. İlk etapta bu onlardansın bölümleri ile sinirlandirilabilirdi. Boğaziçi fizik bölümüne yerleşen hanımefendinin yerine ben bile strese girdim açıkçası. 🙂

500 puanla kapatan Boğaziçi İngilizce Fizik bölümüne 166 puanla giren 35 yaş üstü bayanın o bölümü nasıl bitirecegini çok merak ediyorum. Bunu pozitif ayrım olarak değil emek veren, stresten yemeden içmeden kesilen, uykudan, gezmekten, hayatın zevklerinden feragat eden öğrencilerime ve gençliğe yapılan bir haksızlık olarak görüyorum. Hepsinden önemlisi onlarca üniversite mezunu genç işsiz gezerken yarin bu insanlara pozitif ayrımcılık deyip kurumlarda -aynı şartları sunmadan- iş imkanı sağlarlarsa vah benim genç nüfusuma...

Boğaziçi fiziği bitiremez o abla sıkar biraz :)

İlgili branşta okuyacak yeterliliğe sahip olmayan bir insanı, o bölümden mezun edip; bir de aktif çalışma hayatına dahil etmelerinin yaratacağı sonuçlar ne olacak peki ?

Ülkemizde mesleki yeterliliğe sahip olmayan ve diploması iptal edilmesi gereken yüzlerce insan varken; bu uygulama ile de tüy dikilmiş.
çok haklısınız, zaten üniversite okuyan hic kimse okuyacak yeterliliğe sahip değilki,senede bir kez olan bir sınava soru tekniklerini kavrayıp ezber yapıp giriyoruz,bu zeki olduğumuz değil yıllarca ders çalışıp ezber yaptığımız anlamına geliyor,o yüzden köprüleri,gökdelenleri biz yapmıyoruz,daha ciddi meslek gruplarında çok daha fazla hayal kırıklıkları yaşanıyor,başka ülkelerde yeterlilik,disiplin,sosyal becerilerin değerlendiriliyor,alakasız derslerin sınavına girip bölüm kazanmıyorlar,o bölümü okuduktan sonra yeterlilik sınavına giriyorlar bence üniversite o.

35 yaş ve üstü için destek olması güzel ancak bunu sağlık bölümleri için yapmak bildiğiniz insan hayatıyla oynamaktır. Başka iş mi yok bu insanların yapabileceği? Fizikte biyolojide doğru düzgün hiçbir emeği bilgisi olmadan sağlık mezunu olmak nasıl bir mantık anlamıyorum
annemin tansiyonunu ölcemeyen bir hemşire vardı araştırma hastanesinde,ben göstermiştim nasıl yapılacağını

Herkese selam. Bir yakınım aradı bugün ve üniversiteye başlayacağını söyledi. Sağlık ile ilgili bir bölüm. Sayısal bölüm kazanmasına şaşırdım açıkçası. Üniversite sınavına hazırlandığını veya bir çalışmasını görmedim çünkü. Sonra 35 yaş üstü daha önce üniversite okumamış kadınlara ek kontenjan açıldığını söyledi. Ben birşeyleri yanlış anlamış olabiliceğini söyledim. Sonra araştırdım ve doğru olduğunu gördüm. Şok oldum. Düşük bir puanla girmiş zaten. Daha önce hiç duymamıştım. Haber izlemiyorum ve takip etmiyorum. Içim kararıyor çünkü. Bu seneye özel miydi , her sene bu kontenjan verilecek mi. Bilginiz var mı. Eğer her sene bu şekilde özel kontenjan verilecekse çevremde ki kadınları haberdar edeceğim .
aklıma pembe otobüsler geldi,35 yaş üstü ve kadın diye ayrımcılık yapıp puan ortalamasınıda düşük tutup iyice hakaretvari bir uygulama olmuş,neden hep kadın neden hep yaş neden hep yetersizlik hissiyatı uyandırıyor kadın adına yapılan girişimler,neden erkekler için otobüs erkekler için yaş zorbalığı,erkekler için 35 yaş üstü üniversite vs. yok,bu ülkede kadın olmak "kadın" olmak başlıbaşına bir sorun.

35 yaş ve üstü için destek olması güzel ancak bunu sağlık bölümleri için yapmak bildiğiniz insan hayatıyla oynamaktır. Başka iş mi yok bu insanların yapabileceği? Fizikte biyolojide doğru düzgün hiçbir emeği bilgisi olmadan sağlık mezunu olmak nasıl bir mantık anlamıyorum
O hooo, benim kaç tane sözel çıkışlı öğrencim sağlık personeli şimdi. Üniversitede işine yarayacakları kadarını gördüler. Zaten lisede de görselerdi ne kadarını hatırlayacaklardı ki? Çoğu liseyi ezberle geç bitirdiği için hatırlama sıfır. Tıp öğrencisine bile şaşıp kaldığım olmuştu.

annemin tansiyonunu ölcemeyen bir hemşire vardı araştırma hastanesinde,ben göstermiştim nasıl yapılacağını
Alıntıladığınızla ne bağlantısı var bunun? Sağlık lisesine gidilmediyse okulda gösterilmez ki.

Son düzenleme:
Ve maalesef ki bir şekilde mezun edilecekler..
Yok daha neler? Devlet 35 yaş üstü diye mezuniyetlerini de kolaylaştırın mı dedi ki? Yüksek puanla girenlerin hepsi mezun olamıyor, temeli olmayan nasıl olsun emek harcamadan?

Onu bunu bilmem de asıl tepki ÖYS'ye giren Türk kökenlilere verilmeli. Çifte vatandaş diye istediği bölümü okuyabiliyorlar. Bölüm başına bir de değil, sürüsüyle. Temeli de yok.

Son düzenleme:
Ne münasebet? Devlet 35 yaş üstü diye mezuniyetlerini de kolaylaştırın mı dedi ki? Yüksek puanla girenlerin hepsi mezun olamıyor, temeli olmayan nasıl olsun emek harcamadan?
Eğitimin ne kadar içindesiniz?

Araştırın bakalım okula devam ettiği sürece mezun olmayan kaç öğrenci olmuş bugüne kadar?

Belki maksimum uzatma süresi kadar okulu uzatacak belki hepsini alt sınırdan ortalamayla verecek ama o okulu bitirecekler.

Eğitimin ne kadar içindesiniz?

Araştırın bakalım okula devam ettiği sürece mezun olmayan kaç öğrenci olmuş bugüne kadar?

Belki maksimum uzatma süresi kadar okulu uzatacak belki hepsini alt sınırdan ortalamayla verecek ama o okulu bitirecekler.
Kapasiteleri denildiği gibi yoksa bitiremezler. Bulunduğum bölüme girenler dereceyle girdiği halde atılanları veya zorluğundan bırakanları biliyordum. Temel bilimlerde de atılanlar var. Afla dönenleri düşünün. Bir o kadar başvurmayanlar da var.

Fizik hesap kitap işleri gerektirdiği için kitabı okuyup bitireyimle mezun olunamaz. Gerçekten kapasitesi yoksa zaten atılır.

O hooo, benim kaç tane sözel çıkışlı öğrencim sağlık personeli şimdi. Üniversitede işine yarayacakları kadarını gördüler. Zaten lisede de görselerdi ne kadarını hatırlayacaklardı ki? Çoğu liseyi ezberle geç bitirdiği için hatırlama sıfır. Tıp öğrencisine bile şaşıp kaldığım olmuştu.

Alıntıladığınızla ne bağlantısı var bunun? Sağlık lisesine gidilmediyse okulda gösterilmez ki.
alınan eğitimler yetersiz tesadüfen yaşıyoruz demek istedim.

Kapasiteleri denildiği gibi yoksa bitiremezler. Bulunduğum bölüme girenler dereceyle girdiği halde atılanları veya zorluğundan bırakanları biliyordum. Temel bilimlerde de atılanlar var. Afla dönenleri düşünün. Bir o kadar başvurmayanlar da var.

Fizik hesap kitap işleri gerektirdiği için kitabı okuyup bitireyimle mezun olunamaz. Gerçekten kapasitesi yoksa zaten atılır.
bir şey soracaktım bir arkadaşın son senede alttan kalan tüm derslerini geçirmişti hocalar öyle yapmasalar dı hâlen üni de öğrenciydim der

Arkadaşlar böyle konulara kafa yorduğunuzu görmek çok güzel. Ama bu kontenjanın açılma sebebi tamamen ekonomik, fazla yorulmaya gerek yok. Alın verin, ekonomiye can verin muhabbeti. Başka bir mantık güdemiyorum şahsen… peki 40 yaşında işe başlayan biri özelde veya devlette 58 yaşında emekli olabiliyor mu?

bir şey soracaktım bir arkadaşın son senede alttan kalan tüm derslerini geçirmişti hocalar öyle yapmasalar dı hâlen üni de öğrenciydim der
Okulun kalitesizliği bu. Mücbir sebep yoksa saçmalık. Şu online eğitimle de kaç vasıfsız mezun oldu kopyalarla.

Her türlü kokuşmuşluk var zaten de. Moralim bozuldu küçük çaplı 😬

ülkede bu kadar rezalet olurken, hukuk sisteminin, eğitim sisteminin içinden geçilmişken buna bu kadar kafa yormak bana tuhaf geliyor. boğaziçi fizik yazan abla biraz coşmuş tabii ki ama bu da kadının suçu değil, daha düzgün bir sistem belirlenmeliydi. onun dışında kim bilir kaç kadın var hayallerini gerçekleştirecek, hayatını yeniden kuracak. kimsenin hakkını yedikleri yok, toplasan kaç kişiler ki zaten iş piyasasını etkilesinler. gözümüzü dikmemiz gereken gerçek haksızlıklar varken konuyu saptırıyoruz.

ayrıca bu kontenjan meselesinin çok da kadınların yararına olsun diye alındığını düşünmüyorum, başka hesaplar yapmışlardır. hatta bu boğaziçi fizik yazan ablanın meselesinin köpürtülmesi de gayet planlı bence. belki sadece tartışma çıksın diye kendilerinden birini bile sokmuş olabilirler bölüme. sırf dezenformasyon yaratabilmek için kurulmuş koskoca başkanlık var bu ülkede, sosyal medyada gördüğümüz duyduğumuz her şeye hemen atlamamak gerek.

sanki mezun olanlar atomu parçalıyor :KK14:
iş çalışarak öğreniliyor aslında ,okuyarak değil
hangi üniversitede okunan dersler pratikte işe yarıyor allasen:KK14:
35 yaş üstü kadınlar da azmederse yapabilir neden yapmasın
yahu öğretmenlik bitirip 60 puanı 10 yıl boyunca alamayan biliyorum
adı öğretmenlik okumuş
bizim işyeri odtülü boğaziçili dolu, iş tecrübesi sıfır,boş boş dolanıyorlar vasıfsız eleman gibi
ülkede herkes iyi üniversite bitirip,emek vermeden bedavadan fazla para kazanmak istyor ,niye ,çünkü şu okulu bitirmişya,böyle saçma şey görmedim
yurtdışında öyle mi,adama soruyorlar elinden ne iş geliyor diye,bölümün filan hikaye ..

Arkadaşlar böyle konulara kafa yorduğunuzu görmek çok güzel. Ama bu kontenjanın açılma sebebi tamamen ekonomik, fazla yorulmaya gerek yok. Alın verin, ekonomiye can verin muhabbeti. Başka bir mantık güdemiyorum şahsen… peki 40 yaşında işe başlayan biri özelde veya devlette 58 yaşında emekli olabiliyor mu?
İşe kimse almaz ki? Zaten memurluk yaşı da geçmiş oluyor. Öğretmen olursa atanabilir. Çoğununki işten daha çok akademik bilgi sahibi olmak olacak. Misal, fizik mezunu olursa o hanfendi, ne iş yapacak ki? Belki ilgisi varsa ileride araştırmacı olur. Fiziğin önü açık değil. Zorluğundan da ve/veya ilgisini çekmediğinden de bırakanlar var. Eskiden öğrenci işlerine asılan notlara bakardım da fiyaskoydu. Ben mezun olacakken hala birinci sınıf derslerini alanlar vardı.

İşe kimse almaz ki? Zaten memurluk yaşı da geçmiş oluyor. Öğretmen olursa atanabilir. Çoğununki işten daha çok akademik bilgi sahibi olmak olacak. Misal, fizik mezunu olursa o hanfendi, ne iş yapacak ki? Belki ilgisi varsa ileride araştırmacı olur. Fiziğin önü açık değil. Zorluğundan da ve/veya ilgisini çekmediğinden de bırakanlar var. Eskiden öğrenci işlerine asılan notlara bakardım da fiyaskoydu. Ben mezun olacakken hala birinci sınıf derslerini alanlar vardı.
Artık memuriyette yaş yok.
Henüz duyurulmamış bir ek kontenjanı nokta atışı bilip yerleşen o kadınlar belli ki aynı “yüksek öngörüleriyle” atanacaktır.
Çan eğrisi, yaz okulu, başka okullarda yaz okuluyla dersi verme gibi pek çok yöntemle hakkı olmadan mezun olabilecekler.
Konu yetersiz insanları özel kontenjanlarla bir yerlere yerleştirmeleri.
Gece gündüz çalışan yüzbinlerde öğrencinin hakkkını emeğini yemek bu.
Ben basit bir kadına ayrıcalık olduğunu da sanmıyorum başka şeyler var

X