2023 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    226
Doktor ne hoppala ne yürüteç almayın dedi. Ama mecbur hoppalayı aldım . Şimdi alıp içine 1 saat koymuyorum . Günde 2 defa asla durduramadıgımda 15 er dk gibi, hatta dün sadece öğlen yemek yerken koydum mesela. Bi nefes almalık an gibi kurtarıcı :) bence bacakları güçleniyor ve düz basmayı öğreniyor gibi geldi ve o kadar eğleniyor anlatamam
Ya kesin benim oğlumda eğlenir. Hep ayakta dikilmek istiyo. Kesinlikle yatmak istemiyo. Oturunca bi süre sonra mızıklanıyo. Ayakta durunca sorun yok 🤦🏻‍♀️ ah bi yürüse diyorum ama o zaman da peşinden ayrılamıcam 😁

Aslında gelişimini etkilemekten daha çok kendine zarar verdiği için , yürüteçle gider bi örtü çeker üstüne ne varsa kafasına Allah korusun.doktorlar anneler diğerini daha çok önemsiyor diye genelde öyle diyorlar sanırım .

Yani 15 dk koymayla motor becerisi etkilenmez sma bazı analar 2 saat koyuyor o sıkıntı tabi. 3 çocuk nasıl büyütmüş bu insanlar bravo 🤣

Çok araştırmadım, dr koyma yasak diyince vazgeçtim. İnternette yazınca omurgasını etkilediği yazıyor. 3 cocuk kolay değildir ama 1 cocuk daha zor diyorlar 🤣İlkokuldaki kuzenleri kızımla oynarken, onu güldürürken , ben de bir yandan işlerimi yapabiliyorum 😅

Google söyle diyor.. yürüteçlerin daha çabuk yürümesini sağlamadığını, aksine bebeklerin motor ve mental gelişimini geciktirdiğini belirtmiştir. Ayrıca yürüteç ile bebek çok hızlı hareket ettiğinden ev içi kazalara, kafa travmasına ve hatta ölüme bile sebep olabiliyor.

Ben tek tek denedim. Sonra 2 li 3 lü karıştırıp verdim. Hep 1 çay kaşığı ile başladım. Ama 1 kaşık da olsa 7 kaşık da olsa üzerine emzirdim. Tek tek denemeden karıştırıp corba yapınca alerji oldu. . 6 ay 21 günlük olduk artık pütürlü yiyor. Ispanak ve pirinç haşladım çatalla ezip veriyorum. Günlük 3 yemek kaşığı yoğurt yiyor.

Bizimdi de 3 gün olacak şimdilik bi sıkıntı çıkmadı ama kabızlık olacak gibi normalde gelirdi 💩 bugün biraz zeytinyağı koyacağım bir de yarın semizotunu karıştıracağım.. ben de sizin gibi yapıyorum artık ek gıdadan sonra illa emziriyorum..
Ayy umarım pütürlü yer çünkü her sefer öğürüyor 🙏

Ben suyu kaynatiyorum, bir yasina kadar da kaynatirim sorun yok ama utuleme isini coktan biraktim :) yikayip kurutma makinesi atiyorum, zaten bin derece sicakta makinede kuruyor, bir de ben utuleyemem. Hele havalar da sicak yani hata mi yapiyorum bilmiyorum ama ben baya baya ilk birkac aydan snra biraktim utulemeyi.
Ya bende suyu kaynatırım çünkü çay hep temiz sudan yapılıyor onun kaynayan suyundan ayırırım o kolay 😅 ama ütü için şöyle biraz daha dişimi sıkayım diyorum 😅 kurutma makinası da işe yarıyordur ya 😄

Ben hep tek tek denedim canim ilk kez tadacaklarini. Sikinti cikmayinca karistirdim. Yogurdu iki gundur deniyorum mesela ve asla sevmedi. Surekli suratini eksitti. Yarin daha once denedigim muz karistirip vericem. Ben mama saatinin biraz onune denk getiriyorum oglen 12 gibi filan. Yedikten snra su veriyorum, bi 15 dakika snra da mama veriyorum, acikmis oldugu icin ve yaptigi tadim onu henuz pek doyurmadigi icin yiyor haliyle.
Ya suyu gördü mü deliriyor zaten çok verip doyurmakta istemiyorum suyun miktar işini nasıl ayarlıyorsunuz sadece ek gıda yediği öğün mü veriyorsunuz

Ben normal arıtmadan içiriyorum kızıma, oğlumuda öyle büyüttüm bence bazı şeyleri aşırı abartıyorlar. Yani tamam doktor bir bildiği olmasa söylemez saygı da duyuyorum ama bu kadarı da bana abartı gibi geliyor bilemedim. onlyezgi onlyezgi

Ya bence ne olur ne olmaz diye ilk zamanlar enfeksiyona biraz daha açık oldukları için.. anne olarak siz daha iyi bşr seçim yaparsınız zaten ☺️

Doktor bana 9 aylık olana kadar 1 çay kaşığı, 9. Aydan 1 yaşına kadar 1 tatlı kaşığı 1 yaş ve sonrası 1 yemek kaşığı şeklinde ilerleyebilirsin demişti ama anne sütü almayan bebekler şuan biraz daha fazla yiyebilir sanırım. Yani ben anne sütü veriyorum bunun yanında günde 2-3 kez +1 er çay kaşığı ek gıda gibi.

Hımm her doktor ayrı demekki bize 1-2 hafta içinde çay bardağı kadar tüketebilşr öyle bebek doymuyor dedi.. dediğiniz gibi biz günde 4 kez mama alıyoruz mamayı ekarte edeceğiz şuan 3 e düşürdük mesela..

Bizim doktorumuz cam şişedeki suyu kaynatmadan verebilirsin dedi

Plastik şişelerde bulaşan riski daha çok ondan demiştir muhtemelen

İlk denediğinizde reddetmesi çok normal endişelenmeyin yavaş yavaş alışıyorlar.
Biz de bu ay tadım olarak ilerliyoruz ilk denediğim şeylerde meyve , sebze, yoğurt 1 çay kaşığından sonra ağzını kapattı , versem de diliyle itti pütürlülerde öğürdü hatta . Meyve ve yoğurda 20 günün sonunda alıştı. Sebze pek deneyemedim ama pütür olayına zor alışacak gibi , blender ile başlayıp yavaşça çatalla ezme +blender karışık , sonrada tam çatalla ezmeye geçireceğim .

Ayy umarım içim rahatladı çünkü sürekli öğürüyor kendi önüne koydum elleriyle aldı ona da öğürdü ama öyle benim verdiğimden daha çok yedi 😅
Blender kullanma deyince doktor hiç girmedim ona çatalla ezdim ama iyi ezdim hep 😅

Benim bildiğim ilk zamanlar tek tek ürünler denenmeli ki ürüne Alerjisi var mı anlamak için. Hem de bebeğin tatları tek tek anlamadı gerekir

Sebzelerde çok fazla alerji riski olmadığı için 3ünü aynı anda denemeye başladık şükür şimdilik bişey yok.. kabak, patates, havuç 3lüsünü genelde tadım yaparak ilerleyenlerde birleştirerek verdikleri için ben bi sıkıntı görmedim ☺️

Kızlar yaa benim bebeğim aşırı huzursuz 1 haftadır , uygulamadan bakıyorum atak haftası içindeymişiz doğması gereken tarihe göre valla bezdim umarım geçicidir
Ne elde ne avuçta hiçbirşeyde durmuyor oyalanmıyor

Ayy bunu yazdığınız iyi oldu başka bir çeşit 💩 görmeye yüreğim dayanmazdı
Bak bugünün kakasında hala parça karpuz geliyor yanında da renkli taneler yine ay 8. Aya kadar yok vermem, bir kere yazılanın dışına çıkayım ne olacak dedim beni buldu diyet açarken kan mı karpuz mu anlayamıyorum 🤦‍♀️

Benim sebze seçeneğim bitti şu karpuzun renk değiştirme işi olmasa havuç deneyecektim ondan az şüpheliyim çünkü önceden ben yediğim zaman kan gelmişti gibi geliyor ama deneyemiyorum kan gelirse bilemem diye 🤷‍♀️

Çeşitli 💩görmede bana sor sen hepsinden galerimde mevcut 😂😂kurbanda aşırı yağlı et yediğim için de saçma bir renk olmuştu beyaz sanıp kalp krizi geçiriyordum 😂😂benim de imtihanım bu 💩işi galiba 😅

Kızlar yardım 😂😂patates, kabak, bir günlük bamya onu eledim şuan daha vermem 😅, şeftali, armut, salatalık, muz, başıma bela olan karpuz denedim havuç karpuzun renk işi bitince deneyeceğim o bizim için şüpheli çünkü başka sebze ne vereyim beynim durdu 😳

Kızlar yardım 😂😂patates, kabak, bir günlük bamya onu eledim şuan daha vermem 😅, şeftali, armut, salatalık, muz, başıma bela olan karpuz denedim havuç karpuzun renk işi bitince deneyeceğim o bizim için şüpheli çünkü başka sebze ne vereyim beynim durdu 😳
Bezelye var mı? Semiz otu, taze fasulye ben bugün fasulye hasladim ama olmadı kabak verdim. Digerkeurni karistir, doktor ek gidaya baskadiktan 2 hafta sonra kıyma başka dedi

Bezelye var mı? Semiz otu, taze fasulye ben bugün fasulye hasladim ama olmadı kabak verdim. Digerkeurni karistir, doktor ek gidaya baskadiktan 2 hafta sonra kıyma başka dedi
Kendi evimizde bezelye yok ama annem memlekette ayarladı onu gidince vereceğim, fasülye bende haşladım ama bi olmadı ya kılçık gibi oldu, semiz otunu nasıl vereyim, zaten şu havuç da iyi çıkarsa karıştıracağım onları

Bak bugünün kakasında hala parça karpuz geliyor yanında da renkli taneler yine ay 8. Aya kadar yok vermem, bir kere yazılanın dışına çıkayım ne olacak dedim beni buldu diyet açarken kan mı karpuz mu anlayamıyorum 🤦‍♀️

Benim sebze seçeneğim bitti şu karpuzun renk değiştirme işi olmasa havuç deneyecektim ondan az şüpheliyim çünkü önceden ben yediğim zaman kan gelmişti gibi geliyor ama deneyemiyorum kan gelirse bilemem diye 🤷‍♀️

Çeşitli 💩görmede bana sor sen hepsinden galerimde mevcut 😂😂kurbanda aşırı yağlı et yediğim için de saçma bir renk olmuştu beyaz sanıp kalp krizi geçiriyordum 😂😂benim de imtihanım bu 💩işi galiba 😅
Yaa tüm yazdıklarını gülerek okudum sonra bi ağlamaklı oldum 🥹 yani Allahım hepsine sağlık sıhhat versin valla ama ben de 💩 nöbetindeyim gelse dert gelmese dert bize de.. Bilirsin alerjiden 5-6 bezdi en son ne güzel her gün 1 rutine bağlamıştık.. Bugün 4.gün gelen giden yok gelecek olanı da merak ediyorum ek gıdayla nasıl olacak diye..
aklımdasın Ha-ri 😉

Ben ek gıda kitabında semizotunu ve taze fasulyeyi gördüm.. semizotunu doktor da demişti yapraklarını haşla diye.. ama taze fasulyede kılçık olayı beni kokutuyor.. şöyle paylaşayım o sayfayı

Eklentiler

• IMG_0012.jpeg
    IMG_0012.jpeg
    97,3 KB · Görüntüleme: 43
Taze fasulye ve bezelye de verdim ben taze fasulyeyi corbasinin icine koymustum tadim yapmadik ozel olarak ama bezelyeyi 3gun ezerek verdim bende tikandim corbalar meyveli yogurtlar meyveli muhallebilerle gecistirmeye calisiyoruz sicaktan olsa gerek hic yiyesi de yok

Hımm her doktor ayrı demekki bize 1-2 hafta içinde çay bardağı kadar tüketebilşr öyle bebek doymuyor dedi.. dediğiniz gibi biz günde 4 kez mama alıyoruz mamayı ekarte edeceğiz şuan 3 e düşürdük mesela..

Plastik şişelerde bulaşan riski daha çok ondan demiştir muhtemelen

Ayy umarım içim rahatladı çünkü sürekli öğürüyor kendi önüne koydum elleriyle aldı ona da öğürdü ama öyle benim verdiğimden daha çok yedi 😅
Blender kullanma deyince doktor hiç girmedim ona çatalla ezdim ama iyi ezdim hep 😅

Sebzelerde çok fazla alerji riski olmadığı için 3ünü aynı anda denemeye başladık şükür şimdilik bişey yok.. kabak, patates, havuç 3lüsünü genelde tadım yaparak ilerleyenlerde birleştirerek verdikleri için ben bi sıkıntı görmedim ☺️
Benim bebe alerjik olduğu için benim bu konularda evhamım çok 🤣

Balkabağı verdim bezelye kapya biber verdim elma verdim kuzu aklıma geldikçe eklerim

X