2024 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    238
Bende Olcam valla canım. Nasıl gidiyo son haftaların bebek nasıl durumun nasıl . Doktor ayarladin mi
Doktor buldum bi tane dogurturum dedi umarım yapar çünkü ilk ssvdm zor olmuştu diğer doktorumun çok emegi var üzerimde suyum boşalmıştı 27 saat suni sanci verdi ve başımda bekledi ona rağmen benim bebegim yüz geliş gelmişti çok uğraşmıştı normal doğurabileyim diye bu doktor da umarım uğraşır 🤦🏻‍♀️ bebek baş aşağı pozisyonda fakat kanala kafayi yerleştirmemiş dedi su gelişi yada sancıyla yerleşir o dedi ama korkuyorum ya yerlesmez doktor da ugrasmak istemez başından atar sezeryan edim derse hemen diye haftaya tekrar gidip tavrini son kez bi yoklıcam bebeğin durumunud da bi öğrenim durursa tabi 37+1im iki oğlumda 39da doğdu ama bu kız fena canımı yakıyor durursa kontrole kadar doktoru tekrar bi tavrını incelicem bakalım. Sen hangi ildesin ssvd doktorun kim canım bide doğum maliyetine ne kadar dediler sende acaba?

Ya bilmiyorum tabi ki yurtdışında falan doğurtuyorlar bildiğim kadarıyla, ama mesela benim doktorum başından beri normal doğum taraftarıydı benim de boyum uzun falan sen doğurursun diyordu yine doguramazsin demedi istersen deneriz ama çok zor bir doğum olur dedi ben evhamliyim zaten çekeceğim acidan ziyade bebeği düşünüyorum bir sürü şey geliyor aklıma kötü kötü Allah korusun o sebeple hiç zorlamamakta karar verdim tam tersi kendim için sezeryanden korkuyorum sonrası nasıl olacak iyileşme süreci ameliyat falan çok gözümde büyüyor bakalım ama kısmet böyleymiş. Biz yine de bebeğin kendi geleceği günü seçmesi taraftarıyız doktorum da kaldığı kadar kalsın dedi gün belirlemedik bakalım o nasıl olacak aç olmak falan lazımmış muhtemelen bir süre ağrı çekeceğim sonra sezeryan olacak bakalım göreceğiz sağlıkla gelsin hepsi en önemlisi onların sağlığı 🙏🏻
yani evet dunya saglik orgutu sezaryen oranının toplam dogumlarda %10-15'i geçmemesini öneriyo bizde %50'nin üzerinde. norveçte nasıl %10'un altında olabiliyo mesela. hastanelerde de hiç doğal doğuma yönlendirme gibi bi çaba yok, çok istiyosan kendi ekibini kurman, eğitim alman, nefestir, egzersizdir kendin bulup uğraşman gerekiyo. çok ilginç geliyo bana bu durum. hamile bi kadına senin normal doğurman acılı olur, riskli olur dedin mi zaten o kadının kendi bedenine güvenmesi artık çok zor. sorun gerçekten bizde mi yoksa sağlık sisteminde mi anlamıyorum ve üzülüyorum sonuç olarak bu tabloya.

yani evet dunya saglik orgutu sezaryen oranının toplam dogumlarda %10-15'i geçmemesini öneriyo bizde %50'nin üzerinde. norveçte nasıl %10'un altında olabiliyo mesela. hastanelerde de hiç doğal doğuma yönlendirme gibi bi çaba yok, çok istiyosan kendi ekibini kurman, eğitim alman, nefestir, egzersizdir kendin bulup uğraşman gerekiyo. çok ilginç geliyo bana bu durum. hamile bi kadına senin normal doğurman acılı olur, riskli olur dedin mi zaten o kadının kendi bedenine güvenmesi artık çok zor. sorun gerçekten bizde mi yoksa sağlık sisteminde mi anlamıyorum ve üzülüyorum sonuç olarak bu tabloya.
Diğer ülkelere göre Türkiyedeki nüfus ve doğum oranı dogum başına düşen doktor yabancı göçmenlerin hızla çoğalması vs.
Tabiki de dogum hasta başına düşen dakika düşünülürse tabiki de doğum ekibinin gunde 1 tane normal doğum yaptırması mi yoksa 10 tane sezeryan mi ?
Yurt dışında 1 veya 2 çocuk doguruyorlar genç nüfus için kampanyalar yapıyorlar Türkiyede bu sayı ic anadolu doğu vs en az 5 6 daha batı kesimlerde çalışan kadınlar olarak bizler bile en az 2 3 diyoruz 😀 kayıtlı kayıtsız nerdeyse 5milyon mülteci var ve onlarda bu sayılar 5 6 7 gibi ilerliyor.
2 yıl doğuda çalıştım hastahanede doğum doktoru durmuyordu gelen 3 ay max dr hanım demisti ki gecem gündüzüm kalmadi durmadan doguruyorlar 😀

Canım benim sana şunu söyliyim çok güzel dusunmussun bebisler kendi geleceği günü seçmesi bencede çok doğru bir davranış benim doğum normal diye başlayıp acil sezaryan ile bitti ve ben 2 saat önce oturup yarım hamburger, iki bardak ayran, patates kızartması ve kek falan yemiştim. Son nst öncesi doğum durumu netlesmedigi için doktorum özellikle yemek yemeye göndermişti beni ama acil sezaryana alındım ve yediklerimin hiçbir sorununu görmedim yani herkeste böyle olmaz tabi ama o gözünü o kadar korkutmasın diye diyorum. Birde iyileşme kısmı için eğer aktif bir hamilelik geçirdi isen biraz daha kolay diyebilirim. Sezaryanin olduğu gün (akşam 8 de olduğu için sabaha kadar kapsayan süre için diyorum sadece bunu) bebeği kendim alamadım kucağıma verdiler ama sonraki gün ilk yürüyüş sonrası her ihtiyacına kendim kalkabildim tabi yine çok abartmadan. Şuan her ihtiyacını halledebiliyorum evde. O yüzden sezaryan evet zor ama öyle anlatıldığı gibi öcü değilmiş ☺️ bizler istersek her zorluğun üstesinden gelebilirz kendine inan ☺️

Canım korkma çok hızlı toparlıyor insan merak etme🙏🏻

benim de en korktuğum şey normal başlayıp sezeryan için bekleme süreci ve susuzluktu yaşadığım tecrübeden dolayı. ama benimki farklı bir durummuş bunu doktorumla konuştuk geçen muayenede. ben epidural almışım normal doğum için açılmayı beklediğimiz için. tedbir amaçlı neden su bile içemedim o konuda hiçbir fikrim yok 12 saat bekledim neredeyse. ama bu sefer spinal sezeryan olacak tok olsan bile normal doğum gibi başlasa bile hemen sezeryana alırız sorun olmaz dedi içim rahatladı. senin de bu şekilde olur belki beklemezsin spinalde sorun olmuyormuş. benim ilk tecrübem talihsizlikti bence
Yaaa kızlar cansınız nasıl iyi geldi mesajlarınız bu yemek meselesine ve ameliyat sonrasına nasıl takmıştım anlatamam çok teşekkür ederim.spinaldi epiduraldi hiç araştırmadım iyice korkmiyim diye farklarını falan hiç bilmiyorum. İste hep ya yemek yedikten sonra hemen suyum gelirse ya sancı başlarda 6-7 saat bekletirlerse vs diye kurup duruyordum :) ameliyat sonrasını zaten çok kuruyorum sütüm gelmezse korkusu çok var mesela aayy yaşayıp göreceğiz artık ama mesajlarınıza çok sevindim teşekkür ediyorum güç verdiniz 🙏🏻🙏🏻💜💜

X